Edirne'de direniş kazandı, inşaat durduruldu, parkın adı 'Kıymet Teyze Parkı' olacak!

AngryPenguin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2012
5.394
1.442
Edirne'de, 75 yaşındaki Kıymet Peker'in kepçenin önüne sandalyesini koyarak direndiğipark hakkında İdare Mahkemesi 'koruma kararı' aldı.

(soL - Haber Merkezi) Edirne 1. Murat Mahallesi'ndeki çocuk parkının imara açılmasına karşı 75 yaşındaki Kıymet Peker, dün sandalyesini yıkımı yapacak kepçenin önüne koyarak direnişe başlamıştı.

Parkın imara açılmasının iptali için açılan davada Edirne İdare Mahkemesi, projenin yürütmesini durdurdu. Resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazanan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, parkın adının "Kıymet Teyze Parkı" olarak değiştirileceğini söyledi.

Parkı korumayı hep birlikte başardıklarını belirten Kıymet Peker; "Aydınlığın, temiz havanın ve yeşilliğin değerini bilmek gerekiyor. Buraya apartman yapacaklar, aydınlığımızı kapatacaklar. Çocuklar, gençler çiçeklerle elimi öpmeye geldiler. Bunu hep birlikte başardık" dedi.

Ağabeyi yoğun bakımda olduğu için Bursa'ya gideceğini belirten Kıymet Teyze, döndüğünde parkın oyuncaklarının yerine konmasını ve çocukların yeniden parkta oynamasını istediğini belirtti.

'Kıymet Teyze Parkı olacak'
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; "Hem yeşil alan olacak hem de çocukların oynaması için gerekli malzemeleri getireceğiz. Bu parkın adını da direnişle sembolleşen Kıymet teyzemizin adını vereceğiz ama soyadıyla değil, çünkü o bütün Türkiye'de, 'Kıymet teyze' olarak kabul gördü. Parkın ismi de 'Kıymet Teyze http://haber.sol.org.tr/kent-gundem...arkin-adi-kiymet-teyze-parki-olacak-habeParkı' olacak'' açıklamasından bulundu.