Ekonomi Bakanı açıkladı! İç savaştaki Suriye’den patates ithal edildi

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
47.294
162.796
49
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, patates fiyatlarındaki artışa karşı Türkiye'nin Suriye'de operasyon yaptığı bölgeden ürün getirildiğini belirterek, "Bunun sonucu olarak şu anda pazarda patates fiyatlarının 2 lira civarına geldiğini görüyoruz" dedi.


IMG_2903.jpg


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri arasında güncellenen serbest ticaret anlaşmasına ilişkin Bakanlıkta düzenlenen basın toplantısının ardından soruları yanıtladı.

SURİYE’DEN 4 BİN TON PATATES GELDİ
Zeybekci, Türkiye’nin Suriye’de operasyon gerçekleştirdiği bölgeden, patateste artan fiyatlara karşı toplam ihtiyacın yüzde 1’ine karşılık gelen yaklaşık 4 bin ton patates getirildiğini belirterek, “Bunun sonucu olarak da şu anda pazarda fiyatların 2 lira civarına geldiğini görüyoruz. Gittiğim halk pazarında patatesin fiyatı 2 lira civarında, istediğimiz noktaya geldi. İthalata sıcak bakmıyoruz ama içeride spekülatör ve tefecinin hem üreticiyi hem de tüketiciyi zorlayarak, mağdur ederek atacağı adımlara karşı da kararlı bir şekilde duruşumuz olacaktır” dedi.


Nohut üretimine de değinen Zeybekci, üretim miktarının bu yıl yaklaşık yüzde 20 artacağını dile getirdi. Zeybekci, fiyatların ürünün ilk çıktığı Adana, Mersin bölgesinde 2 liraya kadar düştüğünü, çiftçinin korunması adına bununla ilgili de ithalatı engelleyici tedbirler aldıklarını anlattı.

Zeybekci, döviz kurundaki gelişmelere ilişkin soruya cevap verirken de Türk lirasının değerinin makroekonomik sonuçlara uyum sağlayacağını, önümüzdeki süreçte liranın değeriyle spekülatif bir şekilde oynanması döneminin biteceğini kaydetti.

https://www.milligazete.com.tr/habe...i-ic-savastaki-suriyeden-patates-ithal-edildi
 
Son düzenleme:

seyirdefteri

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2012
809
538
Bi ara oralarda kimyasal silah kullanildigi iddasi vardi. Simdi o patatesleri nasil yiyecek bu millet.
Çernobil sonrasi karadeniz cayi ve findigi gibi.
Ayrica patates hasati geldiginde bizim ciftcinin patatesi nolcak. Yine elinde patlarsa seneye hic üretim olmaz tamamen disa bagimli bir durum olmazmi