Eş ailesi

Şöyle ki siz rahatsız olabilirsiniz başkası olmaz. Bu çok kişisel bir durum.
Çok yoğun çalışıyorum, sürekli şehir dışı seyahatlerim var. O nedenle; benim kayınvalidem kızım camların kirlenmiş, birini yolluyayım temizlesin der. Rahatsız olmam bundan. Bu durum aile dinamiğiniz, kayınvalidenle ilişkiniz ile alakalı bir durum biraz da ama "oğlum temiz sever sil" derse bana; Eşimi ararım yanında, "hayatım böyle böyle bir durum varmış, annen uyardı şimdi lütfen hafta sonu camları sil, rahatsız olmanı istemem" derim.
Çünkü bana göre; bu beni oğlunun hizmetini gören kişi olarak gördüğünü, bana saygı duymadığını ve evimin özeline karıştığını gösterir. Yoksa camlar kirlenmiş diyebilir. Kirli ise kirlidir alınacak, içselleştirecek bir durum görmem bunda
Bilmiyorum desem ki, anne camlarım gözüne çarptığında beni uyar desem de uyarsa tamam, evimin içi beni alakadar eder. Onun dışında çoğu kişi rahatsız olur bence, bunu düşünmesi gerekir. İlla yorum yapma mı demem gerekiyor?

Mesafe koy her aradığında açma her çağırdığında gitme , sınır koymazsan asla durmaz ...
Merhabalar, sorun şu; kayınvalidemin sürekli çağırmalarından, zamansız aramalarından gerçekten sıkıldım, başlarda bu kadar gözüme batmıyordu çağırması çünkü bu kadar sık değildi, hatta ne güzel vakit geçirmek istiyor bizimle diye düşünüyordum ama son zamanlarda iyice sıklaştı, yemek vakti arayıp emri vaki yapar gibi hadi çabuk gelin yemek hazır falan diyor, ben yemeğimi hazırlamış bulunup, defalarca kırılmasın oğlunu özlemiştir dedim, tamam dedim ve gittim(eşim sana bırakıyorum, gitmek istiyorsan gidelim diyor genel olarak) ama son zamanlarda bugün gidiyorsak yarın yine çağırıyor, akşam görüşüyorsak sabah yine bekliyor, artık zıvanadan çıktı durum yani. Dediğim gibi son zamanlar gözüme bu kadar batmaya başladı, bir iki kere gidip geç olunca kayınvalidem kalın isterseniz demişti kalmıştık, kışın bir kere eşime (kombi arızalanmıştı birden evin ısısı düşüyordu ama hallediyorduk bir şekilde ev durulmayacak kadar soğuk olmuyordu yani) sizin ev soğuktur bizde kalın demiş, en son eşim iş yemeğindeydi çok geçe kalmayacaktı, (bende eşim gelene kadar onlarla olurum diye düşündükleri için, bence, çünkü genelde kal dediklerinde reddedemiyordum) eşimin kuzeni aradı dışardan bişeyler aldım kayınvalidenlere gidiyorum biraz rahatsızlanmış sende gel istersen dedi (önceki gün görüşmüştük)gittim baktım yatıyor sonra yemek yedik, hemen ayaklandı, sonra bi akrabasıyla dışarı çıktılar beni de davet ettiler evde işlerim var diyerek evime gittim, yani bir şeyi olsa 1 saate ayaklanıp dışarı çıkamaz herhalde. Sonra bana kapının önünde ayrılırken, sabah gelin diyor. Son radde oldu bu ve beni düşündürmeye başladı artık bu son durum durum. Görümcemin de sürekli beni eşime şikayet etmeleri, patavatsızlıkları, geçen bir arkadaşım varken ve arkadaşımın bizde olduğunu bilmesine rağmen, gecenin bir vakti arkadaşıyla içmişler zil zurna bu şekilde eve gidemeyiz size gelebilir miyiz arkadaşımla dedi, arkadaşım var rahatsız olmazsanız gelin dedim, zil zurna geldiler, gecemizin içine ettiler arkadaşıma o kadar mahçup oldum ki, 1 saat abisini anlattı, benim yerim böyle farklıdır şöyle farklıdır abimde, ben daha abimi paylaşmayı kabullenemedim falan diyor, benim için şakayla karışık fenadır diyor, daha neler neler ya. Geçenlerde mesaj atmıştı, bende döndüm en son görüşürüz mü ne yazmış, cevap vermediğim için beni eşime şikayet etmişti inanabiliyor musunuz, bi ara aramış beni arkadaşımla size kalmaya gelicem müsait misiniz diyor,(arkadaşıyla da hiçbir şekilde samimiyetim yok merhaba merhabamız var sadece). Vakitli, vakitsiz sürekli gecenin bir vakti ararlar, mesaj atarlar, eşime de bana da. Sürekli görüştüğümüz yetmiyormuş gibi. Daha niceleri... Kayınvalidemin sürekli camlarını sil, balkonlarını yıka ikazları, ben 3 günde bir cam silerim sende sil alışırsın, oğlum temizliğe çok önem verir diyor. Sürekli şakayla karışık gülerek oğlum önce bana ev alacak, araba alacak sonra sana deyip kendince benimle yarışa giriyor. Nezaketen, aman kırılmasın gücenmesinler diye hep sustum. Her şeyi geçtim bakıyorum da son zamanlar eşimle başbaşa zaman getirememişiz doğru düzgün yatak odası haricinde, bundan sonra kesinlikle genel olarak çağırdıklarında reddeceğim, sürekli arayıp çağırmalarına ne gerek var istediğimiz zaman zaten gideriz, haksız mıyım?
Merhaba benim de kayınvalidem çok çağırır çaya gelmek ister iki günde bir muhtemelen eşimin ailesi iyidir severim ama gerçekten insan sıkılıyor bazen reddetmeme rağmen ısrar edilir ve gerçekten sinirleniyor insan birde bebek olunca görün hiç görüşmediğimiz an yok nasıl mesafe koymak gerek bilmiyorum

Her cagirdiginda giderseniz cagirmalarin dozu tabi ki artar. Gitmeyin, esiniz bile size birakiyormus karari. Gitmeyin her defasinda olsun bitsin. Hayir demeyi ogrenirseniz sorun cozulur.
Ben hayır diyorum da ne oluyor bebeği özlüyoruz diyorlar birdeyde diyemiyor insan sonra yaşlanınca bende mi böyle olucam diyorum 😁

Ben hayır diyorum da ne oluyor bebeği özlüyoruz diyorlar birdeyde diyemiyor insan sonra yaşlanınca bende mi böyle olucam diyorum 😁
İşte sizde hayır deyip sonra ikna olup gidiyorsunuz demek ki, ben bundan sonra ne zaman arayıp çağırsa gitmeyeceğim, canım istediğinde davetsiz giderim yada arar ben çağırırım, size de tavsiye ederim 🤣

Merhabalar, sorun şu; kayınvalidemin sürekli çağırmalarından, zamansız aramalarından gerçekten sıkıldım, başlarda bu kadar gözüme batmıyordu çağırması çünkü bu kadar sık değildi, hatta ne güzel vakit geçirmek istiyor bizimle diye düşünüyordum ama son zamanlarda iyice sıklaştı, yemek vakti arayıp emri vaki yapar gibi hadi çabuk gelin yemek hazır falan diyor, ben yemeğimi hazırlamış bulunup, defalarca kırılmasın oğlunu özlemiştir dedim, tamam dedim ve gittim(eşim sana bırakıyorum, gitmek istiyorsan gidelim diyor genel olarak) ama son zamanlarda bugün gidiyorsak yarın yine çağırıyor, akşam görüşüyorsak sabah yine bekliyor, artık zıvanadan çıktı durum yani. Dediğim gibi son zamanlar gözüme bu kadar batmaya başladı, bir iki kere gidip geç olunca kayınvalidem kalın isterseniz demişti kalmıştık, kışın bir kere eşime (kombi arızalanmıştı birden evin ısısı düşüyordu ama hallediyorduk bir şekilde ev durulmayacak kadar soğuk olmuyordu yani) sizin ev soğuktur bizde kalın demiş, en son eşim iş yemeğindeydi çok geçe kalmayacaktı, (bende eşim gelene kadar onlarla olurum diye düşündükleri için, bence, çünkü genelde kal dediklerinde reddedemiyordum) eşimin kuzeni aradı dışardan bişeyler aldım kayınvalidenlere gidiyorum biraz rahatsızlanmış sende gel istersen dedi (önceki gün görüşmüştük)gittim baktım yatıyor sonra yemek yedik, hemen ayaklandı, sonra bi akrabasıyla dışarı çıktılar beni de davet ettiler evde işlerim var diyerek evime gittim, yani bir şeyi olsa 1 saate ayaklanıp dışarı çıkamaz herhalde. Sonra bana kapının önünde ayrılırken, sabah gelin diyor. Son radde oldu bu ve beni düşündürmeye başladı artık bu son durum durum. Görümcemin de sürekli beni eşime şikayet etmeleri, patavatsızlıkları, geçen bir arkadaşım varken ve arkadaşımın bizde olduğunu bilmesine rağmen, gecenin bir vakti arkadaşıyla içmişler zil zurna bu şekilde eve gidemeyiz size gelebilir miyiz arkadaşımla dedi, arkadaşım var rahatsız olmazsanız gelin dedim, zil zurna geldiler, gecemizin içine ettiler arkadaşıma o kadar mahçup oldum ki, 1 saat abisini anlattı, benim yerim böyle farklıdır şöyle farklıdır abimde, ben daha abimi paylaşmayı kabullenemedim falan diyor, benim için şakayla karışık fenadır diyor, daha neler neler ya. Geçenlerde mesaj atmıştı, bende döndüm en son görüşürüz mü ne yazmış, cevap vermediğim için beni eşime şikayet etmişti inanabiliyor musunuz, bi ara aramış beni arkadaşımla size kalmaya gelicem müsait misiniz diyor,(arkadaşıyla da hiçbir şekilde samimiyetim yok merhaba merhabamız var sadece). Vakitli, vakitsiz sürekli gecenin bir vakti ararlar, mesaj atarlar, eşime de bana da. Sürekli görüştüğümüz yetmiyormuş gibi. Daha niceleri... Kayınvalidemin sürekli camlarını sil, balkonlarını yıka ikazları, ben 3 günde bir cam silerim sende sil alışırsın, oğlum temizliğe çok önem verir diyor. Sürekli şakayla karışık gülerek oğlum önce bana ev alacak, araba alacak sonra sana deyip kendince benimle yarışa giriyor. Nezaketen, aman kırılmasın gücenmesinler diye hep sustum. Her şeyi geçtim bakıyorum da son zamanlar eşimle başbaşa zaman getirememişiz doğru düzgün yatak odası haricinde, bundan sonra kesinlikle genel olarak çağırdıklarında reddeceğim, sürekli arayıp çağırmalarına ne gerek var istediğimiz zaman zaten gideriz, haksız mıyım?
Su zamana kadar cinnetsiz iyi gelmissiniz yalnız helal olsun.
Ben hepsinin üstüne kusmustum simdiye🤪
Esinize mesafenin önemini anlatın,ailesini dizginlesin az.
O yapamazsa devreye girip tavrınıızı koyarsınız
Sarhos görümce dandinlemek nedir ya🥴

Merhaba benim de kayınvalidem çok çağırır çaya gelmek ister iki günde bir muhtemelen eşimin ailesi iyidir severim ama gerçekten insan sıkılıyor bazen reddetmeme rağmen ısrar edilir ve gerçekten sinirleniyor insan birde bebek olunca görün hiç görüşmediğimiz an yok nasıl mesafe koymak gerek bilmiyorum
Tek çare sınır koymak..

Su zamana kadar cinnetsiz iyi gelmissiniz yalnız helal olsun.
Ben hepsinin üstüne kusmustum simdiye🤪
Esinize mesafenin önemini anlatın,ailesini dizginlesin az.
O yapamazsa devreye girip tavrınıızı koyarsınız
Sarhos görümce dandinlemek nedir ya🥴
Ya daha neler neler var ya hepsini bilseniz, utanmasalar yatak odasında bile yalnız bırakmayacaklar bizi, bir kere bi kandil gecesi kayınvalidemlerde kaldık, yattığımız odanın kapısının önünde görümcem ve kayınvalidem namaz kıldılar, daha sonra oturdular saatlerce tesbih çektiler 🤣

Ya daha neler neler var ya hepsini bilseniz, utanmasalar yatak odasında bile yalnız bırakmayacaklar bizi, bir kere bi kandil gecesi kayınvalidemlerde kaldık, yattığımız odanın kapısının önünde görümcem ve kayınvalidem namaz kıldılar, daha sonra oturdular saatlerce tesbih çektiler 🤣
Cıkıp kıbleyi mi sasırdınız hayrdır demediniz mi😂

cok gorgusuz bir aileymis, onlarin seviyesine inmeden biraz dis gosterin. kavga etmeden sinirlarinizi cizin.

İşte sizde hayır deyip sonra ikna olup gidiyorsunuz demek ki, ben bundan sonra ne zaman arayıp çağırsa gitmeyeceğim, canım istediğinde davetsiz giderim yada arar ben çağırırım, size de tavsiye ederim 🤣
Aynen aynen 😂 iyi de insanlar aslında ama mevzu iyilik kötülük değil ya bende onu yapacak kapasite yok gibi 😂 zaten hayran olmuşumdur böyle mesafeyi sınırı güzel koyan insanlara

Yemeğimi yapmıştım ama bende dedim kibarca reddetmeye çalıştım, e yarın yersiniz falan deyip ısrar edince tamam dedim ama evet hata bende.
Aynı benim kv ayni :))
Önceden bu kadar sık çağırmıyorlardı ama baktım ki son zamanlar iyice sınırı aştı, sabah akşam beraber olalım istiyorlar artık hayır diyeceğim başka çözüm yolu yok zaten. Çünkü artık art niyet sezmeye başladım.
Aynı şeyleri yaşamışız.Benim de çok konularım var.Ben 1,5 sene çektim ilk 1 senesinde sizin gibi düşünüyordum bizi düşünüp çağırıyor kv diye art niyet aramadim asla.Ama önceleri cumts pazar gittiğimiz yemekler bir baktım her gun olmuş.O gün yemek yiyoruz eve gideceğiz dönüp bana "yarin ne pişirelim"diyordu sanki bir evmişiz gibi..Ve gece yarısından önce evime dönemiyordum.Sizin gibi nerdeyse esimle beni başbaşa bırakmamak için artik gece 1 lere kadar tuttuğunu düşünüyordum.Kendi evimde yemek yemek için izin alacak duruma gelmiştim artik.Bu durumdan rahatsiz olmuştum ama kırmadan nasil soyleyebilirim diye burda konu açmıştım.. Bizimkinde bahaneler ise yaramadı.Konustum hic konuşmamışım gibi ertesi gün aradı çağırdı.2.ye konustum olmadi 3-4 ve 5...5.de de kendi bildiğini yapinca patladım.Artik gitmeyince esime şikayet ediyordu beni.Bu bize ailemize saygısızlık diye.Inanabiliyor musun saygıyı oraya yemege gitmemle ölçüyordu.Ne kadar gidersem o kadar saygılıyım yani.Her gün gitmişim ama 1 gün gitmesem benden kötüsü yoktu.En son esime şikayet ettiğinde esimi nasıl doldurduysa esimle tartıştık patladım ve o gunden sonra gidisi gelişi iletişimi her seyi kestim.1 yil oldu konuşmuyoruz suan rahatım.Tabi insallah bu asamaya gelmeden cozersiniz ama kendini ifade et ya esin kendi bu durumdan rahatsiz oluyormus gibi konussun eğer yapamazsa sen konuş kayinvalidenle.Zaten eğer anlayışla karşılarsa art niyetli değildir düşüncesizlik etmistir ama bu tutumunda israrciysa benimki gibi,art niyetlidir.

Hepsini geçtimde görümcenin arkadaşı niye sizde kalıyor? Bi kere kabul ettiniz yüz buldu ikinci defa kalmasını teklif ediyor ne alaka. ben kendi adıma konuşayım o saatte ne mesajına geri dönerim ne aramasına.. İlle de gelecekse arkadaşın için müsait değiliz derdim

Benim de annem böyledir 😀
Yemek yapıyorum gel tatlı yaptım gel falan filan. Yavaş yavaş alıştırdım. Yok anne sağol ben yemek yedim veya yaptım. Yorgunum uykum var vs. Geçiştirdim. Bir gün de dedim ki anneciğim sağol beni düşündüğün için çağırıyorsun ama ben evimde daha rahat ediyorum yemek yapmaktan da hoşlanıyorum Allah razı olsun.... anladı mı hayır😄
Ama artık eskisi gibi bir baskı yok. En azından davet var ısrar yok. Annemdir kalbini kıramam tabii. Ama cidden sinir bozucu bir durum.
Bide bi tabak yemek yiyosun mutfaktan çıkamıyosun. Mutlaka yapılması gereken işler oluyor. Zamanında çook yıprandım eve gidip yığılıp kalıyordum. Sonra psikiyatr Tülay kök ün sınırlar video serisini buldum onun bana büyük katkısı oldu. Sınırlarımızı belirlemek ve hayır demeyi bilmek gerekiyor.

Aynen aynen 😂 iyi de insanlar aslında ama mevzu iyilik kötülük değil ya bende onu yapacak kapasite yok gibi 😂 zaten hayran olmuşumdur böyle mesafeyi sınırı güzel koyan insanlara
Valla benimkiler için de ben iyilerdir, olabilir, art niyetleri yoktur dedim hep ama baktım ki artık fazlasıyla sınırları aştılar artık böyle düşünmüyorum, kesinlikle mesafe gerekiyormuş iyilerde de bana iyi gelmiyorlar artık.
Benim de annem böyledir 😀
Yemek yapıyorum gel tatlı yaptım gel falan filan. Yavaş yavaş alıştırdım. Yok anne sağol ben yemek yedim veya yaptım. Yorgunum uykum var vs. Geçiştirdim. Bir gün de dedim ki anneciğim sağol beni düşündüğün için çağırıyorsun ama ben evimde daha rahat ediyorum yemek yapmaktan da hoşlanıyorum Allah razı olsun.... anladı mı hayır😄
Ama artık eskisi gibi bir baskı yok. En azından davet var ısrar yok. Annemdir kalbini kıramam tabii. Ama cidden sinir bozucu bir durum.
Bide bi tabak yemek yiyosun mutfaktan çıkamıyosun. Mutlaka yapılması gereken işler oluyor. Zamanında çook yıprandım eve gidip yığılıp kalıyordum. Sonra psikiyatr Tülay kök ün sınırlar video serisini buldum onun bana büyük katkısı oldu. Sınırlarımızı belirlemek ve hayır demeyi bilmek gerekiyor.
Ya kendi annem böyle her gün arayıp ısrarla çağırsa açık açık evimde kalmama kastın mı var neden böyle yapıyorsun annecim, her gün arayıp çağırmana gerek yok ben zaten müsait olduğumda çağırmana gerek kalmadan gelirim derim açıkçası, kapatırım konuyu. Kayınvalidem beni genelde eşimle beraber çağırıyor, eşim müsait olmadığı zamanlar o kadar ısrar etmez ama eşimle berabersek ona gitmemiz için kırk takla atar, eşim gitsin uğrasın her gün 1-2 saat ana oğul buluşsunlar isterlerse, yeter ki beni karıştırmasın artık çünkü gidince kalın ısrarları, erken kalkınca surat asmaları, duygu sömürülerinden, ağlanmalarından sıkıldım. İyi niyetim suistimal edildi ve artık sabrım kalmadı. Cidden başbaşa kalmamıza garezleri var herhalde başka bir şey düşünemiyorum.

Hepsini geçtimde görümcenin arkadaşı niye sizde kalıyor? Bi kere kabul ettiniz yüz buldu ikinci defa kalmasını teklif ediyor ne alaka. ben kendi adıma konuşayım o saatte ne mesajına geri dönerim ne aramasına.. İlle de gelecekse arkadaşın için müsait değiliz derdim
Gece o saatlerde sadece beni değil eşimi de arayıp, mesaj atarlar sürekli, defalarca uyandığımı bilirim mesaj sesine. Arkadaşıyla beraber gelme konusuna gelince de o hâlde sokakta kalmasınlar dedim ama bin pişman oldum, sonra da bundan yüz buldu herhalde...

Bende öyleydim başka ama bir iki aydır işler degisti iki üç defa hayır dedin mi düşman oluyorlar sonra . Ayrıca kaynanam hiç aramazdi haber bile vermezdi direk üç küçük çocuğuyla gelirdi . Gorumcemle aynı evde yaşıyordum onu arıyorlar oda sözde çalıştığı için bütün işler bana kalırdı . Şimdi konuşmuyorum onlarla kafam rahat

X