Erdoğan’ın faiz çıkışı sonrası dolar ve euro rekor kırdı

HanimKelesimiGetir

SüperAnneAnne
Pro Üye
20 Mart 2008
139.707
207.768
59

TCMB'nin 6,5 milyar dolarlık müdahalesine rağmen bu sabah dolar 17,62 lirayı, euro 19,84 lirayı aşarak rekor tazeledi. Erdoğan dün akşam faiz indirimlerinin dini bir gereklilik olduğu mesajı vermişti.​

sozcu-com-tr-50x50.jpg

Sozcu.com.tr

Yayınlanma: 08:24 - 20 Aralık 2021 Güncellenme: 09:10 - 20 Aralık 2021

Erdoğan’ın faiz çıkışı sonrası dolar ve euro rekor kırdı

Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimleri ve Cumhurbaşkanı’nın faiz indirimlerine devam edileceği yönündeki çıkışlarıyla Türk Lirası erimeye devam ediyor.

17 Aralık Cuma günü 17,14 ile rekor seviyeyi gördükten sonra TCMB müdahalesiyle 16,20’lere kadar gerileyen dolar/TL, yeni haftaya yeniden rekor kırarak başladı.

Dolar/TL’de bu sabah 17,62 seviyesi görüldü.

Cuma günü 19,43 ile rekor kıran euro/TL’de ise bu sabah 19,84 seviyesi görüldü.

Dün akşam faizlerle ilgili yeni bir açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Neymiş efendim? Faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu” demişti.

MERKEZ 6,5 MİLYAR DOLAR SATTI​

Faiz indirimleriyle döviz kurlarını uçuran TCMB, artışı kontrol altına almak üzere rezervleri devreye soktu.

1 Aralık ile 17 Aralık tarihleri arasında toplamda beş müdahalede yaklaşık 6,5 milyar dolarlık satış yapan TCMB, yangını söndüremedi.

TCMB’nin ilk faiz indirimleri mesajını verdiği eylül ayı başında 8,27 seviyesinde olan dolar/TL, TCMB’nin faizi yüzde 19’dan yüzde 14’e çekmesiyle yaklaşık üç buçuk aylık sürede yüzde 100’ün üzerinde artış kaydetti.

Türk Lirasındaki tarihi değer kaybı, tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor.

BORSADA AÇIĞA SATIŞ SINIRLAMASI​

Öte yandan, Borsa İstanbul’da Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda 20 Aralık 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tüm sözleşmelerde başlangıç teminatları, Takasbank başlangıç teminatlarının iki katı olarak uygulanacak.

Borsa İstanbul, Cuma günkü keskin düşüşün ardından BIST-50 endeksinde yer alan hisse senetlerinde bugün için açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı uygulanmasına karar verdi.

Borsa’nın KAP’a yaptığı açıklamaya göre, bu hisselerde açığa satış işlemi ancak fiyat yükseldiğinde yapılabilecek.

Milyonların gözü bugün dolarda olacak

Dün akşam faizlerle ilgili yeni bir açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Neymiş efendim? Faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Hüküm bu” demişti.

Siyasete dini karıştırmayın artık.
Laiklik neden var acaba ...

İyi oldu onlara. Millet aç kalacaz diye korkarken birileri zengin olacaz diye dolara koştu.

Asla ne bir paket fazla un aldım, ne altın dolar aldım. Tam tersi bu ramazan ayında kaç koli yapabiliriz durumu iyi olanlardan destek alalım fazla olsun diye hesaplar yaptık eşimle.

Aç gözlü olanlara iyi oldu bu düşüş...

Ayrıca bişey dicem ya. Pardon yükselince beddua ediyorlar, düşünce beddua ediyorlar hayırdır dertler ne????

Ne olması isteniyor, yükselsin mi düşsün mu millet bir acayip!

Afrika'yı geçecez diyenler şimdi üzülüyor Afrika'nın gerisinde kaldık diye :KK70:

İyi oldu onlara. Millet aç kalacaz diye korkarken birileri zengin olacaz diye dolara koştu.

Asla ne bir paket fazla un aldım, ne altın dolar aldım. Tam tersi bu ramazan ayında kaç koli yapabiliriz durumu iyi olanlardan destek alalım fazla olsun diye hesaplar yaptık eşimle.

Aç gözlü olanlara iyi oldu bu düşüş...

Ayrıca bişey dicem ya. Pardon yükselince beddua ediyorlar, düşünce beddua ediyorlar hayırdır dertler ne????

Ne olması isteniyor, yükselsin mi düşsün mu millet bir acayip!

Afrika'yı geçecez diyenler şimdi üzülüyor Afrika'nın gerisinde kaldık diye :KK70:
Cunki yukselince de zarardasin, bu sekilde normal olmayan yollardan dusurulunce de. Arap ulkelerinden borcla alinan milyarlarca dolari iki gecede robot makinalarla 3.65 e kadar fiyatla satip dusurulen dolar bu halkin cebinden cikiyor. Zengin de olsan, fakir de. Ne karsiliginda geldigi belli olmayan bu borcu bu halk odeyecek. Ya da bu gidisle Arap ulkelerinin somurgesi haline gelecek. Kimse ucak dolusu parayi kara kasina, kara gozune gondermez.

X