Diş teli mi şeffaf plak mı

Angelsa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2017
412
429
Herkese merhaba, birkaç ay önce diş doktoruma şeffaf plağı sordum ve hiçbir işe yaramadığını söyledi. Diş teli taktırmak çok zahmetli geliyor, sadece alt taraf için gerekli fakat tel takılırsa da diş çekilmeden takmak çok zor çene yapın dar dedi. Aranızda şeffaf plaklardan kullanan var mı ve gerçekten fark gözle görülür mü etkili mi deneyenler yardımcı olabilir mi ?

Herkese merhaba, birkaç ay önce diş doktoruma şeffaf plağı sordum ve hiçbir işe yaramadığını söyledi. Diş teli taktırmak çok zahmetli geliyor, sadece alt taraf için gerekli fakat tel takılırsa da diş çekilmeden takmak çok zor çene yapın dar dedi. Aranızda şeffaf plaklardan kullanan var mı ve gerçekten fark gözle görülür mü etkili mi deneyenler yardımcı olabilir mi ?

Diş çekilcekse çeksin acayip rahat ettiriyor ağzı. Tel muhtesem birşey. Başlarsan 1 ya da 2 yila rahatsin. Hicbir doktor plak onermedi. Telim çikmak uzere mutluyum

Diş çekilcekse çeksin acayip rahat ettiriyor ağzı. Tel muhtesem birşey. Başlarsan 1 ya da 2 yila rahatsin. Hicbir doktor plak onermedi. Telim çikmak uzere mutluyum

Sağlam dişi çekmesi çok mantıklı gelmiyor bana :KK43: doktorlar plak üzerinden para kazanmadıkları için önermiyorlar diyor kimisi. bir kişi özelden yazdı plak kullanan, acaba başkaları var mı yazsalar keşke gerçek kullanandan dinlemek daha iyi oluyor internetten okuyup hazır görseller görmektense

Şeffaf plak tel çıktıktan sonra kullanılıyor belirli bir süre. Tekrar eski haline dönmesin dişler diye. Ben tel taktırdım çıkardıktan sonra 6 ay kadar plak kullandım
Tedavi amaçlı da bu şeffaf plaklar var ya onları merak ediyorum telden sonraki şeffaf plağın yapısı daha farklı oluyor 🤔

Sağlam dişi çekmesi çok mantıklı gelmiyor bana :KK43: doktorlar plak üzerinden para kazanmadıkları için önermiyorlar diyor kimisi. bir kişi özelden yazdı plak kullanan, acaba başkaları var mı yazsalar keşke gerçek kullanandan dinlemek daha iyi oluyor internetten okuyup hazır görseller görmektense

Plak kaç yıl surer ki telden daha uzun diye biliyorum.
Saglam dişi çekicek ama çenede yer olsa dişler sıgardi. 3 doktor gezdim hepsi çekilcek dedi.
Hayırlısı

Merhaba ablam tedavi için dış plağı kullandı ama bir süre sonra dişleri bozuldu tel taktırdı ben direk tel taktırdım ama tedavi sonunda kullanılan plağı kullanamadım çok çok zahmetli arkadan sabitledi doktorum. Bana sorarsan tel taktir başta garip geliyor ama alışırsın. Ve ben yaklaşık 6 7 doktorla görüştüm hepsi dişini çekmem lazım dedi biri çekmeden yaparım dedi ona yaptırdım. Farklı doktorlara gitmeni tavsiye ederim.

Merhaba ablam tedavi için dış plağı kullandı ama bir süre sonra dişleri bozuldu tel taktırdı ben direk tel taktırdım ama tedavi sonunda kullanılan plağı kullanamadım çok çok zahmetli arkadan sabitledi doktorum. Bana sorarsan tel taktir başta garip geliyor ama alışırsın. Ve ben yaklaşık 6 7 doktorla görüştüm hepsi dişini çekmem lazım dedi biri çekmeden yaparım dedi ona yaptırdım. Farklı doktorlara gitmeni tavsiye ederim.
Merhaba, hangi şehirde yaptırdınız?

Doktor doğru söylüyor zaten çene yapın dar olmasa idi şuan tel takmana ihtiyaç olmazdı dişlerin normal çıkardı.ben 2.5 sene tel tedavisi gördüm bunhn üzerine 6 ay plak kullandım tek başına plak kullansan bile kullanmayı bıraktığın anda dişlerin yine bozulur

Sadece plakta değil, tel tedavisinden sonra bile dişler yamulabiliyor, benim yamuldu zirkon yaptırdım. 2 kuzenimin de teller çıktı bir süre düz kaldı şimdi tekrar yamuluyor. Ya kötü doktora denk geldik ya da olağan bir şey bilmiyorum ama tel tedavisi 4 yıl gördüm, işkence resmen. Yamuk kalsa daha iyiymiş diye düşündürdü bana hep.

Ben telleri icten taktirdim dilime biraz surtuyordu ama zamanla alisiyorsun disardan hic belli olmuyor cok super birsey ☺️

Plak daha pahallı yalnız

Benim de 1 tane dişim çekildi, çünkü altta sıkışıklık vardı. Plak daha pahalı aynen. Telden o kadar kazanmyorlar, çünkü aşırı zahmetli bir şey onu takması, yapıştırmasi, sıkıştırması.
1.5 sene tek taktım, arkasından 4 5 ay plak kullandim. Ve şu an dişlerim çok düzgün. Eski haline de dönmedi 5 yıl oldu.
Ceneniz darsa, çektirin. Ha aklınızda olsun, 20lik disleriniz çıkmadiysa, çektirin. Çünkü tel tedavisi veya plak tedavisinden sonra çıkarsa, emekleriniz bosa gider.

Ben yaklaşık 10 yıl önce plakla tedavi oldum. Ailemde de olanlar var. Ben tel görüntüsü istemediğim için ve daha kolay olacağını düşünerek yaptırdım. Öyle de oldu. Kesinlikle çok rahat ettim. Hem kimse anlamıyordu hem de telden daha kısa sürdü, 10/11 ay kadar sürede tedavim bitti. Ve kesinlikle geri dönüş olmadı. Çok memnunum. Etrafımda yaptıran 3 kişinin üçü de memnun. Tavsiye ederim. Ama maddi olarak diğerinden pahalı.

Diş teknisyenim ben son zamanlarda teknoloji geliştiği için plak mevzusunda da öyle oldu. Teknolojiyi cok takıp etmeyen drlar biraz kolaya kaçıyor. Ben tel ted görmüştüm dişlerimi düzeldi evet ama üzerine yapıştırıcı sürdükleri icin dişlerde deforme oluyor o yuzden biraz pişmanım plak olsaydı keske dedim. Ama gercekten de her agıza uygun olmayabilir invisalang calısanlar doktor bulmanı öneririm

X