Doğal sabun üretimi ile ilgili deneyimlerimiz

bu sabunu nasıl yaptığınızı öğrenebilir miyim......bende de egzama war. bir de yaz geliyo ki daha da bi çoğalıyo:KK50:

Hayatım. Biraz daha sabret. Ya da geçici olarak doğal sabun satan bi yerden çam katranı sabunu al ve düzenli kullanmaya başla. Ciddi yararını görürsün. Ben ilk fırsatta bu sabunu yapmayı deneyeceğim. Başarılı olursam mutlaka buradan paylaşırım.

Üstteki sabunun yapılışı ve hatta bazlarla yapılan tüm sabunların yapılışıyla ilgili bilgileri http://tatlidilimler.com/ dan öğrenebilirsin. Ben bu sabunları yapmayı o siteyi inceleyerek öğrendim. Daha bir haftadır sabun yapıyorum. Sen daha güzellerini yapabilirsin.

Birde http://www.soapqueen.com/category/bath-and-body-tutorials/melt-and-pour-soap/page/10/ bu siteden çok fikir aldım. İncelemeni tavsiye ederim.

Hayatım. Biraz daha sabret. Ya da geçici olarak doğal sabun satan bi yerden çam katranı sabunu al ve düzenli kullanmaya başla. Ciddi yararını görürsün. Ben ilk fırsatta bu sabunu yapmayı deneyeceğim. Başarılı olursam mutlaka buradan paylaşırım.

Üstteki sabunun yapılışı ve hatta bazlarla yapılan tüm sabunların yapılışıyla ilgili bilgileri http://tatlidilimler.com/ dan öğrenebilirsin. Ben bu sabunları yapmayı o siteyi inceleyerek öğrendim. Daha bir haftadır sabun yapıyorum. Sen daha güzellerini yapabilirsin.

Birde http://www.soapqueen.com/category/bath-and-body-tutorials/melt-and-pour-soap/page/10/ bu siteden çok fikir aldım. İncelemeni tavsiye ederim.

çok teşekkür ederim:KK9:

Cnm ben sabun olayını araştırırken ,kül suyu ile asıl doğal sabununyapıldığını öğrendim ...birde onu denesene ,eminim diğer malzemelerden daha doğaldır ...verdiğin bilgiler için sağol cnm bu arada ...o siteyi inceledim :KK66:

Cnm ben sabun olayını araştırırken ,kül suyu ile asıl doğal sabununyapıldığını öğrendim ...birde onu denesene ,eminim diğer malzemelerden daha doğaldır ...verdiğin bilgiler için sağol cnm bu arada ...o siteyi inceledim :KK66:

Kül suyuyla sabun yapımını becerebilen yok gibi bişey hayatım yaaa. Malesef deneyenler genelde hüsrana uğruyorlar. Zaten kostik kül suyunun yoğun halidir. Gerçi aramızda kimyager varsa aralarındaki benzerlik ve farklılıkları daha iyi açıklar. Ben nihayetinde sade bir ev hanımıyım. Kül suyuyla soğuk pres sabun yapana rastlamadım. Sıcak sabun üretimi yapılabiliyor. Sadece kül suyu kullanmak yeterli olmuyor. Kül suyu yanında kil suyu ve kaya tuzuda gerekli. Ama burada oranları tutturmak için ciddi araştırma gerekiyor. Kül suyuyla kaliteli sabun yapan üretici sayısı artık yok gibi bişey. Onlar da sırlarını vermiyorlar. Tabi zaman içinde deneye yanıla bizler bulabiliriz. Sıcak üretim sabun aşırı zahmetli. Yani 3-4 kilodan aşağı yapmayacaksak zahmetine değmez. Denedim ve pert oldum. Çoğu kül suyu kullananlar destek için kostik te kullanıyorlar. Tabi bu durumda kostik miktarını aşmak mümkün. Bu da sabunun şifa özelliğini alır zehire çevirir.

İnan yüzde yüz doğal sabun yapmanın yollarını çok araştırdım. Senin bulduğun site hangisiyse (belki gözümden kaçmıştır) buraya eklesene. Bakalım, belki denemeye değerdir.

Mesela bu sitede yöresel sabun yapımı var. Kül suyu ve kostik karışımlı...

http://emecikgunleri.blogspot.com.tr/2011/06/zeytinyagndan-sabun-yapmak.html

Hanımlar. Doğal malzemelerle bulaşık makinesi deterjanı yapmaya gidiyorum. İlk denemem olucak. Fotoğraf çekerek tek tek açıklayacağım. Bu gün özellikle bulaşıkları yıkamadım. Karbonatım eksikti. Biraz önce eşim getirdi. Hemen yapıp deniyorum. Sonucu buradan paylaşacağım.

BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANI

-1 Bardak çamaşır sodası (sodyum karbonat)
-1 bardak karbonat (sodyum bikarbonat)
-1 bardak boraks
-4 te bir bardak limon tuzu (sitrik asit)
-4 te bir bardak kaya tuzu
-20-30 damla limon ya da portakal uçucu yağı

$IMAG0317.jpg

Hazırlanışı

$IMAG0317.jpg $IMAG0319.jpg

-Kaya tuzunun içine uçucu yağı ekleyip -ben portakal yağı kullandım- iyice karıştırıyoruz. (bu sırada ortalığa mis gibi portakal kokusu yayılıyor)
-Sonra limon tuzunu, karbonatı ve boraksı ekleyip karıştırıyoruz. En son çamaşır sodasını ekleyip karıştırıyoruz.

$IMAG0322_BURST002.jpg

$IMAG0326.jpg

Çamaşır sodası topaklı olduğu için bardağın tabanıyla iyice ezdim.

$IMAG0329.jpg $IMAG0329.jpg

Artık bulaşık makinemizin deterjanı hazır. Bu arada gerçekten çok güzel kokuyor. Şimdiden bulaşıkları gayet güzel temizleyeceğine inandım.

Burada hem asit hem baz maddeler kullanıldığı için aralarında olaşabilecek tepkimeden kaynaklanan gazların uçması için karışımı 1-2 saat havalandırmak gerekiyor. Şu anda benimki havasını alıyor :KK16:

KULLANIM ŞEKLİNE GELİNCE

Makinenin deterjan gözüne 1-1,5 yemek kaşığı koyacağız. Parlatıcı gözünede elma sirkesi koyabiliriz. Bu sayede tek bir bulaşığı makine deterjanından arıtmak için 70 litre suya ihtiyaç duyacağımız hazır deterjanlardan kurtulmuş, gayet doğal, sağlıklı ve ben ürettim diyebileceğimiz deterjanımızı içimiz rahat kullanıyoruz.

Bu arada bulaşıkları yatmadan önce yıkamaya alıcam. Malum deterjanım şu anda havalanıyo. Sabah sonucu yazarım.

Bulaşıkları öylece bırakıp yatmak işime gelmedi. O yüzden havalandığı kadar diyip makinenin gözüne 1.5 kaşık koydum. Ev yapımı doğal elma sirkesini de parlatıcı gözüne koydum. Bunları yaparken resimlerini de çektim. Bu arada özellikle ayıptır söylemesi köfte ızgara yaptığım yağlı tavayı çektim ki yıkandıktan sonra temizlenip temizlenmediğini görelim...

Normalde bulaşık makinesi deterjanı kullanırken mutlaka herşeyi çalkalarım. Yağlı bulaşıklara yağ çöz fıslatırım. Yetmez bi de deterjan gözüne domestos eklerim. Bu sefer bunların hiç birini yapmadım. Ne kadar etkili ya da değil görmek istedim. Bi de belki resimde dikkatinizi çeker, yarısı sıkılmış yarım limonum vardı, onu makine parfümü niyetine makinenin çubuklarından birine tutturdum. Bunu epeydir yapıyorum. Bir kaç gün öyle makinede kalıyo. Bulaşık makinesindeki kötü kokuyu yok ediyo. İlk gün bulaşıklarda güzel bi limon kokusu bırakıyo.

Malesef resimleri yükleme işi yarına kaldı. Beceriksizliğim tuttu, bi türlü yükleyemedim. Yarın bulaşıkların hem öncesini hem sonrasını yüklerim. Bakalım deterjanım ne kadar başarılı.

Şüphelerim vardı ama süper bi deterjan oldu kızlar. Bulaşıklar yıkanır yıkanmaz makineye koştum. Kapağı açtığımda mis gibi portakal kokusu yayıldı. Hemen yağlı tavayı kaptım baktım. Pırıl pırıl. Sonra bardakları tek tek inceledim. Her seferinde -ki bulaşıkları çalkalayarak koysam dahi- bardakların içinde tortular, lekeler kalırdı. Hiç bişey kalmamış, tertemiz olmuşlar. Bu kadarını beklemiyodum. Hatta eşim bile merak etti kalktı geldi baktı. Başladı gülmeye... Tabi bana takılmadan da edemedi. Çok hoşuna gitti.

Bu yaptığım deterjan yaklaşık 25 makine bulaşık yıkayabilecek miktarda. Maliyeti hazırlarının yarısı kadar yok. Üstelik sadece bulaşıkları değil makinenin içini de pırıl pırıl yapmış. Tahminim borulara varana kadar temizlemiştir.

Bi önemli konuda şu; hazır deterjanla yıkadığımız tek bir bardaktaki kimyasalları arıtmak için taaaammm 70 litre su gerekli. Düşünün o bardak, kaşık, tabaklara nükseden kimyasalları. Yer içerken bunları direk vücudumuza alıyoruz. Bunu sizde gözlemleyebilirsiniz. Makineden aldığınız bi bardağa su koyup için, bi de elde yıkadığınız bi bardağa su koyup için. Aradaki tat farkını anlamamak mümkün değil.

Güzeller. Valla zor bişey değil. Malzemeleri bütün aktarlardan bulabilirsiniz. Alın yarımşar kilo koyun kavanozlara dursun bi kenarda. Bittikçe yaparsınız. Acayip bereketli olur. Bi de işin ucunda eşe dosta hava atmak var. "Biliyomunuz bulaşık makinesinin detarjanını kendim yapıyorum" :KK9:

DENEMENİZİ ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM!!!

- en kısa zamanda bulaşıkların yıkanmadan önceki hallerinin ve sonrasının resmini yükleyeceğim-

$IMAG0332.jpg
Bu tavada köfte yapmıştım. Sudan geçirmeden makineye yerleştirdim. Aslında tüm bulaşıkları sudan geçirmeden yerleştirdim. Deterjanımın performansını görmek istedim.

$IMAG0333.jpg
Deterjan gözüne 1.5 kaşık deterjan koydum. Parlatıcı gözüne de elma sirkesi döktüm.

$IMAG0336.jpg

$IMAG0338.jpg
Bardaklarım pırıl pırıl ve eskilerin dediği gibi pıyır pıyır çıktılar. Makinede yıkanmış bulaşıklarda olan kaygan ve tuhaf tabaka hiç bir bulaşığımın üstünde yoktu.

$IMAG0337.jpg
Gördüğünüz gibi tava da pırıl pırıl olmuş. Bu kadarını ben de beklemiyordum.

Bunu bende denicem cok ilgimi cekti teşekkür ederiz

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Üreten kadınlara bayılıyorum. harikasınız :KK16: Makine deterjanını bende deneyeceğim.. Hazırlardan memnun değilim .

Bunu bende denicem cok ilgimi cekti teşekkür ederiz

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Üreten kadınlara bayılıyorum. harikasınız :KK16: Makine deterjanını bende deneyeceğim.. Hazırlardan memnun değilim .

kızlar yaptıktan sonra memnun kalıp kalmadığınızı buradan paylaşırmısınız. Memnun kalanlar arttıkça zehirli kimyasallardan daha çok kişi kurtulur. Yaygınlaşır ve sadece kendimiz değil, çoluk çocuk herkes faydalanmış olur.

http://www.kadinlarkulubu.com/archive/t-304376.html
Bu linkte bu sabunla ilgili deneyimlerini yazan hanımlar var. İsterseniz bi göz atın.

ARDIÇ KATRANI SABUNU NEDİR? YARARLARI VE ZARARLARI NELERDİR?
Ardıç katranı sabunu, ardıç ağacından çıkarılan ardıç katranı yağından elde edilen bir sabundur. Başta kellik olmak üzere birçok faydası vardır.

Ardıç Katranı Sabununun faydaları :

* Ardıç katranı sabunu başta kellik, egzama, saçkıran, uyuz, sedef hastalığına karşı oldukça faydalıdır.
* Ardıç katranı saçlara nufuz ederek saçta kepek oluşumunu engeller. * Saçlardaki dökülmeyi durdurur.
* Egzama ve ciltte oluşan diğer hastalıklara karşı olarak mantar ve diğer zararlı organizmalara karşı etki ederek bu rahatsızlıkları ortadan kaldırır.
* Ardıç katranın ayrıca afrodizyak özelliğide vardır.

Ardıç Katranı Sabunu Zararları :

Ardıç katranı sabununu böbrek rahatsızlığı olanlar ve gebe kadınlar kullanmamalıdır. Aşırı yoğun kıvamdaki ardıç katranı sabunu teninde tahrişe neden olur.

Daha önce doğal yağlar haricinde her hangi bir malzeme kullanarak soğuk pres sabun yapmamıştım. Eşimde seboreik egzama var. Bu illeti çekenler bilirler. Alevlendiği dönemlerde herhangi bir tıbbi ilaç çok ta yarar sağlamıyor. Ardıç katranı sabunu nun çok etkili olduğunu duyunca yapmaya karar verdim. İnşallah becerebilirim. Biraz sonra yapmaya başlayacağım. Becerebilirsem video çekip buraya koymayı düşünüyorum. Aslında sitenin video yayınlayıp yayınlamadığına daha bakmadım. Olmazsa yine aşama aşama fotoğraf çeker koyarım.

Ardıç katranı sabunu alıp kullanmayı düşünenler, ya da benim gibi kendisi yapmak isteyenler kullandıktan sonra mutlaka lavanta suyuyla yüzlerini silsinler. Bu cildin pamuk gibi olmasını sağlar. Sabunun yol açtığı gerginliği yok eder. Ve daha neler yaptığını deneyip görmek lazım diyim...

Bu arada aklıma gelmişken söyliyeyim. Zaman içinde terleme yapmamaları için sabunları streç filmle sardım.

Yarın da kendi yaptığım ve kullandığım nemlendiricinin tarifini vericem. Şu anda yine çoluk çocuk o kremi kullanıyoruz. Çok güzel. Yüzde yüz doğal. Hiç bir katkı maddesi içermiyor. Hazır alınan kremlerle aynı görünümde. Tüm vücutta, çatlaklı bölgelerde, göz altı kırışıklıklarında hatta saç bakım maskesi olarak bile kullanılabiliyor. Yarın resmi ile birlikte yayınlamaya çalışıcam.

kremin tarifine baktım da bulamadım. herhalde yazmayı unuttun. onu da yazarsan seviniriz :)

bu arad sabunlar bir harikaa :)

Üstte yararlarını yazdığım sabunu yaklaşık 1 saat önce yaptım. Soğuk pres sabun yapımında ilk defa yağ haricinde bi madde kullandığım için başarılı olup olmayacağını bilmiyorum. Söyleyebileceğim kenarlara damlayan sabundan alıp elimi yıkadığımda yumuşacık bir etki bıraktığı... Bakalım sabunumuz donunca ve olgunlaşınca nasıl olucak. Eğer başarılı bi sabun olursa aktarlardan ya da doğal sabun satışı yapan dükkanlardan alacağımız sabunlardan kat kat daha faydalı ve kaliteli olucaktır.

ŞİMDİ GELELİM MALZEMELERE

-150 gr zeytinyağı
-30 gr shea yağı
-69 gr su
-24 gr kostik (sodyum hidroksit)
-1 yemek kaşığı lavanta tohumu

YAPILIŞI İSE ŞÖYLE

-kostik tartılır. Su ayrı tartılır. Su cam bir kavanoza konur. Açık havada (balkon, bahçe gibi) kostiği yavaşça ekleyip bi yandan karıştıralım. Hemen ısı açığa çıkmaya başlayacak. Endişe etmeyin.

$IMAG0346.jpg

$IMAG0347.jpg

$IMAG0348.jpg

$IMAG0349.jpg

Su bulanık olduğu için de endişe etmeyin. Soğumaya başlayınca durulucaktır. Burda önemli olan şey güvenlik tedbirlerini almak gerekiyor. Ben daha öncede yaptığım için güyaaa deneyim sahibi oldum... O yüzden eldiven takmadım. Siz takın. Çünkü kostik su ile birleştiğinde ciddi yanıklara sebep olur.

Üstte yararlarını yazdığım sabunu yaklaşık 1 saat önce yaptım. Soğuk pres sabun yapımında ilk defa yağ haricinde bi madde kullandığım için başarılı olup olmayacağını bilmiyorum. Söyleyebileceğim kenarlara damlayan sabundan alıp elimi yıkadığımda yumuşacık bir etki bıraktığı... Bakalım sabunumuz donunca ve olgunlaşınca nasıl olucak. Eğer başarılı bi sabun olursa aktarlardan ya da doğal sabun satışı yapan dükkanlardan alacağımız sabunlardan kat kat daha faydalı ve kaliteli olucaktır.

ŞİMDİ GELELİM MALZEMELERE

-150 gr zeytinyağı
-30 gr shea yağı
-69 gr su
-24 gr kostik (sodyum hidroksit)
-1 yemek kaşığı lavanta tohumu

YAPILIŞI İSE ŞÖYLE

-kostik tartılır. Su ayrı tartılır. Su cam bir kavanoza konur. Açık havada (balkon, bahçe gibi) kostiği yavaşça ekleyip bi yandan karıştıralım. Hemen ısı açığa çıkmaya başlayacak. Endişe etmeyin.

Eki Görüntüle 1060339

Eki Görüntüle 1060340

Eki Görüntüle 1060342

Eki Görüntüle 1060343

Su bulanık olduğu için de endişe etmeyin. Soğumaya başlayınca durulucaktır. Burda önemli olan şey güvenlik tedbirlerini almak gerekiyor. Ben daha öncede yaptığım için güyaaa deneyim sahibi oldum... O yüzden eldiven takmadım. Siz takın. Çünkü kostik su ile birleştiğinde ciddi yanıklara sebep olur.

2-Zeytin yağı tartılır. Shea yağıda tartılır ve çelik bir kap içine aldım. Ocağa konup 40 derece olucak kadar ısıttım. Sonra cam bir kap içine aldım. Siz isterseniz çelik bi kapta da çırpabilirsiniz. Bi yandan kostikli su da ılıdı. Hemen hemen aynı sıcaklıkta iken kostikli suyu yavaş yavaş yağa ekleyip blenderla karıştırmaya başladım. Puding kıvamına gelene dek karıştırmaya devam ettim. Kıvamı koyulaşınca içine 2 yemek kaşığı ardıç katranı ekledim. Aslında göz kararı ekledim. Tekrar iyice homojen hal alana dek karıştırdım. Peşinden lavantayı ekledim. Spatulayla karıştırıp hazırladığım kalıba döktüm.

Resimleri sıralı yükleyemedim. Bu sefer ne ettiysem olmadı. Kalıp olarak peynir kutusu kullandım. Kalıbı hazırlamak için yağlı kağıt kullanmakta fayda var. Çünkü soğuyup donan sabunu kalıptan çıkarmak zor oluyor. Yağlı kağıdı kalıba düzgünce yerleştirebilmek için kolonya püskürtüyorum. Hazırladığım sabunu kalıba döktükten sonra köpüklenmemesi için üzerine yine kolanya püskürtüyorum. Daha sonra kapağını kapatıp (eğer sizin kullandığınız kalıbın kapağı yoksa streç filmle kapatabilirsiniz) üzerini havluyla sardım. Havluların kaymaması içinde paket lastiğiyle sabitledim. Şimdi donmayı bekliyor. Yarın akşam kontrol edicem. Kalıptan çıkacak kıvama geldiyse resimlerini yayınlarım.

Eklentiler

• $IMAG0351.jpg
    $IMAG0351.jpg
    15,3 KB · Görüntüleme: 188
  • $IMAG0352.jpg
    $IMAG0352.jpg
    24,6 KB · Görüntüleme: 170
  • $IMAG0353.jpg
    $IMAG0353.jpg
    25,6 KB · Görüntüleme: 191
  • $IMAG0358.jpg
    $IMAG0358.jpg
    15,9 KB · Görüntüleme: 158
  • $IMAG0361.jpg
    $IMAG0361.jpg
    16,1 KB · Görüntüleme: 182
  • $IMAG0362.jpg
    $IMAG0362.jpg
    21,7 KB · Görüntüleme: 198
  • $IMAG0363.jpg
    $IMAG0363.jpg
    16,9 KB · Görüntüleme: 210
  • $IMAG0364.jpg
    $IMAG0364.jpg
    20,6 KB · Görüntüleme: 189
  • $IMAG0359.jpg
    $IMAG0359.jpg
    15,6 KB · Görüntüleme: 188
  • $IMAG0360.jpg
    $IMAG0360.jpg
    14 KB · Görüntüleme: 183
Arkadaşlar, bu gün kremi kendim yapıp resimlerini koyayım dedim ama, direk videosundan seyretmeniz öğrenmeniz açısından daha iyi olucak diye fikir değiştirdim. Ben bu kremi yapmayı bu siteden öğrendim. Burada vücut kremi olarak anlatılmış ama, biz ailecek elimize yüzümüze kullanıyoruz. Hatta ben saç bakım maskesi olarak kuru ve temiz saçlarıma -saç derisinden uçlarına kadar- tarakla iyice yedirdim. Bi bone taktım kafama. 6-7 saat sonra yıkadım. Sonuca inanamadım. Saç uçlarımda ciddi yanıklar vardı. Uzasında kestireyim diye düşünüyodum. Daha ilk uygulamada acayip bi düzelme gördüm. Biraz yoğun kıvamlı olduğu için gece yatarken yüzünüze ve boynunuza sürebilirsiniz. Ben gün içindede sürüyorum. Makyaj altı olarak ta kullanıyorum. İşte o site...

http://sabunatolye.com/whipped-bodybutter/

X