Düğün Düğünün Parasını Konuklar Ödese?

benim arkadaşım geçen yaz evlendi. nikahı oldu. ama nikahtan sonra yemekli eğlencesi oldu. herkes katıldı. arkadaşım önceden herkese katılıp katılmayacaklarını tek tek sordu ona göre yer ayarladılar. tüm akrabalar arkadaşları katıldı ve çok eğlendik. önce sorulursa olabilir. düğün parası olmaz belki de yemekli eğlencelerde herkes parasını kendi ödüyor. ekonomik krizde zor oluyor tabi. ama düğün yapma imkanı olmayanlar için güzel bence. benim nikahım oldu. düğün yapamadık. herkesi çağırdık yemekli eğlenceye annem ve 2 arkadaşım geldi eşiyle. yalnız kaldık ve içimde kaldı haliyle.senağlama

hiç böyle bişey duymamıştım açıkcası bana çok abes geldi
bizim örfümüze adetimize aykırılıgını geçtim hiç iyi niyetli bir tavır olmaz bence
hakketen zaman çarkı döndükçe nelerimizi alıp götürür olmuş bizden ilginç

hiç hoş olmaz.
millet gelse bile düğün parasınıda bize özdettirdiler diye konuşurlar arkanızdan. en azından bizim millet öyle der:)

benim arkadaşım geçen yaz evlendi. nikahı oldu. ama nikahtan sonra yemekli eğlencesi oldu. herkes katıldı. arkadaşım önceden herkese katılıp katılmayacaklarını tek tek sordu ona göre yer ayarladılar. tüm akrabalar arkadaşları katıldı ve çok eğlendik. önce sorulursa olabilir. düğün parası olmaz belki de yemekli eğlencelerde herkes parasını kendi ödüyor. ekonomik krizde zor oluyor tabi. ama düğün yapma imkanı olmayanlar için güzel bence. benim nikahım oldu. düğün yapamadık. herkesi çağırdık yemekli eğlenceye annem ve 2 arkadaşım geldi eşiyle. yalnız kaldık ve içimde kaldı haliyle.senağlama

ayy guzelım senın de düğünün pek olmamıs sankı bu sekılde olması da var tabı
gelmeyen olabılıyor ya organızasyon cok ıyı yapılmalı herkesı örgutlemelı ısteklendırmelısın ya da yapamıycaksan hıc davete yanasmamalısın zor bır iş bence de. sen de üzülme kimin düğünü yapılıyor ki bu zamanda nıkahla eve gıden cok geln var.:teselli:

geçen bir düğün daha duydum bu şekilde yapılmış.
aslında aklıma bile yatmaya başlıyor zamanla,
ama dediğiniz gibi düğünden sonra şurayı ayarladık gelicekler haber versin ya da gelsin tarzı bir planlamayla daha kalabalık bir katılım saglanabilir. önemli olan çok kişinin gelip çok eğlenilmesi, herkesin orada olması.

hem şöför mahali
hem cam kenarı
hemde 3 kuruş yasakkelime
ne işim olur
gitmem ben öle düğüne:hulya:

Tabiki çok mantıklı tanıdığımız insanları düğüne mutluluğumuza ortak olması için değil soyup, soğana çevirmek için çağırıyoruz ne olsa.:nazar:

uzak bi tanıdık yaptı bunu ben çok güldüm yapıyosanız parayı vermelisiniz ya da yapmayacaksınız yeni adet çıkamaya gerek yokkaydirigubbakcemile3

valla ızmir'de ben çok duydum böyle yapan ve gördüm.

Önce nikah düzenleniyor, nikah dairesinde ya da ne bileyim otel salonunda.. ardından akşam eğlence için bir yerlere gidiliyor ve herkes kendi parasını veriyor. Ama önceden fiyat bilgisi konuklara veriliyor.

Bence yapılabilir. hatta ben de yapabilirim

Artık çok uygulanan bir yöntem. Nikah sonrası eğlence yada yemek olacaksa tercih edilebilir.
Ama yemekli düğün olacaksa sadece konuklara ödetilmez.

Bizim bi tanıdık yaptı bunu şiddetle kınıyorum,ben böyle bi saçmalık görmedim
.Nikah oldu nikahtan sonra herkes kendi parasını ödedi düğün yaptılar .Bi de facebookta grup açmışalr düğünden önce ,kişi başı bilmem ne kadar kredi kartına bilmem ne kadar diye..Şiddetle kınıyorum ..
Ben de evlenicem ve nerde nasıl olur ,ne kadara mal olur die araştırıyorum.Yemek olsa ne olur olmasa ne olur fln die düşünüyorum.
Böyle düğün yaptıktan sonra herkesss evlenirrrr herkes süper düğün yapar..Bedava düğün ohh ne güzel

çok saçma bir fikir bence düğün yapıyorsan masrafınada katlanacaksın.

bencede hiç mi hiç hoş bişi değil
şahsen bende gitmezdim..bir küçük altın alsam birde yemek
ooooo ooo
birde karı koca birlikte takı takar ama yemek işine gelirse iş , 30+30 dan 60 tl lik bir masraf daha çıkacak..çocuklarda varsa vay haline
olmaz olmaz

geçen bir düğün daha duydum bu şekilde yapılmış.
aslında aklıma bile yatmaya başlıyor zamanla,
ama dediğiniz gibi düğünden sonra şurayı ayarladık gelicekler haber versin ya da gelsin tarzı bir planlamayla daha kalabalık bir katılım saglanabilir. önemli olan çok kişinin gelip çok eğlenilmesi, herkesin orada olması.

iyi de böyle bişi söyleyeceksen ,parayıda ödeyeceklerini söylemen lazım..zira insanlar ceplerinden para çıkmayacağını düşünüp katılabililirler ve sonrasında da zor durum yaşayabilirler...en iyisi davetiyelerin altına not düşmek..gelmek isteyeler ilgili lokantayı arayıp yer ayırtsın demek....yoksa öteki türlü ödenecek paradan haberdar etmezseniz insanları çok çok kötü olur

biz paşa paşa nişan masrafını karşıladık onlarda düğün yapacak bizde kız karşılar nişanı

eğer böyle bi uygulama olursa kısa süre sonra tam tersi olur ve herks parayla düğüne konuk getirecek duruma gelir... kaydirigubbakcemile2

Arkadaşım böyle şey mi olur?Eğer düğün yapacak paran yoksa nikahla evlen.O zaman ne fazla masraf yapmış olursun ne de takıları masraflara harcamış olursun.Oldu gelinlik parasını falan da gelen konuklardan çıkarın.Bence o yemekli davete doğru düzgün kimse gelmez.Millet hem takı takacak hem de üstüne yemek parası mı verecek??:eek:lmaz:

Yemekli düğün yapmaktansa nikahtan evleninin. Sonra samimi bulduğun insanlarla nikahtan sonra yemeğe gidilir. Bunuda başında söylersiniz alman usulu yapmak istediğinizi samimi olduğunuz insanlar sizi olgunlukla karşılarlar ama asla düğünü yemekli yapıp konuklara bu ücreti ödetmek uygun düşmez.

X