Doktorluk ve insanlık.

Gercekten mi:) ailenizin önünde saygıyla eğildim inanın
:) Doktorların yeri hep ayrıdır bende o yüzden. Belki de o hastane koridorunda önlükle koşturan insanların iç yüzünü, hayatını bildiğim için. Doktor olduğunu öğrendiğim birine de fazladan bir yakınlık hissediyorum.

Tıp fakültesine girmekle bitmiyor her şey, yeni başlıyor aslında. Fakülte, TUS (yakın zamanda TUSa giren arkadaşlarımdan biliyorum o stresi), ihtisas, mecburi hizmet derken zaten doğru düzgün mesleğe başlayamadan senelerce doktorluk yapmış oluyorsunuz.

İyi ki varsınız valla (saygı duruşu ile kapanışı yapacağım :KK70: )

Girdim canim. O kadar ders calismadan sonra bosluga dusmus gibiyim:) 10 gun sonra ben de tekrardan pratisyen olarak sahalara dönüyorum insallah.

Dilerim çok iyi bir yerde başlarsn. Bu işte ortam çok önemli. Bu arada ben de uzun zaman denedim tus u. Sonunda oldu şükür. Darısı senin de başına :)

Dilerim çok iyi bir yerde başlarsn. Bu işte ortam çok önemli. Bu arada ben de uzun zaman denedim tus u. Sonunda oldu şükür. Darısı senin de başına :)

Ya konuyu dağıtmak gibi olmasın ama çok merak ediyorum. TUS'u kazanınca süreç nasıl oluyor ? Yani ben şöyle düşündüm: kardiyolog olacak diyip tekrar üni hastanesinde onun eğitimini mi alıyorsunuz ? :)

:) Doktorların yeri hep ayrıdır bende o yüzden. Belki de o hastane koridorunda önlükle koşturan insanların iç yüzünü, hayatını bildiğim için. Doktor olduğunu öğrendiğim birine de fazladan bir yakınlık hissediyorum.

Tıp fakültesine girmekle bitmiyor her şey, yeni başlıyor aslında. Fakülte, TUS (yakın zamanda TUSa giren arkadaşlarımdan biliyorum o stresi), ihtisas, mecburi hizmet derken zaten doğru düzgün mesleğe başlayamadan senelerce doktorluk yapmış oluyorsunuz.

Inanın akşam akşam çok mutlu oldum. Böyle gergin bi konudan güzel bi sohbet çıktı. Özelden devam edelim mutlaka sohbete olur mu :)

Bu yazdığınız hala bizim evde yaşanıyor. Gülümsetti beni okuyunca. Babam artık siyasette daha aktif olduğu için biraz daha azaldı ama ben çocukken her pazar bizim evde toplanırdı ailenin yarısı doktor yarısı hukukçu olunca bir hayal edin ortamı :KK53:

Bu arada ben de 'Tıp okuma da ne okursan oku' diye yetiştirildim. Babamın branşlarından biri onkoloji, M.D. olmadım ama PhD adayıyım, moleküler kanser biyolojisi çalışıyorum, yine hastane+doktorlarla ortak çalışıyorum ama babamın içi rahat en azından :-)
8-9 yaşındaydım, babamla halam bir vakadan bahsediyordu bizim yanımızda. Tıbbi terimler havada uçuşuyor tabii, kulak aşinalığı var ama çoğunu bilmiyorum haliyle. Bir ara halam "peki hymen?" diye sordu. 4 yaşındaki kuzenim "o nee" dedi, ben döndüm o yaşta, "bekaret zarı" diye açıkladım. Babamla halam böyleydi: :KK57:

Babamla konuşurken -tabii ki benim bilebileceğim düzeyde- tıp terimleriyle konuşuruz, inanın tibianın femurun falan Türkçe hangi kemik olduğunu hatırlamıyorum bazen, mesleki deformasyon(!) işte :KK70:

çok tatlısınız ya :)

Inanın akşam akşam çok mutlu oldum. Böyle gergin bi konudan güzel bi sohbet çıktı. Özelden devam edelim mutlaka sohbete olur mu :)
Aynen kesinlikle :) Çok memnun oldum ben de başlıkta denk gelmemize :)

Ya konuyu dağıtmak gibi olmasın ama çok merak ediyorum. TUS'u kazanınca süreç nasıl oluyor ? Yani ben şöyle düşündüm: kardiyolog olacak diyip tekrar üni hastanesinde onun eğitimini mi alıyorsunuz ? :)

Asistanlık süreci başlıyor. Haftaiçi her gun mesai ve ayda 11 nöbetim war mesela benim. Bu şekilde hasta görerek 4 yıllık bir eğitim daha oluyor. 4 yılın sonunda yeterlilik sınavına göre uzman olunuyor

bazı hastalara şunu yazıyım alerjim bar bunu yazıyım alerjim var diyorlar Z ve seçenek çok olmuyor . kendi istediğini tutturuyor . orada doktor var değil mi ve ilaç seçeneği çok değil . muska olmayacağına göre tedavi ve o ilacın alerji yapıp yapmadığı bilindiğine göre ? bunda ağlanacak bir şey göremiyorum ben .
Kendi kafanızdan uydurmak çok kolay oluyor öyle değil mi? Lütfen rica ediyorum bilmediğiniz bir konu hakkında özellikle en hassas olduğum kişi hakkında atıp tutarak yorum yapmayın. Ben yorumumda annemin ilaç beğenmediğini mi söyledim. Elimizde raporlar var özellikle kadın cüzdanında onlarla geziyor eğer birşey olursa görülmesi kolay olsun diye. Ameliyat olduğunda öncesinde testleri yapılması gerekiyorken siz ne hakla istediğini tutturmasından bahsediyorsunuz. Dokunan içerikli ilaç ölüme kadar götürüyor, kaç kez annemi sürükleyerek acillere götürdüm. Tamam diyip oturacakmıyım? Doktorlar annemi özel durumlu hasta diye tedaviye alırken bu adam kullanılmaması gereken ilacı ısrarla veriyor karşılığında da muska mı yazıyım diyor hanımefendi. Bir tarafı savunucam diye gözlüklerinizle yorum yapmayın, herkesin duygu durumuda bir değildir bu da aklınızda bulunsun,annem oldukça hassasken ben çirkeflikte sınır tanımam bilmem anlatabiliyormuyum? Yetkili merci siz değilsiniz ağlayıp ağlamamasına karar vermek için. İyi akşamlar.

Sagolasin insallah:) ben ilk denemede girdim de iste yanlis tercih oldu. 3 yil sonra tekrar girdim. Insallah bu sefer daha cok umutluyum. Huzurlu, az nobetli veya nobetsiz bir bolumu de tatmak istiyorum bu kez:)

Sagolasin insallah:) ben ilk denemede girdim de iste yanlis tercih oldu. 3 yil sonra tekrar girdim. Insallah bu sefer daha cok umutluyum. Huzurlu, az nobetli veya nobetsiz bir bolumu de tatmak istiyorum bu kez:)
Pazar günküne mi girdiniz?

X