Eşim , ailem ve para

Dumanikara

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2013
1.942
1.516
34
maddi sıkıntıyla ilgili bir problemdi eşimle sorunu çözdük çok teşekkürler.

Son düzenleme:
eşiniz de haklı sizde
diğer abiniz borcunu öderse öbür abinize verebilirsiniz bence
diğer türlü sıkıntı

para konusunda maaşınızın yarısını kendinie almak da hakkınız
bu arada bu alınan ev v.s. kimin üzerine olmuştu bekarken
eğer eşinizin üzerine yaptıysanız büyük cesaret :)

Şahsi görüşüm doğru düşündüğünüz fikrindeyim. Ama abiniz anlattığınız yapıdaysa kabul etmeyecektir zaten. Verdiğim 10 bin tl yi istiyorum diye değilde daha ılımlı konuşabilirsiniz eşinizle.

Bende ev alırken verdiğim 10 bini geri istiyorum.

Şu cümleye kadar siz haklısınız ama bu cümlenizi anlamadım. Zaten o evin yarısı sizin değil mi? Katkınız olan 10 bini mi istiyorsunuz?
Eşinizi kendi ailesinden hayatta kimse yok mu? Onların durumları hep çok mu iyi? Yani bilemiyorum evi kredisiz alacak kadar birikim yapmışsınız, 3ün 5in hesabını yapmak gibi geliyor bu bana.

Şimdi eğer çalışıyorsanız maaş kartınızı öncelikle eşinizden alın.Eğer ailenize yardım etmek istiyorsanız bunu eşinizden istemek şeklinde değilde maaşınızdan biriktirerek halledin.Eşinize her ay birikim yapmak için örneğin 1000 tl verin gerisini de ister ailenize verirsiniz ister harcarsınız o sizin bileceğiniz iş olmalı

hepsi tamam güzelde o verdiğiniz 10 binlirayi istemek ne demek?o parayla birlikte ev almadınız mi? eşiniz verdiği paranın hesabını yApıyor mu o ev için?
ailnize yardım edebilirsiniz.zaten çalışıyorsunuz orasi sizi ilgilendirir.ama halen o verdiğiniz 10 binlirada ayrı hir hak görmeniz bana çok yanlış geldi.o zamn eşinizde o eve verdigi kendi parasını istesin.
bana çok çok farklı geldi bu düşünce yapınız.

Çalışıyorsunuz.Kaldı ki çalışmasanızda eşinizin parasında da hakkınız var.Abinizden parayı geri istemeniz

hiç hoş olmaz ve onu yaralar.Zaten kendisi ödeyemediği için mahçup diyorsunuz.8 bin kardeş arasında

nedir ki?Bu konuda ben olsam eşimin ağızını açtırmam.

Diğer abinize de vermek istiyorsanız verin.Sonuçta sizin hayatınızı etkileyecek çok büyük mebleğler değil bunlar.

Eşinizin de laf söylemesine müsade etmeyin.Kesin bir dille bundan hoşlanmadığınızı belirtebilirsiniz.

Şu anda hiç bir borcunuz, sıkışık bir durumunuz yok sanırım. Maaşınız ne kadar? 5000 bin tl çok bir para değil bence. Böyle bir abiye yardım etmek isteminiz de gayet doğal. Ee zaten maşınızın büyük bir kısmını eşinize veriyormuşsunuz zaten.
Bu yardımı yapmassam hep içimde uhte kalacak minvalinde eşinize yaklaşın derim. Eve verdiğim 10 bini geri istiyorum demeyin.

Yorumunuza katılıyorum eşide diyelim 100.000 TL verdi o eve şimdi konu sahibinden mi isteyecek bu çok ayıp olmuş 10.000 TL yi geri istemek mantıksız yani
hepsi tamam güzelde o verdiğiniz 10 binlirayi istemek ne demek?o parayla birlikte ev almadınız mi? eşiniz verdiği paranın hesabını yApıyor mu o ev için?
ailnize yardım edebilirsiniz.zaten çalışıyorsunuz orasi sizi ilgilendirir.ama halen o verdiğiniz 10 binlirada ayrı hir hak görmeniz bana çok yanlış geldi.o zamn eşinizde o eve verdigi kendi parasını istesin.
bana çok çok farklı geldi bu düşünce yapınız.

Kızlar haklı mı haksız mı olduğumu kestiremiyorum. O yüzden size sormak istedim.

Ben ve eşim memuruz. Eşimin ailesi vefat ettiğinden onun arkasında bir miktar para ile evlendik.

o ev aldı ( ev alırken bende 10 bin verdim daha evlenmeden ) hem de annemlerin arka binasında ama o evde hiç oturmadık. Yatırım amaclı sonra onu sattık.Şimdi yeni bir ev alma sürecindeyiz. Kredisiz ev almak istiyor eşim. Bense sürekli çalkanan ülke ekonomisinde para arkamızda kalsın diyorum. Ama onun dediği olacak sanırım.

Benim iş kuran bir abim var geçen haziran ayında bir kaç ay sonra öderim diye önce 5 bin istedi sonra da 3 bin istedi. Ama hala 8 aydır ödeyemedi, ara sıra mahçubiyetini dile getiriyor ödeyemedim diye. Kendisi makine mühendisi ve asla öyle para üstüne yatacak bir karakter değil.

Ben borçlarının içinde bize nazı en çok geçtiği için ertelediğini düşünüyorum. Eşim se bir kaç ay sonra öderim dedi ödemedi diye naif bir dille beni uyarıyor bense abime bu konuda baskı yapmam diyorum ama abime de tatlı dille ne zaman ödeyebilecek durumun olur diye soracağım yakın zaman içinde .(ki bu beni boğan bir durum)

Ben evlendiğimde abimlerden ikinci el vestiyeri, ocağı, annemin eski beyaz perdelerini aldım. ev kurarken asla ama asla eşimi sıkıntıya sokmadım.Beyaz eşyaları benim ailem ;abilerim çamaşır mak, bulaşık mak. aldı. annem babamda buzdolabı aldı. Biz seçtik onlar ödediler.

düğünü minimuma hallettik, nikah töreni şeklinde oldu. Eşimi çok seviyorum bir dediğimi iki etmez, sevgidolu ve naiftir. Ama parayı akıllıca kullanıp coğaltmak onun hobisi,

Bende buna saygı duyuyorum sonucta ikimize faydası var :KK70:

Memur maaşımdan 400 tl nakit benim şahsı hesahımda kalıyor gerisini onun hesabına yolluyorum.Bu parayla eve ıvız zıvır keyfim ne isterse alıyorum ya da kendi boş işler için rahatça harcıyorum. Bir de elimde 200 tlik yemek kartım kalıyor. Ayrıca kıayfet almak istersem kredi kartlarını kullanabiliyorum. ( ki çok alışveriş yapan biri değilim , eşim zorla bana kıyafet alır internetten yani güvenle kredi kartlarını bana teslim ediyor :KK70: )

O geri kalan maaşla, yatırım yapıyor, ev almak için biriktiyor. Bu arada ben yemek kartımı annem babamı mutlu etmek için kullanıyorum market alışverişlerine kullanıyorum, çok nadir de nakit veriyorum onlara .

Eşim annemlerin İnternet faturasını ve annemin telefon hattının parasını ödüyor, ortak hesabımızdan oda aylık 80 tl .

Şimdi asıl konu başlığına gelecek olursak, benim bir abim daha var ona da yardım etmek istiyorum. Kendisi bize çok büyük bir iş iyiliği yaptı, gururlu bir insandır. Diğer abim kız kardeşinden 5 bin istedi diye ona baya kızdı. Hep kendisi verme taraftarı, ben bekarken işsiz kaldığımda bana düzenli para yollardı ki kendi maaşıda yüksek değildi o zaman.

Şimdi ben ona 5 bin tl hibe etmek istiyorum hem borçlarını toparlar hem de iyiliği altında çok ezilmem diye düşünüyorum eşim de büyük abimi çok sever. Harika bir insan der ama para verme konusunda biraz içerlendi bana , herkes kendi düzenini sağlar biz herkese itici güç olamayız diyor.

Bende ev alırken verdiğim 10 bini geri istiyorum. Ya da maaşımın yarısı bana kalsın beni hep besleyen ailem zor durumdayken niye vermeyeyim ki diyorum. Sonuçta ev eşyaları ev kredisi gibi şeyleri hep beraber ödedik 2 yıldır. Üstelik kendisini para konusunda hi yormadım, oda ailem ve bana para konusunda hiç sıkıntı çıkarmadı.

Sizce abime para vermek istemem de haksız mıyım eşime haksızlık mı ediyorum?
Bakınsiz evlenmişsiniz artık eşinize tabii olmalısınız
Konuyu ve yorumları okurken sizin değil eşinizin ailesi olduğunu düşündüm kıyamet kopardı
Şöyle anlatırdınız " bir abisine borç verdik ödemedi diğerine de hibe olarak vermek istiyor üstelik annesinin faturalarını da ödüyor " derdiniz kaynardı burası
Bir de ısrarla naif diye belirttiğiniz adamdan " ver benim on binimi" diye nasıl istediniz
İnanın ben utandım

Bu mesajı eşim ailesine yardım ediyor diye yazsaydınız eşiniz taşlanırdı. Şimdi kadın yardım edecek diye yazınca onay verdi herkes birden...

Bence 8 bini geri istemeyin parası olunca öder zaten ama diğer kardeşe 5 bin mantıksız geldi. Kimse 5 binle zengin olmaz ama eşinizle huzuru kaçırmaya değmez...

Ben eşinizi saha çok haklı buldum. Eşiniz birikim yapan, kendini güvenceye alam birisi. Size hayır da dememiş üstelik. Sadece her seferinde itici güç olamayacağınızı belirtmiş. Eşiniz aynı şeyi yapmak isteseydi, ben de evlenmeden önce verdiğim 10.000i geri istiyorum aileme hibe edicem deseydi ne düşünürdünüz acaba?

Benim için eve gelen para ortaktır, kimin kazandığı önemli değildir. O yüzden de kendi maaşımın yarısını ayırmak istiyorum vs tarzı cümleler biraz garibime gidiyor...

Bu mesajı eşim ailesine yardım ediyor diye yazsaydınız eşiniz taşlanırdı. Şimdi kadın yardım edecek diye yazınca onay verdi herkes birden...

Bence 8 bini geri istemeyin parası olunca öder zaten ama diğer kardeşe 5 bin mantıksız geldi. Kimse 5 binle zengin olmaz ama eşinizle huzuru kaçırmaya değmez...

Ben de anlamadım açıkçası. Para verilen görümce ve kayın olsaydı o 8 bin 10 bin ne kadar da büyürdü insanların gözünde. Şimdi kardeşe veerilen para istenmez deniliyor.
Ha ben iki aile içinde verilsin diyen bir insanım özellikle kazançlar bir ev parasını kredisiz çekmeye yetecek kadar para biriktirebilecek gibiyse. Ama bilemiyorum sanırım ailesinden adama biraz para da miras kalmış. Belki adam da sağlık olur bir şey olur feda olsun ama öbür türlü olmaz diyordur.

eşiniz de haklı sizde
diğer türlü sıkıntı

Eşimde aynı şeyi söylüyor diğeri öderse ötekine verelim diye ,
onun üzerine oldu ama kredi ödemeleri evliliğimizde devam ettiğinden hak idda edebilyiorum :KK70:

Ikinizin de hakli oldugu noktalar var. Buyuk abine direkt 5000 toplu vermek yerine ara ara imkan dahilinde yardimda bulunabilirsin. Anlattigin gibi biri ise abin parayi almaz ama zaten o yuzden anlayamadim neden abine 5000 verdigini.

eşiniz de haklı sizde
diğer türlü sıkıntı

onun üzerine oldu ama kredi ödemeleri evliliğimizde devam ettiğinden hak idda edebilyiorum :KK70:

Hak iddia edebiliyorsanız 10 bini istemek biraz ayıp olmuyor mu?
Abinize hibe etmek istediğiniz parayı, abiniz ne için kullanacak?

X