Diyanet İşleri Başkanı neden eleştirildi, Cumhurbaşkanı Erdoğan Erbaş'ı nasıl savundu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

gulay_gulay

Guru
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2009
3.976
6.148
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ramazan ayının ilk Cuma günü verdiği hutbede eşcinsellik ve evlilik dışı ilişkiyle ilgili sarf ettiği sözler tartışma yarattı. Ankara Barosu Erbaş'ı "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle" suçladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Diyanet İşleri Başkanlığına yapılan saldırı devlete yapılmış sayılır" dedi.

Twitter'da #AliErbasYalnizDegildir" etiketi 200 binden fazla paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri sonrası ise Türkiye'de en çok paylaşılan etiket, #LGBTHaklarıİnsanHaklarıdır oldu.

Ali Erbaş Cuma günkü hutbe sırasında, zina ve eşcinselliğin "hastalıkları da beraberinde getirdiğini" ve kuşakları "çürüttüğünü' söyledi:

"İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti.

"Yılda yüz binlerce insan gayrimeşru ve nikahsız hayatın İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HİV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim."

Erbaş'ın bu ifadeleri LGBTİ sivil toplum örgütleri, insan hakları savunucuları, barolar ve bazı siyasetçiler tarafından eleştirildi. Bazı üst düzey yetkililerden ise destek gördü.

'Kan kokan cüret'
Ankara Barosu, Erbaş'ın hutbede sarf ettiği sözlerle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini" belirtti:

"Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmayı şaşkınlıkla ve ibretle izledik. Şaşkınlığımız; sesi çağlar öncesinden gelen bu şahsın, bir devlet kurumunun başında oturup söylemini kutsal sayılan değerler üzerine inşa ederek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesindeki kan kokan cüreti sebebiyledir.

"Görevde olduğu süre boyunca çocuk tecavüzcülerine gözlerini kapatıp kadın düşmanlığının manevi zeminini dini söylemlerle meşrulaştırma çabası karşılığında maaş alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın deprem, LGBTİQ+, kadın ve çocuk söylemlerine rağmen halen görevde kalması durumunda, sonraki konuşmasında halkı ellerinde meşalelerle meydanlarda cadı diye kadın yakmaya davet etmesi kimseyi şaşırtmamalıdır."

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ali Erbaş'a yönelik açıklama nedeniyle Ankara Barosu yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

'Asıl mücadele edilmesi gereken bu ayrımcı ve nefret dolu anlayış'
İzmir Barosu ise konuyla ilgili yayınladığı açıklamada, "Asıl mücadele edilmesi gereken bu ayrımcı ve nefret dolu anlayıştır" ifadelerine yer verdi:

"Taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler ve kanunlarımız ışığında nefret söylemlerinin cezasız kalmaması gerektiğine inanıyor, Diyanet İşleri Başkanını yaptığı ayrımcı ve nefret içerin konuşması sebebiyle kınıyoruz."

1588135098046.png


Erdoğan: Herkes haddini bilecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Pazartesi günü kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a yöneltilen eleştirilerle ilgili de konuştu:

"Ülkemizde İslam adına konuşacak bir kurum varsa bu Diyanet İşleri Başkanlığı'dır. Ankara Barosu'nun açıklaması direkt İslam'a yönelik bir saldırıdır ve Diyanet İşleri Başkanlığına yapılan saldırı devlete yapılmış sayılır."

"Herkes haddini bilecek. Diyanet İşleri Başkanlığına yapılan saldırı devlete yapılmış sayılır. Diyanet İşleri Başkanımız ilminin, yürüttüğü görevin gereğini yerine getirmiştir. Her sözü doğrudur."

Ali Erbaş da Salı günü Twitter'dan paylaştığı mesajda, "İslam neyi haram kıldıysa onda kötülük ve insana zarar, helal kıldığı şeylerde de temizlik ve insana fayda vardır" dedi.

1588135182113.png


Ankara Barosu hakkında soruşturma açıldı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu hakkında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ı eleştiren açıklaması nedeniyle, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçundan soruşturma başlatıldığı duyurdu.

Akabinde Ankara Barosu'ndan yapılan yazılı açıklamada ise Erbaş'ın hutbesindeki ifadelere ilişkin yaptıkları değerlendirmenin, Avukatlık Kanunu gereği baroların insan haklarını koruma görevi ile laik ve sosyal hukuk devletinde yaşamanın gereği olduğu kaydedildi:

"Anılan yazı içeriğindeki 'çağlar öncesine ait' söylemi, İslam temelinde dini değerleri değil coğrafyadan ve tüm dinlerden bağımsız olarak dünya tarihinde çağlar boyunca yaşanan trajedilere vücut veren ayrımcı ve ötekileştirici zihniyeti ifade etmektedir.

"Uluslararası ve ulusal düzenlemelerle yasal güvence altına alınmış bulunan en temel insan haklarını savunmaya dönük ve hiçbir suç unsuru içermeyen bu açıklamamız nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkımızda soruşturma başlatıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Ankara Barosu tarihinde hiçbir zaman dini değerleri aşağılamadığı gibi, görevi gereği Anayasa ile güvence altına alınan din ve vicdan hürriyetinin her zaman savunucusu olmuştur."

Erbaş'a destek verenler ne dedi?
Ankara Barosu'nun Erbaş'ı eleştirdiği açıklamaya ilk tepki gösterenlerden biri Adalet Bakanı Abdulhamit Gül oldu.

Bakan Gül Twitter'da konuyla ilgili ilk paylaşımında, "Çağlar öncesinden diyerek küstahça küçümsediğiniz o ses, İslam'ın kıyamete dek sürecek çağlar üstü sesidir. Kulakları var duymazlar..." dedi.

Gül bir sonraki paylaşımında ise "Hukuk, demokrasi ve özgürlükleri savunmak yerine faşizan bir dille Diyanet İşleri Başkanımızın şahsında toplumun inanç dinamiklerine saldıran Ankara Barosunun basın açıklaması, asla kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Zamanı ve mekânı yaratan Allah'ın hükmüne dil uzatanlar bu dünyada da ahirette de hüsrandadır. İlahi hükmü dile getiren #AliErbaşyanlızdeğildir" yazdı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise, "İnsana kâinatta hak ettiği değeri göstererek, evvelimizi ve ahirimizi kul olmanın idrakiyle aydınlatan yüce dinimiz İslâm'ın kaideleri, Ali Erbaş hocaya münasebetsizce saldıranların keyiflerine göre sorgulanacak kaideler değildir" dedi.

İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi tarafından yapılan açıklamada ise "Tartışma konusu edilen hutbede dile getirilen görüş ve kanaatler bizatihi İslam'ın hükmüdür. Başkanlığın bu vazifesini yerine getirme çabasını nefret söylemi olarak algılamak ve buradan hareketle toplumda bir gerilime yol açmak, dini duygu ve düşünceyi tahfif edici tutum ve davranışlar içerisinde olmak asla kabul edilemez" ifadeleri kullanıldı.

'HIV pozitifler olarak Erbaş'ı derhal özür dilemeye çağırıyoruz'
Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Diyanet İşleri Başkanı'nın hutbesine tepki gösterenler arasındaydı. Gökçen, "Böylesi bir sözün salgın döneminde ne kadar çok kişiyi hedef haline getireceğinin farkında olunmaması felaket" dedi.

Çok sayıda sivil toplum örgütü ve insan hakları savunucuları Erbaş'ın sözlerinin "eşcinsellere yönelik kin ve nefret barındırdığını" vurguladı.

İnsan Hakları Derneği, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, "Bu söylemler, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekte ve aşağılamaktadır. Ayrıca HIV statüsü üzerinden kişilerin kriminalize edilmesini ve HIV fobik söylemleri nedeniyle Ali Erbaş'ı kınıyoruz!" açıklamasını yaptı.

Pozitif Dayanışma ise Erbaş'ı HIV pozitif kişilerden özür dilemeye davet etti:

"Koronavirüs pandemisiyle tüm dünyanın mücadele ettiği bugünlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, eşcinselleri ve HIV ile yaşayanları hedef gösterdi! Yanlış bilgiler ve nefret dolu ifadeler barındıran bu açıklamayı, insan haklarına aykırı ve ayrımcı buluyor; kendisinin nefretle değil bilimsel, doğru ve güncel bilgilerle hareket etmesini talep ediyoruz.

"Açıklamada belirtilenin aksine HIV, eşcinsellikle, nikahsız ilişkiyle değil ancak korunmasız cinsel ilişkiyle ve/veya kan yoluyla aktarılabilmektedir. Hatta günümüzde HIV ile yaşayanlardan düzenli tedavi ile korunmasız cinsel ilişkiyle bile HIV aktarımı söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle Erbaş'ın açıklamalarını bilimden yoksun ve talihsiz buluyoruz."

"Toplumun her kesiminde, her meslekte, her yaşta, her cinsiyette ve cinsel yönelimdeki HIV pozitifler olarak Erbaş'ı derhal özür dilemeye çağırıyoruz. Salgınlarla mücadele insanları ötekileştirip, hedef göstererek değil doğru ve güncel bilimsel bilgilerin yaygınlaştırılmasıyla ancak mümkün olur!"

Pozitif-iz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Şimşek, "HIV ahlaki değil sadece tıbbi bir durumdur" diyerek ekledi:

"Diyanetin nefret söylemleri ile LGBTİ+ bireyleri hedef göstermesini ve her fırsatta HIV ile ilişkilendirmelerini de üzüntüyle karşılıyoruz.

"Halka güncel bilgiyi ulaştırmak ve yaygınlaştırmak, tüm devlet kurumları ile konunun tüm paydaşlarının bir arada olması ile mümkün olacaktır. Hem HIV yayılımını hem de HIV ile yaşayan bireylere yönelik ayrımcılıkları ancak; bilimsel ve önyargısız bilgiler ışığında açıklamalar yaparak durdurabiliriz.
 

ayseMsb

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2019
3.729
17.377
cok da güzel demiş destekliyorum 👏
 


Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 48 Kg. ile 65 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 161 cm. Başlangıç Kilom :78 Kg. Şimdiki Kilom :77 Kg.

philly

Guru
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2010
4.268
14.446
Çok da güzel demişmiş, hep aynı teraneler, hoşlananların bazıları da Avrupa'da yaşayan müslüman kk üyeleri. Arkadaşlar alalım sızı turkıye ye ya da başka Müslüman ülkeye, Anavatanınızda degılsınız sonuçta, kültürel olarak uyuşmadığınız, değerleri ile yakından uzaktan alakanızın olmadığı ve canınızın ıstedıgı gıbı nefret sucu işleyemeyeceğiniz toprakları yiyorsa terkedin, kendınez göre ülkelerde yaşayın. . Yapılan nefret suçu, daha bunun farkında değilsiniz. Halkın ben kesımını aşağılamaktır bu söylemi desteklemek.

İslam neyi yasakladıysa insana zararı mı varmış, helal kıldıklarının da yararı mı :KK53: Açmayalım dinsel metinleri burada, her şey kabak gibi yazıyor ortada.Okuması yazması var herkesin, helaleein bazıları bazı insanlara epey zarar veriyor ama acaba onlar tam insan değil mi ki! İnsandan sayılamaları için ne gerekiyor mesela!
 

MaviKuplik

Birbalannesi♡
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
8 Mart 2019
1.271
3.242
"Nefret suçu işleyemeyeceğiniz toprakları yiyorsa terkedin"
Bir üye bunu yazmış Avrupa ülkeleri için hani çok medeniyet olduğu sanılıyor ya
Zaten Avrupa ülkelerinde İslam karşıtlığı yoktu
Bizzat kendileri çocukların üzerine bombalar yağdırken insan hayatı onlar için hiçken
Kendi yaşlı vatandaşlarını virüste ölüme terkederken
Onlar çok medeni onlar mükemmel ötesi
Hıhı tamam.
İslama inanlar için söylenen haram ve helaller sadece inana insanları kapsar.
İnanmayanlar neden kendine alınıp şöyle bi kusma ihtiyacı duyuyor anlamıyorum
 

philly

Guru
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2010
4.268
14.446
"Nefret suçu işleyemeyeceğiniz toprakları yiyorsa terkedin"
Bir üye bunu yazmış Avrupa ülkeleri için hani çok medeniyet olduğu sanılıyor ya
Zaten Avrupa ülkelerinde İslam karşıtlığı yoktu
Bizzat kendileri çocukların üzerine bombalar yağdırken insan hayatı onlar için hiçken
Kendi yaşlı vatandaşlarını virüste ölüme terkederken
Onlar çok medeni onlar mükemmel ötesi
Hıhı tamam.
İslama inanlar için söylenen haram ve helaller sadece inana insanları kapsar.
İnanmayanlar neden kendine alınıp şöyle bi kusma ihtiyacı duyuyor anlamıyorum
Madem var işte dönün, madem istenmiyorsunuz beğenmiyorsunuz , madem ülkeleriniz daha güzel dönün.

Adamlara göre en son peygamber kendilerinin peygamberi ta ki mesih geri gelene kadar. Senin inandığın din ve peygambere inanmıyor, kabul dahi etmiyorlar dinsel olarak olaya bakarsak. Ona rağmen camiler, İslami din dersleri var.
Virüsten vatandaşların ölüme terkederken hangi ülkeler mesela Almanya'mı? Virüsten "ölüme terkedilen" derken milyonlarca çalışanı olan turkıye vatandaşı ne oluyor? Her pztesi işe gitmek zorunda olan, aç kalmak ve ölmek arasında tercih yapmak zorunda olan? Onlar sahi neye terkedilen?

Irkçılık ve ayrımcılık sadece müslümanlara karşı yapılan şey değildir hanımefendi. Ki müslümanlara karşı yapılan ırkçılık ise bu nedir, halkın bır kesim insanlarını hastalık ve felaketle eşleştirmek ? Herkes inandığı şekilde her şeyi söyleme hakkında sahipse, bu toplumda o zaman çıkar bırı de müslümanlara söyler , hep bunları onların yüzünden diye. Mantıklı mı? Hadi Ali erbaş söyledi ( ki söyleyemez maaaşını bütün ülke ınsanı ödüyor ne zaman sadece kendı ınanları maaşını fınanse eder o zaman konuşsun ama mılyonlarca ınanmayanın veya başta şeye ınananın vergılerını iç ederken bunları söyleyemez) ama ülkenin başkanı çıkıp bunları söyleyeni destekleyemez, desteklememeli.

Evet medeni ve daha ileriler ne yazık ki. İnsan hakları ihlalleri, vs bır ton suç sayacaksınız. Evet her ülke yaptı bunları hala yapan da var hem batılı hem Müslüman ülkelerden. Ama hastane köşelerinde kullandığın her ilaç, her tıbbi ekipman onların eseri. Eve kapandığımız şu günlerde de inşallah aşı bulurlar diye medet umduklarımız da onlar. Bizler mi, bizler hala insanların cinsel yonelımlerı ile uğraşıyoruz, tek derdimiz yaraya merhem olmayan işler.
 

su-doku

sen bilirsin
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2017
9.651
33.448
Madem var işte dönün, madem istenmiyorsunuz beğenmiyorsunuz , madem ülkeleriniz daha güzel dönün.

Adamlara göre en son peygamber kendilerinin peygamberi ta ki mesih geri gelene kadar. Senin inandığın din ve peygambere inanmıyor, kabul dahi etmiyorlar dinsel olarak olaya bakarsak. Ona rağmen camiler, İslami din dersleri var.
Virüsten vatandaşların ölüme terkederken hangi ülkeler mesela Almanya'mı? Virüsten "ölüme terkedilen" derken milyonlarca çalışanı olan turkıye vatandaşı ne oluyor? Her pztesi işe gitmek zorunda olan, aç kalmak ve ölmek arasında tercih yapmak zorunda olan? Onlar sahi neye terkedilen?

Irkçılık ve ayrımcılık sadece müslümanlara karşı yapılan şey değildir hanımefendi. Ki müslümanlara karşı yapılan ırkçılık ise bu nedir, halkın bır kesim insanlarını hastalık ve felaketle eşleştirmek ? Herkes inandığı şekilde her şeyi söyleme hakkında sahipse, bu toplumda o zaman çıkar bırı de müslümanlara söyler , hep bunları onların yüzünden diye. Mantıklı mı? Hadi Ali erbaş söyledi ( ki söyleyemez maaaşını bütün ülke ınsanı ödüyor ne zaman sadece kendı ınanları maaşını fınanse eder o zaman konuşsun ama mılyonlarca ınanmayanın veya başta şeye ınananın vergılerını iç ederken bunları söyleyemez) ama ülkenin başkanı çıkıp bunları söyleyeni destekleyemez, desteklememeli.

Evet medeni ve daha ileriler ne yazık ki. İnsan hakları ihlalleri, vs bır ton suç sayacaksınız. Evet her ülke yaptı bunları hala yapan da var hem batılı hem Müslüman ülkelerden. Ama hastane köşelerinde kullandığın her ilaç, her tıbbi ekipman onların eseri. Eve kapandığımız şu günlerde de inşallah aşı bulurlar diye medet umduklarımız da onlar. Bizler mi, bizler hala insanların cinsel yonelımlerı ile uğraşıyoruz, tek derdimiz yaraya merhem olmayan işler.
Kime ne anlatıyorsun be kuzu
Kimsede irade muhasebe yeteneği kaldı mı
Birşeyi diyanet dediyse reiste desteklediyse
Bitmiştir
İfade özgürlüğü diyorlar
Hadi bakalım çık sadece burada
İslam hakkında konuş
Konuşamazsın bile
O yüzden hiç gerek yok
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 194 gün geçti.

philly

Guru
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2010
4.268
14.446

Ali erbaş gitsin bunun gıbı ücretsiz ve düşük ücretli çalıştırılan mılyonlarca mültecinin hakkını yiyenlere laf söylesin. Adresleri de vereyim :) zeytınburnu, Bağcılar, Esenyurt , Gaziosmanpaşa vs vs.

Haram yemek, insanların hakkında girmek, insanlara hallettiğinden az para vermek, yalan söylemek, devlet malını kendı malın gıbı yemek başımıza melanetler açıyor desin. Ama yok diyemez!


"
"". Diyanet'in siyasallaştığından, liyakatın ortadan kalktığından bahsetmiştik.

Ama kurumun içinde hâlâ direnen isimler ve yaşananlara tepki gösterenler var. Prof. Dr. Ramazan Muslu bu isimlerden biri. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı... Kurumda başkandan sonra gelen ikinci kişi. Ama yaşananlar onu bile isyan noktasına getirmiş olmalı ki ani bir kararla sessiz sedasız istifasını verdi. İstifa kamuoyuna duyurulmadı.

Muslu'nun istifasının arkasında çok ciddi olaylar var.

Bunlardan biri Diyanet İşleri Başkanı'nın eşi Seher Erbaş'a tahsis edilen araç. Başkan Ali Erbaş'ın onayıyla Seher Hanım'a Diyanet'in araçlarından biri veriliyor, üzerine bir de şoför. Olay kurum içinde bazı isimlerin "doğru değil" çıkışıyla tartışılıyor. Bunun üzerine araç geri çekiliyor.

Sonrasında ne mi oluyor?

Diyanet Vakfı'ndan Toyota marka bir araç getirilip, Seher Hanım'ın kullanımına veriliyor. Aracın piyasa değeri 140 bin lira civarında.

Diyanet Vakfı'nın parası nereden geliyor? Tabi ki camilerde toplanan paralarımızdan... Hani her Cuma çıkışı Diyanet'in talimatıyla toplanan paralar var ya... Onların büyük bir kısmı bu vakfa aktarılıyor. Geri kalanı cami derneklerinin kontrolünde. Onların da nasıl harcandığını bilen yok.

Diyanet ile ilgili bilgiler bunlarla sınırlı değil tabi ki...

Diyanet İşleri Başkanı, Ankara Bilkent'te 3 katlı bir villada yaşıyor. Bu konut, Diyanet İşleri Başkanlarına ait. Ama Ali Erbaş'a yetmemiş olacak ki, İstanbul müftüsünün kullandığı konut da boşaltılıyor. Müftüye "sen çık" diyorlar.

İstanbul'un kalburüstü yerlerinden biri olan Florya Şenlikköy mahallesinde dairenin içine epey bir tadilat yapılıp, Diyanet İşleri Başkanı'nın kullanımına veriliyor. Oysa bugüne kadar daireyi İstanbul müftüleri kullanıyordu. Buranın tadilat giderlerinin de Diyanet Vakfı üzerinden karşılandığı ifade ediliyor. Çünkü dairenin mülkü vakfa ait."""

 

Feslegen Kokulu Nane

Durmak, yıkılmaktan önceki son adımdır.
Pro Üye
Anneler Kulübü
30 Ekim 2018
15.915
36.978

Ali erbaş gitsin bunun gıbı ücretsiz ve düşük ücretli çalıştırılan mılyonlarca mültecinin hakkını yiyenlere laf söylesin. Adresleri de vereyim :) zeytınburnu, Bağcılar, Esenyurt , Gaziosmanpaşa vs vs.

Haram yemek, insanların hakkında girmek, insanlara hallettiğinden az para vermek, yalan söylemek, devlet malını kendı malın gıbı yemek başımıza melanetler açıyor desin. Ama yok diyemez!


"
"". Diyanet'in siyasallaştığından, liyakatın ortadan kalktığından bahsetmiştik.

Ama kurumun içinde hâlâ direnen isimler ve yaşananlara tepki gösterenler var. Prof. Dr. Ramazan Muslu bu isimlerden biri. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı... Kurumda başkandan sonra gelen ikinci kişi. Ama yaşananlar onu bile isyan noktasına getirmiş olmalı ki ani bir kararla sessiz sedasız istifasını verdi. İstifa kamuoyuna duyurulmadı.

Muslu'nun istifasının arkasında çok ciddi olaylar var.

Bunlardan biri Diyanet İşleri Başkanı'nın eşi Seher Erbaş'a tahsis edilen araç. Başkan Ali Erbaş'ın onayıyla Seher Hanım'a Diyanet'in araçlarından biri veriliyor, üzerine bir de şoför. Olay kurum içinde bazı isimlerin "doğru değil" çıkışıyla tartışılıyor. Bunun üzerine araç geri çekiliyor.

Sonrasında ne mi oluyor?

Diyanet Vakfı'ndan Toyota marka bir araç getirilip, Seher Hanım'ın kullanımına veriliyor. Aracın piyasa değeri 140 bin lira civarında.

Diyanet Vakfı'nın parası nereden geliyor? Tabi ki camilerde toplanan paralarımızdan... Hani her Cuma çıkışı Diyanet'in talimatıyla toplanan paralar var ya... Onların büyük bir kısmı bu vakfa aktarılıyor. Geri kalanı cami derneklerinin kontrolünde. Onların da nasıl harcandığını bilen yok.

Diyanet ile ilgili bilgiler bunlarla sınırlı değil tabi ki...

Diyanet İşleri Başkanı, Ankara Bilkent'te 3 katlı bir villada yaşıyor. Bu konut, Diyanet İşleri Başkanlarına ait. Ama Ali Erbaş'a yetmemiş olacak ki, İstanbul müftüsünün kullandığı konut da boşaltılıyor. Müftüye "sen çık" diyorlar.

İstanbul'un kalburüstü yerlerinden biri olan Florya Şenlikköy mahallesinde dairenin içine epey bir tadilat yapılıp, Diyanet İşleri Başkanı'nın kullanımına veriliyor. Oysa bugüne kadar daireyi İstanbul müftüleri kullanıyordu. Buranın tadilat giderlerinin de Diyanet Vakfı üzerinden karşılandığı ifade ediliyor. Çünkü dairenin mülkü vakfa ait."""

Hanımefendi bir hutbede zina haram der, başka bir hutbede işçinin hakkini alnının teri kurumadan verin der. Cuma hutbelerinde hepsini birden anlatması mümkün değil farkındasınız değil mi? Ben müslümanın bana göre zina eşcinsellik haram. Siz inanmıyorsanız sizi bağlayan bir şey yok. Niye gerildiniz ki 😏
 

philly

Guru
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2010
4.268
14.446
Kime ne anlatıyorsun be kuzu
Kimsede irade muhasebe yeteneği kaldı mı
Birşeyi diyanet dediyse reiste desteklediyse
Bitmiştir
İfade özgürlüğü diyorlar
Hadi bakalım çık sadece burada
İslam hakkında konuş
Konuşamazsın bile
O yüzden hiç gerek yok
Doğrusun ama bu nefret halleri çok tehlikeli ve üzücü " herkes bize düşman, herkes iğrenç, biz en güzeliz, yaptığımız ettiğimiz en güzeli , diğerleri böcek " gibi tavırlar söylemler sergileyip, sonra bızden neden hoşlanmıyorlar demek çok ironik.

Aman neyse ne halleri varsa görsünler. Umrumda değiller.
 

su-doku

sen bilirsin
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2017
9.651
33.448
Sonuna kadar destekliyorum. Ali Erbaş müslümanlara hitap ediyor. Müslüman olmayanlar niye üzerine alındı ki 😏😏
İnanmayanlar inandığı gibi yaşamaya devam etsin.
Peki bu eğilimlerle doğan birinin bu söylemler ve öğretilerle bu toplumda yaşayabileceğine inanıyormusun
Benim ilkokul arkadaşım hep biz kızlarla oynardı
O çocuk kendini bizim gibi hissederdi
O çocuğun neyini lanetliyor bu öğreti
Tabiki dayanamadı 23 yaşında hayatına son verdi
Onu lanetleme hakkını kim hangi cüretle buluyor kendinde
Asıl lanetlenmesi gerekenler varken
 
Son düzenleme:

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 194 gün geçti.

MaviKuplik

Birbalannesi♡
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
8 Mart 2019
1.271
3.242
Madem var işte dönün, madem istenmiyorsunuz beğenmiyorsunuz , madem ülkeleriniz daha güzel dönün.

Adamlara göre en son peygamber kendilerinin peygamberi ta ki mesih geri gelene kadar. Senin inandığın din ve peygambere inanmıyor, kabul dahi etmiyorlar dinsel olarak olaya bakarsak. Ona rağmen camiler, İslami din dersleri var.
Virüsten vatandaşların ölüme terkederken hangi ülkeler mesela Almanya'mı? Virüsten "ölüme terkedilen" derken milyonlarca çalışanı olan turkıye vatandaşı ne oluyor? Her pztesi işe gitmek zorunda olan, aç kalmak ve ölmek arasında tercih yapmak zorunda olan? Onlar sahi neye terkedilen?

Irkçılık ve ayrımcılık sadece müslümanlara karşı yapılan şey değildir hanımefendi. Ki müslümanlara karşı yapılan ırkçılık ise bu nedir, halkın bır kesim insanlarını hastalık ve felaketle eşleştirmek ? Herkes inandığı şekilde her şeyi söyleme hakkında sahipse, bu toplumda o zaman çıkar bırı de müslümanlara söyler , hep bunları onların yüzünden diye. Mantıklı mı? Hadi Ali erbaş söyledi ( ki söyleyemez maaaşını bütün ülke ınsanı ödüyor ne zaman sadece kendı ınanları maaşını fınanse eder o zaman konuşsun ama mılyonlarca ınanmayanın veya başta şeye ınananın vergılerını iç ederken bunları söyleyemez) ama ülkenin başkanı çıkıp bunları söyleyeni destekleyemez, desteklememeli.

Evet medeni ve daha ileriler ne yazık ki. İnsan hakları ihlalleri, vs bır ton suç sayacaksınız. Evet her ülke yaptı bunları hala yapan da var hem batılı hem Müslüman ülkelerden. Ama hastane köşelerinde kullandığın her ilaç, her tıbbi ekipman onların eseri. Eve kapandığımız şu günlerde de inşallah aşı bulurlar diye medet umduklarımız da onlar. Bizler mi, bizler hala insanların cinsel yonelımlerı ile uğraşıyoruz, tek derdimiz yaraya merhem olmayan işler.
İslam dini hakkında bildikleriniz yanlış
İslam dininde Hz.Muhammed s.a.v Efendimizden önce gelen bütün peygamberlere inanılıyor Sadece onlara indirilen din o zamana aitti
İslam'da son Peygambere (s.a.v) indirildiği icin bütün insanlar için kıyamete kadar olan tek hak dindir
Ben din hakkında tartışma olsun diye konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum
Birde virüs ile ilgili haberleri detaylıca takip ederseniz hangi ülkelerin yaşlılarını ölüme terk ettiğini okursunuz
Aç kalmak ve ölmek gibi birşey demişsiniz
Çalışmayan insana gökten zembille ekmek yağmıyor maalesef dünyanın kanunu bu Avrupa'nın hiçbir ülkesinde çalışmadan para kazanan duymadım
Ben Türkiye'de yaşıyorum ve burada yaşamaktan çok çok memnunum
Hayırlı günler dilerim
 
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.