Endüstri Mühendisliği ve SAP

mavi_ruya57

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2018
112
50
34
Merhaba arkadaşlar,

Yazana kadar ne iş yaptıklarını tam anlamıyla bilmesem de ve bu bölümü tereddütlü olarak yazsam da endüstri mühendisliğini severek okudum. Mezun olduktan sonra hayalim kurumsal, büyük bir şirkette çalışıp mesleki tecrübe kazanmaktı ancak ailemin ısrarı üzerine ve okul masraflarımı dedem karşıladığı için ailemi kıramadım ve mezun olur olmaz aile şirketinde işe başladım. Şirkette neredeyse hiç endüstri mühendisi olmamasına rağmen bunu bile bile kabul ettim çalışmayı. Zaten bizim şirketin bulunduğu sektörde endüstri mühendisi belli alanlar dışında pek tercih edilmiyor, ama işte açıkçası ilk mezun olduğumda bunu fazla bilmiyordum.

Elbette her seçimin bir bedeli var. Kısa süre çalıştıktan sonra kurumsal büyük bir yere geçerim diye düşündüm başlangıçta, ama kısa süreliğine diye girdiğim şirkette 5 yıl çalıştım. Neden mutlu olmadığın, kendi mesleğini doğru dürüst yapamadığın bir şirkette beş yıl boyunca çalıştın ya da büyük şirketlere girmek için adım atmadın ve gelen teklifleri değerlendirmedin diye sorarsanız o konu çok karışık, ne siz sorun ne de ben anlatayım. Her neyse 3 yıl sonra şirketin yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı şu anda çalıştığım fabrikaya gönülsüzce gelmek zorunda kaldığımda ne kadar yanlış yaptığımı anladım ve başka arayışlara başladım. Ancak bu süreç benim için hiç de kolay olmadı. Şirketin kullanmadığı logo, SAP gibi programlar neredeyse her iş ilanında önüme çıktı ve ne yaparsam yapayım bir türlü büyük bir şirkete giremedim. İngilizcem iyi, okulum iyi ama iş tecrübem yetersiz bulunuyor. Bir de piyasa eskiye göre çok durgun.
İlk mezun olduğumda önümde onca fırsat varken şimdi bunları yaşamak çok acı. Kendimi herşeye çok geç kalmış hissediyorum :KK43:
Bir de SAP var tabi. Maalesef bizim şirkette herhangi bir ERP programı kullanılmadığından bu alanda hiç tecrübe kazanamadım ve baktığım ilanların yüzde sekseninde falan en az iki yıl SAP tecrübesi isteniyor. Sizce kendi mesleğimi yapabileceğim bir sektöre nasıl geçebilirim?

Merhaba. Yazınızın üzerinden 6 ay geçmiş durumunuz nedir acaba iş bulabildiniz mi?

X