Bebek Beslenmesi Ek Gıda Başlangıç

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Ek Gıdaya Ne zaman başladınız?

• 4 ay

OY: 7 30,4%
  • 5 ay

OY: 5 21,7%
  • +6 ay

OY: 11 47,8%

• Ankete Katılan
    23

kkarems

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
13 Mart 2015
1.268
983
Merhaba kızlar 🌸

Tatlı minik kızan veya kızçelerimiz icin açtım aslında bu konuyu.

Yavaş yavaş belirli yemek sularinndan emziğe batırıp vermeye başladık aslında...
Mandalina,salatalık,pırasa vs tattirmaya en azından yalapsaptan bir dil çıkartıyoruz.

Ben ilk kizcemde kavanoz mamalar yani pureler pirinç unu ari maya(ari mamaya diyoruz 😁 ) tüketmiştim.
Aslında tarhana ile mama da yapiyordum ama simdi biraz telaşeeye vermiş gibi hissediyorum kendimi.

İlk ne ile başlasam,ne yedirsem ne içirsem diye bir telas var.
Kızcem ayın 20 sinde 4 aylık olacak e haliyle yavaş yavaş başlasam diyorum.

Sizlerinde önerisi benim için önemli.
Bana göre ek gıdaya başlama serüveni erken değil simdi başlamalıyım.

Ama ne vermeliyim sizler neler yaptınız
Sebze purelerini hazır almaktansa evde mi yapmalıyım

Özel tarifleriniz önerebileceğiniz ne varsa bekliyorum 👼🏻

6. Ay yani 180 gün dolunca başladık. Sindirim sitemleri o zaman oturuyor.
Havuç patates kabak gibi alerjen riski en düşük sebzelerle başladık. Sebze-yoğurt en son meyve olarak gittik biz.

Ayrıca ek gıdaya başlamak için belirli şartlar gözlenmesi lazım. Başını dik tutabilmesi, oturabilmesi, doğum kilosunun 2 katına çıkmış olması, yiyeceklere karşı istekli olması lokma gelince onu bilip ağzını açması gibi. 4 ay çok erken değil mi? Artık sadece mama alan bebekleri dahi 5-5,5 aylıkken başlatıyorlar.

6. Ay yani 180 gün dolunca başladık. Sindirim sitemleri o zaman oturuyor.
Havuç patates kabak gibi alerjen riski en düşük sebzelerle başladık. Sebze-yoğurt en son meyve olarak gittik biz.

Ayrıca ek gıdaya başlamak için belirli şartlar gözlenmesi lazım. Başını dik tutabilmesi, oturabilmesi, doğum kilosunun 2 katına çıkmış olması, yiyeceklere karşı istekli olması lokma gelince onu bilip ağzını açması gibi. 4 ay çok erken değil mi? Artık sadece mama alan bebekleri dahi 5-5,5 aylıkken başlatıyorlar.
Yoğurt ile baslamak istiyorum aslında ben. İlk kizcemde çalıştığımdan dolayı 3 aylık tibasladik biz ek gıdaya... Yani aslında kati bir kurali yok bu işin sadece süreçte biraz heyecan yaptım ne yapsam ne ile başlasam vs diye .

6+ ayda baslamistik. Doktor erken baslamayin demisti. İlk brokoli ya da muz yemisti, blw yontemiyle beslenmisti 😊

Benim bebis de 7 aylik olacak ama brokoli versem bogazina takilmaz mi , ya korkuyorum 😕
6,5 aylıkken verdim ben çiçek şeklinde eline, oynadı kemirdi bir sıkıntı çıkmadı. Bence parmak gıda olarak yiyebilinecek en kolay sebzelerden biri küçük taneli olduğu için😅
Yoğurt ile baslamak istiyorum aslında ben. İlk kizcemde çalıştığımdan dolayı 3 aylık tibasladik biz ek gıdaya... Yani aslında kati bir kurali yok bu işin sadece süreçte biraz heyecan yaptım ne yapsam ne ile başlasam vs diye .
yani katı olmasa da belli kurallar var bence doktora danışmadan ilerlemeyin.

böyle yorumları vs okuyunca ben ilk kizcemi Allah ne verdiyse beslemişim diyorum 😁 WOMAN WOMAN

Bende 4 aylıkken başladım çocugumun kaka yapma sıklığı azaldı dr çok kızdı başını bile tutamıo daha niye verdiniz dedi

Merhaba bende ek gıdaya başlamak üzereyim kızım şuan tam 5.5 aylık sabah kontrolümüz var. Doktor gelirsin ek gıdayı konuşuruz demişti son kontrolde bende çok heyecanlıyım tatlı bir telaş başladı bende ☺️

Allah bağışlasın 🙏. Benim de bir kızçem var. Biz 6 aylıkken başladık, sindirim sistemleri o zaman uygun oluyormuş. Ben kendi sıktığım meyve suyu, meyve püresi, bebek bisküvisi, havuç, kabak gibi şeylerle başladım. Organik ürün kullandım hep, hero baby organik bebek bisküvisi, organik havuç ve kabak. Hero babynin vitamin ve mineral oranı diğer markalara kıyasla daha yüksek. Size de tavsiye ederim, bence bağışıklığını çok güçlendirdi. Şimdiye kadar hiç hasta olmadı, ateşi çıkmadı

X