Ebe cavide ile evde doğum kabusu

Annem emekli ebe. 80lerde köylerde ebeler olurdu. Doktorsuz hastanesiz evlerde doğum yaptırırlardı. Çünkü devlet köylere ebe görevlendirirdi. İnsanlar hastaneye gidemezdi. İlk çocuğunu da kendisi imkansızlıktan evde doğurmuş hastaneye gitme şansı olmadığı için. Hastaneye tayini çıktıktan sonra da asla evde doğum yaptırmayı kabul etmedi.Ben çocukken hatırlıyorum anneme teklif geldiğini para vermek istediklerini ama asla kabul etmediğini. Bir kez daha bu okumuş şarlatanları görünce anneme saygım arttı. Alacağı hiç bir para tek bir bebeğin başına bişey gelse onun vicdan azabını hafifletemez. Bu terbiyesiz de çıkıp işlerim arttı diyor inanılır gibi değil. İnsanda biraz korku biraz vicdan olur. Bir de insanların şu sosyal medya saçmalıklarına prim vermesi yok mu. Kim bilir buradan bile kaç kadını kafaladı reklamını yapıp gitti. Bu arada annem benim doğumumda kordon sarkması sebebiyle ebenin eli vajinada ve bel yukarı pozisyonda saniyeler içinde sezaryene alınarak doğum yapmış. Ambulans kapıda da beklese olmaz arkadaşlar olmaz. Saniyeler içinde müdahale gereken durumlar olabiliyor. Kafayı yemiş insanlar topluca. Bebekleriniz mi kıymetsiz canınız mı kıymetsiz anlamıyorum. Bu aptallık zincirini anlamıyorum. Enayiler oldukça Dilanlar Cavideler bitmez. Hiç hoşgörülü olamıyorum kimse kusura bakmasın

Vay be bu çağda evde doğum 😨 abi hicmi yaşı büyük insanlarla bu konular hakkknda konuşmuyorsunuz? Yaşları olmuş kaç hala yaşadıkları travmaları anlatıyorlar dogumu zor bela yapan. Anlatamayanlarda zaten bebekle beraber ölmüs olan kadınlar oluyor. Ki o dönemler bebek anne ölümü çok yüksekti. Çok sanslıyızki şimdi hersey elimizin altında hicmi bilgin yok aç youtubeyi izle doktoru evde doğum hakkında neler anlatıyorlar. Akıl alır gibi değil gerçekten

Evde doğum diye tutturup işler ters gidince neden şikayet ediyorsunuz onu anlamıyorum ne bekliyordunuz riskleri de olacaklaro da bunlar işte Kordon da dolanır kaka da yer kalp atışı da yavaşlar ters de gelir o yüzden doğum olunca hastaneye gidip elli kere ultrasona giriyoruz nst ye bağlanıyoruz keyfi mi bu işlemler? Eski usul şeylere çok özenen arkadaşlar anne bebek ölümleri oranlarını da araştırın sonra özenin okudukça daha da şaşırıyorum böyle şeyleri

Cok dogal hayat takintisinda olan telefonu bilgisayari interneti cope atsin. Markete gitmesin. İstanbulda zaten yasamasin. Gitsin koyune 2 inek alsin bahcesini ekip bicerek yasamini sursun. Dogum yapmasi gerekirse de tarlada firt firt gayet dogal dogurur.
10 doğumdan 5 i ölüymüş be eskiden. Çok basit hastalıklardan anne çocuk ölümleri oluyormuş. Bu doğallık güzellemesi kadar komik bir şey yok. 1 gün elektrik gitse depresyona giren insanlar doğal yaşam aşkından ölecek. Pastoral hayaller kurması gibi değil o .

Evde doğum 10 senedir revaçta olan bir şey, suda doğum da öyle.
İkisini zamanında çok araştırdığım için biliyorum.
Sanılanın aksine sadece ebe ile ilerlemiyor, doktorunuz ve bir bebek doktoru da hazır bulunuyor.
Eve gerekli her türlü teçhizat hazırlandıktan sonra süreç başlıyor, bir üyenin yazdığı gibi 5 10 dk içerisinde tam teşekküllü hastaneye yetişecek araç, ambulans hazır bulunuyor.
En azından benim araştırmalarım böyle idi ve doktorumun açıkladığı da.
Kesinlikle önermedi, o ayrı.
Hele ilk doğumlarda mümkünatı yok, ikincide ise ancak hastanede suda doğum olabilir, bu evde doğum riskini yeminli bir hekim olarak büyükşehirlerde öngörülemeyen trafik akışından alamayacağını belirtmişti.
Öyle sadece hemşire ya da ebe ile olan süreçler bana fazla akıl akıl peşime takıl minvalinde geliyor.

Dünyada doğum bizdekinden çok farklı, belki kültür olarak bebeğe yüklediğimiz anlam bile her konuda titizlikle ilerlememize, milyonda bir riski bile düşünmemize yol açıyor.
Oralarda çok sıradan olabilir, cenazelerini büyük metanetle, sohbetle, şık görünümle, yemek ve içki ile, müzikle anan atlatan kültürleri kendimize sokamayız, genimizde yok.

Yahu neredeyse 40 yıl evvel hastanede doğmuşum. Aşılarımın daha o zaman hepsi yapılmış. Anneme evde doğurcam deseydim hamile demez saçımdan sürükleyerek hastaneye götürürdü. Kaldı ki bir dış gebelik iki riskli hamilelik ve erken haftada sezeryana alındım.
İki sezeryan sonrası evde normal doğurdum diyen o insan, hiç mi Allah'tan korkmuyorsun? Tecrübeli olmayan doktor bile yapmaz bunu. Rahim zorlansa ve sezeryan yerinden yırtılsa ebe nasıl anlayacak durumu? İç kanamayı nasıl anlayacak? Nasıl ameliyat edecek? Bebeği nasıl çıkaracak? Diyelim ki çıkardı. Nefessiz kalan bebeği küvez olmasa nasıl yaşatacak? Dalga geçer gibi övüp tavsiye etmek nedir ya!

Her sey bu dogal eski yasama donme isteginden geliyor bence. Annelerimiz yapiyordu ,biz de yapalim. Normal doğum adi uzerinde gibi.

Benim de cevremde var boyle kisiler. Asi yaptirmak istemeyenler vs.
Hatta bizi bile etkileyenler oldu. Esim arastirip asilarla ilgili ,asi karsitlarinin yazilarini da okuyunca ,2. Kizim icin, acaba yaptirmasak mi demisti. Neyse ki sonra vazgecip tum asilarini yaptirdik.

Ve gercekten konusarak insanlar manipüle edilebilir oyle anlarda inaniyorum. Belki benzer sartlarda ayni tepkiyi veriridim.

Bir tanidik ilk dogumu sezeryan olmasina ragmen sonrasinda ebe ile evde normal dogum yapti.onun sorunsuz gectigi icin yorumu cok iyiydi.

Eskiden sezeryan sonrasi dogumlara sezeryan yaptirdiklari icin bu seyler ortaya cikti bence.

Bir tanidigimiz hastanede normal dogum yapmasina ragmen kanamasi durmadi ve rahmi alindi. Ev de olsa , kan kaybindan olebilirdi belki.

Yani risk her zaman iki tarafta da oluyorsa, aklin ve bilimin tarafini secerim.
Sezaryen tü 💩 mıymış annelerimiz evde doğurmamış nenelerimiz doğurmuş o kadar çağ atlamışız yani ayrıca aşı konusuna gelecek olursak en basitinden şu tetanoz aşısı bile hamilelikte vurulan ne kadar önemli keşkeyice araştırsa da okusa bizim halkımız

Sezaryen tü 💩 mıymış annelerimiz evde doğurmamış nenelerimiz doğurmuş o kadar çağ atlamışız yani ayrıca aşı konusuna gelecek olursak en basitinden şu tetanoz aşısı bile hamilelikte vurulan ne kadar önemli keşkeyice araştırsa da okusa bizim halkımız
Aynen dr gerekli gormese zaten yaptirmaz di mi? Bir tanidigin bebeğinin kordonu dolanmis, bir tanidigim tombisti bebegi vs . Sezeryan olmasa ne yapacaklardi.
Ya benim babam girtlak kanseri oldu onun icin bile ameliyat ettirmeyin diyenler oldu🙈
Ameliyat oldu.simdi mssallah cok iyi💕

Doğallık güzellemesinden bıktım gına geldi artık. Soba ne güzel, yer sofrası pek şahane ... Su ısıtalım, havluları hazırlayalım da evde doğur, normal doğur sezaryen olma. Sütün yok, bebek çatlıyor ağlamaktan, olsun mama verme meme ver, emsin!
İnsanlar ne kadar cahiller ya. Allah'a bin şükür sağlık hizmetlerinin geliştiği bir çağda ve ulaşabildiğimiz bir coğrafyada yaşıyoruz.
Bebeğim tersti, dönmedi sezaryen ile doğum yaptım. Eski çağda olsaydık, sağlık hizmetlerine erişemeseydim ikimizde ölmüştük.

Bir ebe olarak Türkiye şartlarında evde doğumu önermiyorum, şartlar düzgün olsa acil durumlar icin kapıda ambulans beklemeli elinin altında tüm ekipmanlar olmalı ve hastanede de hazır bekleyen bir ekip olmalı ki , kiiiii işinin ehli bir ebe takip etmeli. 5 saat tam açıklıkla bir hasta bekletilmez cesur olmaya lüzum yok, yeğenimi kendim dogurtan biri olarak asla ne hastayı ne yakinimi yönlendirmek istemem, kişi kendi kararlı olacak ben riskleri anlatırım iki durumda da yaşanabilecek komplikasyonlari gerisi karşı tarafa kalmış. Kendimde normal doğurdum hekim arkadaşlarımdan sezeryan teklifi çok geldi hatta doğum zamanında da kendi kendimi takip ettim hastane şartlarında ama en ufak bi uzama en ufak bi aksilik görseydim risk almazdim

X