dugunde taki kurdelesi belirsizligi..

sevgi28

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Temmuz 2013
854
98
Selam kızlar..bu yaz yakin bir arkadasim evleniyorr..malum dugunde taki kurdelesini erkek tarafi topluyor..sorun burda başliyor..kurdelede altin paralar olacak.dugunu erkek tarafi yaptigi icin paralar onlarin olacak.peki altinlar?.eve goturulup altinlar karambole gidermi icinden alinirmi diye konusuyoruz.ertesi gun balayina gidilcek zatenn..diyorum takidan sonra ara oluyor.o ara anlasip kurdeleden kiz tarafi keseye altinlari alip parayi versinler.ertesi gun balayi olcak sizde ihtiyac giderin diye..balayina giderken parasiz gidilmez biraz harclik almaniz lazim diyen de var..kırmadan sorunsuz nasil atlatilir?

Selam kızlar..bu yaz yakin bir arkadasim evleniyorr..malum dugunde taki kurdelesini erkek tarafi topluyor..sorun burda başliyor..kurdelede altin paralar olacak.dugunu erkek tarafi yaptigi icin paralar onlarin olacak.peki altinlar?.eve goturulup altinlar karambole gidermi icinden alinirmi diye konusuyoruz.ertesi gun balayina gidilcek zatenn..diyorum takidan sonra ara oluyor.o ara anlasip kurdeleden kiz tarafi keseye altinlari alip parayi versinler.ertesi gun balayi olcak sizde ihtiyac giderin diye..balayina giderken parasiz gidilmez biraz harclik almaniz lazim diyen de var..kırmadan sorunsuz nasil atlatilir?

bir defa bu iki insan evleniyorsa, ortak bir yuva kuruyorsa daha baştan "erkek tarafı takıları, kız tarafı takıları" gibi düşünceleri bir yana bırakmalılar. takılar müşterektir ve ne kız tarafına ne erkek tarafına aittir. zaten evleniyorlar yani 1 aile olacaklar. takılar X çiftine takılır, gelin yada damada değil. o yüzden çifte takılan bütün takılar, çiftin masrafları için kullanılır. yani 1 kesede toplanıp, ihtiyaca göre bozdurulur ve borçlar ödenir. artan para çiftin olur. en azından bizim düğünümüzde öyle olmuştu. hem kimse kimsenin arkasından iş yapmamıştı, hem eşimle açık konuştuğum için güvensizlik yaşamamıştık hem de bütün borcumuzu ödeyip balayına gittiğimiz için de, huzur içinde ve stressiz bir evliliğimiz olmuştu :KK16: hatta "bu borçlar ikimizin. önce onları ödeyelim. gerekirse balayına bile çıkmam. seneye gideriz" diyerek eşime destek olmuştum. sonuç olarak takılanlarla, 1 kuruş bir taksidimiz kalmayaak şekilde borcumuz ödendi, balayına gittik. hatta geride bir sürü paramız kalmıştı :KK16:

ertesi gün balayı, paraya tabiki ihtiyaçları olacak ama düğün yada evin borcu ödenemeden, tüm takılar balayında harcanırsa, dönüşte karşılaşılan borçlar çiftin huzurunu kaçırır.

takılar kurdelaya takılıp, sonra kız tarafı içinden bir kısmını neden alıyor ki? yada bu durum iki taraf arasında güvensizliğe yolaçmaz mı? düşünsenize, bütün hayatınızı birleştirmek üzere güvendiğiniz biri, arkanızdan iş çeviriyor. aynı şeyi ya şuan erkek tarafı da düşünüyorsa? arkadaşınız kendini kandırılmış hissetmez mi? en iyisi karşılıklı açıkça konuşmak ve ailelerin "karşı taraf" psikolojisini bulaştırmamak. gelin-damat anlaşır, "bize takılanları bizim düğünümüze ve evimize harcayacağız. kimse kimsenin arkasından birşey demesin ve yapmasın" derler olur biter. ama borç ödenmeden balayında tüm takılar harcanırsa zaten o evliliğin ömrü balayı süresi kadardır, söyleyeyim :KK14:

Gelinin nedimesi mi desem ne desem düğün boyu yaninda olan Hanımefendi taki merasimi biter bitmez kurdelayi gelinin boynundan alip taki cantasina koyup koluna takacak:KK66:))

Ailelere biz hallettik siz keyfinize bakin diyip konuyu kaynatacak:KK66:))

Para kacmiyor ya parayi alir verirler balayindan döner dönmez.. Düğün gecesi hesap mi yapacaklar

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Takilari neden erkek tarafi aliyor ki.Bizim takidan sonra takilari posete koydu kayinvalidem hatta eline tutusturulan paralari da koydu icine eve giderken hepsini bize verdi ayni sekilde abim evlendi onunda oyle oldu .

Kız tarafı neden altını alıp parayı veriyor ki? Kız tarafı mı yapmış düğünü?

Hem ille böyle kavga etmek yerine madem etrafınıza duyurun gelinin annesine versinler takılarını. Hem hiç kavga edilmemiş olur. Tasvip etmiyorum ama diğer türlü para - altın kavgası yapmaktan iyidir.:KK50:

Benim bildiğim düğünde takılan herşey gelinle damadındır.
Paraları o alır,altınları bu alır diye birşey duymadım.
Düğünü erkek tarafı yaptığı için demişsin de...Düğünü zaten erkek tarafı yapar.
Parası yoksa zaten yapmasın,bunun karşılığı beklenmez.

En güzeli kurdele yerine gelin kesesi yani takı kesesi kullanmak.

Hala böyle şeyler var mı? Takıyı şu taraf alır,düğünü şu taraf yaptı o taraf alır diye birşey yok ki? Gelinle damata ait.Giderler odada takılan herşeyi kilitli bir çantaya koyarlar.Çantayı da çok güvenilir birine emanet ederler.Düğün salonunun parasını ordan ayırıp,salon sahibine verirler.Gerisi de onların.

o nasıl işmiş ya öyle. benim bildiğim takılar kurdelasıyla bir çantaya bişeye konur sonra eve giderlerken yeni çifte verilir onlar da ne yapacaklarsa yaparlar takılarını. ne demekmiş erkek tarafı düğünü yaptı diye erkek tarafına kalacakmış takılar falan ne alaka yani. o takılar gelinle damadın hakkı. öyle ailelere falan kalacak bişey değil yaani. arkadaşına söyle nişanlısıyla güzelce konuşsun takıları kaynana neden eve götürüyormuş ki canım gelin taksın takılarını alsın çantasını gitsin evini allah allah. he derse ki düğün yeri masrafı nakit takıdan verilecek amenna o kadarını düğün yerine verirler ama gerisi gelinle damadın hakkı kaynana kayınpeder eve alıp gidemez. o onların gelecek yatırımı canım. ben ev alırken kullanmıştım tüm takılarımı sonuçta hayat kuruyorlar.

takılar gelın ve damadındır.nıye erkek tarafında yada kız tarafında kalsın kı....bıraz acıkgöz olun...ben neyaptım ...düğün sonunda takı kesesı kayınvalıdemdeydı tabıkı bıze verecektı ama unuttu galıba. bende dugun sonunda "alayım onu ben anne" dedım hooopp aldım:KK33: evde saydık balayına gıderken teslım ettık kaynanama.1 hafta sonra aldık aynen:KK34:

Bendede var öyle sorun erkek tarafı alacak paraları ama annelerin şimdiye kadar taktiklari tüm paralar kayın pederim in geçmiş ve düğün borçlarını kapatacak düğün demişken onlar kadar mobilyada aldık düğün masrafida yaptık anlayacağınız biz damat aldık resmen çok saçma değilmi annemler bizim taraftan takilanlari size vercez diyor kayınpederimin yaptığı bana göre resmen para kaçırmak bakalım bizimkiler böyle olacağını bilmiyor sitresligim bu yüzden

bir defa bu iki insan evleniyorsa, ortak bir yuva kuruyorsa daha baştan "erkek tarafı takıları, kız tarafı takıları" gibi düşünceleri bir yana bırakmalılar. takılar müşterektir ve ne kız tarafına ne erkek tarafına aittir. zaten evleniyorlar yani 1 aile olacaklar. takılar X çiftine takılır, gelin yada damada değil. o yüzden çifte takılan bütün takılar, çiftin masrafları için kullanılır. yani 1 kesede toplanıp, ihtiyaca göre bozdurulur ve borçlar ödenir. artan para çiftin olur. en azından bizim düğünümüzde öyle olmuştu. hem kimse kimsenin arkasından iş yapmamıştı, hem eşimle açık konuştuğum için güvensizlik yaşamamıştık hem de bütün borcumuzu ödeyip balayına gittiğimiz için de, huzur içinde ve stressiz bir evliliğimiz olmuştu :KK16: hatta "bu borçlar ikimizin. önce onları ödeyelim. gerekirse balayına bile çıkmam. seneye gideriz" diyerek eşime destek olmuştum. sonuç olarak takılanlarla, 1 kuruş bir taksidimiz kalmayaak şekilde borcumuz ödendi, balayına gittik. hatta geride bir sürü paramız kalmıştı :KK16:

ertesi gün balayı, paraya tabiki ihtiyaçları olacak ama düğün yada evin borcu ödenemeden, tüm takılar balayında harcanırsa, dönüşte karşılaşılan borçlar çiftin huzurunu kaçırır.

takılar kurdelaya takılıp, sonra kız tarafı içinden bir kısmını neden alıyor ki? yada bu durum iki taraf arasında güvensizliğe yolaçmaz mı? düşünsenize, bütün hayatınızı birleştirmek üzere güvendiğiniz biri, arkanızdan iş çeviriyor. aynı şeyi ya şuan erkek tarafı da düşünüyorsa? arkadaşınız kendini kandırılmış hissetmez mi? en iyisi karşılıklı açıkça konuşmak ve ailelerin "karşı taraf" psikolojisini bulaştırmamak. gelin-damat anlaşır, "bize takılanları bizim düğünümüze ve evimize harcayacağız. kimse kimsenin arkasından birşey demesin ve yapmasın" derler olur biter. ama borç ödenmeden balayında tüm takılar harcanırsa zaten o evliliğin ömrü balayı süresi kadardır, söyleyeyim :KK14:

Onlar soyle anlasti..herseyi yapicaz kiza dusen erkege dusen aileler yapicak.evlendiklerinde cocuklara borc kalmicak.cift calisip ailelere veriyorlar cunku..tabiki biz kavrami var ama.malum erkek tarafi cikipta bunlar bizim diyebiliyor..sonucta zihnetler ciftte kalir.paraihtiyaca gider

takılan ister para ister altı ne olursa olsun gelin ve damadındır.. yeni nesilde siz gibi onun bunun diye düşünmeye devam ettikçe düğün günü bu kavgalar daha çok olur..

Daha düğün olmamış kimsenin bişey alıp verdiği yok onun derdine neden düşmüş ki gelin hanım.
Düşünecek başka bir konu mu kalmamış ki? Erkeğin ailesi biz altınları alırız vermeyiz mi demiş ki böyle bir sorun çıkmış ortaya?

Bendede var öyle sorun erkek tarafı alacak paraları ama annelerin şimdiye kadar taktiklari tüm paralar kayın pederim in geçmiş ve düğün borçlarını kapatacak düğün demişken onlar kadar mobilyada aldık düğün masrafida yaptık anlayacağınız biz damat aldık resmen çok saçma değilmi annemler bizim taraftan takilanlari size vercez diyor kayınpederimin yaptığı bana göre resmen para kaçırmak bakalım bizimkiler böyle olacağını bilmiyor sitresligim bu yüzden

nişanlın ne diyor bu duruma allahasen nasıl bir saçmalık bu? ben anlamıyorum bu erkek taraflarını artık yaa. oğul evlendirmek eskiden şerefti. ailenin göreviydi benim bildiğim. nasıl bir anlayıştır bu takıları alacaz edecez anlamıyorum. düğünde geline 5 burma taktık 10 bilmemne yaptık diye hava atmayı bilecekler ama. çok saçma yaa. allah yardımcınız olsun.

Gelinin nedimesi mi desem ne desem düğün boyu yaninda olan Hanımefendi taki merasimi biter bitmez kurdelayi gelinin boynundan alip taki cantasina koyup koluna takacak:KK66:))

Ailelere biz hallettik siz keyfinize bakin diyip konuyu kaynatacak:KK66:))

Para kacmiyor ya parayi alir verirler balayindan döner dönmez.. Düğün gecesi hesap mi yapacaklar

İste oyle olmuyor malesef balayindan donene kadar onlari bozdurup dugunde esya vss harcarlar hep.kiz arkadasimin ailesi konustu bakin biz aliyoruz ustumuze duseni sizde yapin cocuklar evlndiginde her 2 taraftan borc kalmasin...2 yil oncesinden konusuldu.ilk gelinlerinin ailesi hic bisi yapmadi.affedersiniz donuna kadar aldi erkek tarafi..buna ragmen cepten para gitmesin diye alip aldiklarina sayarlar..

valla benim bildiğim takılanlar gelinle damadın olur öyle kimseye verilmez...
en mantıklısı gelinliğinin içine takı bezi diktirsin içine atsın altınlarını...
kızın gelinliğinin içine ellerini sokamayacaklarına göre...

Kız tarafı neden altını alıp parayı veriyor ki? Kız tarafı mı yapmış düğünü?

Hem ille böyle kavga etmek yerine madem etrafınıza duyurun gelinin annesine versinler takılarını. Hem hiç kavga edilmemiş olur. Tasvip etmiyorum ama diğer türlü para - altın kavgası yapmaktan iyidir.:KK50:

Erkek yapiyo olsada dugunu zihnet esyalara dokunulmaz.giden posette 2 gun sonra buyur kizim bunlar altinlarin denmez..

Erkek yapiyo olsada dugunu zihnet esyalara dokunulmaz.giden posette 2 gun sonra buyur kizim bunlar altinlarin denmez..

Öncelikle zihnet değil ziynet. Madem 2 gün kalmasına bile tahammülü yok insanların, bu kadar güvenmedikleri bir aile ile birleşmek neden?:44:

Öncelikle zihnet değil ziynet. Madem 2 gün kalmasına bile tahammülü yok insanların, bu kadar güvenmedikleri bir aile ile birleşmek neden?:44:

Guvenle alakasi yok..tutumla alakali.kimisi var biz yaptik bizim diyen kimisi var cocuklarin gelecegi diyen..zaten.konusulcak oturupta nasil konusma yapilmasi lazim onu soruyoruz

Çoğu kişi bu işler hala var mı demişte, ben Bursa'da geçen yaz 2 tane düğüne şahit oldum. Takı merasimi sonrası takıları kim alacak kavgası yüzünden birileri hastanelik oldu, birileri karakolluk. Üstelik bir de, takıları gelin-damat alacak ama, düğün esnasında hani düğün bitene kadar kim tutacak kavgası bu. Düğün sonunda takılar-paralar gelinle-damada verilecek yani. 3-4 saat sen tutacaksın ben tutacağım kavgası yani.

Biz takı merasiminden sonra gelin odasına gittik eşimle, hepsini benim takı keseme koyduk. Tam o sırada kapı açıldı, eşimin teyzesi yardıma ihtiyaç var mı dedi, "yok hayır hallettik" dedim. O keseyi bütün gece elimde taşıyamayacağıma karar verince, anneme verdim. Ertesi gün gidip annemden aldık.

Ama kayınvalideme de verebilirdim sorun olmazdım. Düğün takılarımın içinden alır, bozdurur falan gibi şüphe ettiğim insanlara da gelin olmam zaten.

X