DOĞUM ÖNCESİ ÇALIŞAMAZ RAPORU VE DOĞUM İZİNLERİ HK.

tansukutaymasal

Üye
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2016
97
12
30
Merhaba arkadaşlar,
29 haftalık gebeyim.Yavaş yavaş zorlanmaya başladım artık.Doktorum önceki kontrolümde rapor verebileceğini söyledi.şimdiki kontrolüm 28/03/2017 de 31 haftalık oluyorum.rapor alabilir miiyim .Alabiliyorsam kaç hafta rapor veriyorlar peki?Ve 16 haftalaık iznimden düşüyor mu?Maaşımı alabiliyor muyum işyerimden raporlu olduğum sürede?

31 haftalik rapor alabilirsin. Rapor bolimu surekli rapor verdigi icin biliyor. Rapor dilekcesini onlar yaziyor. Hafta yazmiyor. Dogim oncesi raporu geciyor. Dogurunca hastaneden dogum raporu aliyorsun onuda veriyorsun . O zaman sorarsin ne zaman baslayacagini . Ucrat aliyorsun. Ucretli izin oluyor zaten

Merhaba arkadaşlar,
29 haftalık gebeyim.Yavaş yavaş zorlanmaya başladım artık.Doktorum önceki kontrolümde rapor verebileceğini söyledi.şimdiki kontrolüm 28/03/2017 de 31 haftalık oluyorum.rapor alabilir miiyim .Alabiliyorsam kaç hafta rapor veriyorlar peki?Ve 16 haftalaık iznimden düşüyor mu?Maaşımı alabiliyor muyum işyerimden raporlu olduğum sürede?
Canım bende kontrolde ayrıntılı soracağım ama, 32.haftada çalışabilir raporu alıyoruz sonrasında 5 hafta daha çalışıyoruz ki bu 5 hafta da doğum sonrası iznine ekleniyor, sonrasında zaten doğuma 3 hafta kalıyor bu evrede istesekte çalışamıyoruz zaten, yani senin dogumdan sonra 8 hafta iznin var+5 de çalışabilir raporu alınca eklendi+3 de son üç hafta zorunlu işten ayırıyorlar seni, sonuç toplamda dogumdan önce tüm maaşlarını tam alıyorsun, dogumdan sonra da 16.haftalık maaş alıyorsun...

Doğum öncesi 5 haftayı çalışmazsan sonrasında 8+5 hafta izin kullanamazsın ücretini de izni de sadece 8 haftalık alırsın. Eğer doğum öncesi çalışabilir diye alırsan raporu ve 5 haftayı çalışırsan 37nin sonuna kadar 8+5 haftanın iznini ve ücretini alırsın

Hanımlar, 32. haftadan sonra gebelik iznine ayrılabilirsiniz. Toplam izniniz 16 hafta. Bu durumda 4 ay sonra işe dönersiniz. Bu 4 ay boyunca, işveren maaş ödemek ZORUNDA DEĞİL. Maaşınızı SGK toplu olarak ödüyor.
SGK aldığınız brüt maaşın %70'ini size veriyor yaklaşık olarak, genelde toplu ödeme yapılıyor izin bittikten sonra. Ama aylık veren şehirler de varmış, kendi SGK bölge müdürlüğünüze sormalısınız.
İşveren maaş vermeyi tercih edebilir, bu durumda, işe döndüğünüzde SGK'dan aldığınız tutarı geri ödersiniz.
SGK'ya bildirilen maaşınız ile gerçek maaşınız arasında fark varsa, bu maaş farkı için de şirketinizle görüşmelisiniz, SGK beyan edilen maaşın brütü üzerinden ödeme yapar.

X