Bebek Beslenmesi Ek gidaya gecen anneler

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Gulsenn77

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2020
425
368
38
yarın ek gidaya başlayacağız ve hiç-bir bilgim yok çok zor durumdayim stresliyim.....doktorumuz yoğurt ve sebzeden baslayabiliriz dedi.2 hafta snra meyve püreleri olucak.ben nasıl yapicam yoğurt sadece denedim 3 gün kuralı olarak sorun olmadı şükür .yarın sebze nasıl yapicam nasıl vericem ,mama alio yavrularım mama ne zmn kesilir. Kafam çok karışık, hiçbişey bilgim yok yardımınıza çok ihtiyacım var .

yarın ek gidaya başlayacağız ve hiç-bir bilgim yok çok zor durumdayim stresliyim.....doktorumuz yoğurt ve sebzeden baslayabiliriz dedi.2 hafta snra meyve püreleri olucak.ben nasıl yapicam yoğurt sadece denedim 3 gün kuralı olarak sorun olmadı şükür .yarın sebze nasıl yapicam nasıl vericem ,mama alio yavrularım mama ne zmn kesilir. Kafam çok karışık, hiçbişey bilgim yok yardımınıza çok ihtiyacım var .
Patates soğan havuç kabak hepsini doğrayıp haşlayın bilendirdan geçirin azıcık yağ ekleyin

Buharda pişirirebilirsiniz doktorum sebzeler buharda meyveler cam rendede demişti.

Instagram, instamom'larla doldu. Hiç bilginiz olmaması tuhaf. #ekgıda diye aratarak bile tonla şey bulursunuz. Ben yıllardır post kaydediyorum, bir gün lazım olacak diye.

Blw becerebilirseniz o şekilde ilerleyin çok faydasını görürsünüz. Bir kere püre halinde ve her şeyi karıştırarak vermediğiniz için damak tadı gelişir ve tekrar katı gıdaya alıştırma derdiniz olmaz. Bebek kendi kendine yemeyi öğrenir seçimlerini kendi yapar bu da öz güveni için çok iyi.
İlk önce tadın üç gün kuralı olarak ilerleyin hiç bir şeyi birbirine karıştırmayın.
hangi ayında ne verilir listeyi de ekliyorum

Eki Görüntüle 3051925
1650433053273.png

Son düzenleme:
Brokoli, havuç, karnabahar sirkeli suda bekletip yıkadıktan sonra havucu ince ince, diğerlerini dal dal kesip, buharda 20-25 dk pişirin. Küçükse verirken çatalla hafif ezip verin, belli aydan sonra eline verin kendisi yer. Yaz meyve sebzelerini yazın verin.
Yada sebze çorbası, yine karnabahar, havuç, patates, soğan, ıspanak küçük küçük doğrayın tencerede pişirin, zeytinyağı da ekleyin. Yine çatalla hafif ezip verin. Blender kullanmayın, çiğnemeyi öğrenmiyorlar sonra.

Üç gün kuralı önemli

Blenderla başlarsanız hep öyle ister, başta çatalla iyice ezmek sonra sonra da puturcukleri artırmak daha iyi ( benim tecrübem bu yönde)

Sonrada eline biseyler tutusturarak yemesini sağlamak.(bazı bebeklerin boğazına çok takılıyor burda süreci siz tayin edeceksiniz)

Hiçbir şeyi karıştırarak vermedim.
Sekiz aylıkken tereyağına başladım günde bir çay kaşığı tereyağıyla yumurtanın sarısını pişirdim çatalla ezip verdim (en sevdiği öğün buoldu hep)

İkinci kızımda daha cesur davrandım ve ek gıda döneminde pek zorluk çekmedim.suan kızım bir yaşında sayılır ve önüne ne koysam yer (çok yemesi gerekmiyor)

Başlarda biraz isteksiz olabilir oyunla dikkatini dağıtarak üç beş yemesini saglasaniz yeter ek gıda adı üstünde doyumluk vermiyoruz

Önemli not:her sofrada sizinle olsun bebeğiniz oturamiyorsa kucağınızda olsun nasıl yediğinizi görsün
zamanla taklit edecektir

neler yiyebilecegini calcifer paylaşmış zaten
Bizim ilerleyisimiz böyle oldu

Ha bide bununla ilgili bir sürü sayfa var oraları takip edebilirsiniz

X