Bebek Beslenmesi Ek gıda kabul etmiyor!

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Cilekliekler7

Hakediyorum her milimini bu dik gülüşün..
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2020
970
1.687
Kızlar bebeğim 7 buçuk aylık. 5 bucuk aylıkken doktor tavsiyesi ile ek gıda tadımlarına başladık. Yani 2 aydır ek gıda vermeye çalışıyorum Ama yoğurttan öteye geçemedik. Hiçbir şey beğenmiyor, yemiyor. Her gün yeni tarifler deniyorum ama olmuyor olmuyor. Püre yemiyor, BLW usulü yemiyor, çorba yemiyor, kaşık maması yemiyor, tek tek veriyorum olmuyor, karıştırıp veriyorum yine olmuyor.. Sadece biraz yoğurt yiyor okadar. Sebzeleri haşlayıp yoğurtla karıştırıyorum az da olsa yiyor o şekilde. Ama nasıl alışacak bu şekilde bilmiyorum. Çok üzülüyorum, kendimi çok yetersiz hissediyorum. Bi önerisi olan var mı? Nerde yanlış yapıyorum?

Canım bu aylarda normal. Bende yaşamıştım bu durumları çok üzülüyordum. Doktor da biseu demiyordu normal zorlama diyordu kilosu falan iyi diyordu. Ama insanın içine sinmiyor . Ben son çare bebeği ac bıraktım kesinlikle bisey vermedim mama içiyordu benim zaten onu da vermiyordum. Sonra nasıl yemeye başladı. Sadece hafif şeyler ver sade seyler.

Siz yemek yerken mama sandalyesine koyup yanınıza alın sizinle birlikte yesin. Belki öyle yer.. benim oğlum öyle daha iyi yedi

lütfen üzülmeyin, 7,5 aylıkken ek gıdaya geçtik. Alerji sorunu yüzünden önce süt diyeti yaptım, baktım çoklu alerjileri var doktor katı bir diyet verdi ve 8 ay bittiğinde yavaş yavaş açmaya başlamıştım, oğlum bu süreçte sadece anne sütü, yoğurt ve muz yedi. İştahsızlıkla çok boğuştuk, şimdi 22 aylık ve yeni yeni yemeye başladı, 20-21 aylıkken 1,5 ay kadar iştah şurubu verdik. demiri ve b12 si eksikti, pandeminin ilk ayları olduğu için ölçtürememiştik, biraz acılı bir süreç kan aldırma kısmı, ama bir kan tahlili yaptırsanız genelde neden yemediği çıkıyor, sizin ne kadar yorulduğunuzu tahmin edebiliyorum, çok zor, yaşamayan bilemez

Canım bu aylarda normal. Bende yaşamıştım bu durumları çok üzülüyordum. Doktor da biseu demiyordu normal zorlama diyordu kilosu falan iyi diyordu. Ama insanın içine sinmiyor . Ben son çare bebeği ac bıraktım kesinlikle bisey vermedim mama içiyordu benim zaten onu da vermiyordum. Sonra nasıl yemeye başladı. Sadece hafif şeyler ver sade seyler.
Bizim doktor da zorlama diyor ama yemezse nasıl alışacak 1 yaşından sonra anne sütünün etkisi de azalıyor. 1-2 sefer aç bıraktım gerçekten daha iyi yedi, aç kalsın istemiyordum ama sanırım tek çözümün bu.

Bizim doktor da zorlama diyor ama yemezse nasıl alışacak 1 yaşından sonra anne sütünün etkisi de azalıyor. 1-2 sefer aç bıraktım gerçekten daha iyi yedi, aç kalsın istemiyordum ama sanırım tek çözümün bu.

Bak canım denemişsin sende . Öyle yap bi süre olsun alışana kadar devam et ac bırak . Sonra yemeye alışınca düzene sokarsin. 10 günlük bi süre sonra duzelir

Siz yemek yerken mama sandalyesine koyup yanınıza alın sizinle birlikte yesin. Belki öyle yer.. benim oğlum öyle daha iyi yedi
İnanın öyle yapıyorum. Gözünün içine baka baka yiyoruz masada çiğnemeyi öğrensin diye. Ağzını açıyor ama beğenmeyip atıyor

lütfen üzülmeyin, 7,5 aylıkken ek gıdaya geçtik. Alerji sorunu yüzünden önce süt diyeti yaptım, baktım çoklu alerjileri var doktor katı bir diyet verdi ve 8 ay bittiğinde yavaş yavaş açmaya başlamıştım, oğlum bu süreçte sadece anne sütü, yoğurt ve muz yedi. İştahsızlıkla çok boğuştuk, şimdi 22 aylık ve yeni yeni yemeye başladı, 20-21 aylıkken 1,5 ay kadar iştah şurubu verdik. demiri ve b12 si eksikti, pandeminin ilk ayları olduğu için ölçtürememiştik, biraz acılı bir süreç kan aldırma kısmı, ama bir kan tahlili yaptırsanız genelde neden yemediği çıkıyor, sizin ne kadar yorulduğunuzu tahmin edebiliyorum, çok zor, yaşamayan bilemez
Ya bir de akranlarını gördükçe daha çok moralim bozuluyor. Kıymalı sulu yemekler yiyo çocuklar. Her çocuk bir olmaz biliyorum kıyaslama diyorum kendi kendime ama yine de içim rahat etmiyor. ben beceremiyorum heralde diyorum.

Ya bir de akranlarını gördükçe daha çok moralim bozuluyor. Kıymalı sulu yemekler yiyo çocuklar. Her çocuk bir olmaz biliyorum kıyaslama diyorum kendi kendime ama yine de içim rahat etmiyor. ben beceremiyorum heralde diyorum.
bizimki hala kıymalı sulu yemek yemiyor, hala kuru şeyler seviyor, bazen çorba içiyor, çok su içiyor, meyve sebze et çerez.. dengeli bir şekilde vermeye çalışıyorum, şeker sevmiyor mesela, hiçbir zaman muhallebi kek pasta yediremedik, çocukla da ilgili biraz. ben akışına bıraktım ama 8-9 aylıkken paniktim resmen, günde 22 çeşit önüne koyup birkaç kaşık yoğurtla gün bitirdiğim çok oldu

7.5 aylikken kıymaĺı sulu yemek yedirenler düşünsün bence
Ek gıdaya erken başladınız diye erken adapte bekleyemeyin lütfen henüz erken
6 7 ay tadım 8 ay yavaş yavaş yemeklere geçiş ayıdır
Acele etmeye gerek yok asıl ek gıdaya 10.aydabn sonra başlıyor alerjik değilse siz ne pişirirseniz verin yesin 3 ay sonra

Acele etmeye gerek yok asıl ek gıdaya 10.aydabn sonra başlıyor alerjik değilse siz ne pişirirseniz verin yesin 3 ay sonra
Ya birazda baskıdan etkileniyorum galiba. Kayınvalidem sürekli yiyor mu, şundan yap yesin, su verdin mi, yemesi lazım diye konuşup durunca kendimi kötü hissediyorum.🙄 İnşallah zamanla alışır.

6.5 aylık ikizlerim var 1 aydır başladık sulu etli yemekleri 8. Aydan sonra hatta 9. Ayda planlıyorum. Biran okuyunca kafam gitti 😅😅

Ya erken değil mi 7,5 aylik bebegin kıymalı yemek yemesi? Etin dokusu da kokusu da yapısı da hazmedilmesi de çok farklı. Hani muz yogurt yulaf kabak patates verilir de. Sulu yemek vermeleri ilginç siz onlara bakmayın kayinvalide ye de bakmayın saçmalamis bence bu aydaki cocuk tadımlık şeyler ve hafif şeyler yer

Kızlar bebeğim 7 buçuk aylık. 5 bucuk aylıkken doktor tavsiyesi ile ek gıda tadımlarına başladık. Yani 2 aydır ek gıda vermeye çalışıyorum Ama yoğurttan öteye geçemedik. Hiçbir şey beğenmiyor, yemiyor. Her gün yeni tarifler deniyorum ama olmuyor olmuyor. Püre yemiyor, BLW usulü yemiyor, çorba yemiyor, kaşık maması yemiyor, tek tek veriyorum olmuyor, karıştırıp veriyorum yine olmuyor.. Sadece biraz yoğurt yiyor okadar. Sebzeleri haşlayıp yoğurtla karıştırıyorum az da olsa yiyor o şekilde. Ama nasıl alışacak bu şekilde bilmiyorum. Çok üzülüyorum, kendimi çok yetersiz hissediyorum. Bi önerisi olan var mı? Nerde yanlış yapıyorum?
Benim oğlumda öyleydi canım 1 yaşından sonra düzene girmeye başladı. Sen de hiç zorlama belki yaşından sonra yemeye başlar canım. Yemek konusu her yaşta sıkıntı oluyor malesef. Oğlum şuan 2.5yasinda yarım kaseyi geçmez asla yediği. Baskı yapmıyorum diye kızıyor annem. Bende saldim çocuğu napim. Kafasına göre ne isterse ne kadar isterse onu yiyor

Merhaba
Öncelikle bebeğinizi kimseyle kıyaslamayın kilosu yedikleri vs o da kendine has bir birey 😊 sağdaki soldakilere de takılmayın çok biliyo onlar bana da kocam tarafı sütün yetmiyor doyurmuyo sonra memeyi bırakınca yer efsanelerinin hepsini söylediler. Ama hiç biri gerçek çıkmadı.
Kızım 3 yaşında yedikleri pilav makarna yoğurt çorbası haşlanmış tavuk. Sade tatları seviyo salça vs ona göre değil. Daha kötüsü yeni tatlar açık da değil. Memeyi de bıraktı ama değişmedi iştahı aynı. Zorlamayın diyo doktorlar. Kan değerleri iyi ben de üstüne düşmüyorum. Sade tadları deneyin. Bir de yemeği vermeden önce siz de tadına bakın. Kötüyse yemiyorlar. Zor bi durum ama kan değerleri iyiyse takılmamaya çalışın.

X