Doğum sonrası oluşan doğum yırtıkları nedir?

OpDr

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2020
58
22
39
Vajinal yırtık ya da doğum yırtığı, normal doğum esnasında ortaya çıkan bir durumdur. Normal doğum sırasında vajina yeterince genişlemezse kendiliğinden yırtılabilir ya da doğuma giren uzman hekim tarafından gerekli görüldüğü durumda vajina’da epizyotomi adında bir kesi yapabilir. İki durumda da bu bölgenin eski haline dönmesi için doğru bir şekilde müdahale edilmesi gerekir. Bazı durumlarda ise yırtık kendiliğinden doğum devam ederken oluşabilir ve bu kontrolsüz yırtılma makat kısmına kadar şekilsiz ve düzensiz oluşmaktadır.

Yırtığın boyutlarına göre müdahalenin ciddiyeti artar. Bazen doğum esnasında hekim tarafından özenle dikiş atılarak müdahale yapılabilir. Yırtık bazen de anüse hatta bağırsaklara (rektum) kadar ilerleyebilir. Eğer böyle bir durum varsa yine mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Lokal anestezi ile yapılabilen müdahalede vajina hem görsel hem de fonksiyonel açıdan onarılarak hem estetik hem de fonksiyonel olarak eski haline getirilir.

Doğum sürecinde meydana gelen yırtık doktor ya da ebe tarafından bilinçli bir şekilde oluşturulduysa bu yırtığa müdahale edilmesi daha kolaydır. Eğer yırtık kendiliğinden oluştuysa müdahale şekli yırtığın boyutuna ve şekline göre farklılaşır.

Her ne şekilde meydana gelmiş olursa olsun doğum yırtığında mutlaka bölgenin onarılması ve dikiş atılarak yeniden eski formuna kavuşturulması gerekir.

Bu işlem yapılmazsa vajinada şekil bozukluğunun yanı sıra genişleme de meydana gelir. Oluşan yırtık, huni şekline sahip kas dokusunda ortaya çıktığı için kas dokusunun katlarının düzgün bir şekilde birleştirilmesi ve katların eşleştirilerek bir araya getirilmesi ile dikilmelidir. Aksi durumda bahsettiğimiz bozulmalar meydana gelebilir.

Doğum Yırtığı Her Kadında Meydana Gelir mi?

Hayır, doğum yırtığı her kadında olmaz. Normal doğumda vajinanın yeterince açılmaması veya bebeğin anneye göre çok büyük olması sebebiyle yırtık oluşma ihtimali vardır.

Yırtık oluşma ihtimali ilk kez doğum yapacak kişilerde daha yüksektir. Çoklu doğumlar ya da 3. veya 4. doğum yırtık oluşma ihtimalini arttırabilir.

Doktorlar yırtığın kendiliğinden oluşma ihtimaline karşın risk almamak ve kontrollü bir müdahale yapmak için epizyotomi uygulayabilirler.

Eğer epizyotomi yapıldıysa veya normal doğum sırasında yırtıklar oluşursa, yaraların iyileşmesi birkaç haftayı alabilir. Derin yırtıkların daha uzun sürede iyileşmesi normaldir.