e-Devlet soyağacı sorgulama hizmetini askıya aldı

H E

Nirvana
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
19 Haziran 2013
24.859
62.725
30
e-Devlet soyağacı sorgulama hizmetini askıya aldı

e-Devlet'in dün hizmete açtığı soyağacı sorgulama hizmetini askıya alındı. Hizmetin askıya alınmasının sebebinin yoğun talep olduğu ifade edildi.

e-devlet-soyagaci-sorgulama-hizmetini-askiya-aldi-10790234.Jpeg

Birçok bürokratik işlemi kamu kurumlarına gitmeden yapabilme imkanı sağlayan e-Devletsoyağacı sorgulama hizmetiyle de dikkatleri üstüne çekti. Dün hizmete açılan bölüm, yoğun ilgi gördü ve e-Devlet'in geneline erişimde sorunlar yaşanmasına sebep oldu.

Akşam saatlerinde düzelen e-Devlet, bugün sabah saatlerinde söz konusu hizmeti askıya aldı. Hizmete ulaşmaya çalışanların karşısına "Yapılan teknik bir çalışma nedeniyle hizmet sunulamamaktadır" uyarısı çıkıyor.
http://www.milliyet.com.tr/e-devlet-soyagaci-sorgulama-gundem-2606709/

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben girebildim Ahıska TÜRKÜ olduğumu öğrendim. Uykusuz kalmıştım ama olsun öğrendiğimde saat 2:00' yi geçiyordu.
Eşimin zaten belliydi Kafkasya onun da soy kutugune ulastim ama ben çok merak ediyordum hatta bununla alakali konum vardı
Çok güzel duygular içerisindeyim

En eski kayıt 1864 çıktı bende.

Ben girebildim Ahıska TÜRKÜ olduğumu öğrendim. Uykusuz kalmıştım ama olsun öğrendiğimde saat 2:00' yi geçiyordu.
Eşimin zaten belliydi Kafkasya onun da soy kutugune ulastim ama ben çok merak ediyordum hatta bununla alakali konum vardı

Yaaa çok sanslisin canım meraktan çatlıyorum ben :KK70:

Ahıska Türkü olduğunu nasıl anladın, doğum yeri gösteriyor sadece ve isimler, kafkas göçmenliği var mı 1864 ilk kayıt mı?

Ahıska Türkü olduğunu nasıl anladın, doğum yeri gösteriyor sadece ve isimler, kafkas göçmenliği var mı 1864 ilk kayıt mı?
Babamın babasının babasının babası diye başlıyor ve doğum tarihi ile doğduğu yer yazıyor nüfusa kayıtlı olduğu sehir ve ölüm tarihi yer alıyor kayitta hem babamın anne ve babasının dedeleri nimetleri hem de anne tarafının dede ve nineleri var. Dikkat ettim kardeşlere yer vermemişler sadece bu herkeste böyleymis.
1864 doğum tarihi babamın babasının babasının babasının doğum tarihi ve Ahıskada doğmuş Tr'ye göç edince kayıt altına alınmış.
Tam 25 tane kişi ismi vardı.

Son düzenleme:
Babamın babasının babasının babası diye başlıyor ve doğum tarihi ile doğduğu yer yazıyor nüfusa kayıtlı olduğu sehir ve ölüm tarihi yer alıyor hem babamın tarafı hem babannemin ailesi ile kendi annemin babasinin babaları ile anneannemin de babaları ve anneleri var yalnız kardeşler yok sadece.

Yani dede ve ninelerin anne babalarinin kaydini gormus oldunuz. Guzel sevindim adiniza, peki dedigim gibi kafkas gocmeni misiniz? Oyleyseniz zaten daha eski kayit cikmaz, oyle degilseniz kalan kisim tapu vs ile anca Osmanli kayitlarinda bulunuyor.

DNA testi istediginizi soylemissiniz yaptirdiniz mi bari. Yaptirmadiysaniz ve yaptirmak isterseniz 23andme den alin bence. Haplogroup'larinizi gorursunuz yani hangi erkek ve kadinin soyundan geldiginizi bulursunuz. Ama erkek kardesiniz yaptirirsa daha iyi olur cunku y haplogroup bu kadinlarda yok babadan ogula geciyor, mdtna ise anneden butun cocuklara geciyor.

Yani dede ve ninelerin anne babalarinin kaydini gormus oldunuz. Guzel sevindim adiniza, peki dedigim gibi kafkas gocmeni misiniz? Oyleyseniz zaten daha eski kayit cikmaz, oyle degilseniz kalan kisim tapu vs ile anca Osmanli kayitlarinda bulunuyor.

DNA testi istediginizi soylemissiniz yaptirdiniz mi bari. Yaptirmadiysaniz ve yaptirmak isterseniz 23andme den alin bence. Haplogroup'larinizi gorursunuz yani hangi erkek ve kadinin soyundan geldiginizi bulursunuz. Ama erkek kardesiniz yaptirirsa daha iyi olur cunku y haplogroup bu kadinlarda yok babadan ogula geciyor, mdtna ise anneden butun cocuklara geciyor.
Eşimle konuştuk dna için testte yaptıracagim.
Inanir misiniz göçmen olduğumuzu ben de pek bilmiyordum
Söylenti vardı ama pek emin değildim şimdi iyice emin oldum.
Dediğiniz gibi ilk kayıt 1864 doğumlu baba tarafından büyük dedem var.
Ahiska'dan Ardahan'a gelmiş orada ölmüş.
Sonra diğer kişiler Ardahan'dan cikip simdiki memleketimize gelmisler soy oradan devam etmiş.

Eşimle konuştuk dna için testte yaptıracagim.
Inanir misiniz göçmen olduğumuzu ben de pek bilmiyordum
Söylenti vardı ama pek emin değildim şimdi iyice emin oldum.
Dediğiniz gibi ilk kayıt 1864 doğumlu baba tarafından büyük dedem var.
Ahiska'dan Ardahan'a gelmiş orada ölmüş.
Sonra diğer kişiler memleketimize gelmisler soy oradan devam etmiş.

Sizinkiler buyuk cerkes surgunu ile gelmisler o zaman. Ahiska dediginiz yer tam olarak neresi, yani ne yaziyor kayittta onu merak ediyorum ben. DNA testi guzel, dene ben yaptirdigim icin cok mutlu oldum. Ben Anadolu'lu oldugumu biliyordum ama en az on bin yildir burada oldugumuzu bilmiyordum. Hem mtdna hem de ytdna Anadolu'daki kalintilardan cikan isketlerle ( barcin, ciftlikkoy, catalhoyuk vs vs) ayni dna. Isin komigi baba tarafim hem de annemin baba tarafi (ayni haplogroup) tarimi bulan topluluklardan cikti lakin bizimkiler dokunduklari bitkiyi olduruyorlar:))) Bizim icin ilginc olan surekli bir kafkas bagi cikiyordu, anlam veremiyorduk cunku kafkasyayla alakamiz yok, gocmenlik yok vs vs, bu haplogrouplari ogrendikten sonra neden oldugunu anladik kismen. Ya kurakliktan ya da diger gruplarin saldirilarindan bu tarimci topluluklar mezopotamya ve guney dogu anadolu iran havzasindan dagiliyorlar dort bi yana. Epey buyuk kismi da kafkasyaya gocuyor. Sizinle benim halpgroumun ayni olma olasiligi oldukca yuksek. Firsatniz olursa baktirin ama dedigim gibi erkek kardesinize baktirin, ayni genetiginiz ama onun sayesinde babaninin babasini da ogrenmis olursunuz. Annenin babasini da annenize dna testi yaptirarak ogrenirsiniz.

Bu etnik kimlik kismi ise birazcik bos, cunku dna bize onu soylemez. Ayni anne ve babanin soyundan gelen herkes bambaska etnik kimliklerde su an. Kendi grubum icinde almani, fransizi, turku, kurdu, arabi, yunani, rusu, amerikalisi, yahudisi vs vs bir ton insan dolu. Bu gruplar varken etnik kimlik diye bir sey yok ortada.

Sizinkiler buyuk cerkes surgunu ile gelmisler o zaman. Ahiska dediginiz yer tam olarak neresi, yani ne yaziyor kayittta onu merak ediyorum ben. DNA testi guzel, dene ben yaptirdigim icin cok mutlu oldum. Ben Anadolu'lu oldugumu biliyordum ama en az on bin yildir burada oldugumuzu bilmiyordum. Hem mtdna hem de ytdna Anadolu'daki kalintilardan cikan isketlerle ( barcin, ciftlikkoy, catalhoyuk vs vs) ayni dna. Isin komigi baba tarafim hem de annemin baba tarafi (ayni haplogroup) tarimi bulan topluluklardan cikti lakin bizimkiler dokunduklari bitkiyi olduruyorlar:))) Bizim icin ilginc olan surekli bir kafkas bagi cikiyordu, anlam veremiyorduk cunku kafkasyayla alakamiz yok, gocmenlik yok vs vs, bu haplogrouplari ogrendikten sonra neden oldugunu anladik kismen. Ya kurakliktan ya da diger gruplarin saldirilarindan bu tarimci topluluklar mezopotamya ve guney dogu anadolu iran havzasindan dagiliyorlar dort bi yana. Epey buyuk kismi da kafkasyaya gocuyor. Sizinle benim halpgroumun ayni olma olasiligi oldukca yuksek. Firsatniz olursa baktirin ama dedigim gibi erkek kardesinize baktirin, ayni genetiginiz ama onun sayesinde babaninin babasini da ogrenmis olursunuz. Annenin babasini da annenize dna testi yaptirarak ogrenirsiniz.

Bu etnik kimlik kismi ise birazcik bos, cunku dna bize onu soylemez. Ayni anne ve babanin soyundan gelen herkes bambaska etnik kimliklerde su an. Kendi grubum icinde almani, fransizi, turku, kurdu, arabi, yunani, rusu, amerikalisi, yahudisi vs vs bir ton insan dolu. Bu gruplar varken etnik kimlik diye bir sey yok ortada.
Kayıtta sadece Ahıska yazıyordu maalesef.
Yer belirtilmemis sadece ve sadece Ahıska yazıyordu.
Keşke yazmış olsaydı çok isterdim öğrenebilmeyi.
Dediğiniz testi epeyi bir arastirmistik hatta eşim yaptırdı ama ben nedense o aralar is yoğunluğu hasebiyle bir turlü ilgilenemedim ama simdi yaptırmak istiyorum.
Erkek kardeşim ya da babama vereceğim testi ben de öyle okumuştum arastirmalarmda

Kayıtta sadece Ahıska yazıyordu maalesef.
Yer belirtilmemis sadece ve sadece Ahıska yazıyordu.
Keşke yazmış olsaydı çok isterdim öğrenebilmeyi.
Dediğiniz testi epeyi bir arastirmistik hatta eşim yaptırdı ama ben nedense o aralar is yoğunluğu hasebiyle bir turlü ilgilenemedim ama simdi yaptırmak istiyorum.
Erkek kardeşim ya da babama vereceğim testi ben de öyle okumuştum arastirmalarmda

Babana verme, erkek kardesine ver. Babandan anne tarafini ogrenemezsin oradan babaanne tarafini ogrenirsin sadece. Ama sen anne ve babanin urunusun, erkek kardesin alacak testi.

X