Edebi erkek :))

Güller kırmızıdır
Menekşeler mor
En sevdiğim madendir bor
Eğer beni istiyorsan
Please open the door
Sonunu güzel baglamissin iyi güldüm 🤣🤣🤣
Ya benim eşimde akıcı İngilizce konuşuyor. (Ülke dışına çıkmadığımız için duymamıştım daha önce). Pandemi dolayısıyla evden çalışırken duydum ama şok oldum. Nedense aksansız konuşmasınız bekliyordum. Bir baktım Ortadoğu aksanı hiç bozmadım. 🤣🤣🤣 Hoş ben niye aksansız bekliyorum orası da ayrı. 🤦🏻🤪
Ben de Türk aksanli Ingilizceyi nerede görsem tanırım 😃 konusurken yuvarlama olayi cok fazla
Benim de 8 yildir ara ara takildigim bir çocuk var. İlişkimizin tek bir kuralı var o da kibarlık olsun diye bile yalan söylememek, gerçekten her an düşünceni dile getirmek.
O da askere gittiğinde şiir yazmaya başlamış. Allah'ım, tam kekomançi şiirleri, salak salak şeyler, aşk acısı... işte askerdeki arkadaşları 'sen bunu yayınevine gönder, woooaaa, çok güzel' falan diye bunu gazlamislar, benim de fikrimi merak etmis, göndermişti
:kusmuk:
Yani, ben emek verilen her şeyi severim, ama şiirleri gerçekten rezaletti. Bunu ona da söylemiştim, bozulmuştu.
O da ışığı kısar, gitarıyla fon muzik yapıp tok sesiyle şiir okur,sigara falan içer, edebiyat kasardi (oysa çok iyi tanıdığım biri, eline kitap aldığını ya da popüler olmayan şiirleri de okuduğunu hiç sanmıyorum). Konu sahibinin manitini de bu çocuğa benzettim .
Bana çok boş geliyor böyle kasinti insanlar ya...o cocuktan da sırf taş gibi olduğu için soguyamadim bir türlü :)
Şiir demek yaşanmışlık demek. Ben uygun durumlarda aklıma gelen şiirleri çok seviyorum.
Mesela ex Arap erkek arkadaşımla gittiğimiz bir kafe vardı. Sigara içmek için de merdiven boşluğuna çıkılirdi. Tabii merdiven boşluğu kuytu köşe olduğundan öpüşme koklasma alanı gibi bir yerdi. O kapıya birisi cemal sureya'dan şey yazmış; "kapi aralığında öptüm,solugundan öptüm seni #şiirsokakta"
Gerçekten de o kapı aralığına karalanacak en güzel şiirdi, sevgilim de Türkçe bilmemesine rağmen o şiiri ezberlemisti. Aynı çocuğa öğretmiştim; ne zaman vapura binsek mutlaka "İstanbul' da bir şehir hatları vapuruna verildi adım / iki kıyı arasında usanmadan dolaşır her iskelede seni ararim" derdi (Sunay akin/şehit).
Ne bileyim, böyle şiirler, okuyunca bir anını tetikleyen şeyler ya da okuyunca yazan kişinin duygusunun sana geçtiği şiirleri çok seviyorum.
Turgut uyarın çok uzun ve okuyunca çok anlamsiz gelen bir şiiri var mesela; "Akçaburgazli yekta'nin mahkeme kararıni aldığında söylediği mezmurdur" isimli. Bu şiir hiç bir şey ifade etmeyen,içinde don mon geçen anlamsız bir siirdi benim gözümde:) Ama çok olmadık bir zamanda, biteceğini bile bile bir ilişkiye başlayıp kısa sürede ayrilmak zorunda kaldığımız çocuk o şiirden bir kısım göndermişti bana ; "Ne o beni kandırmıştı,Ne ben onu baştan çıkarmıştım. İkimiz de bildiklerimizin ötesine, bulduklarımızın üstüne çıkmak istemiştik. Bir noksanlığı vardı sanıyorduk bütün olanların belki. Ama aslında bütünlüklerimize bahaneydik" diye.
o andan sonra mesela bu şiir benim için çok kıymetli bir yerde oldu. Çünkü şiiri ,ne anlatmak istediğini içimde hissedebildim...
İşte şiir böyle zamanlarda güzel (benim için). Uzun uzun cümlelerle toparlayacağin hislerini birkaç cümlede söyleyebildigi için.
Aslında şans verilirse şiir dünyası gerçekten çok keyifli bir maden bence
Senin kültürüne, bilgine hayranim her yorumunda bunu görüyorum ne güzel yazmissin su gibi akti okurken😍🤗

Bende edebi kadınımdır mesela. Ama karşımdakinden bunu beklemem. Hatta taö tersşne benimle farklı konularda konuşsun bilmediğim şeyler öğretsin isterim. Yani sen güçlü yanını keşfet. O kitaplardan bahsetsin şiir okusun sende o yanını yansıt. Mesela birine sırılsıklam aşıktı asla kitaptan şiirden anlamazdı ama bilime ve dinlere çok ilgiliydi sürekli bir yenilik öğrenir şaşırırdım

Çete mi🙄 Ajanlı majanlı hem de🤣
Kitap okumaktan sıkılıyorum, fantastik roman da olsa okuma alışkanlığı olması güzel aslında, eskiden ansiklopediler vardı bilmem bilir misiniz veya ailelerinizin evinde denk geldiniz mi?
Daha çok onları okumayı severdim, kestirmeden bilgi alınacak kaynaklara meyilliyim, okuma alışkanlığım yok maalesef.

Çeteli kitaplar okuyorsa, fon müzikli şiirler de varsa adam Polat Alemdar'ı da biliyordur, kurtlar vadisinden konu açılabilir, godfather, james bond😂

Adam kültürlü derken içinden Çakır çıktı🤣
Valla adam.hakkindaki tespitin harika abla🤣🤣🤣ben de tam adını koyamamıştım Polat cuk oturmus ki o dizi de 20 sene sürdü bir kez bile izlemedim :)
Bizim memleketteki evde her odada bir kitaplık vardir babamdan gecti bize de, biri sırf ansiklopedi doludur. Bizim ilkokul zamanlarimizda (90lar) google amca yerine ansiklopediler vardi ben bir sey araştırırken baska kelimeler ve aciklamalari dikkatimi çeker okurdum :) bir saglik seti var 12 ciltlik, hepsini tek tek olmasa da yüzeysel sekilde de olsa okumuşumdur. Ne zaman o eve gitsem yine bir goz atarım :)
Gariptir ama ben de edebiyat dersini severdim, biraz da çelişkili bir sevgi galiba çünkü kitap okumaktan sıkılıyorum, edebiyatın şiir kısmı daha cazip geldi bana, divan edebiyatına sarmıştım öğrenciyken, coğrafya dersinde haritadan yer göster deseniz gösteremem, Plevne'yle Preveze savaşı tarihlerini birbirine karıştırır çorba ederim ama divan edebiyatı dediniz mi akan sular dururdu, hele de ders saati şiir okunacaksa öğretmen bana okutsun diye gözünün içine bakardım😂

Galiba hatam tarzımı keşfetmek isterken seçtiğim kitaplar, benim gibi okumaktan sıkılan biri için 500-600 sayfalık kitaplar yanlış seçim gidip hep kalın kitaplara baktım 50 sayfayı bulmadan da kenara attım.
Kitap okumadığım halde kızıma sevdirdim, kendimde yaptığım hataya düşmediğim için sanırım zira ona önce 30-40 sayfalık kitaplar almaya başladım, bazen kısa hikayelerin bir arada olduğu çerezlik kitaplar verdim eline, bakalım belki ben de kitap zevkimi keşfederim, aslında ilgi duyduğum alanlar var ama kitaplaşmış hallerinden sıkılır mıyım diye tereddütteyim 🙄
Abla eger psikoloji ilgini cekiyorsa Stefan Zweig kitaplarindan baslayabilirsin kisa ya ondan :) ben ince diye arada cerezlik onlardan okuyorum, bazen insanin okuyasi gelmiyor en azindan hic okumamazlik.olmuyor
Aşırı ayrıntıcı ya belki de o yuzdendir
Aman aman edebi yönü olsun olmasin detayci erkekler bana itici gelir, naz trip ondadir :) bence kitap.okumasi da arkadaşların yazdığı gibi, yani hava atmak için ki bir onceki mesajinizda sizi.kitap karakterlerine benzeterek yorum.yapiyormus demek ki kitap okumasa anasina dayisinin kizina falan benzetecekti :) yani kıyaslamasi var eyvah ki ne eyvah
Bence kitap okuyan bir insanın muhabbeti de kalitelidir, bilgisiyle etkiler ama bu bilgi birikim karsisindakini ezmez, tam tersine keyifle dinlersin çünkü doludur, konustugu her kelimede bir kültür akar. Yoksa sen şöylesin böylesin diyen adamın diğer hemcinslerinden farki artisi yoktur. Sizin görüştüğünüz beyefendi de bence öyle kültürlü biri degil tamamen kitap okuyorum diye hava atan kasinti bir tip.

Kizlar merhaba ,hoşlandigin çocuk hakkinda size bir sey sormak istiyorum.bu cocuk bayaği edebiyat yapmayi seviyor ,bunun dışında şiir okuyor seslendiriyor surekli kitap okuyor okumadıği kitap kalmamiş .bense tam tersi 😂 şiir severim ama oturup okudugmu hatrlamam kitap da oyle uni okurken hic zamanim kalmiyordu ders calişmaktan ve boyle boyle sogudum kitaba başlasam skılıyorum yarim kaliyor. Cocuk boyle kitaptan flan bahsedince ben yaninda kendimi kotu hissediyorm cunku hic bilgim yok :)) sonra konuyu degismeye ve sacmalamaya basliyorum 😄😄 sizce boyle şiir okuyan kitap okuyan bi erkek ne sever nasil bi kiz sever ,benden etkilenmesi icin ne yapayim 🤣
Ay aynı kocamla ben 🤣
Ben edebiyatı şiiri çok severim eşim kitap görünce fenalık basar içi sıkılıyormuş okurken. Ama geçiniyoruz yani içinizden gelmiyorsa kendinizi zorlamayın kendiniz olun. Edebiyat sadece ekstra konu açar aranızda evlenince size şiir okumayacak ne yiyeceğiz diye soracak çünkü 🤣

X