Dışardan bir göz soylesin

Nasıl cozdunuz sorunlarınızı ortak bir dil bulamıyorum
Benim boşanamamak için sebeplerim vardı, çocukların geleceği ve bakımı ile ilgili endişelerim.
O da buna güveniyordu zaten ya neyse.

Gözümü karartıp, çocukları da bırakıp bir sabah aileme gittim, yani o gün evi terkettim, mecbur döneceğim çocuklar var ama hayatımda ilk defa aileme durumu söyledim, boşanacağımı anlattım.
Ki çevremde görüştüğüm, fikriniz aldığım avukatlar ve arkadaşlarım asla şuan boşanmamamı söylüyordu, çok sıkıntı yaşayacağım için.
Bu koca kişisinde büyük etki yaratmış olmalı ki etekleri tutuşarak, bütün şartlarımı kabul ederek ortada buluştuk.
Ben habire hala boşuyorum o ayrı çünkü içim hiç soğumadı, ben yola gelmedim ama o geldi.
Kendimi ve öfkemi dizginleme konusunda sıkıntılarım devam ediyor, o ise adeta parmak gösterilecek biri oldu ama o iş benden geçti.
4 5 ayda bir hala cinnet geçirtiyor bana, kendi sıkıntılarımın da farkındayım, hepsini ona yükleyemem.
İki çocuk olunca ve her şey yolunda seyredince insan ‘aman ben bir boşanayım’ diyemiyor.
Bizde böyle oldu, sizde başka şekilde olur elbet.
Fakat ne olursa olsun kocanız düzelmesini istemedikçe ve ortak bir hayatı paylaşmaya yanaşmadıkça, hiçbir sorun silinmeyecektir.
Sizden ziyade onun müthiş çabası gerekli.

bir insan evde nasıl bir ay küs kalıp konuşamaz onu da anlamıyorum.
siz zaten çok yıpranmışsınız, bu cocukları yaparken plansız mıydı? eşiniz istemiyor muydu?
evde birlikte yaşıyorsunuz, herkes her işin ucundan tutmak zorunda ben böyle görüyorum.. hem yardım etmeyip hem bağırıp çağırıyorsa yardım istemeyin diye huzursuzluk çıkarıyor bence.
yaşamadan konuşmak cok kolay ama ben olsam daha fazla sabretmezdim

Benim boşanamamak için sebeplerim vardı, çocukların geleceği ve bakımı ile ilgili endişelerim.
O da buna güveniyordu zaten ya neyse.

Gözümü karartıp, çocukları da bırakıp bir sabah aileme gittim, yani o gün evi terkettim, mecbur döneceğim çocuklar var ama hayatımda ilk defa aileme durumu söyledim, boşanacağımı anlattım.
Ki çevremde görüştüğüm, fikriniz aldığım avukatlar ve arkadaşlarım asla şuan boşanmamamı söylüyordu, çok sıkıntı yaşayacağım için.
Bu koca kişisinde büyük etki yaratmış olmalı ki etekleri tutuşarak, bütün şartlarımı kabul ederek ortada buluştuk.
Ben habire hala boşuyorum o ayrı çünkü içim hiç soğumadı, ben yola gelmedim ama o geldi.
Kendimi ve öfkemi dizginleme konusunda sıkıntılarım devam ediyor, o ise adeta parmak gösterilecek biri oldu ama o iş benden geçti.
4 5 ayda bir hala cinnet geçirtiyor bana, kendi sıkıntılarımın da farkındayım, hepsini ona yükleyemem.
İki çocuk olunca ve her şey yolunda seyredince insan ‘aman ben bir boşanayım’ diyemiyor.
Bizde böyle oldu, sizde başka şekilde olur elbet.
Fakat ne olursa olsun kocanız düzelmesini istemedikçe ve ortak bir hayatı paylaşmaya yanaşmadıkça, hiçbir sorun silinmeyecektir.
Sizden ziyade onun müthiş çabası gerekli.
Sizin için ortak yolda buluşmanız iyi olmuş.Eşin degismisken sende iyi olmaya gayret et Çek bir sünger gitsin.Tabi sen biliyorsun neler yaşadığını ama neye kime faydası var yok.En iyisi sakin yasamak.keşke benim eşimde anlayabilse bir yol olsa buna ama adam çok despot sorsan ben oyleyim.her gün konuşmadan evin içinde yasamak bir ızdırap insan bu kadar kini inadı kime güder esiyim çocuklarının annesiyim...bakalım kaç gün sürecek inadı..belki aylar... geçecek. hiç birsey yapmayacak ve yeniden dolmak istemiyorum aynı patlamayı yasamak istemiyorum.Dirayetli olmam lazım yapacak bir çok islerim var sorumluluklarım var.

bir insan evde nasıl bir ay küs kalıp konuşamaz onu da anlamıyorum.
siz zaten çok yıpranmışsınız, bu cocukları yaparken plansız mıydı? eşiniz istemiyor muydu?
evde birlikte yaşıyorsunuz, herkes her işin ucundan tutmak zorunda ben böyle görüyorum.. hem yardım etmeyip hem bağırıp çağırıyorsa yardım istemeyin diye huzursuzluk çıkarıyor bence.
yaşamadan konuşmak cok kolay ama ben olsam daha fazla sabretmezdim
Uzun yıllar çocuğumuz olmadı o psikoloji zordu.tabi yıllarca da belli bi konforu vardı şimdi birden peşi peşine olunca rahatı kaçtı.

İste çalışıyorum çocuklarımla kalan zaman da kendim ilgileneyim ihtiyaçlarını ben göreyim istiyorum.Başarıyordumda... lakin tertipli bir temizliğe gelince yetişemiyorum pandemiden dolayı da eve herkesi alamıyorum.Bu süreç bizi yıprattı ben her zaman el ele verelim geçer bugünlerde dedikçe olmadı bunalıma girdik galiba.

Bunalima girmediniz. Esin, "es" degil. Sana eslik etmiyor. Hiçbir konuda. Cocuklara babalik etmiyor. O evde yanliz yasiyorsun ve hiç farkina varmadin simdiye kadar.

Buna karsi ne yapacaksin? Bahane üretip kaldigin yerdemi duracaksin? Hep sinir, öfke ile? Yoksa bosanip, huzuruna, mutlulugunami bakacaksin?

size çalışmak ev işi çocuk sorumluluğunuz fazla işten ayrılın çocuklarla vakit geçirin hem eşinizle ilişkiniz düzelir hem çocuklarla vakit geçirisiniz biraz büyüdüklerinde tekrar çalışırsınız

Böyle bir kaç yorum daha var. Nasil bu yorumlar yapiliyor aklim almiyor. Evliligi kötü giden kadina nasil ekonomik özgürlügünden vazgeç denilebiliyor? Tek sorun bumu? Adam küsüyor, bagirip çagirip hakaret ediyor. Konu sahibin tek görevi o evi temizleyip yemekmi yapmakmi? Adamdan ne maddi ne manevi destek görüyor.

Yani isi biraksa bile adam asla degismez. Bu sefer konu sahibi ne yapacak? Tüm gün evde, anlayassiz esi var. Bosanmak istese, maddiyat yok. Ne davasi açacak, nereye gidecek?

Kadinlar bile bu sekilde düsünüyorsa, bir kadinin hizmetçi rolünde olmasini normal karsiliyorsa, bazi erkeklerinde bu sekilde düsünmesine hiç sasirmamak lazim.

Böyle bir kaç yorum daha var. Nasil bu yorumlar yapiliyor aklim almiyor. Evliligi kötü giden kadina nasil ekonomik özgürlügünden vazgeç denilebiliyor? Tek sorun bumu? Adam küsüyor, bagirip çagirip hakaret ediyor. Konu sahibin tek görevi o evi temizleyip yemekmi yapmakmi? Adamdan ne maddi ne manevi destek görüyor.

Yani isi biraksa bile adam asla degismez. Bu sefer konu sahibi ne yapacak? Tüm gün evde, anlayassiz esi var. Bosanmak istese, maddiyat yok. Ne davasi açacak, nereye gidecek?

Kadinlar bile bu sekilde düsünüyorsa, bir kadinin hizmetçi rolünde olmasini normal karsiliyorsa, bazi erkeklerinde bu sekilde düsünmesine hiç sasirmamak lazim.
Bende çalışan bir bayanım fakat bu konuda söylenenlere bakılırsa sorun kendisine ve çocuklara vakit ayıramayıp ev işi çocuk için eşinden yardım alamaması her iki tarafında sabrının tükenmiş olması ile alakalı bana ssiz konuyu açan arkadaşa yardımcı olmaya çalışın benim veya benim gibi düşünenler için cevaplar yazmayın

Adami o kadar gitmeyeceginize inandirmissiniz ki umrunda bile degilsiniz.
Calisan isi gucu olan bir hanimsiniz.Bu eziklik psikolojisinden cikin once.

Eve yardimci alin.cocuklara oyun ablasi alin.bunlar ayri ayri kisiler olsun.

Sizde kendinize zaman ayirinsiz kendidegerinizi bilmezseniz hic kimse bilmez.pandemi vs. Bosverin bir sey olmaz.

Hastalik bulasacaksa bulasir zaten herkese bir gun gelecek.siz ruh sagliginizdan olacaksiniz farkinda degilmisiniz?

Kendinize zaman ayirin.esinizi de def edemiyorsaniz yok sayin kendi dunyasinda yasasin.bir daha ayagina lutfen gitmeyin..
Cok sinirlendim siz aglarken hala delisin vs diyor.terbiyesiz sey

Bende çalışan bir bayanım fakat bu konuda söylenenlere bakılırsa sorun kendisine ve çocuklara vakit ayıramayıp ev işi çocuk için eşinden yardım alamaması her iki tarafında sabrının tükenmiş olması ile alakalı bana ssiz konuyu açan arkadaşa yardımcı olmaya çalışın benim veya benim gibi düşünenler için cevaplar yazmayın

Elbetteki adam yardim edecek! Hatta adi yardim bile degil, sorumlulugu bu! Cocuk sadece kadininmi? Niye sadece kadin bakiyor? Adamda o evi kirletmiyormu? Kadin "yetisemiyor" diye üstüne bide hakaret, azar isitiyor adamdan.

Degermi böyle biri için ekonomik özgürlügünden vazgeçmek? Adam kadina insan olarak deger vermiyor. Kadini hizmetçi olarak görüyor! Kadin isi biraksa ne degisecek? Cok merak ediyorum.

Ve istedigim sekilde cevap yazarim. Fikrini yazarsan, bende yazarim. Burasi bir forum

Hanımlar hepinize yorumlarınızdan ötürü teşekkür ederim.Eleştiriye farklı bakış açısına herseye açığım.Belki benim göremediğim başkasının gördüğü birsey vardır diye paylaşmak istedim.Çok farklı bakış açıları da geldi.Gözümün önü açıldı.işe kendime değer verip zaman ayırmaya çalışmakla başlayacağım.Hersey gelip geciyor gönül isterdi ki taşın altına beraber elimizi koyalım ancak olmadı mi olmuyor verilen sizler vaadler yerine gelmiyor ya da geliyormuş gibi oluyor sonra yine yeniden bakıyorsun tek basinasin....insan bir hoşgörü barı olsa istiyor ancak üzerimdeki tepmpodan dolayı ne kadar gergin olabileceğimi sizler bile anladınız.Demekki karşı taraf anlamak istemiyormuş.Bazı şeyleri farketmeme görmeme yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim yeniden.Kafamda birseyler belirdi...

Hayatta her şey karşılıklıdır. Saygı görmek isteyen kendisi de gösterecek. Aşağılanan, hakarete uğrayan bir kadın neden saygı göstersin ki. İnsanı delirtip sen niye delirdin diyemezsin.

Evdeki dengenin değişmesi lazım. Denge bozulursa yeniden sağlamak için çaba gösterilir çünkü. Yardım etmiyorsa yemek yapmayacaksın, çocuklarını doyurup çekileceksin kenara. Ütüsünü yapmayacaksın, çamaşırını yıkamayacaksın. Bırak bir süre dağınık olsun evin, görmemeye çalış. Neden sorduğunda yetişemiyorum diyeceksin. Bu konuda seni eleştirildiğinde savunmaya geçmeyeceksin, tartışmayacaksın. Çünkü suçlu değilsin.

Canı isteyip barışmak istediğinde barışmayacaksın, hele sen hiç gitmeyeceksin. Katıldığım bir seminerde erkekler uçurumun kenarına gelmeden çaba göstermezler diye bir söz duymuştum. Sona geldiğinizi hissettireceksin. Beni boşa değil, “mutsuzum ve senden boşanmak istiyorum” diyeceksin.

Boşanırsan yine aynı çabayı gösterirsin aynı şekilde yorulursun ama hiç değilse beklentin olmaz, eleştirilmezsin, enerjin emilmez. Tüm bunlara rağmen düzelme adına çaba görmezsen kendini böyle bir ortamda çürütme lütfen.

Adamin derdi yok hicbir sorumluluk almadan kuserek elestirerek karisini yildirirarak asalak gibi hayatina devam etmek istiyor sözde babalik yapiyor bu yani. Sevgisi saygisi varmiki sizden saygi bekliyo? Alttan almayin bosayacaksaniz bosayin bosa dedim bosamadi beni diye bisey yok bosanma blofu yapmayin komik oluyorsunuz. Boyle bencil biri icin ya calismaz evde otururdum yada bosanma davasi acardim

Öfkemi kontrol edemiyorum küçük çocuklarım var peşi peşine oldular.Bakımları ihtiyaçları tek basına yetişemedim.çocuklar olana kadar iyi bir düzenimiz vardı lakin çocuklar olunca sorumlulukların artmasıyla eşimin kendisini geri plana çekmesi hem çalışıp hem çocuklara yetişmeye çalışmam,gece gündüz hayatın içinde koşturma ve stresle yaşıyor olmam eşime karşı beni iyice agrasiflestirdi.

Bu süreçlerde zaman zaman alttan aldım zaman zaman ise yapamadım ama Hep içimde kötüye gitmemesi için çabalarım vardı.

Eşim eve gelince ondan yardım istemem batıyor ,ev işlerin temizliği beraber yapalım diyorum batıyor,Çocuklara yetişemediğim de oturup ogladigim da göz yaşlarım batıyor,Her hakaretim herseyim onu rahatsız ediyor.

Zaman geçtikçe bu şekilde yasamak beni yormaya başladı.Psikolojik olarak da kötüleştiğimi farkettim ancak Eşimden desteğini bırakın bir güler yüz bile göremez oldum.Bir kavga bahane olur.bana küser ,günlerce haftalarca benimle konuşmazdı.

Aramızdaki bu küslük hali iyice canımı sıkmaya başlamıştı aradan 20 gün geciyor hala benimle konuşmuyordu kırıldıysak karşılıklı kırdık insan bir orta yol icin çabalar ama yok.Hiç birsey yapmadan ev işlerine çocukların bakımına karışmadan öylece senelerce yaşayabilir.

Tabi artık neden kavga ettiğimizi unur hale geliyordum gittikçe eşimin bana karşı bu soğukluğu iletişimsiz hali şüpheye düşürdü geceleri ne kadar yorgun bile olsam uyuyormuş gibi yapıp telefonuna bakardım her yeri herseyi kurcalardım tek bir iz tek bir şey görmek istiyordum belki de yaşadıklarıma neden arıyordum ancak hiç bir şey bulamadım.Yakın takibe aldım elbiselerinin arasını karıştım aklınıza gelebilecek herseyi yaptım hiç birsey bulamadim.

Düşünüyorum bir insan 1 ay küs şekilde asik suratla nasıl Yaşar aynı evin içinde...katlanamiyordum...hırçınlaşıyorum.bu aradaki uzun süren küsluk nedir bitsin diye sırf kendi psikolojim icin barışmayı isterdim.Bu şekilde yaşayamıyordum.Ancak zaman geçtikçe bende tükendim haline bıraktım kavgaysa kavga ,küsmek ise küsmek...istediği neyse ona verdim.

Çok şiddetli kavgalarımız oluyor artık sadece kavga ederken konuşuyoruz bir haftadir neredeyse benden ayrı yatıyor ben de dayanamadım sordum aklında birimi var görüştüğün biri mi var varsa söyle dürüstçe hayatıma bakarım bende deyip sakin şekilde konuştum kesinlikle böyle birsey olmadığını söyledi.Nedir peki bu halin dediğimde saygı diyor saygı istiyormuş .

saygılı davranıyorum üstüme geliyor laf söylüyor yaptığım hiç birseyi beğenmiyor.Eziyor asagiliyor sürekli bir eleştiri halinde..Hiç bir sorumluluğunu düzgünce yerine getirmiyor sorunca söylemiyor.Yardım isteyince kızıyor sürekli beni azarlıyor ve artık öfke patlamaları Yaşar oldum.Düşünsenize 1 ay adam sizle küs hiç bir ışık yok öylece ot gibi yaşıyor en son olan olayda ufacık bir mevzu da bir anda patladım sinirlerim bosaldi bağırdım çağırdım saldırdım kendimi kaybettim eşim ise gayet dik duruşla sen böylesin işte delisin vb. İhtamlarda bulunarak benim o halimden rahatsız olmadı.

Bende inceldiği yerden kopacak yeter artık böyle yasamak istemiyorum deyip yapabileceğim tüm saçma tepkileri gösterip kendimi kaybettim.Boşanmasını istedim bırak beni dedim evden kovdum vurdum gitmedi ama hiç birsey de yapmadı.Çocuklarım icin duruyorum dedi.seni boşayacağım istemiyorum dedim kolay degil o öyle dedi...

Herseyi yaptım iyilikle geldim olmadı kötülükle gittim olmadı ne istiyor bu adam derdi ne?

Nasıl bir hayatın içindeyim anlamıyorum.lütfen dışardan bir göz olarak yorumlarınızı yapın nasıl ben katlanayım ayrılalım diyorum ayrılmıyor iyi olalım diyorum yüzüme bile bakmıyor defalarca konuştum artık sevmiyor olabilirsin sevgin bitmiştir anlarım dedim söyle sıkıntın nedir dedim ama hep sevdiğini benim kötü olduğumu es işlerinde yardım etmek istemediğini vs bir sürü basit nedenler söyledi.ben çalışıyorum yetişemiyorum ve çoğu zaman bu durumdan oturup ağlıyorum ancak hiç umrunda degil yorgunluktan kemiklerim agriyor işe kalkıp gidemiyorum.insan böyle zaman da bu kadar acımasız olabilir mi???
Ya normalde bir sorununuz yokmus. Esiniz sorumluluk almak istememis. Sizin maasinizi ben olsam evi temizleyecek ve duzenleyecek bir kadina harcarim.
Tamamen kednimi cocuklarima veririm. Böylece yuku sirtinizdan attiginiz icin daha rahat edersiniz.

Çocuklara siz bakın, eve siz bakın, adama siz bakın, e bı de eve bi maaş getiriyorsunuz. Adam niye boşanmak istesin ki keyfi yerinde? Boşanmak istiyorum boşamiyor ne demek şeriat ülkesinde mi yaşıyoruz? Siz de istediğiniz taktirde gidip dilekcenizi verebilirsiniz, daha neyi bekliyosunuz anlamıyorum zaten tek kişilik bi evlilik bu. Bütün herşeye kendiniz koşturacaksaniz adama zaten gerek yok. Toplayın kendinizi gidin iyi bi avukat bulun

Yorumlara katılıyorum.Acilen bir yardimci tutun.Hem de hergun gelsin.Yarim gun gelsin ve evin gunluk işlerinin hepsini yapsin..Yetisemiyorsunuz iste ev ve cocuklara once bunu bir kabul edin..Profesyonel olmasina gerek yok yardimcinin..Ben pandemiden dolayi çalışamıyorum ancak calisirken her hafta en az bir kez yardimci alirdim.Ki ben de cocuk da yok! Yapmayin bunu kendinize ve cocuklariniza litfen! O cocuklar bebek bile ols,, anliyorlar evdeki huzursuzlugu..Gerekirse yarim maasinizi verin ancak sabit bir yardimciniz olsun..

X