Dış dudak estetiği (Vulvoplasti) nedir?

OpDrEsraCabukComert

Yeni Üye
Editor
3 Kasım 2020
90
32
38
Kadın cinsel organı, iç dudak, dış dudak, klitoris, idrar deliği ve vajina girişinden meydana geliyor. Bu yapıya vulva denir. Cinsel organdaki en önemli olan yapı dış dudaklardır. Büyük dudakların dolgunluğunu yitirmesi yapısal nedenlerden kaynaklanacağı gibi, ilerleyen yaş, menopoz, hızlı kilo verme, kolajen dokusunun zayıf olması, hormonal hastalıklar, kaşıntılı hastalıklar, sigara kullanımı ve sık mastürbasyon yapma gibi nedenlerle de büyük dudaklarda sarkma ve gevşeme görülebilir. Genital bölgedeki dış dudakların şekli, büyüklüğü, rengi, dolgunluğu gibi özellikler kişiden kişiye değişebilir. Kadınların yaşadığı coğrafyaya, ırkına, yaşına ve genetik özelliklerine göre dış dudak görünümü değişebilir. Genç kadınlarda dış dudaklar dolgun ve diri görünürken yaşlanmanın etkisiyle yıpranır.

Dış dudak sarkması nedir?

Vajinadaki dış dudağın büyüklüğü ve dolgunluğu vulvanın şeklini belirler. Dış dudaklar bazı kadınlarda daha dolgun olurken, bazılarında ise daha zayıftır. Bazı kişilerde ise her iki dış dudak asimetrik olarak birbirinden farklı olabilir. Doğuştan gelen problemlerden kaynaklı dış dudaklar normalden daha dolgun olabiliyor. Bunun üzerine pubis adı verilen kasık dolgunluğu da eklenince kişilerde tayt ve bikini giyildiğinde estetik olmayan görüntüler ortaya çıkabiliyor. Sadece estetik açıdan değil, dolgun dış dudaklar aynı zamanda ter ve vücut sıvılarının birikmesine neden olduğu için kötü koku ve bakteri oluşumuna da meyillidir. Bu durumlar hem genital sağlığı etkiler hem de kişinin cinsel hayatını sıkıntıya sokar.

Deve-trna-Camel-toe.jpg

Vulvoplasti ameliyatı nedir?

Vulvoplasti ameliyatı, dış dudakların fazla gelişmesinden rahatsız olan kişiler için uygundur. Vulvoplasti ameliyatı için cinsel ilişkiye girmiş olması veya hiç cinsel birliktelik yaşamamış olması önemli değildir. Bu nedenle kızlık zarı vulvoplasti ameliyatından etkilenmez. Genel problemlerinizin yanında, cinsel ilişkiden alınan zevki arttırır.

Dış dudak küçültme

Vajinal bölgedeki dolgun dış dudaklar liposuction işlemiyle küçültülebilir. Eğer aşırı dış dudak dolgunluğu varsa küçültmek için cerrahi işlem tercih edilir. Dış dudağın bir kısmı kesilerek çıkarılır. Dış dudak küçültme anestezi altında yapılır. Genital bölge dolgusundaki amaçlar dış genital alanın daha parlak, düzgün ve gergin bir hal kazandırılmasıdır.
 
Son düzenleyen: Moderatör: