Ege Denizi'nde art arda göçmen faciası: 11 ölü

themis1990

canım oğlum mertim
Kayıtlı Üye
19 Haziran 2012
30.998
38.772
30
31112581.jpg


MİNİK BEDENLER YÜREKLERİ DAĞLADI

İlk olayın şoku atlatılmadan Bodrum'dan ikinci facianın haberi geldi. Yine İstanköy'e gitmek üzere lastik botla yola çıkan bu kez içinde Suriye uyruklu altı kişinin bulunduğu lastik bot battı. Bu olayda; yaşları 3-8 arasında değişen üçü çocuk ve biri kadın olmak üzere dört kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin cesedi, saat 06.00'da, Ali Hoca Burnu Plajı'ndan karaya vurdu. Çocukların üstlerinde de can yeleği olmadığı görüldü. Karaya vuran çocukların minik bedenlerini su sporları işletmecileri bularak jandarmaya haber verdi. İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma, inceleme yaptı. Minik bedenlerin kıyıda öylece hareketsiz yattığını görenler dram karşısında gözyaşlarını tutamadı. Ölenlerin cesetleri, Bodrum Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Sağ kurtulan iki kişi ise yarı baygın halde Ali Hoca Burnu'ndan karaya vurdu. Yine su işletmecileri tarafından bulunan yarı baygın kaçaklar, ambulansla hastaneye kaldırılıp tedaviye alındı. Ölenleri teşhis etmek için Bodrum Devlet Hastanesi morguna gelen yakınları olayda kardeş olan iki çocuğun 3 yaşındaki Aylan Kurdi ile 5 yaşındaki Galip Kurdi olduğunu belirledi. Morg önünde gözyaşları sel oldu. Gözyaşı döken çocukların yakınları, sinir krizi geçirdi.
BÖLGEDE GEÇİŞLER İÇİN HAREKETLİLİK GECE BAŞLIYOR

Kaçakların bölgeyi kullandıklarını belirten Su sporları görevlisi Kaan Cingisiz, "Tesisin yan tarafındaki dere yatağının içinde gece saatlerinden itibaren hareketlilik başlıyor. Botlarını burada şişiriyorlar ve hızlı bir şekilde denize taşıyarak kısa bir sürede de denize açılıp, gidiyorlar. Elimizden bir şey gelmiyor. Bazılarını uyarıyoruz ama bazıları dinlemeden yollarına devam ediyorlar. Büyük ihtimalle bu botlar arızalı veya patlak olabilir, çünkü hava çok düzgün ve fırtına rüzgar yoktu" dedi.
Öte yandan; Sahil Güvenlik ekipleri; gece boyunca İstanköy'e geçmek isteyen 100'ü aşkın kaçağın kurtarıldığını kaydetti.

31111360.jpg


O FOTOĞRAFI NEDEN KULLANDIK
Bodrum’da sabah saatlerinde büyük bir facia yaşandı. Yunanistan’ın Kos adasına geçmek isteyen kaçakların botları battı. Bu satırlar yazıldığı sırada 3’ü çocuk 11 kişinin cansız bedenine ulaşılmıştı.

Ajanslardan gelen yürek yakan fotoğrafları kullanıp kullanmama konusunda çok düşündük. Fotoğrafta ailesiyle savaştan ölümden kaçıp mutlu bir hayata kavuşmak isteyen küçücük bir çocuğun cansız bedeni görülüyordu. Haber merkezimizde fotoğrafı gören herkesin yüreği yandı, gözleri doldu, insan kaçakçılarına lanet etti.

Çok bilinen bir söz vardır. Bazen bir görüntü bir fotoğraf binlerce kelimenin anlatamayacağı şeyleri anlatır… Ramazan Öztürk’ün dünyayı sarsan fotoğrafı olmasa, Halepçe katliamının dehşetini belki de bu kadar derinden hissedemeyecektik. Nick Ut’un küçük çocukların acı içinde bombalardan kaçtığı fotoğrafı olmasa, Vietnam savaşı belki daha da uzayacak ve çok daha fazla insan ölecekti.

Çok düşündükten sonra biz de Bodrum sahillerinde yaşanan insanlık dramının yürek kanatan fotoğrafını kullanmaya karar verdik.

Okuyucularımızın tepkisini çok iyi anlıyoruz. Ama düşündük ki bu fotoğraf belki bazı şeyleri değiştirir. Artık buna benzer acıların yaşanmasına engel olur. Daha fazla çocuğun aynı şekilde ölmesinin önüne geçer…

Umarız bir daha bu minik çocuklar insan tacirlerinin vahşi hırslarına kurban gitmez ve bu fotoğraf bir devrin sonu yeni bir dönemin başlangıçı olur

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/29966881.asp
 

kito_

Gülümse ! ne düşündüğünü bilmesinler..
Kayıtlı Üye
24 Haziran 2013
3.067
4.692
bende aynı konuyu açmıştım ama farketmez.
orada yazdığımın aynısını yazacağım.İsyan ediyorum artık.Biz kadınlar ,anneler birşey yapmalıyız.Yoksa siyasilerin çoğu erkek evlat acısı nedir anlamazlar.Belki yüzlerce bebek çocuk öldü...Kimse umursamıyor.İnsanlık adına utanç verici.


ALLAH BELASINI VERSİN
SAVAŞI ÇIKARANINDA, SİLAH SATIP O PARAYI YİYENİNDE, SEBEP OLANINDA...