Aile Planlaması Dogum Kontrol Hapi ??

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
ya iste bende aslinda doktora gitmeyi tercih ettim..1. daha hic gitmedigim icin cok cekindim öle bacaklarimi acmak felan bide erkek hani kadin olsada fark etmiyor bilmiyorum yapamadim..bide korktum bana iste kizligin zarar görebilir muane ediyorlar felan demislerdi o korkuttu beni baya :S ama evlenince ilk isim doktor olacak..benim ablamda trden yasmin almisti sonra iltihaplanma felan oldu yumurtaliklarinda cok sorun yasadi..yani cocugu olmuyor su an süt dozu diye bisey varmis o cok yüksekmis onda onun inmesi lazimmis ama cocuk olmasi gerekiyormus bi an önce :S

merhaba, öncelikle sana evliliğinde mutluluklar diliyorum.doğum kontrol hapının hiçbir zararı yoktur hatta faydası vardır diyenlere kesinlikle inanma.tabiki bir ilaçtır adet düzensizliği gibi bazı problemlerde tedavi amaçlı kullanılır ancak her ilaç gibi hergün kullanımda emin ol zararı var.ne kadar süre cocuk istemiyorsun bilmiyorum ama bu ilaca belki aylarca belki 1-2 yıl kullanacaksın.sonuçta kimyasal birçok madde senin vücuduna girecek.senin doğal hormon sürecine etkide bulunacak.uzun süreli kullanım sonrasında çocuk isteyip ilacı bıraktığında hala ilacın etkisinde olduğun için belki normalden daha uzun sürede hamile kalacaksın.ayrıca gerekli tahlilleri yaptırmadan doğum kontrol hapı kullanman çok sakıncalı.çünkü doğum kontrol hapları tromboza yani pıhtılara buda damar tıkanıklığına sebep olabiliyor.mesela ''faktör 5'' mutasyonu diye bir rahatsızlık var.o trombozu tetikleyen bir rahatsızlık.bu rahatsızlığı olupta bilmeyen birçok kadın var. faktör 5 mutasyonu zaten tromboza sebep olurken, birde tahlilsiz bu tarz haplar kullanıldığında iyice damar tıkanıklığı gibi problemler yaşama ihtimalini artırmış oluyor.bence doğum kontrol hapı kullanıp dengeni bozma.artık zaten soluduğumuz havadan tut,yediğimiz yemeğe kadar hiçbir şey doğal değilken,korunmanın başka yollarıda varken bu tarz kimyasallardan uzak durmanı öneririm ben.ama ''illa kullanmam lazım başka yöntem olmaz'' diyorsan o zamanda kesinlikle bir doktora gitmelisin.

ben 4 yıl kullandım önceden zayıftım sonrasında tabi 1 yılı geçtikten sonra normal kiloya ulaştım.ama hapla ne kadar alakalı bilmiyorum çünkü beslenme düzenimde değişmişti.4 yıl boyunca kilo artmaya devam etmedi.cildimde sorun yaşamadım silvilce,kıllanma vs. olmadı.kullanırken ilk bir kaç gün mide bulantısı devam ediyor.ama eğer hap kullanacaksan diğer arkadaşların bahsettiği gibi bazı testler yaptırmalısın.isteğe bağlı hap alıp kullanma.doktor sana uygun olanı belirleyecektir.ne kadar süre bebek istemediğinde önemli.ben hapımı bıraktığım ay hamile kaldım ama bebeği kaybettim bunun hapla ne kadar alakası var bilmiyorum.doktor alakası yok demişti.karar senindir ama ben de eşime güvenememiştim.

birde illa vajinal muayene olman gerekmiyor ki canım.sen doğum kontrol yöntemleri konusunda bilgi almak için de gidebilirsin.doğum kontrol hapı kullanmak istiyorum dersin zaten gerekli tahliller yapılır sana.ona göre doktor öneride bulunur.mesela ailendeki menopoz yaşı,kısırlık olup olmaması,hormon bozuklukları (tiroid,progesteron vs) gibi durumlarda önemli.sonuçta yakınlarında olan durumlar sende de olabilir.belki doktora gittiğinde sana kesinlikle hap kullanma diyecektir.hap kullanmaman gerekirken kullanman senin için problem olabilir canım.felaket tellallığı yaptım ama bunlar dikkat edilmesi gereken şeyler canım

Alıntıdır.

Doğum kontrol hapı kısırlık yapar mı ?

Doğum kontrol hapının kısırlık yapıp yapmadığı çok sık sorulan sorulardan bir tanesi. Bu kesinlikle hatalı, doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra hastaların % 85`i hemen geri kalan %15`lik kısımda 3 ay sonra hap kullanımından önceki eski doğurgan yeteneklerine kavuşurlar. Ancak hap kullanımına başlamadan önce bir kısırlık sorunu olan hastalarda hap kullanımına ara verildikten sonra bu problem aynen devam etmektedir. Bu da doğum kontrol hapının kısırlık yaptığına yönelik yanlış rivayetlerin doğmasına neden olur.

Doğum kontrol hapı kısırlık yapar mı ? - Op. Dr. A.Can Şener - DoktorTV

Tabiki doğum kontrol hapı kullanmayı düşünüyorsan öncelikle bir kadın doğum uzmanına gidip gerekli testleri yaptırmalısın. Pıhtılaşma problemi olan hastalarda kullanımı kesinlikle önerilmiyor okuduğum kadarıyla çünkü en önemli yan etkilerinden biri kanı ağırlaştırması, pıhtılaşmayı arttırması. Kısırlık yaptığına dair bilgiyi hangi bilimsel platformdan alıp da buralara taşıyorlar hiç anlayamıyorum. Yukarıda alıntı yaptığım videodaki doktoru izle istersen kısırlık konusuna açıklık getiriyor. Sigara içenlerde kullanımı önerilmiyor.

Alıntıdır.

Sigara kullanan kişilere kesinlikle doğum kontrol hapı önermiyoruz. Çünkü, kanın akışkanlığını azaltıyor. Yani kanın kıvamını artırıyor. Sigaranın da böyle bir etkisi olduğu için iki etki birleşince damar hastalıklarını artırıcı bir özellik ortaya çıkıyor. İnme geçiren hastalar da doğum kontrol hapı kullanmamalıdır. Çünkü bu haplar, damarda pıhtılaştırmayı artırıyor. Pıhtının beyne gitmesi sonucu beyin damarlarındaki tıkanma felçlere, inme denilen beyin hadiselerine neden oluyor.

Dr. Salih Turgay ENEN - Sigara Kullanan Kiiler Doum Kontrol Hap Kullanamaz

Hormonları da bozmaz düzene sokar.

http://www.haberturk.com/saglik/haber/198187-dogum-kontrol-hapi-hormon-bozar-mi

Verdiğim linkleri bir incele istersen. Dört sene aralıksız kullandım, bende fazla bir yan etkisi olmadı. Tabiki kişiden kişiye değişiyor yan etkiler. Bende ilk kullandığım günlerde mide bulantısı yapardı sonra geçerdi. Kilo aldırmadı bana. Almayı düşünüyorsan önce doktora danış mutlaka. Şehir efsanelerine de inanma =))

Son düzenleme:
3 yıl kullandım çok memnun kaldım. sivilce tüylenme kilo falan sorunum olmadı.

hapı bıraktıktan iki ay sonra da hamile kaldım. ama bebeğimin 6+5 de kalbi durdu. kaybettiğimden beeri tekrar hapa başlamadığıma pişmanım. kesinlikle hormonları düzenliyor.

ama kullanırken3 ayda bir tekrar tahlillerin yapılmalı.

Belki yanlis bir ornekleme olacak ama,
Benimde gorumcemin esi 4-5 yil boyunca cocuk istememis.
Bundan dolayida gorumcem hap kullanmiz bu sure boyunca.
Simdi 11yillik evliler ve bebekleri olmuyor.
Evlenmeden oncede sonrada annem olsun, kayinvalidem olsun cok rica ettiler kullanmamam icin.
Sdc ilk gecemizi normal gecirmek icin, ertesi gun hapi almistim sabah ve aksam iki tane.
O gunden beride esim korunuyor.
Nisanlinla konus bence, senin sagligini onunda dusunmesi gerekiyor artik.
Zor birsey degil erkegin de korunmasi.
Ben birde o haplari 4sene once kadar adet duzensizligim icin kullanmistim sdc 4ay.
Bulantilar, bas donmesi, sinir stres mahvetmistiler beni.

kilodan ondan bundan once sizin vucudunuz bu hapi kullanmak icin uygun mu onu dusunsenize?
doktorlarin bu haplari vermeden once test yapip kullanabileceginize ya da kullanamayacaginiza dair size bilgi vermesi gerekir...
belki yumurtlamaniz az ve tembel, bu haplari kullaninca iyice azalacak ve sonra cocuk yapmak icin yillarca ugrasacaksiniz bir ton tedaviydi hapti vs...
ben hala acisini cekiyorum bu haplari kullanmanin...
ve kesinlikle tavsiye etmiyorum...
kullanmadan once test yaptirin ve doktora gorunun...

bu hap konusu tam bi muallak doktorlar bile çelişiyo aralarında.. Biri çıksa da asam gibi sölese nedir ne değildir diye..

ben yasmin kullanıyorum.kıllanma yapmadı galiba.yani ben farketmedim.kilo da aldırmadı.ben de zayıfım almak isterim ama aldırmıyor.gerçi bana çocuk doğurmak bile kilo aldırmadı da neyse

canım ya,uyarmadan geçemeyeceğim.canıım enson eşimin ülkesine gittiğimizde bu hapı yasakladılar orda.hergün arda arda genç kızlar ölmeye başlamıştı.bu hapın bir zararı olmuş.yok şimdi satılmıyor orda.

ya iste bende aslinda doktora gitmeyi tercih ettim..1. daha hic gitmedigim icin cok cekindim öle bacaklarimi acmak felan bide erkek hani kadin olsada fark etmiyor bilmiyorum yapamadim..bide korktum bana iste kizligin zarar görebilir muane ediyorlar felan demislerdi o korkuttu beni baya :S ama evlenince ilk isim doktor olacak..benim ablamda trden yasmin almisti sonra iltihaplanma felan oldu yumurtaliklarinda cok sorun yasadi..yani cocugu olmuyor su an süt dozu diye bisey varmis o cok yüksekmis onda onun inmesi lazimmis ama cocuk olmasi gerekiyormus bi an önce :S

Ben kontrol yaptırmıştım 2 sene önce bi düzensizlik için. Düzgün, güvenilir bi yerde yaptırırsan hiçbi yerine zarar gelmez rahat ol sen

öncellikle herkesin yardimlari icin cok tsk ediyorum kizlar süpersinizzz :KK54::KK54:

simdi söyle bisey var benim inandigim nokta suki yani herkesin bünyesine göre degisiyor misal benim görümcem 1 sene kullandi birakir birakmaz hamile kaldi simdide dünyalar tatlisi bi oglusu var..

simdi ben tr de yasamadigim icin doktora gidemedim cünkü hani daha kizim desende kimi kontrol ettiklerini söyledi ve bende zaten dügünden bi ay önce basladigimdan bi ay böle kullanim sonrada direk doktora gidim dedim..

simdi korunma iside zaten söyle bana kalsa bende hap istemiyorum ama mecbur kalinca nisanlimla konusmak zorunda kaldim oda prezervatif kullanmak istemedigini söyledi..simdi dedigim gibi daha 19 yasindayim hani kendi korunmayada güvenemem tek carede bu durumda hap kaliyor..

ama bu ay kullancam sonrasinda zaten ilk isim doktor olacak cünkü böyle seyler öle kafaya göre yapilmaz insanin icine kurt düsüyor :KK31:

öncellikle herkesin yardimlari icin cok tsk ediyorum kizlar süpersinizzz :KK54::KK54:

simdi söyle bisey var benim inandigim nokta suki yani herkesin bünyesine göre degisiyor misal benim görümcem 1 sene kullandi birakir birakmaz hamile kaldi simdide dünyalar tatlisi bi oglusu var..

simdi ben tr de yasamadigim icin doktora gidemedim cünkü hani daha kizim desende kimi kontrol ettiklerini söyledi ve bende zaten dügünden bi ay önce basladigimdan bi ay böle kullanim sonrada direk doktora gidim dedim..

simdi korunma iside zaten söyle bana kalsa bende hap istemiyorum ama mecbur kalinca nisanlimla konusmak zorunda kaldim oda prezervatif kullanmak istemedigini söyledi..simdi dedigim gibi daha 19 yasindayim hani kendi korunmayada güvenemem tek carede bu durumda hap kaliyor..

ama bu ay kullancam sonrasinda zaten ilk isim doktor olacak cünkü böyle seyler öle kafaya göre yapilmaz insanin icine kurt düsüyor :KK31:

Hangi erkege sorarsan sor hic biri prezervatif kullanmak istemez, kendilerini dusunuyorlar cunku...
ama senin de kendini dusunmen gerek...
dugunden sonra doktora git ihmal etme :KK31:
ama doktorlara da guven olmuyor...
bana hapi oneren doktor 1-2 yil sonra sorunlarini hap yapmistir dedi, o zaman hapi niye verdin be kadin! :KK20:

Son düzenleme:
Hangi erkege sorarsan sor hic biri prezervatif kullanmak istemez, kendilerini dusunuyorlar cunku...
ama senin de kendini dusunmen gerek...
dugunden sonra doktora git ihmal etme :KK31:
ama doktorlara da guven olmuyor...
bana hapi oneren doktor 1-2 yil sonra sorunlarini hap yapmistir dedi, o zaman hapi niye verdin be kadin! :KK20:

böyle doktorlarda ayri bir cins oluyorlar ya :KK19:

dün konustum ben dedim bi kac ay hap kullanirim sonra sen korun sirf kendini düsünme senin zevkin söz konusuysa benimde sagligim söz konusu dedim :KK1:

hah iste boyle sagligini dusun...aferin sana :KK9:
onlarin iki saniyelik zevki icin sagligimizdan mi olcaz yani hap bu seker degil...vucudumuza kimyasal bir ton sey giriyor hapla...hormonlarimizi sivilarimizi alt ust ediyor...
benim esim saglik sorunuma ragmen yine de kullansana biktim ben boyle diyor ama ben avucunu yalarsin diyorum:)
cocuk yapip dogurganligimi garanti altina aldiktan sonra kullanabilirim ama cocuk yapmadan once dusunmuyorum :KK23:

hah iste boyle sagligini dusun...aferin sana :KK9:
onlarin iki saniyelik zevki icin sagligimizdan mi olcaz yani hap bu seker degil...vucudumuza kimyasal bir ton sey giriyor hapla...hormonlarimizi sivilarimizi alt ust ediyor...
benim esim saglik sorunuma ragmen yine de kullansana biktim ben boyle diyor ama ben avucunu yalarsin diyorum:)
cocuk yapip dogurganligimi garanti altina aldiktan sonra kullanabilirim ama cocuk yapmadan once dusunmuyorum :KK23:

kuruma bak kullansana diyor bide :KK1: korkut gözünü de bak ben dahada kötü olursam hayatin boyunca iliskiye giremeyiz diye :KK1:

ALLAH kourusun :nazar:

bende dün dedim 4-5 ay ben kullanirim 4-5 ay sen korunursun dedim bakariz diyo :KK1:

X