Elma sirkem ALKOLE dönüştü ne yapabilirim?

BenCapriS

Guru
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2011
551
5.060
37
Merhaba,
3Eylül de kurduğum elma sirkem (kırmızı elma, sirke,şeker,tuz,bulgur ,nohut ve su) alkole dönüşmüş. Kokusu kesinlikle kendini belli ediyor. Dökmekte istemiyorum. Kurtarmak için ne yapabilirim? Fikri olan lütfen yardımcı olabilir mi? :110::110:
İnternette çok fazla araştırma yaptım ama tam anlamıyla birşey bulamadım.

guzelgunler2019 guzelgunler2019 içerim dersen göndereyim sana :KK45: :KK45:. Çok keskin bir kokusu var yalnız. Ben burdayım diyorrrr
Ay ben içici değilim yaa😂
Ama benim babannem hep ilaç niyetine erikten rakı yapmış, hepsini dedem içmiş arkadaşlarıyla. Buna kızan babannem de hepsini satıp bi galon saklamış, onu da torunu ergenlikte pet şişeye koyup içti yaa😂😂 ondan dedim bi eapri yapayım yüzün gülsün.
Alkol varsa yakarsan ancak gider, yakarsan da artık ondan sirke olmaz. Sanırsam sen o sirkeyi lavabo temizliğinde kullanabilirsin

Ay ben içici değilim yaa😂
Ama benim babannem hep ilaç niyetine erikten rakı yapmış, hepsini dedem içmiş arkadaşlarıyla. Buna kızan babannem de hepsini satıp bi galon saklamış, onu da torunu ergenlikte pet şişeye koyup içti yaa😂😂 ondan dedim bi eapri yapayım yüzün gülsün.
Alkol varsa yakarsan ancak gider, yakarsan da artık ondan sirke olmaz. Sanırsam sen o sirkeyi lavabo temizliğinde kullanabilirsin
Yooooo okuduğumda baya güldüm. Kardeşim de içelim abla birşey olmaz demişti çünku :) . Lakin bu meyve alkolünu oyle tüketsek sanırım hastanelik oluruz :halay: :halay: .
Yakmaktan ziyade seyreltip birşeylerle bağlamak lazım ama ney tam o kısımda takılı kaldım. Birde Kimyager olcam çaktırma :).
Sanırım sonu lavabo olacak söylediğin gibi.
Bir daha ki sirke deneyimimi üzümden yapcam boşa gitmesin :KK50::KK50:

Yooooo okuduğumda baya güldüm. Kardeşim de içelim abla birşey olmaz demişti çünku :) . Lakin bu meyve alkolünu oyle tüketsek sanırım hastanelik oluruz :halay: :halay: .
Yakmaktan ziyade seyreltip birşeylerle bağlamak lazım ama ney tam o kısımda takılı kaldım. Birde Kimyager olcam çaktırma :).
Sanırım sonu lavabo olacak söylediğin gibi.
Bir daha ki sirke deneyimimi üzümden yapcam boşa gitmesin :KK50::KK50:
Aynen , anında şarap

Merhaba,
3Eylül de kurduğum elma sirkem (kırmızı elma, sirke,şeker,tuz,bulgur ,nohut ve su) alkole dönüşmüş. Kokusu kesinlikle kendini belli ediyor. Dökmekte istemiyorum. Kurtarmak için ne yapabilirim? Fikri olan lütfen yardımcı olabilir mi? :110::110:
İnternette çok fazla araştırma yaptım ama tam anlamıyla birşey bulamadım.
hakiki sirkeye tuz nohut vs hiçbiri girmez..instagram hesabınız varsa artizangıda sayfası var .. esma hanım işin ustası bilgilerini paylaşma noktasında asla cimrilik yapmıyor pirinç sirkesi bile yaptı :)

hakiki sirkeye tuz nohut vs hiçbiri girmez..instagram hesabınız varsa artizangıda sayfası var .. esma hanım işin ustası bilgilerini paylaşma noktasında asla cimrilik yapmıyor pirinç sirkesi bile yaptı :)
Eğer sirke mayası yoksa elimizde mayalamak için mecburen ya tahıl ya ekşi mayalı ekmek vb şeyler kullanılmalı. İnstagramım yok ama Netten araştırayım Esma Hanımı. Teşekkür ederim :)

Alkol kullanmiyorum ama alkolu tonik olarak kullaniyorum rakiyla votkayla cildimi sirt sivilcelerini temzliyorum bazen *** evde denemeyin danger

Eğer sirke mayası yoksa elimizde mayalamak için mecburen ya tahıl ya ekşi mayalı ekmek vb şeyler kullanılmalı. İnstagramım yok ama Netten araştırayım Esma Hanımı. Teşekkür ederim :)

Hayır onub yerine kaya şekeri yada bal kullanmalısınız.
İnstagramda sibelin elma sirkesi sayfasında çok tarif çeşidi mevcut bakabilirsiniz. Bende onlara bakarak kurucam da bi fırsat bulup yapamadım

hahaha aklıma bir tweet geldi kadının biri üzüm sirkesinin nasıl yapıldığını anlatıyor vs 10 yıldır böyle yaparım , salatalarda kullanırım diye , kadına onun şarap olduğunu söylemişlerdi ona benzettim olayı :)

Canım benim, alkole döndüyse henüz doğru yoldasın demektir. Şimdi kocama sordum, bizde sirkeyi o yapıyor.
Sirke yapabilmek için önce oksijensiz ortamda alkol fermentasyonu oluyormuş, bu da alkol oluşmasını sağlıyor. Sonra alkol yapacak besin kalmayınca, asetik asit üretmeye başlıyor bakteriler. Ama bu aşamada hava alması gerekiyor, bir tülbentle örtsün diyor. Yani, önce alkol, sonra sirkeye dönüşüyormuş.
Bakteriler ya kısmen asetik asit yapmaya başlamıştır alkolü tüketmemiştir, ya da yapmaya henüz başlamamıştır. Beklemen lazımmış

X