duygularım ve inancım karıştı

Birikiucdort

Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2016
210
162
33
merhaba arkadaşlar bi konuyla ilgili fikirlerinizi almak istiyorum.dini inancımla duygularım catışıyor ve haberleri izledikçe iyice karışıyorum.Öncelikle şunu sorayım savaşların en temel sebebi nedir?daha güçlü olma isteği ve aynı dine mensup insanların sınırlarını koruması,hatta inancını dahada yayabilmesi degil mi?bu yüzden fetihler yapılmış savaşlar edilmiş milyonlarca insan ölmüş.

İşte bunlar artık bana cok sacma gelmeye basladı.İçimde resmen iki farklı kişi düşünüyor.
Agır basan yanım şunları söylüyor.Negeregi var savaşlara,toprak kaybetme kaygısına,kazanma hırsına.Herkes dilediği dini diledigi yerde yasasın.Kendi inancımı yaymak isteyebilirim ama bunu örnek olarakta yapabilirim.Sınırlar kalksın.İnsanlar içiçe olabillsin ve böylece savaşlar olmasın.İnsanlar cocuklar ölmesin.İnsana,insan gibi bakılsın inançlarına göre ayrılmasın.Erkekler gaza gelip vatan toprak diye silahlanmasın.Askerlik kalksın.Sınır koruma kaygısı olmazsa silahlı askerlere ne gerek kalır.Gencecik cocuklar ölmez hem...

diger tarafımda
Dinimiz için onlarca insan kendini feda etti.Çolugum cocugum var demedi.Belkide savaşmasalardı şuanda müslümanlık bitmek üzere olurdu.Hem peygamber efendimiz okadar savaşlar etmiş.Bir bildikleri vardır elbet.Senin bu insancıl düşüncelerin belkide cok safça,gercek hayata katkısı olamaz.Bikere şehitler bu söylediklerini duysa utanman gerek...

off böyle sürüp gidiyor işte.tam bi ikilemdeyim.fikirlerinizi beklerim teşekkürler.

Umarım konu dine girip kapanmaz.

bu konu karışır 1.
evet dine de girer 2.
ayrıca her savaş da din yayma ya da dini koruma güdüsüyle çıkmaz 3.

ben de bu tarz konularda çok düşünüyorum ama insanların fikirlerini bilsem nee bilmesem ne... sonuç değişmiyor ne de olsa o yüzden evet "dünya barışı çok hojdır ama benenah" oluyo şu durumda olay.

bugün bencil günümdeyim.

bu konu karışır 1.
evet dine de girer 2.
ayrıca her savaş da din yayma ya da dini koruma güdüsüyle çıkmaz 3.

ben de bu tarz konularda çok düşünüyorum ama insanların fikirlerini bilsem nee bilmesem ne... sonuç değişmiyor ne de olsa o yüzden evet "dünya barışı çok hojdır ama benenah" oluyo şu durumda olay.

bugün bencil günümdeyim.

belli:) ama ben öyle diyemiyorum.

yazdıktan sonra dine gireceg i aklıma geldi olursada kapanır yapacak bişey yok.Ama başkalarının fikirlerini almakta fayda var diye düşünüyorum.

dini konu ama yazmak ıstedım utopik hayaller malesef yersız dunya ahır zamnda oldugu için savaslar olması bunun dogal surecinde var keza eskıden de vardı ama arttı.

merhaba arkadaşlar bi konuyla ilgili fikirlerinizi almak istiyorum.dini inancımla duygularım catışıyor ve haberleri izledikçe iyice karışıyorum.Öncelikle şunu sorayım savaşların en temel sebebi nedir?daha güçlü olma isteği ve aynı dine mensup insanların sınırlarını koruması,hatta inancını dahada yayabilmesi degil mi?bu yüzden fetihler yapılmış savaşlar edilmiş milyonlarca insan ölmüş.

İşte bunlar artık bana cok sacma gelmeye basladı.İçimde resmen iki farklı kişi düşünüyor.
Agır basan yanım şunları söylüyor.Negeregi var savaşlara,toprak kaybetme kaygısına,kazanma hırsına.Herkes dilediği dini diledigi yerde yasasın.Kendi inancımı yaymak isteyebilirim ama bunu örnek olarakta yapabilirim.Sınırlar kalksın.İnsanlar içiçe olabillsin ve böylece savaşlar olmasın.İnsanlar cocuklar ölmesin.İnsana,insan gibi bakılsın inançlarına göre ayrılmasın.Erkekler gaza gelip vatan toprak diye silahlanmasın.Askerlik kalksın.Sınır koruma kaygısı olmazsa silahlı askerlere ne gerek kalır.Gencecik cocuklar ölmez hem...

diger tarafımda
Dinimiz için onlarca insan kendini feda etti.Çolugum cocugum var demedi.Belkide savaşmasalardı şuanda müslümanlık bitmek üzere olurdu.Hem peygamber efendimiz okadar savaşlar etmiş.Bir bildikleri vardır elbet.Senin bu insancıl düşüncelerin belkide cok safça,gercek hayata katkısı olamaz.Bikere şehitler bu söylediklerini duysa utanman gerek...

off böyle sürüp gidiyor işte.tam bi ikilemdeyim.fikirlerinizi beklerim teşekkürler.

böyle birşey mümkün olsa zaten bu savaşlar olmazdı.yüzde doksanı müslüman olan ve resmi dini islam olan olan bu ülkede dahi dini yaşamak uzun yıllar zorlaştırıldı.yıl olmuş 2017 insanlar hala baş örtüsünü tartışıyor bu ülkede.savaşların dinlerle bir ilgisi yok aslında insan oğlunun iktidar hırsıyla alakası var.

diger tarafımda

Savaşlar din için çıkmıyor ki
İslam adına yapılan bir şey yok ortada
Tek sebep para, hırs, cahillik

bazen bende sorguluyorum
küçük çocuklar neden ölüyor
küçükler daha işkence ediliyor falan.
neyse diyorum çok fazla düşünmeyelım

diger tarafımda

konunun kendisi dini içerik:))
girmesi mi kalmış.
fikirler güzel.
ama hayatın gerçekleriyle örtüşmeyecek kadar ütopik.

Canım benim insanın dini ne olması önemli değil sadece dert devlet dedi insanın bı devleti olmadı mı o halk o topluluk ölmeye mahkumdur bak Suriyelilere geldiler buraya insanlık görmüyorlar neden vatansız olmaktan topraksız kalmaktan canım boş yere bütün acılı anneler vatan sağolsun dmeiyorlar ya düşünsene vatansız oldugumuU çocuk katlı kadına tecavüz oluyorlar dine geldi tabi ki de din herkesin dini kendine kesinlikle biaim ülkemiz o gavur diye ayrıma girmiyor bence özgür herkes dert vatan derdi başka birşey değil ve bu dünya geçici o çok ayrı bir boyut zaten din sol ırk ayrımı yapan şimdi o harika dediğimiz ülkeler bence en kotu vatan bile vtansizliktan iyidir canım.

ırk olarak bizde merhamet eksik bence.
olay burda kopuyo. bizim bi kere kendimize merhametimiz yok ki.
küçük çocuklara bebeklere hyvanlara kendinden güçsüz olana işkence edebilen bir ırktan bahsediyorum ve ırk diye bahsettiğim de milliyet olarak değil tür olarak.
"insan" ırkıyız ya biz.

bir vahşi hayvan bile şayet açsa avını öldürüyor. yani yemek için öldürüyor.
gerçi aslanlar da çakalları zevk için öldürüyo ama o da güç göstergesi çok da şeyapmamak lazım.
neyse.

Bugün yapılan savaşları haçlı seferleri ile karıştırmışsınız. Bugünkü savaşlar din için yapılmıyor. Altında silah ticaretinden tutun da burada yazamayacağım şeylere kadar her şey var.
Emin olduğum tek şey savaşların artık dinle alakasının olmadığıdır.

böyle birşey mümkün olsa zaten bu savaşlar olmazdı.yüzde doksanı müslüman olan ve resmi dini islam olan olan bu ülkede dahi dini yaşamak uzun yıllar zorlaştırıldı.yıl olmuş 2017 insanlar hala baş örtüsünü tartışıyor bu ülkede.savaşların dinlerle bir ilgisi yok aslında insan oğlunun iktidar hırsıyla alakası var.

aynı fikirdeyim insan''oğlu''nun iktidar hırsıdır savaşların nedeni ... olan çocuklara ve kadınlara olur..

Dünya var olduğundan beridir tek bir savaş var, o da her yerdeki, her alandaki ve hatta insanın bile içindeki "İyi-kötü" savaşı.

Tartısı da vicdan.
Bu yüzden bu dünya kalbi olana işkence, olmayana eğlence.
Tek taraflı düşünmeyin, savaşın matematiği "Dini yaymak için niye ölüyolla, herkes istediğine inansın" kadar basit işlemiyor.
Daha bunun tüccarı var, kaçakçısı var, medyası var, dünyaya kazık çakmışları var, var oğlu var.

Bu konu da pek uygun bir konu değil, buralar karışır.

ne alakası var ki hemen çağırıyorsunuz ?
konu da bir şey yok yorumlarda sakıncalı bir şey yok daha
hayır aslında konu burda özünde dinle alakalı değil cımbızla çekip almazsak

bazen de konunun içinde dinin ''d'' si olsa kapanıyor ya da birisi muneyi çağırıyor hemen
ben konunun içinde sakıncalı bir şey göremedim ama birazdan yorumlarda olur mu bilemem

X