Düğün Düğünün Parasını Konuklar Ödese?

nikah olsa bir buçuk saat sonra isteyenler bu parasını ödeyecekleri düğüne gelse? ........

ozaman ancak böyle olur taki yerine o 30-40 herneyse ödesinler sadece takiyi unut ozaman :gitme:
sen hem taki iste hem girisbileti kes olmaz o :umursamaz:
zaten taki dügün masrafi ni karsilamak icindir, takilarla dügün masrafini karsilarsan öpte basina koy,bide göbek athihoyyyt

bizim milletimiz kaldırmaz böyle şeyi.. böyle olursa takı olmaz hem..ikisinden birinden fedakarlık et.

Nikah yapıp nikahtan sonra böyle ücretli bir yemekli eğlence yaparsan olur, olur olmasına da bu krizde fazla katılım bekleme ve sana belli etmeyecek olsalar ble hem senin hem damadın ve aile efradınızın kulakları çok çınlayabilir....
Nasıl olsa nikaha gittik diye birçok kişi katılmayacaktır. çok samii arkadaşlar ve katılması mecburi arkadaşlar dışında... Onlar da arkanızdan bir ton laf edecektir...
Valla arkadaşım hamama gireen terler hem para harcamıyım hem de masallar gibi düğünüm olsun istersen olmaz.. paran yoksa bir nikah yapıp çıkacaksın işin içinden.. yok düğün istiyorum dersen de paşa paşa ödeyeceksiniz masrafı...

Ben 2 yl önce evlendim.. nikah yaptım... çünkü bütçem ona elveriyordu. Yakın akraba ve arkadaşlarımın olduğu da yemekli bir eğlence düzenledik. 100 kişiydi ve bu ücreti biz ödedik... Kimseye kişi başı 40-50 lira verin öyle gelin diyemezdim, eşim de aynı şkilde... Nikahta takılan paranın tamamına yakını 100 kişinin yemeine gitti ama olsun.. hem biz hem davetliler çok eğlendik.. ben evleniyorum diye kimse benim seçtiğim yere hem benim takımı taıp birde üstüne para verip gelmek zorunda değil...
Ki u an kriz ortamındayız. katılım hiç olmayacaktır.
Biraz gerçekçi ol.. sen olsan böyle bir düğüne katılırmıydın???

ya hayatım sen avrupada falan mı yaşadığını sanyorsun burası türkiye.adama küfür ederler.adam hem takı takacak, ya hediye alacak ya da para takacak her neyse.üstüne bir de yediğinin içtiğinin parasını mı verecek. istersen mobilyalarınızı da alsınlar pehhhhhhh

Hoş birşey değil ,kimse gelmez..
Hele hele kişilere her birine en az şu kadar para takacaksınız dayatılması yapılmaz.
Zaten düğüne gelen herkes takı takmıyor ki..
Öyle bir kural da yok..

Böle bi düğüne hayatta gitmem valla :umursamaz:
Zaten babama böle düğün yapcam herkes parasını kendi vercek desem adam evlatlıktan reddeder-tatlicadiarzu-

kızlar benim bir fikrim var mesela nişan yapılıyor nişandan sonra eglenceye gidiliyor herkes ne içtiyse parasını veriyor 30-40 kişi eglenılıyor ve de nişanı yapan kız tarafı bunu ödememiş ve eglencesi de yapılmıs oluyor

düğünde de aynı şekilde yapılsa, düğün hazırlansa kişi bası mesela 30-40 lira ne kadarsa belirlense 250 kişi çağrılsa organızasyon yapılsa, sizce nasıl olur katılanlar memnun kalır mı gelir mi daha az mı takı takarlar nasıl bir durum olur sizce?
bu sizce nasıl bir fikir gibi geliyor hiç yakın cevrenizde karşılastınız mı?

bence saçma olur

kişi başı 30-40 lira verecekler hemde takı istiyorsunkafamçokkarıştı

senin düğününse masrafı da olur tabisengözlerimebaksanab

misafirler zaten takı takarak veya hediye getirerek ellerinden gelen yardımı yapıyorlar:nazar:

hem düğünüme gelin hem yediğinizi içtiğinizi kendiniz ödeyin demek çok saçma delikafadulden

kimsenin memnun kalacağını sanmam

insanları davet edeceksin
parayı ödeteceksin
bir de takı derdine düşmüşsün
yani beni şok eden takı takarlar mı diye sorman
iyi bari nikah öncesi berbaer gelinlikçiye gidin
onu da misafirler alsın
he desen ki biz düğün yapmıcaz 20-30 arkadaş grubu nikah sonrası eğlencez aklım alır
senin düşündüğün şey bence hiç hiç ho değil
ben asla gitmezdim böyle bir düğüne

eşimin halası kızına yemekli nişan yaptı gelenler kendi yemek parasını verdiler.akrabaların bile birkaçı geldi.çoğu takı bile takmadı.hem takı hem yemek parası gelenler için yük oluyor.nişan sahibi rahat ediyor ama olan konuklara oluyor

kızlar benim bir fikrim var mesela nişan yapılıyor nişandan sonra eglenceye gidiliyor herkes ne içtiyse parasını veriyor 30-40 kişi eglenılıyor ve de nişanı yapan kız tarafı bunu ödememiş ve eglencesi de yapılmıs oluyor

düğünde de aynı şekilde yapılsa, düğün hazırlansa kişi bası mesela 30-40 lira ne kadarsa belirlense 250 kişi çağrılsa organızasyon yapılsa, sizce nasıl olur katılanlar memnun kalır mı gelir mi daha az mı takı takarlar nasıl bir durum olur sizce?
bu sizce nasıl bir fikir gibi geliyor hiç yakın cevrenizde karşılastınız mı?

olur tabi neden olmasin

ama dügünde senin ailen, esinin ailesi bas basa yaparsiniz artik dügünü :nazar:

sanmam madem para probleminiz var yemekli düğün yapmak zorunda diilsinizki
ben ilk defa duydum konuk kendi cebinden ödesin
amerikan filmi vari olmuş bu soru

soygunculuk der bizim milletimiz başta da ben derimm :)))

Son düzenleme:
bu tarz organizasyonlar oluyor canım yok değil.akşam üstü nikah.geceyede yemekli bir restaurantta yer ayrıltılıyor..fix menü kişi başına ne kadarsa gelenler peşinen ödeyip düğüne katılmış oluyor..tabi senin dediğin 250 kişi bence yalan olur..bu bir gerçek.böyle bir düğüne ancak çok yakınlar ve canı gönülden seven kişiler katılır.yoksa konu komşu ,beşinci göbekten akraba falan üstüne para verip gelmez..
takı olayına gelince...gelenler yarım takacağına takıdan kısar çeyrek takar ama yemeğe para ayırırlar.takıdan eksiye düşüş oranın olacağı kesin...bence bunu düşünmemelisin.zaten para harcatıyorsun misafirlere bu sayede sen kara geçiyorsun düğün masraflarından kısıp...
ama bence böyle yapmayıp nikahtan sonra eğlenceye gitsen daha şık olur...herkes bilerek gelir.senin dediğin gibi bir durumun açıklaması seni yorar...

erkek tarafı düğün masrafından kısar ama olan benim altınlara olur demi :)
bir de erkek düğünden kısıp o parayı benım beyaz eşyamı alıcaksa tamam ama değil cep yapıcaksa o zaman hıc manası olmaz

yemekli düğünlerde helede kalabalık düğünlerde birçkok kişi tkaı takmadan kaçıyorlar canım bence az ve öz düğün yap

hımmm, yemeklıde de takmayabılırler dıyorsun oyle mı ?
ya yemeklı cok cok masraflı zaten ya kokteyl olsun cerez cımen
ben koktelylı mezelı düşünüyordum soguk mezelerden acık bufe vs seklınde ama yemekten farksız olacam o da, cerez cips ve pasta yanında kuru pasta kola ya da lımonata yeter sanırım demi. zaten düğün yerıne para verılecek.

X