Dogum haritası yorumlama :(

cubeda

Guru
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2009
183
14
Arkadaslar dogum haritası yorumlayabilen var mı ?
Yada erkek arkadasımın burcunu ayını venusunu soylesem bıraz anlatabilcek birileri
Merak ediyorum ama pekte anlamıyorum malesef :KK43:

Ben profesyonel olarak yorumluyorum ama öyle kısaca anlatabilirim sana.

bence şöyle yapalım, ben size haritanızdaki ana göstergeleri ve neyi nasıl yorumlayacağınızı kısaca anlatayım, sonra beraber yorumlayalım. böylece sizler de kısa zamanda harita yorumlayabilir hale gelirsiniz.

bence şöyle yapalım, ben size haritanızdaki ana göstergeleri ve neyi nasıl yorumlayacağınızı kısaca anlatayım, sonra beraber yorumlayalım. böylece sizler de kısa zamanda harita yorumlayabilir hale gelirsiniz.

bende ögrenmeyi cok isterim :) anlatirsaniz coook sevinirim

Harita çıkartmak için www.astro.com u kullanabilirsiniz. Sol tarafta "Free horoscopes var, oraya tıklayacaksınız. Sonra "Horoscope Drawings and Calculations" kısmına.
Sonra da "Extended Chart Selection" kısmına.
Daha sonra açılan sayfada, for guest users kısmında "click here to go to the data entry page " yazan yere tıklayacaksınız ve doğum bilgilerinizi gireceğiniz sayfa açılacak.
Doğum tarihinizi, saatini ve yerini gireceksiniz, isim kısmına uyduruk bir şeyler de yazabilirsiniz, onun önemi yok.
Continue butonuna tıklayacaksınız ve açılan sayfada, chart drawing style için astrodienst style'ı seçeceksiniz (bu seçim tamamen görüntüyle ilgili, en sevimli görüntü bu geliyor bana o yüzden bunu seçin diyorum, yoksa bunu seçmeseniz de olur=D)
House system kısmında, "whole signs"ı seçeceksiniz.
Biraz aşağıdaki additional objects kısmında Juno'ya kadar olan tüm şıkların hepsini beraber seçeceksiniz ve son olarak aşağıda sağdaki kısımda "always use true node" kısmına tık atıp click here to show the chart butonuna basacaksınız. Böylece haritamız çıkmış olacak.

http://www.astro.com/cgi/showgif.cg...gif&res=100&va=&cid=u4zfilepZJ11V-u1409497376

Mesela bu 9 eylül saat gece 1'in haritası. Örnek olarak çıkarttım, o gün dolunay olacağı için kısmen de önemli bir gün. Bunun üzerinden egzersiz yapabilirz.

Önce bu haritada görünen sembolleri tanıyalım.
Bunlar burçların sembolleri.
http://img694.imageshack.us/img694/9936/bursembol5.jpg

Bunlarsa gezegenlerin sembolleri.
http://4.bp.blogspot.com/-3g4plPZdpB4/UhyIGyQXreI/AAAAAAAAAFM/caJ3cb5BmP4/s1600/gezegenler1.jpg

Zaten bir haritada temel olarak 3 öğe var. Burçlar, evler ve gezegenler.
Yorumlamayı en basit haliyle, hangi gezegenin hangi burçta, hangi evde yer aldığını ve diğer gezegenlerle hangi açıyı yaptığını baz alarak yapıyoruz.

Bu yorumlamayı yapabilmek için burçların, gezegenlerin ve evlerin tek tek ne ifade ettiklerini öğrenmekle işe başlamalıyız.
Her burcun bir doğal evi ve bir yönetici gezegeni var.
Burçların genel özelliklerini aşağı yukarı hepimiz biliyoruz, işte her burcun kendi doğal evi ve yönetici gezegeni de o burcun ana özellikleriyle aynı konuları temsil ediyor diyebiliriz.
Evler bildiğimiz burç dizilişine göre sıralanırlar. Yani Zodyak'ta 1. burç olan Koç burcunun doğal evi, 1. evdir. Boğa'nınki 2. ev, İkizler'inki 3. ev... Böyle devam eder.

1. ev dış görünüşümüz, maskemiz, dışarıdan ilk algılanışımızdır. Bu yüzden yükselen burç 1. eve düşen burçtur. Haritanızda 1. evde hangi burç varsa, o sizin yükselen burcunuzdur ve diğer burçlar da onu takip edecek şekilde sıralanırlar.
Örneğin 1. eviniz Yengeç ise, yükseleneniz Yengeç'tir. 2. eviniz Aslan, 3. eviniz Başak, 4. eviniz Terazi, 5. eviniz Akrep... olur.
Ve diyelim ki Akrep burcunda bir yeniay olduğunda, bu sizin 5. evinizi yani 5. evinizle ilgili konuları etkiler.
O yüzden günlük, aylık ya da yıllık burç yorumlarını okurken yükselen burcunuza göre okumanız gerekir çünkü gökyüzündeki hangi hareketin hangi evinizi etkilediğine göre yapılır o yorumlar ve evlerin dizilimi de yükselen burca göre olur.

Verdiginiz bilgiler gercekten cok güzel biraz kafa karistirici taraflari da yok degil simdi her eve ait bir burc var ve bu burclarinda gezegenleri var her gezegenin bir anlami oldugu dogru mu peki

ay savascisi cizgi filminden doolayi baya bi a$inayim sembollerine :))

Her burcun bir doğal evi var evet. Ve her burcun bir yönetici gezegeni var. Haritanızda o burç, illa kendi doğal evine denk gelmek zorunda değil.
Bu burç, ev ve gezegen eşleştirmelerini, hangi evin ve hangi gezegenin neyi temsil ettiğini daha rahat anlayabilelim diye yaptım.

Tek tek yazalım onları.
Koç. Doğal evi 1. ev. Yönetici gezegeni Mars. Mars mitolojide savaş tanrısı Ares'tir. 1. ev, mars gezegeni ve Koç burcu, egoyu, benliği, kendini ifade etme, kendini ortaya koyma tarzını, nasıl atak yaptığımızı, mücadele şeklimizi sembolize eder.
Ayrıca haritada Mars'ın konumu ve aldığı etkiler, cinsellik tarzımızı da betimlerler.
Boğa. Doğal evi 2. ev. Yönetici gezegeni Venüs.
Venüs mitolojide Afrodit'tir. Güzellik, estetik, güzel sanatlar, güzelliğin ve sanatın maddesel hali, para, güvence ihtiyacı... Bunlar 2. evin konularıdır.
Ayrıca haritamızda Venüs'ün konumu ve aldığı etkiler, ikili ilişkilerdeki stilimizi ve tutumumuzu belli ederler.
3. ev. Yöneticisi İkizler. İkizler'in yönetici gezegeni Merkür. Merkür mitolojide iletişim tanrısıdır. İletişim, entelektüel donanım, düşünme ve konuşma tarzı haritamızda Merkür'ün aldığı etkilere göre şekillenir.
4. ev. Yuva, aile evi. Yengeç burcunun evi. Yöneticisi Ay.
Bu ev aile, kök salma, ait olma, duygusal ihtiyaçlar gibi konuları sembolize eder. Ay ise en ham ve içsel duygularımızı, dürtülerimizi, meyillerimizi temsil eder. Haritamızda ayın hangi burçta olduğu ve hangi etkileri aldığı çok önemlidir.
Çünkü yükselen burç maskemizi, güneş burcu benliğimizi, ay burcu ise duygularımızı ve bilinçaltımızı sembolize eder.

5. ev. Aslan burcunun doğal evi. Flört, aşk, çocuklar, eğlence, sahne, tiyatro, zevk evidir. Yönettiği konular bunlardır. Aslan burcunun yönetici gezegeni Güneş'tir.
Dediğimiz gibi, güneş, egomuzu, benliğimizi, var oluşumuzu, yani bu hayatta kendimizi var etme yolumuzu temsil eden, haritadaki en önemli göstergelerden biridir.
Zaten burcumuz dediğimiz şey de, haritamızda Güneş'in yer aldığı burç bildiğiniz gibi.

6. ev. Başak burcunun evi. Yönetici gezegeni yine Merkür. Fakat İkizler burcunu yöneten Merkür'de entelektüel sohbetler, hızlı düşünme, haberleşme, hatta dedikoduya varan bilgi akışı öne çıkarken,
Başak burcunda Merkür'ün daha ziyade analitik düşünme, eleştirel olma, analizcilik, mükemmelliyetçilik, detaylara inme gibi yönleri ortaya çıkıyor ve 6. ev aynı zamanda sağlıkla ilgili konuları temsil ediyor. Yani haritanızda 6. eve bakarak, hangi sağlık sorunlarını yaşamaya meyilli olduğunuz ve hangi önlemleri almanız gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

7. ev. Terazi burcunun evi. İlişkiler evi. Yönetici gezegeni yine Venüs. Ama burada da Venüs'ün maddesel değil, daha ruhani, daha soyut yönleri ortaya çıkıyor. Haritanızda 7. eve hangi burcun düştüğü ve 7. evin nasıl etkiler aldığı, ikili ilişkiler, hayat arkadaşınız hakkında bilgi veriyor.
Aynı zamanda 6. ev gizli düşmanlıklara dair ipuçları verebiliyorken, 7. ev de açık olarak hangi kişilerden ya da hangi konular hakkında düşmanlık görebileceğinizi anlatabiliyor.

İlgiliyim bu konuya verdiğiniz bilgilere bakacağım.
Astro.com dan çıkardığım doğum haritam var netten asteroidlerin evlerde ve burçlarda anlamlarına baktım ama bölük pörçük kalıyor : ) Haritadaki bağlantılar önemli sanırım.. Yani netten parça parça okuduklarımda ki bazı bölümler haritadaki başka bağlantılardan dolayı etkilenip değişebilir?

İlgiliyim bu konuya verdiğiniz bilgilere bakacağım.
Astro.com dan çıkardığım doğum haritam var netten asteroidlerin evlerde ve burçlarda anlamlarına baktım ama bölük pörçük kalıyor : ) Haritadaki bağlantılar önemli sanırım.. Yani netten parça parça okuduklarımda ki bazı bölümler haritadaki başka bağlantılardan dolayı etkilenip değişebilir?

Evet, gezegenler arasındaki açılara da bakmanız lazım. Şimdi ben genel olarak evlerin ve gezegenlerin ne ifade ettiğini yazdıktan sonra, açıların ne ifade ettiğini de yazacağım. O zaman zaten kişi rahat rahat yorumlayabilmeye başlıyor.

8. ev Akrep burcunun evi. Yönetici gezegeni klasik astrolojide Mars, modern astrolojide Plüton. Plüton mitolojide yer altı ve ölülerin tanrısı Hades.
8. ev, ölümü ve yeniden dirilmeyi sembolize ediyor. Yani büyük ve köklü değişimleri. Bitişleri ve ardından gelen başlangıçları.
Ayrıca seksin daha yakıcı, şehvetli, tutkulu yanını da sembolize ediyor.
Aynı zamanda miras, eş vasıtasıyla kazanılan maddiyat, finansal konular gibi başlıklar da 8. evin konuları.

X