Doğru başlıktamıyım bilmiyorum ama :(((

Revolucion

Artık Güneş Doğmuyor :(
Kayıtlı Üye
6 Mart 2007
2.549
115
merhaba hanımlar benim derdim evimin karşısındaki minareyle. evde 3 aylık bir oğlum var ve ev kendimizin ama tartışmalardan ve koca kafaların inadından o kadar sıkıldımki evi satmayı bile düşünmeye başladım.
evimin tam karşısında bir camii var. yoo yanlış anlaşılmasın derdim aslında camii'le falan deil bir türlü laftan anlamayan cemati ve imamıyla. en üst katta oturuyorum ve camii doğal olarak daha bina yapılmadan yıllar önce yapılmış.fakat öle bir denk gelmişki camii nin minareleri tam benim balkonuma bakıyor ve üzerindeki iki haparlörde evimin içine dönük. kaç kez söyledim kaç kez çevirttirdim onları bilmiyorum. artık sayamıyorum yani. ama ben şikayet edip çevirtiyorum onlar iki vakit sonra gene benim evime dönüyor ve her seferinde sesi biraz daha açılıyor. değil oğlum biz bile bi kere fırlıyoruz ezan vaktinde sesten dolayı boşta bulundunmu ödün kopar düzeyde yüksek bir ses.ve çocuğun uyuması zaten imkansızlaşıyo artık uykudan çığlık çığlığa uyanmaya başladı.ve beyefendilerin mazereti. mahallemizdeki yaşlılar duymuyormuş onun için sesi açıyoruz. eee peki öbür tarafa çevirin bari deyincede yok sizin apartmandanda şikayet var. şikayet edende. en alt katta oturan işitme cihazı olmadan yanında bağıranı duymayan her gece tüm mahalleye naklen tv yayını yapan amcamız.deli olucam artık yaaa.
her ezan vakti korkudan ciyak ciyak bağıran bir çocuk. cuma vakti ise oturup bir Yasin bile okuyamazsınız evin içinde çünkü alt hoporlörlere değil üste minareninkilere verirler sesi. ve siz başka hiçbir şeye dikkat veremezsiniz.herşeyi geçtim patlasanız wc ye giremezsiniz. çünkü nedense dil illaki orda dışardan gelen sesi tekrarlar. ya çarpılacaksınız, yada çatlıcaksınız. tabi vaaz verildiği sürece çocuğun korkuyla durmaksınızın bağırmasında cabası :eek:klava:

canım korku filmi gibi anlattın olayı ya
ben bile şaştım kaldım

bu işi cemaatle , imamla , çözemezsin
ya muhtara söyle
olmadı belediyeye dilekçe ver , direkt başkana hemde..!

Bizim burdada bir müezzin var
tüm camiler ezanı okuyor bitiriyor en son o başlıyor
sabah ezanındaysa vakit ve ben yatakta uyuyamamışsam ezan bitene kadar doğruluyorum hürmetten
ama tam yatıcam sabah işe gidicem o müezzin başlıor, hop bidaha kalkıyorum
anlam veremiyorum neden böyle yapıyor..
şikayetde etmek istemiyorum Allah kelamından rahatsızoluyomuşum gibi hissediyorum kendimi bilmiyorumkismile

bunu cemaatle çözemeyeceğiniz aşikar.
bunun için nereye başvurulabilir acaba; müftülük falan ilgilenir mi?
ya da muhtarla falan konuşsanız bi..

valla canım ev kiraysa taşın, başka bir çözümü olduğunu sanmıyorum bu işin, inada bindirmişler belli ki

eger cözüm bulamassan satmaktan baska caren yok gibi.
yada kiraya ver sen baska yerden kirala.bilmiyorumkismile

bencede bu işi inada bindirmişler, ya evi satın yada müftülüğe dilekçe verin.

evinizi kiraya verip tasinabilirsiniz aslinda en güzeli ev alirken hesaplamak bunlari ama olan olmus

zor bı durum ya..
allah yardımcınız olsun evı satmakdan baska carenız yok sanırım..
yada muftuluge sıkayet edıceksınız..

siz de mağdursunuz ama bi yandan ezanı duyamayan yaşlıalarda mağdur olur.

bu işin bi orta yolu olmalıCADIARZU

bu durum insanları bıktırmaktan başka bir duruma yol açmaz

bende çok şaşırdım ya inan okadar haklısın ki bence de bi müftülüğe gtsen olayı anlatsan uygun bir dile olmadı artık başka eve geç canım öyle başka eve de ha deyince geçilmez ama inş bi yolunu bulursun

benim evim de camiinin hemen yanında ama ezan sesini nerdeyse duymuyoruz bile. camlar pimapen ve izalasyon çok iyi yapılmış. acaba sizin evin izalasyonu iyi değil mi?
o kadar fazla ses gelmesi garip geldi bana. hpoperlörün yönünün bile etkilemesine bakılırsa sizin balkonla minare arası birkaç metre birşey olsa gerek, o da garip bir konutlaşma olmuş.
hakkını arayacan ne diyelim. gerekirse imamı ya da müftülükten birini ezan vakti evinize davet edin "buyrun kendi kulağınızla dinleyin" diye teklifte bulunun. aklıma bu geldi

hoparlörü kulağı duymayan birilerine göre ayarlamaları ne kadar saçma,bu gidişle hepinizi sağır yapıp bi taşla iki kuş vururlar.

neden çıkacaksınızki evinizden ya,gidin şikayet edin,yanlız hoparlörleri sizin tarafa çevirmeleriyle başka tarafa çevirmeleri ne kadar fark ediyor anlamadım,diğer yönde döndürdüklerinde rahatsız olmuyormusunuz yani

ben çok şaşırdım hakikaten ailemin evide minareye çok yakın ve sabah ezan sesiyle uyanmak çok hoşuma gider benim. senelerce o evde büyüdüm hiçde ezan sesiyle uyandığımda korkmadım. sen bu duruma sinir olmaya devam edersen daha çok başın ağrır. ezan dediğin günde 5 defa okunuyor saatleride belli seni uyandıracak olan sadece sabah ezanıdır ondada şahadet edip dua edip yatarsın. çok huzur verici bir şeyi korku verici olarak düşünme ne olur.

müftülüğe verilen bi dilekçe ve evle minare arasında uzaklık bilgileride eklenirse çözülmiyecek bi mesele değil sanırım

ben çok şaşırdım hakikaten ailemin evide minareye çok yakın ve sabah ezan sesiyle uyanmak çok hoşuma gider benim. senelerce o evde büyüdüm hiçde ezan sesiyle uyandığımda korkmadım. sen bu duruma sinir olmaya devam edersen daha çok başın ağrır. ezan dediğin günde 5 defa okunuyor saatleride belli seni uyandıracak olan sadece sabah ezanıdır ondada şahadet edip dua edip yatarsın. çok huzur verici bir şeyi korku verici olarak düşünme ne olur.

hayatım herşeyin fazlası zarardır değil mi..bu da onlardan birisi sadece.arkadaşımız ezandan değil ezan sesinin anormal derecede oluşundan ve irkilmelere sebep oluşundan bahsetmiş..sürekli aynı durumu yaşamak eminim sizde de rahatsızlık meydana getirir..

en güzeli müftülüğe başvurmak bencede,yani insanın yaşam alanında huzursuz olması çok kötü bir şey..

bu konun buraya geleceğini biliyordum arkadaşta bu konun buraya geleceğinden bildiğinden açıklama yapmış zaten ilk mesajda yanlış anlaşılmasın diye
arkadaşın 3 aylık bi bebeği var, bebekleri uyutmak bi dert, uykusunu sürdürmeye çalışmak bi derttir
eminim o imam ve cemaat hayatlarında hiç bebek uyutmamıştır, cemaatin diplerindeki camiinin sesini duymayıp namaz kaçırması falanda hiç inandırıcı gelmedi bana

Evde bebek olunca böyle oluyor anlıyorum..

Müftülüğe gidip bir çözüm arayın, sanırım evin pencereleri pimapen vs değil, bu kadar ses geçirmesi bunu gösteriyor, pencereleri değiştirin..

Başka yolu yok canım..

Bu sebepten de ev değiştirilmez ama siz bilirsiniz yine.

canım korku filmi gibi anlattın olayı ya
ben bile şaştım kaldım

bu işi cemaatle , imamla , çözemezsin
ya muhtara söyle
olmadı belediyeye dilekçe ver , direkt başkana hemde..!

Bizim burdada bir müezzin var
tüm camiler ezanı okuyor bitiriyor en son o başlıyor
sabah ezanındaysa vakit ve ben yatakta uyuyamamışsam ezan bitene kadar doğruluyorum hürmetten
ama tam yatıcam sabah işe gidicem o müezzin başlıor, hop bidaha kalkıyorum
anlam veremiyorum neden böyle yapıyor..
şikayetde etmek istemiyorum Allah kelamından rahatsızoluyomuşum gibi hissediyorum kendimi bilmiyorumkismile

bi mahalleninkinde kalksan yetermiş ccanım.

ahhhh arkadaşım seni en iyi anlayan benim inan eski evim aynı şekil idi bu kadar yakın degildi ama aradan bi yol geçiyordu o karşıda ben karşısında karşılıklıydık anlıcagan allaha dua ederdim ezan okunmasın elektirik kesilsin diye kaç kere imama sövdüm bilmiyom günah almadım degil ama gelde çıldırma evde kaç bebek var ozaman benim çocuklar küçüktü biri kucakta meme öteki ayagımda salıyom digerinide eşim ayagında salıyor en büyükte 4 yaşında yatagınada sabah ezanıyla hura bi kıyamet cümbür cemaat viyak viyak çıglık çıglıga onları susturamayınca bende bagıra bagıra aglıyom eşim bana sövüyor bari sen sus diye allahım aklıma gelince çıldıracak gibi oluyom kayıyordu imamın sulasine ya insanı müzlüman olduguna pişman eder hale getiriyorlardı çok şikayet etik çok çıkar yol olmayınca hergün aynı derti çekecegime paramla rezil olurum dedik ve evden çıktık ya ata sözü varya bitane davulun sesi uzaktan hoş gelir diye dogruymuş arkadaşım şimdi cami uzak heryer pimapan bazen sala verilirken duymak için balkona çıkıyorum anlamak için ama tavsiyem hemen ne yap et çık evden başka çaren yok ne şikayet ne bişi çözüm degil devlette kimin işi düşmüşte hal olmuş paranı yor evden taşın en güzel çare

kesinlikle tasınmayı filan düşünme bir dilekçe yaz ve durumdan rahatsızlığını belirt belediyeye ya da muhtarlığa nereye verilmesi gerekiyorsa ver.sesin o derece korkunç boyutta olması söz konsuysa eğer hiç bekleme derim.sakın yanlış anlaşılmasın ezanın bizim için ne kadar kutsal ve önemli olduğunun bilincindeyiz hepimiz.ama rahatsızlık bu kadar korkunç boyutta olursa bence biraz daha ılımlı davranılabilir...

X