Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Yeni doğan bebekleri ile dünyadaki belki de en büyük mutluluğu tadan anne ve baba, bununla birlikte yaşamın bir bakıma farklı bir boyutuna da geçmiş olacaktır. Bundan sonraki yaşamlarında en azından uzunca bir süre eskisi kadar özgür davranamayacak ve ailenin yeni ferdine indeksli bir yaşam sürmeye başlayacaklardır. Çünkü yeni fert, her bakımdan onlara muhtaçtır ve onunla ilgilenmek hem en büyük zevk hem de iki kişilik yaşamın üçe bölünmesi demektir.ılginin, sevginin, zamanın, düşüncenin… Kısaca her şeyin üçe bölünmesi…

Lohusalık...

Doğumdan sonraki ortalama altı haftalık dönemdir. Bu dönem, bir çok bakımdan önemlidir. Bu dönemde, hem anne hem de baba yeni bir yaşam şekline uyum için bocalar. Bunun yanında yeni doğan bebeğin beslenme ve uyku düzeni henüz yerleşmemiş olduğundan, anne ve baba için de uykusuz ve yorgun günler demektir. Annenin yeni yaşam tarzına yaklaşımı ve psikolojik durumu çok değişik tablolar halinde karşımıza çıkabilir. % 10-15 kadında doğum sonrası depresyona gidecek kadar ağır bir klinik ortaya çıkabilir.

Daha nadir olmakla birlikte baba da farklı bir ruh haline bürünebilir. Annenin hissetiklerinin aynını hissedip, doğum sırasında onun çektiği ağrı ve acıları yaşamak adına anne adayı ile kendini özdeşleştirebilir ki buna Couvade sendromu (gebelik sendromu) denir. Çoğu erkekte baba oluşla birlikte önlerindeki yaşam için çocuğu ve eşi adına hissettiği sorumluluk duygusunda artış meydana gelir. Couvade sendromunun en hafif şekli, erkeğin eşiyle birlikte doğum seyrini yaşamasıdır. Ancak daha ağır şekillerinde; sinirlilik, nedensiz baş ağrıları, gaz sancıları, bel rahatsızlıkları, öforik ruh hali görülebilir. ışte bu yoğun ruhsal ve sosyal değişim içinde hem kadın hem de erkek cinsel dürtülerini akıllarına bile getiremeyecek kadar meşgullerdir.

Doğum sonrasında, daha çok annede söz konusu olmakla birlikte her iki cinsin ilgi odağı bebek olacaktır. Kadında annelik duygusu hakim hale gelir ve cinsel dürtülerini baskılar. Partnerler birbirleri ile özellikle sağlık problemleri dışında ilgilenmeyi bir kenara iterler ve bunu epeyce bir süre hatırlamazlar.

Gebelik boyunca kadın vücudunda meydana çok büyük değişiklikler, doğum sonuna kadar devam edecektir. Doğumdan sonra bu değişikliklerin bir çoğu geri dönmekle birlikte, kalıcı olanlar da vardır.

Uterus (rahim), doğumla birlikte büyük oranda küçülür, ancak son halini alması 4-6 hafta kadar sürer. Buna rağmen gebelik öncesindeki kadar küçülemez. Doğumdan sonra rahim içinden, doğum kanalı yoluyla gelen, ilk başlarda kana benzer şekilde kırmızlı renkli iken, giderek açılan ve sonunda beyaz / şeffaf renge dönen fizyolojik bir akıntı söz konusudur ki buna loshia (loşi) denir. Loshia, genellikle kadının pet kullanmasını gerektirecek kadar bol miktardadır. Kadın bu dönemde kendini gebelik öncesinde, adetli olduğu dönemlerdeki gibi hisseder. Bu nedenle cinsel dürtüleri baskılanır, libido (cinsel istek) azalır.

Normal vajinal (spontan) doğum ( NSD ), sırasında, özellikle ilk doğumlarda bebeğin başı vajinadan dışarı çıkarken dış kısımda (perine) ve vajinal duvarlarda şiddetli gerilmeye bağlı olarak düzensiz yırtılmalar olmaması için bu bölgeden geçişi kolaylaştırmak adına küçük bir kesi ile olası komplikasyonlar önlenir. Bu kesiye epizyotomi denir. Bebeğin çıkışından sonra kontrollü olarak kesilen bu kısım, yeniden dikilerek kapatılır. Bu yara yerinin iyileşmesi için yakalaşık 4-6 hafta geçmesi gerekir. Bu süre içinde yara yerinin temiz tutularak enfekte olmaması sağlanmalıdır. ışte gerek kadın ve gerekse de erkek bu yara yerine zarar verecekleri düşüncesi ile cinsel ilişkiden sakınırlar.

Sezeryan ile doğum yapan kadınlarda durum biraz daha farklıdır. Sezeryan ameliyatı sırasında ciltten başlayarak rahim de dahil olmak üzere karının tüm katları sıra ile kesilir ve bebek alındıktan ve gerekli temizlik sağlandıktan sonra cerrahın tercihi doğrultusunda tüm katlar ya da gerekli olan katlar tekrar dikilerek, operasyona son verilir. Operasyon yerinin iyileşmesi, kasların ve diğer katların yeniden asgari düzeyde eski halini alabilmesi için 6-8 hafta kadar geçmesi gerekecektir. Bu süre içinde çiftlerin cinsel ilişkiden kaçınmaları doğaldır.

Gebelik sırasında alınan kiloların bir çoğu, biraz da dikkat edilmek suretiyle 3-6 ay içinde verilebilir. Ancak bu kilo kaybının 6 hafta içinde olması beklenemez. Fazla kilolar, kadının kendine olan özellikle cinsel güveninin sarsılmasına neden olacaktır. Eşinin, onu eskisi kadar beğenmeyeceğini bile aklına getirebilecektir. Bu durum kadının düşündüğü kadar vahim olmasa da bir anlamda erkeğin libidosunu da etkileyebilmektedir. Bu nedenle cinsellik yönünden erkek de bu dönemde çekinceli davranabilmektedir.

Göğüsler, gebelik sırasında en büyük değişime uğrayan organlardan biridir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, çeşitli büyüklüklere ulaşabilir. Ayrıca, emzirme söz konusu olduğundan göğüslerden süt geliyor olması psikolojik olarak çiftlerin libidosunu baskılayacaktır. Göğüsler genellikle büyük ve belki biraz daha sarkık görünüm alabilir. Bu da erkeğin libidosu yanında, kadının da kendine karşı güvenini etkileyebilecektir.

Vajinal kanal, doğumdan sonra eskiye dönüş göstermekle birlikte, hiçbir zaman gebelik öncesi haline gelmez. Vajinal dokular ve pelvik döşeme zayıflamış olduğundan, cinsel ilişki sırasında vajina, penisi eskisi kadar kavrayamaz ve kadın vajinal kaslarını eskisi kadar etkili kullanamaz. Bu da cinsel ilişkiden alınacak zevkin azalmasına neden olur.

Vajinal kanal ve pelvik döşemede meydana gelen değişimlerle birlikte önde idrar kesesinin ve arkada rektumun ( kalın barsağın son ve anüsle birleşen kısmı) vajinal boşluğa doğru sarkması söz konusu olabilir. ıdrar kesesinin sarkmasına sistosel, rektumun sarkmasına ise rektosel denir. Sistosele bağlı olarak idrar kaçakları meydana gelebilir. Rektosel ise kabızlığa neden olabilir. Bu iki organın sarkıklığının fazla olduğu durumlarda vajina dışından da fark edilir bir görünüm meydana gelebilir.

Gebelik döneminde vücutta biriken fazla miktardaki sıvı, doğum sonrasında idrar ve terleme yoluyla geri verilecektir. Bu nedenle özellikle lohusalık döneminde sık idrara çıkma ve aşırı terleme olabilir. Terlemenin diğer bir nedeni de lohusalık döneminde metabolizmanın artmış olmasıdır. Bunlar da çoğu kez kadının cinsel ilişki sırasında kendini iyi hissetmemesine neden olabilecektir. Terlemenin çok fazla olduğu durumlarda aynı his erkek için de söz konusu olabilir.
alıntıdır
Cok faydalı biz yazi olmuş, tesekkur ederim.
Bircok aklimda ki soruya cevap buldum 🙏

herşey çok açıklayıcı çok güzel. ben 3 yıllık evliyim. şuan bebek düşünmüyoruz. ben bi çocuk sahibi olmayı herkes gibi çok istiyorum ama çok fazla endişelerim var. evlendikten sonra 6 kilo aldım. kızken aşırı zayıftım. şimdi normal 52 kiloyum. buna rağmen kilo alımında kalçamda acayip çatlamalar oldu. hamile olduğumda bu çatlaklar dahada artarsa tam bi facia olurum. tüm vücudum yol haritası gibi olur herhalde. bu yüzden çok korkuyorum ve pisikolojik olarak hamile kalmak istemiyorum. bunu nasıl engelleyebilirim. bunu aramızda yaşamış olanlar elbette vardır. bu durum nasıl atlatılabilir yada nasıl önlenebilir. paylaşırsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.
Bence o kadar endişelenme önlemini alabilirsin kremler olur yağlar olur korkmana gerek yok.Benim kalçalarımın alt taraflarında çatlama oldu biraz karnımın alt taraflarında biraz da göğüslerimde benim tecrübesizliğimdi ama önceden önlemini alırsan bir şey olacağını sanmıyorum.

herşey çok açıklayıcı çok güzel. ben 3 yıllık evliyim. şuan bebek düşünmüyoruz. ben bi çocuk sahibi olmayı herkes gibi çok istiyorum ama çok fazla endişelerim var. evlendikten sonra 6 kilo aldım. kızken aşırı zayıftım. şimdi normal 52 kiloyum. buna rağmen kilo alımında kalçamda acayip çatlamalar oldu. hamile olduğumda bu çatlaklar dahada artarsa tam bi facia olurum. tüm vücudum yol haritası gibi olur herhalde. bu yüzden çok korkuyorum ve pisikolojik olarak hamile kalmak istemiyorum. bunu nasıl engelleyebilirim. bunu aramızda yaşamış olanlar elbette vardır. bu durum nasıl atlatılabilir yada nasıl önlenebilir. paylaşırsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.
Bence o kadar endişelenme önlemini alabilirsin kremler olur yağlar olur korkmana gerek yok.Benim kalçalarımın alt taraflarında çatlama oldu biraz karnımın alt taraflarında biraz da göğüslerimde benim tecrübesizliğimdi ama önceden önlemini alırsan bir şey olacağını sanmıyorum.

ne kadar olumsuz seyler yazılmış, gayet güzel de olabilir dogum sonrası neden olmasın?? ama anladıgım kadarıyla zaten kötü olanlar dogum sonrası daha da kötü olmuş... valla dogumdan 1 gün evvel bile birlikte olduk eşimle, dogumdan sonra da istegimiz azalmadı, gün saydık resmen. ayrıca 40 gün gecsın diye beklerken illa kardes kardes olmanıza ne gerek var birliktelik hariç herseyi yasayabilirsiniz

2 oğlum var ilki 6 yasında doğum yapalı 5 ay oldu ama gel görki tık yok istek falan kalmadı haliyle problemler oluyor cabaladığım falanda yok.Neyapıcam bilmiyorum bu isteksizlik nereye kadar bilmiyorum?
Bende ayniyim 2 sene olcak doğum yapalı cinsel ilişkimiz tamamen bitti☹

Piskoljim tamamen bozuldu ha şimdi iyi davranıyo ama cinsel anlamda ne bi yakınlaşma nede istek konusu bile açılmıyor istemiyorumda farkındayım evliligimiz normal düzeyde degil artık sonu nereye kadar gidecek bilmiyorumda ve arkadaşlarım sen isterse yinede yapki iki gün sonra bana kadınlık yapmadı deyip kendini haklı göstermesin diyorlar ama bende eşimin yüzüne söylemiştim en son kavgamızda bunu hakime söylesem o bile boşar beni senden diye yani bilmiyorum kafam allak bullak sırf bebegim için sabrediyorum sindirmeye çalişiyorum her hareketini her lafını sözünü bebişim daha 2 aylık.
Düzeldinizmi umarım geçmiştir

Doğumdan hemen sonra gerek bedenen gerek ruhen annenin zamana ihtiyacı oluyor.Anne ne kadar çabuk toparlanırsa cinsel ilişki o kadar çabuk başlıyor.Herkesin bunu farklı yaşadığını çevremdekilerden ve kendimden biliyorum.Hamile olanlar korkmasınlar sakın.Zamanla herşey yoluna giriyor.Sadece eskisi gibi sadece sen ve ben diyemiyorsunuz.Çünkü artık hayatınızda minik,dünya tatlısı bir melek oluyor ve 24 saat boyunca onu aklınızdan çıkaramıyorsunuz.
Biz 2 sene olcak cinsel hayatımız doğumdan sonra tamamen sekteye uğramış durumda artık eskisi gibi olamadık ne zaman düzelecek onuda bilmiyorum doğumdan sonra aşırı depresif bir insan oldum yorgunluk stres koşuşturma derken kendimize hiç vaktimiz olmadi

2 oğlum var ilki 6 yasında doğum yapalı 5 ay oldu ama gel görki tık yok istek falan kalmadı haliyle problemler oluyor cabaladığım falanda yok.Neyapıcam bilmiyorum bu isteksizlik nereye kadar bilmiyorum?
Çok sinir bozucu yani artik hicbir şey çekici gelmiyor önceki deli gibi sevişmeler sarılmalar artık yok birbirimize itici geliyoruz

İkinizdede mi ayni sorun var yoksa sadece isteksizlik bir kisidemi
Eşimdede var diyebilirim ama yinede ara ara yanaşmaya çalışıyor aslinda istiyor ama ikimizde sanki yabanci gibiyiz birbirimize bunu hissedebiliyorum bu seferde ben yanaşmak istemiyorum tuhaf bir durum

Eşimdede var diyebilirim ama yinede ara ara yanaşmaya çalışıyor aslinda istiyor ama ikimizde sanki yabanci gibiyiz birbirimize bunu hissedebiliyorum bu seferde ben yanaşmak

Bu ne böyle hep negatif olumsuz şeyler paylaşmışsınız. Neye dayanarak bunlar yazılmış anlamıyorum bana doktor bilim adamıyla gelmeyin. Madem bunca olumsuzluk var doğum sonrasında, eskideb tıbbi yardım alamayan köy kadınları nasıl on yirmi tane doğuruyordu? Lütfen, böyle şeyler yayınlayıp insanların aklını karıştırmayın, zaten dumur olan psikolojileri daha fazla etkilemeyin. Lütfen kimsede bu yazılanları kaale almasın. Doğumdan iki ay sonra, her şey

5 ay oldu doğum yapalı..eşimle kardeş olduk...çünkü ilişki sırasında canım çok yanıyor..böyle olunca da kendimi çok kasıyorum....sezeryanla doğum yaptım...doğumdan önce böyle bir sıkıntım yoktu..daha ne kadar sürecek bu böyle...doğumdan sonra sadece toplasam 5 kez birliktelik olmuştur o da tam anlamıyla değil güç bela..ben de istek falan da kalmadı..dr a gitmeyi düşünüyorum ama bebek olunca değil dr a tuvalete bile gidemez oldum..:KK43:(((

off ya benim sıkıntım da bebeğimden dolayı hiç vaktimiz kalmıyo hiç uyumuyo bebişne gece ne gündüz toplasam en uzun uykusu 10 dk uykusuzluktan zombie ye döndüm zaten
Artik çocuk falan düşünmek istemiyorum diyebilirim o kadar yorucuki herşey böyle bir zamanda sanirim en güzeli oturup keyfine bakmak yaa benimde hicbirseyim kalmadi artik iyice dengesizleştim akşama kadar çocuk peşinde koştur koştur gecenin körü oluncada ne ilişki var ne bişey sanki ayni yatakta kardeş gibiyiz eşimle hem yardimcim yok kimsem yok senin çocuk daha neyine ki😔 aglamicammm susuyorummmm

Eşimdede var diyebilirim ama yinede ara ara yanaşmaya çalışıyor aslinda istiyor ama ikimizde sanki yabanci gibiyiz birbirimize bunu hissedebiliyorum bu seferde ben yanaşmak istemiyorum tuhaf bir durum
Çocuktan sonra herşeyimiz birbirine karıştı ne gecemiz kaldi ne gunduzumuz ustelk yanimizda bir tane kimsemiz yok ee böyle oluncada daha çok sinirler yipraniyo artik cocuk yapmaya cesaret edemem sanki travma yaşıyorum niye boyleyim sizce depresyondamiyim acaba

Konuyu hortlatayim 😁 26 gün oldu doğum yapalı ikimizdede istek var ama velakin hafif ağrılarım devam ediyor ilişkiye girmesekte birbirimize bol bol sariliyoruz zaten iki çocuktan dolayı pertimiz çıkıyor herşey oraya girmek değil bence ya bu günler geçiyor umarım güzel anılar olarak kalır hepimiz için lohusalık zor anacım🥲

X