Ortopedi El-Bilek Kanalı ( Karpal Tünel Sendromu)Bilgi, paylaşım alanı

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
12 Temmuz 2006
50.291
183.036
50
Karpal tünel sendromu, el bileğinin bir hastalığıdır. Bilekteki karpal tünelden geçen median sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkar.

El-Bilek Kanalı Hastalığı belirtileri nelerdir?

Geceleri ellerde ortaya çıkan ve zaman içinde giderek şiddetlenen uyuşmalar ve ağrılar. Uykudan uyandırcak kadar kötü olabilir ve kola, omuza yayılabilir.
Avuç içinde ve parmaklarda his kaybı veya elektrik çarpması hissi. Özellikle baş, işaret ve orta parmaklarda görülür.
Elde kuvvet kaybı, tutamama, tutulan şeyleri düşürme.
Eli sallamakla bu ağrıların hafiflemesi.

Neden olur?
El-Bilek kanalı hastalığı hekimler tarafından çok eskiden beri bilinmesine rağmen başka hastalıklarla karışabilmekte ve çoğu zaman hastalar doğru tanı alamadığı için hekim-hekim dolaşmaktadır. El-bilek kanalı hastalığı yerine boyun fıtığı tanısı alarak ameliyat olmuş ancak şikayetlerinden kurtulamamış hastalara sık rastlanmaktadır.

El bileği karışık bir anatomik yapıya sahiptir. Parmak ve el hareketlerini sağlayan adele-sinir-damar kompleksi buradan geçerek, dağılır. Median sinir dediğimiz, başparmak ve işaret parmağının hareket ve duyusunu sağlayan bir sinirde bileğin iç yüzünün ortasından geçerek el içinde dallara ayrılır. Bu sinirin üstü, el bileği hizasında ve kısmen de avuç içinde kalın koruyucu özelliği olan bir bandla kaplıdır. Bu koruyucu band , orta yaşlara doğru çeşitli nedenlerle kalınlaşarak, altında kalan ve koruduğu siniri sıkıştırır.En sık nedeni aşırı kullanmaya bağlı bant kalınlaşmasıdır. Özellikle bileğine yük vererek senelerce çalışan kimselerde, daktilo-bilgisayar kullanlarda, örgü ören ve yoğun ev işleri yapan ev hanımlarında, oto tamircileri gibi el bileğini çok kullanan kişilerde sık ortaya çıkar.

Bazen bu hastalık başka bir hastalığın parçası olarak karşımıza çıkabilir.

Diabetes Mellitus
Hipotiroidizm
Akromegali
Romatoid Artrit
Gut gibi..

Nasıl teşhis konulur?
Tanı, şikayetlerin ayrıntılı öyküsü ve bu duruma yol açacak diğer nedenlerin araştırılmasıyla konulur. Boyun fıtığı ve kireçlenmesi tanısı konan hastaların bir kısmında , el bilek kanalı hastalığı da mevcut olup, bu duruma çift darlık adı verilir. Hem boyunda omurilik ve sinir kökü sıkışmıştır, hem de el bileği kanalı darlığı mevcuttur.

Boyun MR’ı ve ENMG (sinir elektrosu) tetkikleri yapılarak tanı kesinleşir.

El-Bilek Kanalı Hastalığının Tedavisi
Başlangıçta,

Aşırı kullanmayı engellemek, el bileğine aşırı yük binmesine neden olacak işlerden kaçınmak
Ağrı kesiciler ve antienflamatuvar ilaçlar
Bilek egzersizleri
El bileği atelleri, gece atelleri
Lokal ya da sistemik kortizon enjeksiyonları çoğu kimse için yeterli olmaktadır.

Ancak zaman içinde şikayetler tekrar başlar ve kalıcı çözüm basit bir cerrahi girişimle sinirin serbestleştirilmesidir. Lokal veya genel anestezi altında, mikroskop kullanılarak el bileğinden avuç içine doğru yapılan 1-2 santimlik bir kesiyle, sinirin üstündeki band kesilerek, sinirin sıkışması ortadan kaldırılır. Bu yöntem kalıcı bir rahatlamaya neden olur. Ameliyat sonrası 3-5 gün el bileği istirahatini takiben, hasta normal yaşantısına döner.

Önerilerimiz:
Daktilo ve bilgisayar kullanırken, zaman zaman ellerinizi istirahat ettiriniz.
Ev işlerinde bileğe çok güç binen durumlarda dikkatli olunuz.
Gece uykuda bileğinizin üstüne yatmayınız.
Özellikle geceleri ellerinizde uyuşmalarla uyanıyorsanız, uykunuz bölünüyorsa el-bileği kanalı hastalığı başlıyor demektir.
Tedavisi mümkün olan bu hastalıkta basit bir cerrahi girişim kalıcı çözüm sağlar.
ALINTIDIR
 
Son düzenleme:

roxett

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.283
60
45
ya benim annemde de çıktı. el işi örmekten yanii. :KK43:(( hiç bişeyde abartıya kaçmamak lazım kadın milleti seviyo el işini
 
E

EU1

Ziyaretçi
Demek ki vucudumuzun sağlıklı işlemesi için kendimize dikkat etmemiz gerekiyor,
sağol munecim paylaşım için.
Bende o elektrik çarpması hissi ellerde değil de boyunla omuz arası bi yerde oluyor.
 

didemsu

Nirvana
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2006
179
2
Arkadaşlar iki aydır geceleri ellerimde uyuşma karıncalanma vardı.doktora gittim EMG çekimi yapıldı.tanı Karpal tünel sendromu.üstelik her iki elimde ileri seviyede..yani cerrahi müdahale gerekiyor.
bu haftasonu sağ bileğimden ameliyat olacağım
acaip gergin ve üzgünüm...
:KK43:
lütfen dikkatli olun
özellikle mause kullanırken bileğinizi masaya koymayın.
sevgiler..
 

Emez

Guru
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2006
1.284
2
49
arkadaşlar merhaba

gece uyuşmaları bende de oluyordu ve ben bunu yüzükoyun yatarak elimi yastığın altına sokmuş olabileceğime bağlıyordum. ve ayrıca kürek kemiğimin üzerinde ara ara nükseden bir noktada oluşan bir acı. geçtiğimiz hafta da el ile dirseklerim arasında bayağı bir ağrı var. sallayınca hakikaketten azalıyor gibi.

peki benim hangi doktora gitmem lazım. yardımcı olursanız sevinirim.
( bu arada ben bütün gün bilgisyar kullanıyorum. sebebi herhalde buna bağlı)
 

didemsu

Nirvana
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2006
179
2
dün öğlen ameliyat oldum.çok kolay olmadı normalde 15 dakikada biter demişlerdi.ancak benim sağ elim çok fenaymış.ve 1 saat sürdü
bütün gece acıdan uyuyamadım.
şimdi ilaçlarla ayaktaym.
paeonia canım sol elim için atel verdi.ama sağ çok ilerlemişti.
inşallah şmdi iyi olur.

emezcim nöroloji doktoruna bi görün istersen
 

didemsu

Nirvana
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2006
179
2
aman ihmal etmeyin.
bugün ameliyat kesiğimi görüm 15 dikiş var.bayağı uzun moalm bozuldu.
buna da şükür.
 
O

OcerenO

Ziyaretçi
hiç duymamıştım böyle bişey geçmiş olsun hepinize kızlar
 

yesilim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2006
8.868
18
karpal_t1.gif


karpal_t2.gif


KARPAL TUNEL SENDROMU NEDİR?

Karpal Tunel Sendromu, üst ekstremitedeki en yaygın tuzak nöropatisidir. Tuzak nöropatisi, omurilikten çıkan periferik sinirlerin ekstremitelere giderken yakınındaki anatomik yapılardaki oluşan basılar nedeniyle gelişen bir nevi periferik sinir yaralanmalarıdır. Median sinir ( N. Medianus ), bilek çizgisinin hemen altında
" Karpal Tunel " içindeki seyrinde basıya uğrar.
Genellikle orta yaşlı insanlarda görülür. Kadınlarda rastlanma oranı erkeklere nazaran 4 katı fazladır. Vakaların yarısında tutulum her iki eldedir.

NEDENLERİ

1. Travma : Çoğunlukla meslek veya hobi ile ilişkili olabilir.
* El veya bileğin sürekli tekrarlayan hareketi Örn. Marangozlar
* Alet veya diğer nesnelerin tekrarlanan kuvvetli yakalanması veya sıkıştırılması.
* El veya bileğin kaba pozisyonları, bilek ekstansiyonu, ulnar deviasyon veya özellikle zorlu bilek fleksiyonu.
* Karpal tunel üzerine direkt basınç.
* Vibrasyon yapan el aletlerinin kullanımı.
2. Sistemik Durumlar :
* Diabetes Mellütis
* Hipotiroidizm
* Akromegali
* Romatoid Artrit
* Gut
* Aşırı şişmanlık
* Lokal travma
* Gebelik sırasında geçici olarak görülebilir.
3. Ön kolda A - V diyaliz şantı olan hastalarda karpal tunel sendromu olasılığı fazladır.

BULGU VE BELİRTİLER
Karpal Tunel Sendromunda fizik muayenede çok fazla bir şey tespit edilemiyeceği için daha çok hastanın anamnezi ( hikayesi ) ve şikayetleri değerlendirilmelidir.

1. Duyu bozuklukları; Karakteristik olarak hastalar geceleyin " uyuşuk el" ile uyanırlar ve el sallayarak veya sarkıtılarak veya parmakları ovalıyarak hafifletmeye çabalarlar. Uyuşukluk, baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının yarısını kapsar. Ayrıca avuç içinde yukarıda sayılan parmaklar ile el bileği eklemi arasında kalan alanda da duyu bozuklukları hissedilir. Bazı vakalarda uyuşukluk, koldan omuza kadar yayılabilir.,
2. Elde kuvvetsizlik : Özellikle el sıkma esnasında hissedilir.
3. Tenar adelelerde erime : Karpal tunelin pek çok hekim tarafından biliniyor olmasından dolayı, adelelerde erime başlamadan teşhis edildiği için pek rastlanan bir belirti değildir.
4. Phalen Testi : 30 - 60 saniye süre ile bileğin tam fleksiyonu ( içe bükülmesi ) ağrı ve duyu bozukluklarını artırır/ortaya çıkartır. % 80 vakada pozitiftir.
5. Tinel Bulgusu : Karpal tunel üzerine hafifçe vurmak ile median sinir dağılımında parastezi ve ağrı; vakaların % 60 ında pozitiftir.
6. İskemik test etme : Tansiyon aletinin manşonu ön kola yerleştirilir 30 - 60 saniye süre ile şişirilir bu esnada ağrı ve duyu kusurları oluşursa test pozitif olarak değerlendirilir.

Karpal tunel sendromu en çok servikal radikülopati dediğimiz boyundan kaynaklanan sinir kökleri ile ilgili rahatsızlıklarla karışabilir. Örn. Boyun fıtıkları. Servikal radikülopatilerde şikayetler boyun hareketi ile artar istirahatle geçer.

NASIL TEŞHİS EDİLİR ?
Klinik muayenede yukarıda değinilen Phalen testi ve Tinel bulgusu fikir vermekle beraber kesin teşhis EMG ile konur. Ancak yine de % 31 e kadar vakada EMG nin normal olabileceği unutulmamalıdır.
Laboratuvar testleri etyolojinin karanlık olduğu durumlarda önerilir. Örn. Kan şekeri diyabeti ekarte etmek için, tiroit hormon seviyeleri hipotroidi yönünden araştırılmalıdır.

TEDAVİ

* Cerrahi Olmayan Tedavi : Kısa süreli, hafif tutulum gösteren vakalar için önerilir.
1. İstirahat
2. Non-steroid anti-enflamatuvar ilaçlar
3. Nötral pozisyon sargıları : Tutulum hafif veya orta dereceli olduğu zaman % 50 vakada iyileşme sağlar. Hasta ağır elişi çalışmasına dönmediği sürece iyi sonuç verir. Nüks sıktır.
4. Steroid enjeksiyonu : 15 ay içinde % 30 vakada nüks olabilir. Tekrarlayan enjeksiyonlar mümkündür.
* Cerrahi Tedavi : Cerrahi olmayan tedaviye dirençli vakalar için veya ciddi duyu kaybı ve tenar adelede atrofinin mevcut olduğu vakalar için uygulanır. Karpal tunel iki taraflı ise genelde daha ağrılı olan el opere edilir.
 

yesilim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2006
8.868
18
Egzersizler

KTS'nu engellemek için bazı egzersizler tanımlanmıştır. Sabah çalışmaya başlamadan önce ve çalışma sırasında zaman zaman mola verilerek yapılan bu egzersizler KTS'dan sorumlu olan median sinir üzerindeki basıyı azaltır. Bir dakikalık bir egzersiz sonrasında tünel içi basınç en az 10 dakika süreyle dinlenme basıncının bile altına düşmektedir. Ayrıca karpal tünel sendromu olan kişilerin 7-10 gün süreyle kapı zili çalmak, bardak tutmak, alışveriş arabası itmek gibi günlük aktivitelerden kaçınması gereklidir. Bu basit aktiviteler tünel içi basıncı arttırarak durumun kötüleşmesine neden olabilmektedirler.

Bazı araştırmacılar KTS tanısı konduktan sonra tedavinin tam etkili olabilmesi için en az 1 hafta süreyle kişinin egzersiz yaptığı dönemler dışında ellerini kesinlikle kullanmamalarını önermekte ve hafif aktivitelere bu bir haftalık dönemin sonunda başlamalarını önermektedirler.

Önerilen egzersiz şu şekildedir.
Kolları ileri doğru uzatın, bilek ve parmakları gererek 5 saniye bu şekilde bekleyin
Bilekleri düz konuma getirin ve parmakları gevşetin
Her iki elinizi yumruk yapın
Elleriniz yumruk şeklindeyken bilekleri aşağı doğru bükün ve 5 saniye bekleyin
Bilekleri düz konuma getirin ve parmakları gevşetin
Bu egzersizleri 10'ar defa yaptıktan sonra kolları yanda serbest şekilde bırakıp birkaç saniye süreyle hafi hafif sallayın
 

papatya_77

kaplumbağahızıyladevam
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2008
335
1
geçmiş olsun geçen yıl bende fizik tedavi gördüm iyiydi ama yine başladı ağrılarım
 

tugce32

Guru
Kayıtlı Üye
23 Kasım 2007
294
4
benimde hamileliğimde hafif uyuşmalar başlamıştı şu an doğumdan 2 ay geçmesine rağmen parmaklarımdaki uyuşmalar geçmedi. bu konuda tedavi olan arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.
 

pxixtxixrcxixk85

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2008
9.074
0
38
ya benimde oluo bazen geceleri,ellerim uyuşuo ama ben yüzüstü yatıorum ve ellerimi hep altıma alıorum ondan die düşünüodum ama bundan dolayıda olabilir yaa,çünkü bütün gün bilgisayar kullanıorum,bazen çok yazdığımda kollarım ağrıo felaket.
 
E

EU1

Ziyaretçi
ya benimde oluo bazen geceleri,ellerim uyuşuo ama ben yüzüstü yatıorum ve ellerimi hep altıma alıorum ondan die düşünüodum ama bundan dolayıda olabilir yaa,çünkü bütün gün bilgisayar kullanıorum,bazen çok yazdığımda kollarım ağrıo felaket.

benim ellerimin küçük ve yüzük parmakları uyuşuyordu. kendim araştırdım ulnar sinir sendromunda böyle oluyormuş. kalktım gitti nörolojiye. aynen anlattım. ön tanı olarak ulnar sinir sendromu dedi. sonra emg istedi. 2-3 ay sonraya verdiler. gittim, yaptırdım. doktor inceledi hiçbir şeyin yok dedi :))))) sonra da uyuşmaz oldu zaten.
doktor bir de dedi ki bu sonuç kağıdını atma çok önemli bir ölçüm bu dedi. ben de saklıyorum sevinçle :))))
arkadaşlar yani benim bütün belirtiler tuttuğu halde hastalık çıkmadı Allah'ıma çok şükür. doktordan korkmayın, bişey hissettiğinizde hemen doktora koşun. her tür hastalıkta erken teşhis her şeyden önemli. üstelik bir de hasta çıkmazsanız değmeyin sevincinize :)))) bir de gitmezseniz boşu boşuna moralinizi bozduğunuzla kalmış olacaksınız...
rahatsızlıkları olan bütün arkadaşlara Allah'ımdan acil şifalar diliyorum....
 

ozlmgkhn

Guru
Kayıtlı Üye
19 Eylül 2008
1.950
1
hepinize geçmiş olsun.
benim anneminde sağ elinde oldu bu şikayetlerin hepsi ve haziran ayında ameliyat oldu ameliyatı zor oldu 3 hafta alçıda kaldı biz çok daha basit bişey olucağını düşünmüştük. şimdi bileğinde yine şiddetli ağrıları var ve busefer bileğinin sağ tarafında kaslarda sıkışma olmuş ve tekrar ameliyat dedi doktoru. bu seferde korkuyor tabiki geçen sefer çok çektiği için
aslında fazlaca hamarattır bi dakka durmaz yoksa bu kadar şikayeti olmazdı. örnek alalım dikkat edelim yani :))
 

incimnaz

CanArkadaşımÖzlüyorummm
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2011
3.602
29
Kızlar son bir senedir el uyuşması yaşıyorum son zamanlarda çok ilerledi geceleri uyandırıyor saatlerce uyuşuk ve acı içinde yaşamaya çalışıyorum
önce beyin sinir doktoruna gittim boyun fıtıgı olabilirsin dediler boyun emarımı çektiler ama boyun fıtıgından olmadığı ortaya çıktı beyin doktoru dahiliyeye sevk etti oda testler yaptı sebebini bulamadı oda nörolojiye sevk etti oda guatrdan şüphelendi yine testler yapıldı guatr olmadığım anlaşıldı , başka bir sürü hastalığında oluduğu için kesin bişe demedi nörologda ortopediste ve fizik doktoruna git dedi
kendi tanım şuki bende karpal tünel el sendorumu olabilir
benim size sorun şuki ben doktor doktor gezmekten bıktımd ,bana akıl verin el uyuması , bazen oluşan güç kaybı ve acı için hangi doktora gitmem gerekir bu şikayetleri yaşayan arkadaşlarım varmı lütfen yardımlarınızı bekliyorum herkese sağlık diliyorum
 
X