En çok kas grubu çalıştıran, en çok yağ yakan, en etkili tek hareket: Burpee!

Leithia

Frühling in Paris
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2010
983
2.105
Squat'ı unutun, mekiği unutun. Gelmiş geçmiş en etkili hareketi tanıtacağım size bugün. Nasıl ki karın kası çalıştırmak isteyenler mekik yerine plank yapmanın daha verimli olduğunu biliyorsa, işin uzmanları yağ yakmak istediğinde koşmak ya da squat yerine burpee hareketini yapar.

Burpee nasıl yapılır?
3Lnvv9.gif

Ayakta başlanılan burpee hızla yüz üstü kendini plank pozisyonuna getirmekle yapılır. Plank pozisyonunda dilerseniz şınav çekebilir ya da dizlerinizi karnınıza çekerek hareketi daha zor hale getirebilirsiniz. Ardından hızlıca dizlerinizi çekerek ayağa kalkıp zıplayın. Hareketi 2x10 olmak üzere 20 kez yapın.
pzpXXo.gif

Günde 10 tekrar ve 2 set yapılan burpee ile;

• Kısa zamanda çok hızlı kilo vermeye yardımcıdır;
  • Omuz, kol, göğüs, sırt, karın, bacak, kalça ve bacakları çalıştırır;
  • Neredeyse tüm vücudu çalıştırır;
  • Kalbinizi yağ yakma aralığındaki atış hızına kısa sürede çıkarır;
  • Diğer egzersizlere başlamadan önce ısınma egzersizi olarak vazgeçilmezdir;
  • Nefes alışverişini hızlandırır, hücrelere daha hızlı kan ve oksijen gitmesini sağlar;
  • Metabolizmayı coşturur;
  • Üstelik oldukça etkili bir kardiyo yapmış olursunuz.

Yk7qqk.gif

1 squat = 0.0009 kalori yakarken
1 burpee = o.oo29 kalori yakar.

Bu yüzden tabata çalışmalarında Burpee mutlaka yer alır.

8Z7PP1.gif

Sadece burpee yaparak aynı anda şınav, plank, squat, çapraz mekik, ip atlama ve benzeri pek çok hareketin sağlayacağı güzelliklere tek harekette ulaşmış oluyorsunuz. Bu yüzden burpee diğer hareketlere kıyasla toplamda çok daha fazla kalori yakmakla kalmıyor, yaptıktan sonraki dinlenme sürenizde dahi 24 saat boyunca vücudunuzun yağ yakımına devam etmesini sağlıyor.

10 dakikada 100 kalori yakan burpee, hiçbir hareketin tek başına başaramadığı bir mucize yaratıyor.

Bu kadar etkili başka egzersizler öğrenmek istiyorsanız, ilgili diğer yazılarım için:
http://www.kadinlarkulubu.com/forum...durarak-yapilabilen-en-etkili-hareket.856839/
http://www.kadinlarkulubu.com/forum...bata-4-dk-spor-ile-24-saat-yag-yakimi.849110/

Son düzenleme:
Bu challenge'ı yapmak istiyorum. Ama her gün aynı kasları çalıştırmanın zararlı olduğu ve kasları dinlendirmek gerektiği tarzında bir söylem var. Bu ağırlık çalışmaları için mi geçerli sadece?
Bir de başlamadan ısınma yapmalı mıyız? Yoksa direk oturduğumuz yerden kalkıp başlayabilir miyiz?

Bu challenge'ı yapmak istiyorum. Ama her gün aynı kasları çalıştırmanın zararlı olduğu ve kasları dinlendirmek gerektiği tarzında bir söylem var. Bu ağırlık çalışmaları için mi geçerli sadece?
Bir de başlamadan ısınma yapmalı mıyız? Yoksa direk oturduğumuz yerden kalkıp başlayabilir miyiz?
Şimdi şöyle, bu kardiyo hareketi. O açıdan zayıflatma temalı bir hareket. Eğer kas çalışması yapıyorsanız, zaten kas çalışması olduğu günlerde kardiyo çok yapılmaz, birer gün arayla yapılır. Bu hareketi kardiyo çalışmasına eklersiniz, çok daha hızlı ısınmanıza yardımcı olur.

Isınmadan yapılabilir mi? Eğer başlangıç seviyesindeyseniz biraz ısınma yapmanız iyi olur ancak orta seviyedeyseniz, bu hareket zaten esas spora geçmeden önceki ısınma egzersizinizdir. Hareketi dizlere zarar vermemesi için zıplamadan ve şınav çekmeden yapabilirsiniz.

jillian level 2 in içinde de bu tarz hareket var. ben tabi adını bilmiyordum. işin özü bu kadar etkili bi hareket olduğunu da bilmiyordum. bu yüzden sayı olarak kaytardığım günler oluyordu. artık önemini öğrendim daha muntazam yapıcam. ayrıca kendim de ayrı sayı olarak yapmayı denicem .zor bi hareket.güzel konu :KK5:

ben de başlamak istiyorum bu egzersize hadi hayırlısı :)

Leithia Leithia jumping jack ve jump squat hakkında ne düşünüyorsun ,bacaklarında sıkıntılı biri için uygun olur mu

Leithia Leithia jumping jack ve jump squat hakkında ne düşünüyorsun ,bacaklarında sıkıntılı biri için uygun olur mu
Jumping jack aynı burpee gibi tüm bedeni çalıştıran hareketlerden biri ve diz üzerindeki etkisi fazla değil, hatta jumping jack'in bir sürü farklı yolu var.

Bir de benim favorim, wacky jacks denen bir hareket var, yan yağları hedef alıyor ve beli inceltiyor. Aşağıda örneği var:

Jump squat ise dize daha yüklenen, burpee'ye daha yakın bir hareket. Daha zorlayıcı olduğundan daha fazla dize yük binebilir. Aslında içeriğinde zıplama olan her hareket doğal olarak diz ve eklemlere yönelik çalışmalardır. Ne kadar yukarı sıçrarsanız o kadar çok kalori yakarsınız ama o kadar da dizlere yük biner. Eğer bacaklarda sıkıntı varsa, yerden birkaç santim yükselerek hareketi kolaylaştırabilirsiniz. Jump squat bacak ve kalça şekillendirmede çok etkilidir. Jumping jack ise kardiyo hareketidir ve ısınmada işe yarar. Tüm vücudu çalıştırır. Squat çeşitlerinden de video ekleyeyim:

Squattan konu açılmışken, squatı yaparken bel ve sırtı yormamak, hareketi doğru yapmak çok önemli. Squat'ı doğru yapmak için tam olarak kendinizi bir sandalyeye oturmak üzereyken hayal edin. Kalça dışarı çıkmalı, bel kambur durmamalı. Genelde squatta hareketi kolaylaştırmak ve zorlanmamak için farkında olmadan sırtı kamburlaştırırız. O zaman ne kalçalar çalışır, ne de bacaklarda kas ağrısı olur. Hatta ilk başlayanlar, bir sandalyeye oturup kalkma çalışması yaparak başlayabilir.

Bir de squat yaparken bacak arası açılmalı, vücut iki bacak arasına indirilmeli, dizler dışarıya doğru dönmeli. Doğru yapılan 10 squat, doğru yapılmayan 100 squattan daha etkili kalça çalıştırır.

brazill buttu(leanardonun ) duymuşsundur canım onu yaptım bol squatlı çalışması vardı açıkçası popom çok düzeldi ve yuvarlaklaştı sayılır sarkık bir görüntüde yok ama bacakta istediğim sonuç olmadı o yüzden jamping jack ve dağ tırmanışı bana daha makul geldi şimdilik burpees tartışmıyorum bile onların birleştirdiğim bir challenge istiyorum aslında

brazill buttu(leanardonun ) duymuşsundur canım onu yaptım bol squatlı çalışması vardı açıkçası popom çok düzeldi ve yuvarlaklaştı sayılır sarkık bir görüntüde yok ama bacakta istediğim sonuç olmadı o yüzden jamping jack ve dağ tırmanışı bana daha makul geldi şimdilik burpees tartışmıyorum bile onların birleştirdiğim bir challenge istiyorum aslında
Bacakta incelme istiyorsanız kardiyo hareketlerine (koşu, burpee, jumping jack, dağ tırmanışı vs) ek olarak pilates hareketleri uygun. Kardiyo bacağı inceltirken; bacak daireleri, köpek işemesi pozisyonunda bacak kaldırıp indirme gibi hareketler de iç bacağı sıkılaştırmada etkili.

cavabın için çok teşekkür ederim mary helen bowers blast series butt part 2 si var onu yaparken müthiş canım yanıyor onda daire yok ama fire hydrants(köpek işemesi) hareketi var müthiş canım yanıyor o zaman devam

X