Doğal sabun üretimi ile ilgili deneyimlerimiz

hatioz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2014
426
62
Aranızda sabun yapmak gibi bi hobisi olan varmı bilmiyorum. Ben 3 ayı geçkin bi süredir rahatsızlığımdan dolayı çalışamıyorum. O kadar yoğun tempodan sonra ev hayatının boşluğundan bunaldım. Bi ara dükkanımızda satalım diye ev reçelleri yaptım. Tabi öyle az buz değil. Nerden baksan 500 kavanoza yakın reçel yapmış oldum. Yakın zamanda da doğal sabun yapımına merak saldım. Epey bi araştırdım. Bi şeyi kafaya takmayayım. Gözünü çıkarana kadar uğraşırım. Derken ilk zeytinyağlı sabun denemelerim oldu. Evde terazim olmadığından kostik ayarını tutturamadım ve sabunlarım başarılı olmadı. Sanırım onları rendeleyip başka temizlik işlerinde kullanıcam. Geçen hafta mutfak terazisi aldım ve kolları sıvadım. Hem soğuk pres tamamen doğal sabun, hem de hazır bazla üretilen butik sabunlardan yaptım. Anlatamam ne kadar zevkli bi uğraş. Ev misss gibi sabun kokuyo. Görüntüleri harika. El-yüz temizliğinde kullandığımız gibi banyo yaparkende artık benim sabunlarımı kullanıyoruz. Şahane köpürüyolar. Hediye etmek içinde harikalar. Hatta bu işten para bile kazanılabilinir.
Bence ev hanımları için çok güzel bi uğraş. En kısa zamanda fotolarını çekip sayfaya yükleyeceğim. İnşallah becerebilirim.

yuko06

Üye
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2014
218
5
mrb benım patronumda son 1 aydır sabuna merak sardı,tıcaret amaçlı yapıcak bu işi iş yerınde,edırne'den örnek olsun dye meyve sabunları getırttı hatta cok güzeller,ayrıca bıtkısel sabunda getırttı Şirince'den.kendiside butık sabun yapıp hepsını karışık satmayı düşünüyo bakalım :KK9:

hatioz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2014
426
62
mrb benım patronumda son 1 aydır sabuna merak sardı,tıcaret amaçlı yapıcak bu işi iş yerınde,edırne'den örnek olsun dye meyve sabunları getırttı hatta cok güzeller,ayrıca bıtkısel sabunda getırttı Şirince'den.kendiside butık sabun yapıp hepsını karışık satmayı düşünüyo bakalım :KK9:
Valla güzel şeyler üretebilirse iyi para kazanır. Ben henüz satma düşüncesine girmedim. Ama girersem eminim ki epey ragbet görürler.

Devami gelir insallah
Hemmen devamı geliyo canım. 10 dk içinde resimleri çekip yükleyeceğim inşallah.

hatioz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2014
426
62
$IMAG0307.jpg Bu sabunun kalıba dökülmüş hali alttaki resimdir.

$IMAG0293.jpg

$IMAG0292 (2).jpg Bu da alttaki sabunların kalıptaki hali.

$IMAG0310.jpg

$IMAG0311.jpg

hatioz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2014
426
62
$IMAG0306.jpg

$IMAG0305.jpg

Bunlar soğuk pres sabun tekniğiyle ürettiğim kostikli sabunlar. Zeytinyağı ve shea yağı ile ürettim. Gül yağı ile kokulandırdım. Renkler için sabun boyaları kullandım.

hatioz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2014
426
62
$IMAG0314.jpg

$IMAG0312.jpg

Bunlar butik sabun yapımındaki ilk göz ağrılarım. Şu anda bu sabunlarla banyo yapıyoruz. Kokusu müthiş. Köpüğü ve temizlemeside öyle. Hatta eşimde egzama vardır. Yıllardır bu illetle uğraşır. Egzamalarının hafiflemeye başladığını söyledi.

Sabunlarımın hepsine E vitamini koydum. Bu da etkisini arttırıyor. Ben normalde sabunla ne banyo yapabilirim, ne de yüzümü yıkayabilirim. Dove dahil denediğim bütün sabunlar cildimi tef gibi gerer, kurutur, pul pul dökülmesine sebep olurdu. Bu sabunlar gerçekten cildimi nemlendiriyor.

hatioz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2014
426
62
$IMAG0297.jpg

$IMAG0294.jpg

Bunlar haricinde yaptığım başka modellerde sabunlarda vardı. Keşke resimlerini çekseymişim. Onları hediye ettim. Bundan sonra yapacak olduklarımı da paylaşırım. Sizler arasında yapan varsa onlarda burda paylaşsın. Ufkumuz genişlesin.

Bu arada paylaşımlar sadece doğal sabun olmayabilir. Doğal yolla üretilen deterjan çeşitleri, kozmetik ürünleri, oda parfümleri vs. bildiklerimizi dökelim buraya.

Sabunların albümü http://www.kadinlarkulubu.com/album.php?albumid=34506&attachmentid=1057742 bu linkte. Yorum yazarsanız sevinirim. Sorularınız olursa da memnuniyetle cevaplarım.

Son düzenleme:

hatioz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2014
426
62
Bu arada aklıma gelmişken söyliyeyim. Zaman içinde terleme yapmamaları için sabunları streç filmle sardım.

Yarın da kendi yaptığım ve kullandığım nemlendiricinin tarifini vericem. Şu anda yine çoluk çocuk o kremi kullanıyoruz. Çok güzel. Yüzde yüz doğal. Hiç bir katkı maddesi içermiyor. Hazır alınan kremlerle aynı görünümde. Tüm vücutta, çatlaklı bölgelerde, göz altı kırışıklıklarında hatta saç bakım maskesi olarak bile kullanılabiliyor. Yarın resmi ile birlikte yayınlamaya çalışıcam.

Son düzenleme:

hatioz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2014
426
62
İlk önce sabun bazıyla yaptıklarımı anlatayım. Çünkü kostikle yapılan biraz daha derin bi konu

Beyaz ya da şeffaf bazımızı alıp küp küp kesip bi kaba koyuyoruz. (Bu arada yarın inşallah bazın resmini çekip koyucam) Sonra su koyduğumuz bi tencereye bazı koyduğumuz kabı oturtup benmari usulü eritiyoruz. Bu arada istediğimiz büyüklükte (sabunların büyüklüğünü nasıl istiyorsak, ya da şeklini ona göre bi kalıp elimizin altında durmalı) bi kalıp ayarlıyoruz. Ben saklama kaplarını kullandım. İsterseniz slikon kurabiye ya da şeker hamuru kalıplarıda kullanabilirsiniz. Hatta peynir kutuları bile olur. Eriyen bazın içine dilediğimiz sabun boyasını damla damla ekleyip bi yandan da karıştırıyoruz. Hangi kokuyu istiyorsak (bunlar sabun esansı olarak ta satılıyor, ya da doğal gül yağı, hanımeli yağı gibi kokularda olur) bazın miktarına göre ekliyoruz. Bunların ölçülerini daha sonra buradan yazıcam. Karıştırıyoruz. Ve kalıba döküyoruz. Üstünede sprey kolonya sıkıyoruz ki köpükleşme olmasın. Buradan bi adres vereyim o siteye girip incelerseniz ne söylemek istediğimi daha iyi anlarsınız. Site yabancı bi site ama çok iyi fikirler veriyo.

Sabunları çok renkli istiyorsak kat kat çalışmamız gerekiyo. Mesela birinci katı döküp kolonya sıktıktan sonra hafif donana kadar bekleyip, bu arada diğer kat için baz eritip renklendirip, kokulandırıp hafif soğuyan ilk katın üstüne dökerek böyle kat kat rengarenk sabunlar yapabilirsiniz. Hatta şeffaf sabunla beyaz sabun bazını ayrı ayrı renklendirip tek bi sabunda kullanabilirsiniz.

http://www.soapqueen.com/category/bath-and-body-tutorials/cold-process-soap/

http://www.soapqueen.com/category/bath-and-body-tutorials/melt-and-pour-soap/page/10/

Bu sitede hem kostikle yapılan sabunların hem bazla yapılan sabunların resimli ve videolu anlatımı var. Bence bi göz atın. İnsanın gözü gönlü açılıyor.

hatioz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2014
426
62
Soğuk pres denildiğinde akla kostikle kaynatılmadan yapılan sabunlar gelir. Bununla ilgili çok geniş bilgi alabileceğiniz bir yazı ekliyorum. Bu yazıyı hazırlayan yanılmıyorsam bir kimyagerdi. Oranlar çok önemli. Aşamalara uymak ta öyle.

NEDEN EVDE SABUN YAPMALI ?
Bir hobi olarak sabun yapımı size fazla meşakkatli bir iş gibi gelebilir. Bu durumda sizi harekete geçirmek için birkaç sebep daha söylemek istiyorum.
1-100% sizin tarafınızdan yapılmış bir sabunu kullanmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
2- Kullandığınız ürünün içinde ne olduğunu biliyor olacaksınız, ne de olsa siz ürettiniz.
3-Yurtdışında yapılan birçok çalışmada, kozmetik ürünlerin içeriğinde bulunduğu halde etiketinde yazılmayan içerik olduğu tesbit edildi.
4-İçeriğindeki tüm kimyasalları bilseniz bile en basit ve en doğal olarak satılan sabunların içeriğine bakın. Doğal lavantalı katı vücut bakım sabununda 19 ayrı kimyasal olduğunu ve bu kimyasalların bir kısmının allerjen maddeler kapsamında olduğunu söyleseydim fikriniz biraz değişmeye başlar mıydı?
5- Biraz daha detaya girelim ve 1 kg sabunun 4 tl olmasını neden bugüne kadar sorgulamadığımızı düşünelim. Aslında sabun adı altında satılan birçok ürün "sentetik" olduğundan bu derece ucuzlar. "Sentetik" kelimesinin anlamına bakacak olursanız tam olarak "doğal olmayan şekilde üretilmiş, doğal olmayan, yapay, insan yapımı" gibi karşılıklar görürsünüz. Sentetik olan ve insan sağlığına faydalı olan bir ürün var mı? Bu arada piyasadaki birçok ürün sıkıştırılmış "Sentetik deterjan" dır !
6-Üretici için kar oranı katlar ile, satıcılar için ise yüzdelerle ifade edilir denir. Bu durumda 4 tl satış fiyatı olan ürünün maliyetinin 1 tl nin de altında olduğunu anlamak hiç ama hiç zor olmaz. Düşünün, 1 kg ürünün maliyeti 1 tl'nin altında ! Soğuk proses sabunun yaklaşık 70%'i yağdır. Zeytinyağının litresi 12-13 tl olduğuna göre saf zeytinyağı ile üretilen bir ev yapımı sabunun maliyeti ticari sabunlara göre çok daha yüksektir.
7-Sizin hazırlayacağınız doğal sabunun içeriğinde, siz fazlasını eklemek istemediğiz sürece sadece su, sodyum hidroksit ve yağ olacak. Sabun yapımında kullanacağınız tek kimyasal olan sodyum hidroksit, kimyasal reaksiyon sonucunda hemen hemen tüm cilt ürünlerinde bulunan gliserine dönüşür.

hatioz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2014
426
62
BİRAZ KİMYA - SOĞUK PROSES İLE SABUN ÜRETİMİ

Sabun yapımında kullanılan en yaygın yağlardan biri olan zeytinyağının içeriğinde çok büyük oranda palmitik asit ve oleik asit bulunur.
Yağ asidi ile sodyum hidroksitin reaksiyona girmesi sonucu sodyum oleat (Sabun) ve gliserol oluşur. Gliserol, cilt yumaşatma özelliğinden dolayı birçok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Aslında reaksiyon bir asit ve bir bazın reaksiyonudur ve ürün bir yağ asidi tuzu (Sabun) ve gliseroldür.
Kullanılan zeytinyağı, sabunlaşmayan kısımlar da içerir, bunlar vitaminler ve phytosterollerdir. Sabunlaşma reaksiyonu sonucunda vitaminlerin ve diğer bileşiklerin bir kısmı sabunun içinde kalır.

Kullanılan karıştırma oranına da bağlı olarak soğuk proses üretim yöntemi ile üretilen sabunun yaklaşık 20%'si gliserindir.

hatioz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2014
426
62
SABUN YAPIMI İÇİN GEREKEN TÜM MALZEMELER

1- Sodyum Hidroksit (NaOH) (nam-ı değer kostiktir efendim kendileri)
2-Su
3- Çelik Tencere/Sütlük
4- Çelik Kaşık
5- Terazi
6- Blender
7- Termometre (bende olmadığı için kullanmadım)
8-Cam baget (bambu çubuğuda olur. Ben örgü şişi kullandım :KK23:)
9-Kalıp (saklama kapları, peynir-yoğurt kapları,slikon kalıplar olabilir. En güzel slikon kalıplar oluyor. Ben resmini yayınladığım sabunlarda saklama kabı kullandım.
10-Baharatlar (pul biberden tutunda, safrana kadar dilediğiniz,kendinizce yakıştırdıınız her baharat olur)
11-Bitkiler (defne yaprakları, gül kurusu yaprakları, lavanta, melisa gibi ister bütün ister öğütülmüş, size kalmış)

ferideei

Karakterin kaderindir...
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2013
3.654
1.614
SABUN YAPIMI İÇİN GEREKEN TÜM MALZEMELER

1- Sodyum Hidroksit (NaOH) (nam-ı değer kostiktir efendim kendileri)
2-Su
3- Çelik Tencere/Sütlük
4- Çelik Kaşık
5- Terazi
6- Blender
7- Termometre (bende olmadığı için kullanmadım)
8-Cam baget (bambu çubuğuda olur. Ben örgü şişi kullandım :KK23:)
9-Kalıp (saklama kapları, peynir-yoğurt kapları,slikon kalıplar olabilir. En güzel slikon kalıplar oluyor. Ben resmini yayınladığım sabunlarda saklama kabı kullandım.
10-Baharatlar (pul biberden tutunda, safrana kadar dilediğiniz,kendinizce yakıştırdıınız her baharat olur)
11-Bitkiler (defne yaprakları, gül kurusu yaprakları, lavanta, melisa gibi ister bütün ister öğütülmüş, size kalmış)

Cnm ne kadar güzel bilgiler vermişsin :KK42:sağolasın ...bende boyle şeylere çok kafa yorarım ...evde kendim yapanileceğim birşey varsa ,markete gitmem :KK66:bugünlerde bende sirke yapımına kafa yoruyordum :KK66:
Sabunların mukemmel görünuyor cnm ...aile fertlerin çok şanslı :KK66:peki cnm bu soğuk proses sabun için malzemeleri nereden temin edebilirim ...biraz bu konuda bilgi versen ..birde fiyatları çok mu pahalı ..yağ hariç ,bende kendi sabunumu kendim yapmak istiyorum :KK9::KK9:

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 2062 gün geçti.