Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın eşcinsellikle ilgili hutbesi Hollanda'da tartışma yarattı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

gulay_gulay

Guru
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2009
3.971
6.145
1588448576502.png


Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ramazan ayının ilk Cuma hutbesinde dile getirdiği eşcinsellikle ilgili görüşler ve ardından Twitter üzerinde açılan #YallahHollanda'ya etiketi, Hollanda'da tepkiyle karşılandı.

Hükümetin büyük ortağı Demokrasi ve Özgürlük İçin Halk Partisi (VVD), Diyanet İşleri Başkanı'nın, "eşcinsellerin lanetlendiği, zina ve eşcinselliğin hastalığı da beraberinde getirdiği" yönündeki sözlerini parlamento gündemine taşıdı.

Erbaş'ın açıklamalarına destek vermek amacıyla Twitter'da #YallahHollandaya başlığıyla etiket açılması üzerine, Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Marjanne de Kwaastneit, tepkisini, aynı platformda dile getirdi.

Büyükelçi, #LGBTHaklarıİnsanHaklarıdı etiketiyle paylaştığı Twitter mesajında, "Hollanda, dünyanın neresinde olursa olsunlar, cinsel veya cinsiyet yönelimlerine bakılmaksızın herkesin kendisi olma özgürlüğünü temsil eder" dedi.
1588448635092.pngHollanda medyası da, "Yallah Hollanda'ya" ifadesinin, eşcinselleri aşağılayan, homofobik bir deyim olduğunu vurgulayarak, Erbaş'ın sözlerine geniş yer verdi.

'Kabul edilemez bir nefreti körüklüyor'
Başbakan Mark Rutte'nin partisi VVD'nin iki kadın milletvekili Bente Becker ve Dilan Yeşilgöz, Erbaş'ın açıklamaları ve sosyal medya aracılığıyla Hollanda ve eşcinsellerin aşağılanmasını parlamentoya taşıdı.

Milletvekilleri, Güvenlik ve Adalet ile Sosyal İşler ve İstihdam bakanlarının yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdiler.

Becker ve Yeşilgöz, Erbaş'ın vaazında uluslararası lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel be interseks (LGBTİ) topluluklarının üyelerine karşı, kabul edilemez bir nefreti körüklediğini vurguladılar.

Diyanet İşleri Başkanı'nın sözlerine destek amacıyla Twitter'da açılan #YallahHollandaya etiketi altında ölüm tehditleri yer aldığını belirten VVD'li milletvekilleri, bunun Hollanda'daki LGBTİ topluluğu için de tehlike oluşturduğunu belirtiler.

Becker ve Yeşilgöz, Erbaş'ın sözleri ve Türkiye kamuoyundaki eşcinsel karşıtlığı konusunda Hollanda hükümetinin hangi yaptığı güvenlik analizlerini yaptığı ve ne gibi önlemler aldığını sordu.

"Hollanda'da 150'den fazla camiye sahip olan Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, daha önce de kadınlar, çocuk evlilikleri ve cihat konularında skandal ifadeler kullandığı" vurgulanan soru önergesinde, Hollanda'daki camilerde de, benzer vaazların verilip verilmediğinin araştırılması istendi.

'Özgürlüklere karşı vaazlar engellensin' çağrısı
Din özgürlüğünün, siyasi çıkarlar ve başkalarının özgürlüğünü kısıtlamak için kullanıldığını kaydeden milletvekilleri, Hollanda'daki camilerde, özgürlük ve toplumsal barışa karşı verilen Türkiye kökenli vaazların engellenmesini çağrısında bulundu.

Becker ve Yeşilgöz'e göre, Hollanda'daki camilerde okutulan Ankara kaynaklı hutbe ve vaazlar, adaletsizliği ve hoşgörüsüzlüğü körüklüyor. Hükümetin buna karşı yeterli önlemi almaması da, Türkiye kökenli göçmenlerin uyumunu olumsuz etkiliyor.

Bunun kabul edilemez olduğunu dile getiren VVD milletvekilleri, Diyanet'in Hollanda'daki kolu olan Hollanda Diyanet Vakfı'nın, siyasi ve dini gündemi birbirinden ayrıması için uyarılması gerektiğine işaret etti.

 

eFuLim

sürprizlerle dolu hayat...
Pro Üye
Anneler Kulübü
21 Nisan 2012
6.354
1.672
Peki Hollanda örneğin İsrail'in Gazze'de bizzat ve körü körüne körüklediklerinden bahs etme gereği duydun mu hiç? Yahut o kadar uzağa da gitmeye gerek yok. Avrupa da yapılan müslüman/islam karşıtı eylemler ve söylemler hakkında nefreti körüklüyor cümlesini kurmaya cesaret edebildin mi?
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 165 gün geçti.

philly

Guru
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2010
4.277
14.454
Peki Hollanda örneğin İsrail'in Gazze'de bizzat ve körü körüne körüklediklerinden bahs etme gereği duydun mu hiç? Yahut o kadar uzağa da gitmeye gerek yok. Avrupa da yapılan müslüman/islam karşıtı eylemler ve söylemler hakkında nefreti körüklüyor cümlesini kurmaya cesaret edebildin mi?

Böyle şeyler söyleyen müslümanlara karşı hoşgörülü mü olmalarını bekliyorsunuz?
Neden hep başkalarından bekleniyor bu empati, hoşgörü vs?Muslumanlsr doğu İngiltere'de şeriat ilan etmek istiyorlar

Şeriat kuralları Amerikan kanunlarından daha iyi diyen ama göçmen olan diğer müslğmanlar

Almanya sokaklarında Selefi Şeriatçılar
Bir sürü haber video bulursunuz bunlarla alakalı. Bir de suç oranları var tabi. Aile içi şiddet ve diğer türlü suç işleyenlerin arasında ciddi bir göçmen Müslüman nüfusu var. Durum buyken neden sempati duyulsun? Topluma yaka uyduramıyorsan, şeriat ile yönetilmek istiyorsan, eşcinsel hakları ve kadın haklarına saygı duymuyor, kabul etmiyorsan ve içine göçmen olarak geldiğin ülke senin değerlerin dışındaysa , neden oradasın?

Ayrıca İsrail- Fılıstın Gazze hikayesi ne alaka bu konuyla. Yemen - Suudi Arabistan ne oluyor, sizin niye sesiniz çıkmıyor derse biri ne diyeceksiniz.

Bu arada aklınızda bulunsun, hiç bir ülkenin sağcısı azınlık haklarından bahsetmez, axınlıklara karşı işlenen suçlardan yakınmaz, solcusu bunu dert eder, o karşı argüman geliştirir ve karşı eylem düzenler. Türkiye'de durum farklı sanıyorsanız komik olur.
 
Son düzenleme:

philly

Guru
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2010
4.277
14.454
eFuLim eFuLim bu arada siz tatlı ve nazik birisiniz. O yüzden sizi kırmak istemem, bazen sinirlenip yazıyorum ama sizin nezdinizde oldu. Size dağil direkt sözlerim. Her yerin artısı, eksisi var. Irkçısı , iyisi kötüsü, negatif ve pozitif tarafları var. Hayatımın yarısı abd de geçti. Akıllısı, delisi, cahili, çok iyi eğitimlisi bir sürü insanla karşılaştım; hem yabancı hem de yerli. Avrupa’da abd’nin aksine üçüncü kuşakta olsan oralı olamıyorsun bunun da farkındayım. Yaşadığınız bazı sıkıntıları vs. Ama bu demek değil ki herkes ,her göçmen toplum hayatına saygılı ve uyumlu. Sosyal sistemi sömüren, eşini döven, kendisi göçmen olmasına rağmen gettolaşıp ırkçılık yapan vs gırla. Neyse sağlıcakla kalın. Kendinize de corona sürecinde dikkat edin, yavrunuzu sağsalim kucağınıza alırsınız inşallah.
 
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.