Erkek anneleri bakabilir mi?

Oğlum olarak yazıyorum ki iğrenç bir yazı.
Midem bulandı. Nedir bu saçmalık anlamıyorum.
Kirliyi temizi ayırt edemeyen embesil birini yetiştireyim de ilerde karısına havlasın.
Eşimden ne bekliyorsam oğlumda eşine onu yapacak kadar karakterli olmalı.
Kirliyi sepete değil makinaya atmalı. Eline yapışıp ölmez.
Sinirlendim yazıya cidden.
Böyle yetişen erkek tipi bizim toplumda hödük diye cinlendiğimiz tipler işte. :işsiz::sinirli:

Yazınıza tebessüm ettim istemeden çünkü benim başıma böylesi denk düştü.Cok haklısınız. Çamaşırları kirliye atan,ama düzden çıkartır tshortu pantolonu ve herseyi çorap dahil. Defalarca kez,tersten çıkart ben burada bir saat eğilip ugrasiyorum cevirene kadar boynum ağrıyor diye uyarmama rağmen hala o sekilde yapmaya devam etti.
Birgün bir bağırdım gel cabuk buraya diye tek tek tek tersine çevirdi,ama biliyorum yine oyle cikaracak ve ben o sekilde yıkayıp baskılarını soldurcam. Gitsin yenisini alsın.
Birde hicbirseye elini sürmez yiyecek ne var hayatim diye sorardi. Soyledigimde tabaga koysana ben gelip yicem derdi(kendisi pc basında olurdu)
Salak gibi onu dinlerdim. Simdi hic kaale almıyorum beyefendi tostlar yapıyor,et pisiriyor lavaboda süzüyor yedigini yerleri süpürüyor.
Onu da yapmaya yapmaya hallettim. Ev pismis bende senin hizmetcin yok dedim baktim bir sabah haril haril heryeri süpürüyor (evde pislenmisti) balkonu yıkıyor. Artık bana yardim ediyor cok şükür ama anası "Ah oglum ah hersey önüne tepsiyle gelirdi"diyor gülüyor.
Beni ilgilendirmez ben onun karısıyım. Anneleri bunlari böyle alıştırıyor karıları cekmezki kahirlari. Hic umrumda degil artık cok şükür suanda herseyi yapiyor koltuk bile sildi.
Bu tam 10 ayımı aldı. Gerci kizkardesi de aynı tip ailecek yayılırlar anneleri yapar herseyi.

Evet bunu seviyorum işte
Adam gibi yap, adam gibi dinle
Karı gibi ağlama, pusma
Ayağı taşa takılan kadın bile taşın anasına küfür ediyor :) fatkında mı? Değil.
Ailede başlar bu aydınlanma. Kendi çöpünü temizle, kendi alanını temiz tut, ve başkasının alanını kirletme, kendi kendine birey ol.
Zaten bu ahlakı alan çocuk evin dışında parmakla gösterilir.
Ama ben yineliyorum “her şey dilde başlar” adamın kaşı ok yayı olur ki bu bir silah
Kadın kaşı Hilal olur, ki ayda 1 görülür, kaybolur
Dilim döndüğünce anlatmaya çalışıyorum
Anlıyorsun biliyorum:)
Hay ağzınıza sağlık...
Anlamaz mıyım, en derinden hem de.
Örnek verdiğin betimleme hakkında 40 kere değil 40 yıl düşünülür, üzerine kitaplar yazılır.
Cinsiyet kimliğini bu kadar keskin ve net anlatmak, mümkün olmazdı herhalde.
Ama merak etmeyin, çoğalıyoruz.
Bebeklere hayvanlı sevgi kelimeleri kurmaktan, sünneti bir karnaval gibi kutlamaktan, cinsiyetçi söylemlerden uzak durmaya çalışan bir nesil geliyor, biliyorum.
Hem kendimden hem de muhattap olduğum insanlardan görüyorum.

Hay ağzınıza sağlık...
Anlamaz mıyım, en derinden hem de.
Örnek verdiğin betimleme hakkında 40 kere değil 40 yıl düşünülür, üzerine kitaplar yazılır.
Cinsiyet kimliğini bu kadar keskin ve net anlatmak, mümkün olmazdı herhalde.
Ama merak etmeyin, çoğalıyoruz.
Bebeklere hayvanlı sevgi kelimeleri kurmaktan, sünneti bir karnaval gibi kutlamaktan, cinsiyetçi söylemlerden uzak durmaya çalışan bir nesil geliyor, biliyorum.
Hem kendimden hem de muhattap olduğum insanlardan görüyorum.
Yılmadan yazmaya and içtim bu konuda :)

Yazınıza tebessüm ettim istemeden çünkü benim başıma böylesi denk düştü.Cok haklısınız. Çamaşırları kirliye atan,ama düzden çıkartır tshortu pantolonu ve herseyi çorap dahil. Defalarca kez,tersten çıkart ben burada bir saat eğilip ugrasiyorum cevirene kadar boynum ağrıyor diye uyarmama rağmen hala o sekilde yapmaya devam etti.
Birgün bir bağırdım gel cabuk buraya diye tek tek tek tersine çevirdi,ama biliyorum yine oyle cikaracak ve ben o sekilde yıkayıp baskılarını soldurcam. Gitsin yenisini alsın.
Birde hicbirseye elini sürmez yiyecek ne var hayatim diye sorardi. Soyledigimde tabaga koysana ben gelip yicem derdi(kendisi pc basında olurdu)
Salak gibi onu dinlerdim. Simdi hic kaale almıyorum beyefendi tostlar yapıyor,et pisiriyor lavaboda süzüyor yedigini yerleri süpürüyor.
Onu da yapmaya yapmaya hallettim. Ev pismis bende senin hizmetcin yok dedim baktim bir sabah haril haril heryeri süpürüyor (evde pislenmisti) balkonu yıkıyor. Artık bana yardim ediyor cok şükür ama anası "Ah oglum ah hersey önüne tepsiyle gelirdi"diyor gülüyor.
Beni ilgilendirmez ben onun karısıyım. Anneleri bunlari böyle alıştırıyor karıları cekmezki kahirlari. Hic umrumda degil artık cok şükür suanda herseyi yapiyor koltuk bile sildi.
Bu tam 10 ayımı aldı. Gerci kizkardesi de aynı tip ailecek yayılırlar anneleri yapar herseyi.
Valla beni de annem öyle alıştırdı.
Annemin evinde 1 bardak yıkamadım ben ama bilmediğimden değil, istemediğimden.
Kız evladım diye zorunda tutulmadım.
Mecbur muyum cinsiyetim kadın diye, bir erkeğin tüm yaşamsal kahrını çekmeye?
Bu mudur yani evli olmak?
Hastalığı sağlığı var bu işin, ölüm kalım yalnızlığı var.
Biri için değil, kendi için kimseye muhtaç olmadan ve minnet duymadan tüm beden becerilerini kullanarak yaşamayı bilmekten, daha büyük özgürlük var mıdır hayatta?
Sonra bunun adı ebeveynlik oluyor.
18 yaşımdaydım, babam çekti bir gece beni sabaha kadar anlattı.
‘Kızım bana bir şey olursaşu bankada şu, ablanla sana annene bu’ diye başladı, ev aidatı nereye ödeniyordan tutun su kartı nereden alınır, defin için kime haber vereceğiz, aylık nereden ne kadar para gelecek aklınıza gelebilecek her şey.
Adam bana hayatında yapmadığı babalığı 5 saatte yaptı ve bu düzende nasıl hayatta kalacağımızı anlattı.
Ben daha ne diyeyim, ne isteyeyim ki o adamdan...

Sen gül diye sevgi patatesi :)
Bu hamile kaprisleri
Ayyyghhh
Çok sıkılıyorum ya
Gerçekten
Hayattan soğuyorum
Göz arkasına koydum
Bays

Hamile kaprisleri mi

Yazdığım yoruma cevap yazmışsın ne demek istiyorsun diyorum saçma bir yorumla karşılık veriyorsun hala gereksiz bir ego içindesin

Amacını anlamadım

Biri için değil, kendi için kimseye muhtaç olmadan ve minnet duymadan tüm beden becerilerini kullanarak yaşamayı bilmekten, daha büyük özgürlük var mıdır hayatta?
‘Kızım bana bir şey olursaşu bankada şu, ablanla sana annene bu’ diye başladı, ev aidatı nereye ödeniyordan tutun su kartı nereden alınır, defin için kime haber vereceğiz, aylık nereden ne kadar para gelecek aklınıza gelebilecek her şey.
Adam bana hayatında yapmadığı babalığı 5 saatte yaptı ve bu düzende nasıl hayatta kalacağımızı anlattı.

Kuzum bizim annemizde bize hic is yaptirmazdi ama kendi odamızı (kizkardesim ve benim odam ayriydi)daginik tutuyoruz diye söylenirdi. Hatta bağırırdı
Babam da ona sen sus karışma kendi odasi nasil istiyorsa öyle yapsın derdi. Annemde savunma onlari derdi
Hani hem öğretmiyor camasir nasil yikanir utu nasil yapilir toz nasil alınır vs. Ya afedersin de ped kullanmaktan jilet kullanmaya kadar kendimiz herseyi öğrendik. Bana yemek yapmayıda öğretmedi kendim ogrendim. Boy abdestinin ne oldugunu teyzemden ogrendim. Anneme olan öfkem asla geçmez cunku annelik anlayışı bizim istedigimiz yemegi yapmak ama ben onlarin her istedigini yapiyorum benden kötüsü yok derdi. Iyide bir cocugun tek ihtiyaci beslenmek mi? Sen annesin daha iyi bilirsin bunlari yazmissin yukarida cok hosuma gitti oglanlar girgir yapiyormus viledayi tutuyormus tabaklarini uzatiyormus bitince.

Valla kesinlikle haklisin cinsiyetin kadin diye köle ya da hizmetci degilsin. Herkes kendi isini kendi gorebilmeli. Yetebilmeli yani.

Babani takdir ettim yalnız anlatmasi yol göstermesi ogretmesi cok önemli. Her baba bunu yapmali

Bizdeki baba "güvensiz despot ve geri kafaliydi"siz bilmezsiniz. Beceremezsiniz diye herseyi kendi yapardi. Ya en zoruma giden de ilk adet oldugumuz 3 4 sene duzensizlikler olurdu annem evdeydi babam bizi doktora götürurdü. Okul velisi babamdi. Alisverise babayla gidilir. Kuafore baba bırakır.
Biz cafeye gideriz gelir oraya oturur
.neymis etraf kötüymüş napiyormusuz biz orada
Ay bunlarla gencligim mahvoldu
herseyi kendi basima ogrenip kendi basima yaptığım icin cok zor zamanlar gecirdim. Ben biraz şanssız bi cocuktum ama maddi durumumuz iyi diye herkes bize
Bakin babaniz her istediginizi alıyor yapiyor derlerdi iste bunlarda cocugu para yollu egitcegini zanneden tiplerdi

Amacım polemik yaratmak değil. Bu yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Düşüncelerinizi merak ediyorum.

Tamamı alıntıdır. Kopyala yapıştır yaptım.

bugün facebook timeline'ımda bir posta denk geldim, hepsini kopyala yapıştır yapıyorum ama şöyle bir göz gezdirseniz, zaten az çok ana fikri kaparsınız:

"oğlu olanlar okusun ??
her kadının bir oğlu olmalı. önce koynunda göğsünde büyütmeli sonra boyunu aşmalı. mutfakta bir şeyler hazırlarken gelip kafasından, tam tepesinden öpmeli annesini. daha dün altını sen temizlemiyormuşsun gibi “çok fıstıksınız bugün hanımefendi” demeli.
her kadının bir oğlu olmalı. bulaşık makinesini açıp yarı dolu, sıyrılmamış tabağı bardak bölmesinde bulmalı her kadın. terlikleri mutfakta yere yapışmalı, “oğlum şu reçelle kavga mı ediyosun napıyosun?” diye seslenmeli içeri, kocaman bir adam gelmeli karşısına, ağzı burnu reçel içinde kadına bakıp “ne reçeli?” demeli.
her kadının bir oğlu olmalı, kirlisini, terlisini temizlerden ayırmayı bir türlü öğrenememeli, söylenmeye başlayınca da kucağına aldığı gibi havaya kaldırıp “dünyanın en huysuz ama en güzel annesi” diye annesini sevmeli.
her kadının bir oğlu olmalı. yolda yürürken kolunu omzuna atmalı, ilerde yolda kalabalık bir grup gördüğünde annesini diğer tarafına korumaya almalı, sanki düne kadar annesinin kucağında gezen o değilmiş gibi.
her kadının bir oğlu olmalı. 45 numara ayakkabıları evin ortasında çıkarıp gelip yanına, sanki daha 4 yaşında gibi başını göğsüne koymalı, “yoruldum annem, açım” demeli. o koca herif bir kalemde 4 yaşına dönmeli.
her kadının bir oğlu olmalı. düne kadar donunu sen giydirirken bugün “yakamız açık mı biraz hanımefendi?” diye trip atmalı.
her kadının bir oğlu olmalı. “ya ilerde karın beni sevmezse” falan diye yol yapmalı kadın. oğlu da “seni sevmeyen kadını ben ne yapayım” demeli. o işlerin öyle olmadığını bilsen de ses etmemeli. acı bir tebessüm oturmalı yüze. canım oğlum, sen beni sev yeter demeli.
her kadının bir oğlu olmalı. arkadaşlarıyla çıkacakken “oğlum paran var mı?” demelisin o cebine bakmadan “var” demeli. gidip cüzdanına para koyup sonra koymamış gibi babaya “çocuğa harçlık versene” demeli.
her kadının bir oğlu olmalı. tam kızmışken, bağırırken gelip bir makas almalı yanağından “kızma annelerin en güzeli” demeli, neye kızdığını unutturmalı.
her kadının bir oğlu olmalı. yaşlılığında ziyaretine gelmeli. ve sanılanın aksine gelinle falan değil, tek başına… hiç öyle sandığınız gibi ” ay ailecek görüşelim” derdinde değildir erkek anneleri. oğlum gelsin ve sanki hiç bir şey değişmemiş gibi koklaya kollaya öpeyim, beraber bir şeyler yiyelim bizbize diye düşünürler. oğullarının annesi olmak isterler eskisi gibi.
her kadının bir oğlu olmalı. her kadın hayatının bir döneminde erkek berberinde beklemeli, çok enteresan tecrübe gerçekten.
her kadının bir oğlu olmalı. özel gecelerde, yemeklerde, düğünlerde falan zorla dansa kaldırmalı oğlunu. kazık gibi eğilip bükülmeden durmalı oğlu, kadın dans etmeyi göstermeli.
her kadının bir oğlu olmalı. dün ağzının kenarından meyve püresi silerken bugün hesap istemesini, bahşiş bırakmasını izlemeli.
her kadının bir oğlu olmalı. evladı “ilerde bana bakacak” ya da “altımdan alacak” diye düşünmeden de sevebileceğini öğrenmesinin tek yolu bu sanırım. evlat karşılıksız sevilen tek canlı.
erkek anneleri oğullarını bir şey bekleyerek değil, gideceğini bilerek severler. hem de öyle güzel öyle çok severler ki…
anlayabilmeniz için bir oğlunuz olmalı… ??????"

böyle bir saçmalık. paylaşan da çook eskilerden bir aile dostumuz. bir tane oğlu var. uzun uğraşlar sonucu sahip olunmuş bir çocuk. bir çocuk ne kadar özlemle beklenirse beklensin, ben yine de anlam veremiyorum böyle çocuk yetiştirmeye. neyse, dayanamadım yorum yazdım: "ne kadar cinsiyetçi bir yazı, okurken şok oldum" dedim altına.

bana gelen cevap: kıskanma

neyi kıskanmayayım erkek evlat anneleri allah aşkına? neyi kıskanmayayım?

bulaşık makinesine iki tane tabak yerleştirememeyi mi kıskanmayayım?

koskoca haliyle ağzının kenarındaki reçelden bihaber oluşunu mu kıskanmayayım?

çamaşırını kirliye atamamayı mı kıskanmayayım?

45 numara ayakkabılarını çıkarmadan evin ortasına kadar girmeyi mi kıskanmayayım?

annesine veya herhangi bir kadına "yakamız açık mı biraz hanımefendi?" demesini mi kıskanmayayım?

ayı kadar adamın acıkınca bir peynir ekmek yapamayıp "anneee açım" demesini mi kıskanmayayım?

annesi için sevdiği kadından vazgeçme ihtimalini mi kıskanmayayım, yoksa kayınvalideliğin verdiği o zevki mi kıskanmayayım? burada ayrıca kararsız kaldım.

evlense bile eşini eş gibi görmeyip annesi istemiyor diye aile ziyaretine götürmeye tenezzül etmeyişini mi kıskanmayayım?

kazık gibi durup dans edememesini mi kıskanmayayım yoksa?

neyi kıskanmayayım gerçekten karar veremedim.

yahu bu nasıl bir avamlık, hatta bu nasıl bir barzoluk, nasıl bir çomarlık? n'olur bana birisi bunu mantık çerçevesinde anlatsın. biri çıksın ve desin ki evet böyle olmalı çünkü şu sebepten. hakikaten sövmemek için kendimi çok zor tutuyorum.

keşke böyle insanların hiç çocuğu olmasa ya. bütün içtenliğimle diliyorum bunu. keşke hiç çocuk sahibi olmasalar, olamasalar. bu şekilde yetiştirilen adamlar ileride eşine şiddet gösteren, eşinin her şeyine karışan, ona ikinci sınıf insan muamelesi-hatta daha da kötüsü damızlık muamelesi- yapan leş gibi bir koca (eş demeye dilim varmıyor) ve dolayısıyla da leş gibi bir baba olacaklar.

kadınlar, lütfen böyle olmayın. böyle olacaksanız hiç çocuk sahibi olamayın daha iyi.

tabii güzide ülkemde erkek annelerinin çok büyük bir kısmı bu şekilde. özellikle 70 ve 80 kuşağının neredeyse hepsi böyle çocuk yetiştiriyor. hakikaten cinnet sebebisiniz. umarım evlenip gittikten sonra, gelinleriniz tarafından beyni yıkanan oğluşlarınızın yüzünü bir ömür göremezsiniz. belki o vakit aklınız başınıza gelir. anlamanız gereken şu ki, siz çocuğunuzu böyle eşek yetiştirirseniz semer vuran çok olur.
Yahu size ne!
Bir de böyle olmayın böyle olacaksanız hiç anne olmayın demişsiniz densiz densiz.
Size nedir, cinsiyetçi olmayın derken annelik mi öğretmeye kalkıyorsunuz?
Ne dediğiniz değil nasıl dediğiniz olay!!!! demek istediğinizi elinize yüzünüze bulaştırmışsınız. Çocukların kesinlikle anne bağımlısı ve aşırı cinsiyetçi büyütülmelerine karşıyım ama sizin gibi densiZlere daha çok karşıyım. Barzoluk Çomarlık ne demek!
Bir de bir kızı olmalı versiyonuna da yorum yapın kezbanlık diye tam olsun

Çok sevdiğim bir hikaye vardır. tam orjinal hali olmayabilir, Aklımda kaldığı kadarı ile yazıyorum. mutlaka bilenler vardır aranızda:

"Bir kadının hem oğlu, hem kızı evlenmiş. Bir gün bu anne arkadaşları ile oturuyormuş. Konu dönmüş dolaşmış çocuklarının evliliklerine gelmiş. Arkadaşlar sormuş:

-Nasıl gidiyor kızının evliliği?
- Ahhh. Süper. Kızım çok şanslı. Onu çok seven bir kocası var. Damadım o kadar düşünceli ve zarif ki; haftasonları kahvaltıyı hazırlıyor, özel günlerde jestler yapıyor. Kızımın elini sıcak sudan soğuk suya sokmuyor desem yeridir. Allah razı olsun damadımdan!!

Arkadaşlarının pek hoşuna gider bu durum. bir başkası sorar.
-Ya oğlununki nasıl?
-Ah dostlar hiç girmeyelim o konuya. Tembel, şımarık bir geline düştüm. Kendi yatıyor, benim oğlum kahvaltıdır, ev işidir koşturup duruyor. Yok özel gün çiçeği, yok bilmemne hediyesi de cabası. Çok fena gelinim çok, Allah düşmanımın başına vermesin!"

Benim için olayın özeti budur dostlar.

Not: Kız annesiyim :KK48:

Yılmadan yazmaya and içtim bu konuda :)
Çok güzel, güzel ama tanımadığınız üyelerin sizin yorumları çözmesini beklemeyin olur mu? Yazdıklarınız sizi tanımayanlarca kırıcı bulunuyor, kaba kaçıyor, sonra polemik oluyor, mesela tanımadığımız birine sevgi patatesi diyemeyiz, göz arkasına değil göz ardı o, ama tabii bu da tartışmaya pullu davetiye oluyor.

Her kadının hayırlı bir evladı olmalı.. Allah herkese hayırlı bir evlat nasip etsin.. Amin

büyük harfler ile ALINTIDIR diye yazdım.
Kopyala yapıştır yaptım. Hiçbir ifade bana ait değil diye yazdım. :işsiz:
Son yorum size ait sandim degilmiş,bende tek anlayan degilmisim neyseki...
Konuya gelecek olursak sosyal medyayi bu form hariç pek kullanmam,o yuzden bu yaziyi ilk kez goruyorum.İki erkek evladim var birisi lise son sinifta ,gecen yil yani okuldan uzaklastirma aldigında sinifta bir kiz cocugunu abisi doverken araya girip gucün ona yetiyor sıkıysa gel beni dov diyerek bir kavgaya karistigindan( yanlis anlasilmasin siddetin her turlusune karsiyim bunu ona guzel bir dille anlattim )ötürü takindigi tavirla ister istemez yetistirirken hatalar mi yaptim diye düşünmeme sevk etmisti...Diger oglum henuz 3 yasinda o da oldukca mulayim tirnaklarini babasinin kestigi banyosunuda dogdu dogali babasinin yaptirdigi evde her ikimizinde esit düzeyde ilgilendigi bir cocuk !simdi birakin cinsiyetci yaklasimi karsindakinin insan oldugunu ogretebildigimiz kadar iyi yetiskinler oldugumuz gercegi ile ilgilendigimiz zaman asil iyi ebeveynler oluruz.Hicbir canli diger bir canlidan ustun olmamali bunu tartisalim artik...yaziya ithafen...

• Beğen
Reactions: csi
Çok güzel, güzel ama tanımadığınız üyelerin sizin yorumları çözmesini beklemeyin olur mu? Yazdıklarınız sizi tanımayanlarca kırıcı bulunuyor, kaba kaçıyor, sonra polemik oluyor, mesela tanımadığımız birine sevgi patatesi diyemeyiz, göz arkasına değil göz ardı o, ama tabii bu da tartışmaya pullu davetiye oluyor.

:KK9:

X