Emzirme sorunsalı...

Nehirh

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2018
2.426
2.171
Arkadaşlar benim 3 ay 8 günlük bebeğim var. 1 hafta küvözde kaldı çünkü 36+6 da doğmuştu. O zaman şırıngayla beslemişler. Sonra benim göğsüm yara olduğu için emziremedim 2 ay ne kadar denesemde sağdım verdim. Sonra dedim ne kadar böyle sürecek emzirmeye karar verdim ve böylece iyileşti. Ancak ben sağıp verdiğimde 90 ve üzeri 120 cc ye kadar içerdi 2 aylıkken bile. Gözümle gördüğümden içim rahat ediyordu. Bi yandan emziriyordum bi yandan sağıp veriyordum. Şimdi kim biberonla verdiğimi görse kaynanam da dahil yeter biberonla verme memeni ver diyip duruyor. Böyle içim rahat ediyor diyorum anlamıyorlar. Dünden beri sadece emziriyorum ama en fazla 5 dk emip bırakıyor bazen hiç almıyor saatlerce. Aç mı diye içim içimi yiyor. Yaklaşık 1 haftadır da ne biberonu ne memeyi eskisi kadar istemiyor. Kv ile yan yana daireler akşamları 1 saat 2 saat alıyorlar sevmeye. Kaynanam kp in kızımın emziğineo an ne yiyorlarda sürdüğünü söyledi.( kek, helva, şeftali, kayısı, muhallebi...) Ben de belki de bu yüzden az ya da çok soğudu anne sütünden dedim. Sonuçta anne sütü tatlı olsa da o ürünler kadar tatlı değil vermeseniz daha iyi dedim. Ama eminim beni dinleyen olmayacak .

Meramım,
Bu şekilde yiyecekleri tattırmaları tahminimi doğrular mi? Vermeleri yanlış mı yoksa sakıncası olmaz mı 2 gıdım şeyin?

Bebeğimi sadece emzirsem doyar mi yoksa ben yine içimi rahatlattığım şekilde sağarak vermeye devam mı edeyim?

Sanki önceki kadar dolu değil göğüslerim ama sıkınca süt fışkırıyor?
Kafamda deli sorular,tecrübeli anneler beni aydınlatın lütfen. İlk çocuğum ve yaşayarak öğreniyorum. Bi de 2500 gr doğdu doktor kilo alımını takip edin dedi şuan 6 olmuştur kilosu.

3 aylik bebege seker verilmez sakin izin vermeyin yanliz gondermeyin cocuk ne ek gida alir ne sizi emer ne aceleleri var yahu gunah o bebege
Of dinletemiyorum ki... Benim yanımda yapmıyorlar ama 3 kere sütü almıyor öyle dedim, vermeyin dedim ama eminim veriyorlar. Bi daha denk gelmem inşallah.

Of dinletemiyorum ki... Benim yanımda yapmıyorlar ama 3 kere sütü almıyor öyle dedim, vermeyin dedim ama eminim veriyorlar. Bi daha denk gelmem inşallah.

Denk gelmeyi beklemeyin, yalnız göndermeyin sizi dinlemiyorlarsa. Zaten daha çok küçük. Bir de erken doğmuş yani şu an çok dikkat edilmesi lazım. Kek şeftali bilmem ne olur mu içinde yumurta var süt var, alerji yaparsa ne olacak.
Sık sık emzirin, çocuğunuz gidiyorsa siz de gidin. Emmese bile biraz tutun göğsünüzde, yatarak emzirmeye çalışın.
Yanlarına isterlerse siz de gidin gidemiyorsanız gönderemem sık sık emziriyorum diyin.

Denk gelmeyi beklemeyin, yalnız göndermeyin sizi dinlemiyorlarsa. Zaten daha çok küçük. Bir de erken doğmuş yani şu an çok dikkat edilmesi lazım. Kek şeftali bilmem ne olur mu içinde yumurta var süt var, alerji yaparsa ne olacak.
Sık sık emzirin, çocuğunuz gidiyorsa siz de gidin. Emmese bile biraz tutun göğsünüzde, yatarak emzirmeye çalışın.
Yanlarına isterlerse siz de gidin gidemiyorsanız gönderemem sık sık emziriyorum diyin.
Öyle rest çekemiyorum çok sorunlu kişiler. Eşim de kıramıyor. Yan yana daireler bebeği verin az sevelim diyorlar ben o saatte yemek yapıyor oluyorum. O kadar çok kavgalar yaşadık ki yeni bi tatsızlık çıksın istemiyorum. Eşime dedim en son tamam bi daha söylerim dedi.

Öyle rest çekemiyorum çok sorunlu kişiler. Eşim de kıramıyor. Yan yana daireler bebeği verin az sevelim diyorlar ben o saatte yemek yapıyor oluyorum. O kadar çok kavgalar yaşadık ki yeni bi tatsızlık çıksın istemiyorum. Eşime dedim en son tamam bi daha söylerim dedi.

Çocuğunuzun sağlığından daha mı önemli?
Çocuğum için dünyayı karşıma alırım gerekirse, kusura bakmayın. Ben ağlayacağıma başkaları ağlasın.
3 aylık ama 4 hafta erken doğmuş, siz onu 2 aylık sayın.
Kek helva bunlar 6 aydan sonra bile hemen verilmez, ayına uygun gıdalarla yapılır verilecekse bile.
Bu kadar erken farklı gıdaları tadarsa anne sütünü de bırakabilir, ek gıdadan da çabuk bıkabilir.
Yani isterse dünyanın en sorunlu insanı olsun, önemli olan çocuğunuz.
Kavga edin rest çekin demiyorum, çocuğunuzu seveceklerse yanlarında durun bu kadar basit. Yemek de pişmeyiversin, yan dairedelermiş madem çocuğu sevmek istiyorlar yemeğe gidin orada yiyin.

o bebeğin bağirsaklarini mahv mi etmeye çalişiyorlar???

o yaştaki bebeğe su bile verilmez, yani değil helva felan. Yavrunu cigerleri yanmiştir o şekerden.

Restini çek, çocugu tek başina onlara birakma. Eger yemek vermeye kalkarlarsa, asla bebek ile onlarin yanina gitmeyeceğini söyle.

Bebeğin açliği tavri ve bezlerinden belli oluyor. Eğer ağlamayip, bezleri dolu ise, toktur.

Ve kv'deyi dinleme. Için nasil rahatsa öyle davran. Sağmak istiyorsan sağ. Ancak yanliş bilmiyorsam, sağarak ilerde sütün azalabilir. Sorunu La leche league Türkiye'ye sormani tavsiye ederim Bence face sayfalari var.

Emzirme kismina yorum yapamam ama bebegine asla sekerli bir sey cok cok az da olsa vermemen verdirmemen lazim. Cok tehlikeli cunku. İnanilmaz tehlikeli.

Ayrıca emzirme konusuna gelince, evdesiniz şanslısınız. Bebeğim 14 aylık olacak bugüne kadar hiç ne kadar süt emdiğini ölçmedim, biberon hiç vermedim almadı zaten. Mümkün olduğu kadar emzirin. Meme reddi olabilir dönem dönem, zorlamadan sık sık emzirmeyi deneyin farklı pozisyonlarda. Emmemesinin birçok farklı sebebi olabilir.
Bezlerini kontrol edin doyup doyamadığını anlamak için, aç olunca çok ağlar zaten. Bezlerini ıslatıyorsa doyuyordur. Kilo alımını da sık takip edersiniz zaten erken doğduğu için. Oradan anlarsınız doyup doyamadığını

Bir şey tattırmasınlar, siz de emzik biberon vermeyin, meme reddi sebebidir.
Memede pompayla çıkandan daha fazla süt vardır, bebe çıkartır onu merak etmeyin.
Doyma kriteri olarak ek gıdaya kadar çişli bezlerine bakacaksınız.
24 saat toplamında bir paket margarin ağırlığında oluyorsa doyuyordur.
Anne Bebek beraberken ve bebek emiyorsa sağım önerilmiyor zaten.
Sütünüz fışkırmayabilir de bu sütün azaldığını göstermez, memelerin yumuşak olması da sütün azaldığını göstermez, aksine memelerin terbiye olduğunu gösterir, bu da iyi bir şey i, ihtiyaca göre üretim var demektir

o yaştaki bebeğe su bile verilmez, yani değil helva felan. Yavrunu cigerleri yanmiştir o şekerden.

Restini çek, çocugu tek başina onlara birakma. Eger yemek vermeye kalkarlarsa, asla bebek ile onlarin yanina gitmeyeceğini söyle.

Bebeğin açliği tavri ve bezlerinden belli oluyor. Eğer ağlamayip, bezleri dolu ise, toktur.

Ve kv'deyi dinleme. Için nasil rahatsa öyle davran. Sağmak istiyorsan sağ. Ancak yanliş bilmiyorsam, sağarak ilerde sütün azalabilir. Sorunu La leche league Türkiye'ye sormani tavsiye ederim Bence face sayfalari var.
Mızmızlanıyor avaz avaz ağlamıyor da. Bezleri sürekli dolu. Önceden her bezi kakalıyken şimdi günde 1 kaka diğerleri hep çiş ve leke şeklinde kaka.

Yanlış biliyorsunuz sağımla süt azalmaz.
Sütün azaldığının sanılmasının sebebi düzenli sağım yapılmaması. Yoksa sadece sağarak senelerce besleyen anneler var. Ama zaten Bebek emiyormuş sağıma gerek yok.

Son düzenleme:
Mızmızlanıyor avaz avaz ağlamıyor da. Bezleri sürekli dolu. Önceden her bezi kakalıyken şimdi günde 1 kaka diğerleri hep çiş ve leke şeklinde kaka.

Ağlaması aç olduğunu göstermez, 1 Aydan sonra çişli bezlere bakılır. Yukarıda yazdım. Bebeğinizin hareketlerini ve acıkma sinyallerini takip edin.

Her seferinde kaka yapmasina gerek yok. Emzik veriyormusun? Emzirdiğin, yada biberon ile verdiğinde mizmizlama bitiyormu?

Bir şey tattırmasınlar, siz de emzik biberon vermeyin, meme reddi sebebidir.
Memede pompayla çıkandan daha fazla süt vardır, bebe çıkartır onu merak etmeyin.
Doyma kriteri olarak ek gıdaya kadar çişli bezlerine bakacaksınız.
24 saat toplamında bir paket margarin ağırlığında oluyorsa doyuyordur.
Anne Bebek beraberken ve bebek emiyorsa sağım önerilmiyor zaten.
Sütünüz fışkırmayabilir de bu sütün azaldığını göstermez, memelerin yumuşak olması da sütün azaldığını göstermez, aksine memelerin terbiye olduğunu gösterir, bu da iyi bir şey i, ihtiyaca göre üretim var demektir
Her bezi mutlaka doludur. Ancak önceden 2 saatte bir acıkan bebek şimdi 3-5 saat aç duruyor memeye alınca da maksimum 5 dk diliyle itmeye başlıyor.

Her seferinde kaka yapmasina gerek yok. Emzik veriyormusun? Emzirdiğin, yada biberon ile verdiğinde mizmizlama bitiyormu?
An geliyor hiçbirini kabul etmiyor. Kucağımda sıkı sıkı tutup pışpışlayınca uyuklamaya başlıyor da susuyor ya da dik pozisyonda gezdirince susuyor ama susuyor yani. Ama çoğu zaman emzik verince bir ohh der gibi sakinleşiyor.

Yanlış biliyorsunuz sağımla süt azalmaz.
Sütün azaldığının danışmasının sebebi düzenli sağım yapılmaması. Yoksa sadece sağarak senelerce besleyen anneler var. Ama zaten Bebek emiyormuş sağıma gerek yok.

Ah bak, yanliş biliyormuşum.
Düzelttiğin için teşekkür ederim.

Benimde 3 bucuk aylik bebeğim var
Dogduğundan beri hep 5 dk emip bırakıyor
Demekki sizin bebeginizde kuvvetli cekip hemen doyuyor
Kilo alıminda sıkıntı yoksa 5 dk emmsinde sorun yokmuş

Doktorumuz demişti
Bazı bebekler 40,50 emer öyle doyar
Bazı bebeklerde 5 dkde doyar
Bunun bi standardı yok demişti

Şeker konusunda da net olun lütfen sakın sakın sakın verdirtmeyin

X