Çorbalar Erzincan Çorbası (Tekirdağ Yöresinden) - Destan Baharat Sponsorluğunda

Teşekkür ederim canım:KK68: :KK68:

:KK200::KK200:

Tamam doluyorum :KK70::KK70::KK70::KK70:
Evet, sunumu geçtim mavi satenimi nasıl tutturdun ya D:KK70:
Daha tam tariflere bakamıyorum, haftaya rahat rahat bakıp beğenmeyeceğim:KK70:

Teşekkür ederim canım :KK68: :KK68:

Teşekkür ederim canım :KK68: :KK68:

Teşekkür ederim :KK68:

Et et sabote et, hihihi sen başlamadan ben satarım zatennnnnn :rolleyes:
Kız benim gibi melek hatuna kıyılır mı :KK8::KK8:

Teşekkür ederim :KK68: :KK68:

Teşekkür ederim :KK68: :KK68:

Teşekkür ederim canım:KK68: :KK68: sanada madalya çok yakismis :KK37:
Bu 91 modeller hep böyle heralde :KK70: kafalarda aynı çalışıyor demekki bizim :p
Seni özlemle bekliyor sevgiyle kucaklıyorum :KK15: :KK53:

Bir yarışmadan daha merhabalar :KK68:

Şansıma yine kapalı hava, yine yağmurlu :olamaz::olamaz:

Bugün ilk defa deneyeceğim bir çorba yaptım ve niye daha önce yapmadım diye pişman oldum. Umarım sizlerde seversiniz :KK68:

Eki Görüntüle 2234160

Köfte malzemeleri;
  • 100 gr kadar kıyma.
  • Karabiber
  • Kırmızı biber
  • Tuz
Tüm malzemeleri bir kaba alıp iyice yoğuruyoruz. Sonra küçük parçalar koparıp (nohutun yarısı kadar) yuvarlıyoruz. Buzdolabına kaldırıp çorbamızı yapmaya başlıyoruz.
Eki Görüntüle 2234102

Çorba malzemeleri;
  • Nohut
  • 1 küçük soğan (küp küp doğranmış)
  • 1 yemek kaşığı dolusu salça (biberle domates karışık)
  • Tereyağı Ve sıvıyağ
  • Tuz
  • Erişte (ev yapımı)

Tencereye yağ soğanı atıp soğanlar renk değiştirene kadar kavurup içine salça ekliyoruz. Salçayı biraz kavurduktan sonra içerisine nohutu ve tuzu ekliyoruz. Sonrada kaynamış su ekleyip nohutun pişmesini bekliyoruz.

Eki Görüntüle 2234104

Not: Nohutu akşamdan karbonatlı suyla işittiğim için çok çabuk pişti.

Nohut piştikten sonra eriştelerimizi ekleyerek 3-4 dakika yumuşamasını bekleyip köftelerimizi de ekleyip pişiriyoruz.
Eki Görüntüle 2234105

Yoğurtlu terbiyesi için;
  • Yoğurt
  • 2 diş sarımsak
Eki Görüntüle 2234103
Yoğurda sarmısağı rendeleyip brenderdan geçirip pürüssüz hale getiriyoruz. Sonra çorba suyundan 2 kepçe kadar alıp yoğurtla karıştırıp ılınmasını sağlıyoruz ki çorbamız kesilmesin.

Üzerine sosu için;
  • Tereyağ
  • Pulbiber
  • Nane
Tavaya tereyağını alıp köpürene kadar ısıttıktan sonra içine purbiber ve naneyi atıyoruz.
Sonra yemeğimizin üzerine döküyoruz. Afiyet olsun :KK68:
Eki Görüntüle 2234161 Eki Görüntüle 2234162 Eki Görüntüle 2234163 Eki Görüntüle 2234164 Eki Görüntüle 2234165 Eki Görüntüle 2234166 Eki Görüntüle 2234167 Eki Görüntüle 2234168 Eki Görüntüle 2234169 Eki Görüntüle 2234170 Eki Görüntüle 2234171 Eki Görüntüle 2234172 Eki Görüntüle 2234173
Vaaaayyy Lunyaya bak hele ,ne de güzel sunumlar yaparmış meğer :KK45:Başarılar diliyorum canım:KK36:Ama söylemeden geçemeyeceğim Erzincan Çorbası Erzincan yöresine ait değil,Erzincan çorbası aslında Tekirdağ yöresine ait:KK53:

Vaaaayyy Lunyaya bak hele ,ne de güzel sunumlar yaparmış meğer :KK45:Başarılar diliyorum canım:KK36:Ama söylemeden geçemeyeceğim Erzincan Çorbası Erzincan yöresine ait değil,Erzincan çorbası aslında Tekirdağ yöresine ait:KK53:
Ben bilmiyorum, öyleyse @Nevreste değiştirir yöresini :KK53: yoreselde hep şehrin adını kullanınca burdada öyle yazdım :KK48:

Teşekkür ederim deynebim, darısı başına, sende yap görelim :KK45::KK37::KK37:

Ellerinize emeklerinize sağlık N Nana , memleketimin çorbası :))
Biz özellikle Ramazan ayında çokça yaparız Erzincan çorbasını, pratik, lezzetli ve doyurucudur, yalnız aklınızda olsun eğer çorbanızı ertesi günde aynı lezzetle yemek isterseniz sarımsaklı yoğurdu içine katmayın, biz çorbayı pişirdikten sonra sunum sırasında koyuyoruz.
Köfteli çorba diye de bilinen Erzincan çorbasının farklı tarifleri vardır, ana malzeme erişte ve köftedir ama Erzincan'lıların kimi taze fasulye koyar, kimi buğday, kimi nohut, kimi de yalnızca erişte ve köfteli yapar, biz erişte ve köfte dışında bir malzeme kullanmayız.
Ayrıca lezzetli olsun istiyorsanız asla hazır erişte kullanmayın.

Kız pek bir romantik sunum olmuş çiçekler mi çiçekler:KK200: Ellerine sağlık canım başarılar dilerim

Teşekkür ederim canım :KK36:

Ellerinize emeklerinize sağlık N Nana , memleketimin çorbası :))
Biz özellikle Ramazan ayında çokça yaparız Erzincan çorbasını, pratik, lezzetli ve doyurucudur, yalnız aklınızda olsun eğer çorbanızı ertesi günde aynı lezzetle yemek isterseniz sarımsaklı yoğurdu içine katmayın, biz çorbayı pişirdikten sonra sunum sırasında koyuyoruz.
Köfteli çorba diye de bilinen Erzincan çorbasının farklı tarifleri vardır, ana malzeme erişte ve köftedir ama Erzincan'lıların kimi taze fasulye koyar, kimi buğday, kimi nohut, kimi de yalnızca erişte ve köfteli yapar, biz erişte ve köfte dışında bir malzeme kullanmayız.
Ayrıca lezzetli olsun istiyorsanız asla hazır erişte kullanmayın.
Ben ilk defa yaptım, çok güzelmiş. Sarımsaklı çok güzel oldu. Çorba buram buram mis gibi koktu :KK37:

Teşekkür ederim canım :KK36:

Ben ilk defa yaptım, çok güzelmiş. Sarımsaklı çok güzel oldu. Çorba buram buram mis gibi koktu :KK37:
Afiyet olsun, rahmetli anneannem pek güzel yapardı, 1 senelik eriştesini keser kurutur ne zaman istesek pişirirdi, sofralarımızın vazgeçilmezidir Erzincan çorbası.

Ellerine sağlık cook güzel görünüyor yarısmada bol sans diliyorum :KK36:

Bir yarışmadan daha merhabalar :KK68:

Şansıma yine kapalı hava, yine yağmurlu :olamaz::olamaz:

Bugün ilk defa deneyeceğim bir çorba yaptım ve niye daha önce yapmadım diye pişman oldum. Umarım sizlerde seversiniz :KK68:

Eki Görüntüle 2234160

Köfte malzemeleri;
  • 100 gr kadar kıyma.
  • Karabiber
  • Kırmızı biber
  • Tuz
Tüm malzemeleri bir kaba alıp iyice yoğuruyoruz. Sonra küçük parçalar koparıp (nohutun yarısı kadar) yuvarlıyoruz. Buzdolabına kaldırıp çorbamızı yapmaya başlıyoruz.
Eki Görüntüle 2234102

Çorba malzemeleri;
  • Nohut
  • 1 küçük soğan (küp küp doğranmış)
  • 1 yemek kaşığı dolusu salça (biberle domates karışık)
  • Tereyağı Ve sıvıyağ
  • Tuz
  • Erişte (ev yapımı)

Tencereye yağ soğanı atıp soğanlar renk değiştirene kadar kavurup içine salça ekliyoruz. Salçayı biraz kavurduktan sonra içerisine nohutu ve tuzu ekliyoruz. Sonrada kaynamış su ekleyip nohutun pişmesini bekliyoruz.

Eki Görüntüle 2234104

Not: Nohutu akşamdan karbonatlı suyla işittiğim için çok çabuk pişti.

Nohut piştikten sonra eriştelerimizi ekleyerek 3-4 dakika yumuşamasını bekleyip köftelerimizi de ekleyip pişiriyoruz.
Eki Görüntüle 2234105

Yoğurtlu terbiyesi için;
  • Yoğurt
  • 2 diş sarımsak
Eki Görüntüle 2234103
Yoğurda sarmısağı rendeleyip brenderdan geçirip pürüssüz hale getiriyoruz. Sonra çorba suyundan 2 kepçe kadar alıp yoğurtla karıştırıp ılınmasını sağlıyoruz ki çorbamız kesilmesin.

Üzerine sosu için;
  • Tereyağ
  • Pulbiber
  • Nane
Tavaya tereyağını alıp köpürene kadar ısıttıktan sonra içine purbiber ve naneyi atıyoruz.
Sonra yemeğimizin üzerine döküyoruz. Afiyet olsun :KK68:
Eki Görüntüle 2234161 Eki Görüntüle 2234162 Eki Görüntüle 2234163 Eki Görüntüle 2234164 Eki Görüntüle 2234165 Eki Görüntüle 2234166 Eki Görüntüle 2234167 Eki Görüntüle 2234168 Eki Görüntüle 2234169 Eki Görüntüle 2234170 Eki Görüntüle 2234171 Eki Görüntüle 2234172 Eki Görüntüle 2234173
Basarılar canım♥

X