Doğum sonrası estetik önemli

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
6 Mart 2012
17.617
21.953
45
060320152158429309021_2.jpg


Doğumdan sonra en çok tercih edilen estetik işlemlerin karın germe, liposuction, vajina daraltma ve meme dikleştirme gibi estetik için acele etmemeleri gereklidir.

9 aylık heyecanlı bekleyişin ardından bebeğini kucaklayan annelerin ilk haftalarda vücutlarında oluşan deformasyonu fark etmediğini , hamilelik sırasında oluşan kötü görüntülerin giderilmesi için doğumdan sonra en az 6 ay geçmesi gereklidir.

Hamilelikte alınan kilolardan kurtulmak için diyet ve egzersizin yeterli olmadığı durumlarda kadınların imdadına estetik cerrahi yetişiyor. Fazla kilolar verilse de deformasyonu ortadan kaldırmak ve vücudu yeniden forma sokmak için kadınlar estetik müdahaleye ihtiyaç duyuyor.

Estetik işlemler için doğumdan sonra en az 6 ay; emzirme döneminde sarkan göğüslere yapılacak meme dikleştirme operasyonu için de bebek sütten kesildikten sonra 2 ay beklenmelidir.

Doğum sonrası bu operasyonlara talep artıyor.

Karın Germe:

Hamilelikte kasların hasar görmesi sebebiyle, karın germe ameliyatı doğum sonrası en sık yapılan estetik işlemdir. ‘Abdominoplasty’ adı verilen bu operasyonda, karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokuları tümüyle alınır, sarkmış ve çatlamış karın derisi gerilir. Karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesiyle deforme olmuş karın bölgesinin görünümü düzeltilir.

Liposuction:

Yağ aldırma operasyonunun, doğum sonrası ideal kiloya ulaşıldığında yapılması gerekiyor ancak ‘liposuction’ın zayıflama olarak algılanmaması gerekiyor. Liposuction vücutta karın-bel-basenler, bacak iç ve dış kesimleri, kollar, göğüs bölgelerinde; yüzde ise boyun ve gıdık bölgelerinde uygulanıyor.

Meme Dikleştirme:

Meme derisi, doğum sonrası emzirme nedeniyle elastikiyetini yitirir, doku eski dik formumu kaybeder ve meme başları doğum önceki şekline göre aşağı iner. Hamilelik ve emzirme sonucunda sarkan memelerin yeniden şekillendirilmesi için meme dikleştirme operasyonu yapılır.

Vajina Daraltma:

Normal doğum sırasında zorlanmalar, gereksiz ve dikkatsiz açılan epizyotomiler (normal doğumda vajinayla anüsün arasının kesilmesi) ve sonrasında atılan özensiz dikişler, doğum sayısının fazla olması, iri bebek doğurmak veya yaşın ilerlemesi, vajina kaslarının elastikiyetini kaybetmesine ve vajinanın genişlemesine neden olur. Bu sorundan vajina daraltma estetiği ile kurtulmak mümkün.

Operasyon sonrası normal hayata dönüş

Karın germe operasyonundan sonra dikiş hattında gerginlik oluşturmamaya dikkat edilmesi gerekir, hastalara birkaç gün, yürürken biraz eğilmelerini ve karnı gerecek şekilde dik pozisyonda yatmamaları öneriliyor. Meme dikleştirme operasyonu sonrasında ise hastaların, birkaç gün elastik bir sutyen kullanmaları gerekiyor. Hastalar, bu operasyon sonrasında birkaç gün içinde normal hayatına dönebiliyor.

Liposuction sonrasında ise ameliyat yapılan bölgeye 2-3 hafta süreyle esnek korseler giydirilir. Meme dikleştirme ve karın germe ameliyatlarından sonra ortalama 2-3 gün arayla pansuman yapılır, yaklaşık 12 gün sonra da dikişler alınır. Operasyon sonrası görülen morluklar 3-4 hafta içinde tümüyle kaybolur, ödem ve şişlikler de 2-3 ay içinde tamamen geçer.
 

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 17-02-2022

Hamileliğimin 24. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 115 gün kaldı.

Bebeğiniz düzenli, sabit hızla büyümesine devam ediyor. Sadece bu hafta boyunca bebeğiniz yaklaşık 170 gr ağırlık kazanacak. Bu büyüme atağı bebeğinizin rahim dışındaki yaşama hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizin el kavramam ve irkilme refleksleri iyice gelişti.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 640 gr. - Yaklaşık boyu : 30.1 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın