Elektriklenme

oluley

Guru
Kayıtlı Üye
25 Mart 2012
207
221
Belki bu da dert mi diyeceksiniz ama inanın bıktırdı artık. Konu elbiselerden kaynaklı elektriklenme. Yaz kış fark etmeksizin üzerimde statik elektrik oluşuyor. Elbiseleri dolaptan çıkartmamla başlıyor. Üzerimdeyken resmen vucuduma yapışıyorlar. Bir aralar yumuşatıcı kullanımına başladık sırf elbiseler elektriklenmesin diye. Faydasını gördüm ama şu son zamanlarda faydası 0. Ellerimi ıslatıp elbiselerimin üzerinden geçiyorum elektrığı alması için ama bir kaç adım yürüdükten sonra yine aynısı. Kazakları üzerimden çıkartırken resmen elektrikten oluşan kıvılcım gördüm. Ceketimi çıkarttığım an kıvılcım sesleri çıkıyor. Hadi evdeki herkeste olsa neyse diyecem vardır birşey ama evde dört kişiyiz ve sorun sadece bende varmış gibi. O kadar sinir bozucu ki. Aynısını yaşayan ve çözüm önerisinde bulunabilen birisi varsa çok sevinirim.

Evinizde kedi köpek var mı ? Bu da elektriklenmeyi arttırıyor tüylerinden dolayı

Herşeyi yıkayıp dip köşe temizlik yapın bi nebze azalıyor

Polyester kumaşlar çok elektriklenir.
Ayağını süreyek yürümek de elektriklenme yapar.
Çıplak tene giymek yerine ince bi koton altın üstüne de giyebilirsiniz.

elektriklenme elbiseden kaynakli degilde sizden kaynakli sanki.
biraz toprağa basin

Ben de aynı dertten mustaribim. Çocuklara değdiğimde, arabanın kapısını açarken, metal kapı kollarına değdiğimde sürekli çarpıyor. Hele ki şişme montlar, kazak veya yün kaban giydiğim günler benim için çok elektrikli geçiyor :) Ben çözümünü bulamadım, elimi değdirmemeye çalışıyorum genelde, yani elimle değil de kolumla açıyorum mesela kapıyı, ya da kazağımı elime çekip kazağımla tutuyorum. El kremi ve su çözüm oluyor ama sürekli elini, üstünü başını kendini ıslatman gerekiyor. Hatta evde bir koltuğum var, kumaşından dolayı ona oturduğum zaman bile o elektriğin vücuduma yüklendiğini hissediyorum, o koltuğu da sık sık ıslak mendille siler ıslatırım mesela :) Islak mendili mesela kazağınızın üstünde şöyle bir gezdirebilirsiniz, işe yarıyor. Toprakta yürümek de geçici çözüm, sonuçta elektriği toprağa boşalttıktan sonra yine o elektrik sana yükleniyor bir şekilde. İnternette bir antistatik sprey buldum, kumaşlar için kullanılıyormuş. Ama şu an stoğu yok, stoğa girer girmez onu alıp deneyeceğim, sürekli elimde çantamda o spreyle gezerim artık.

Belki bu da dert mi diyeceksiniz ama inanın bıktırdı artık. Konu elbiselerden kaynaklı elektriklenme. Yaz kış fark etmeksizin üzerimde statik elektrik oluşuyor. Elbiseleri dolaptan çıkartmamla başlıyor. Üzerimdeyken resmen vucuduma yapışıyorlar. Bir aralar yumuşatıcı kullanımına başladık sırf elbiseler elektriklenmesin diye. Faydasını gördüm ama şu son zamanlarda faydası 0. Ellerimi ıslatıp elbiselerimin üzerinden geçiyorum elektrığı alması için ama bir kaç adım yürüdükten sonra yine aynısı. Kazakları üzerimden çıkartırken resmen elektrikten oluşan kıvılcım gördüm. Ceketimi çıkarttığım an kıvılcım sesleri çıkıyor. Hadi evdeki herkeste olsa neyse diyecem vardır birşey ama evde dört kişiyiz ve sorun sadece bende varmış gibi. O kadar sinir bozucu ki. Aynısını yaşayan ve çözüm önerisinde bulunabilen birisi varsa çok sevinirim.
Koltugunuz tay tüyü mü
O çok yapıyor

Ben yaşadım çok sinir bozucu nereye dokunsam çarpılıyordum ev terliklerimden kaynaklandığını fark ettim ,değiştirdim. Siz de bir deneyin.

makinalar da yapıyor. Özellikle kurutucular. yurtdısındayım bunun için spreyler ve makinanın içine atılan parça bezler var. Hani şu renk karışmasın diye atılan bezler gibi. Öyle bir şey muhakkak vardir. İnternetten satış sitelerine bakın.

Giysilerinizin kumaşına, ayakkabınızın ve terliğinizin ham maddesine dikkat edin. Sabah ve akşam toprakla temas edin. Her ayağa kalktığınızda, wc ye, mutfağa, diğer odalara vs geçerken avuç içlerinizle duvarlara temas edin. Bende de fazlaca olduğunda duvarlara sıkça temas ederek, oturduğum yerde bile avuç içlerimi sıkça duvarlara bastırarak atlatıyorum. Gerçekten alıyor elektriği Hoppa

Konudan bağımsız olacak ama sabahtan beri elektrik carpıyor benı, bu ne olaki derken baslıgı gordum. Saclarım mı yandı o an başlık açılmıs olur, biri mi ekti beni bir girerim anında başlığı. Elektriklenme baslıgı işin nirvanası oldu

X