Eşim ve annem arasında sıkıştım. Hata kimde?

Morpelus

Üye
Kayıtlı Üye
31 Mayıs 2020
179
260
Merhaba arkadaşlar.
bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Eşim ve ailem arasında sıkıştım kaldım nasıl bir yol izlemem gerekiyor bana bir akıl verin.
Öncelikle baştan baslayım ben aileme çok düşkünüm evliliğe çok zor adapte oldum. Eşimin ailesi biribirinden habersiz alakasız yaşayan insanlar. Annesi babası ayrı evlenmeden önce aldığımız eve annesini oturttuk biz kiraya cıktık mağdur olmasın diye. Düğünümüzü eşim annem ben yaptık yani herkes üstüne düşen görevi yerine getirdi. Sorun şu ki her şey yolunda giderken son üç dört aydır eşimde aileme karşı bir soğukluk bir uzaklık var.
Nedenini bilmiyorum çok sorguladım konuşmaya çalıştım ama yok diyor. Hergün gidip gelinir mi diye gitmeme gelmeme karışıyor. Bir çok şeyime karışır gerçi onlara alıştım ama buna alışamadım. Evet düşkünüm o ayrı ama diyorum ben baştan beri böyleydim diye şimdiye kadar kabullenen adam şimdi sorun çıkarıyor. Tam ifade edebildim mi bilmiyorum ama☹️ Eşimin annesinin her masrafını karşılıyoruz 5 kardeşler ama kimsenin umrunda değil herkes kendi derdinde. Sizce ben mi çok kafama takıyorum eşimi ihmal etmiş olabilir miyim ya da anneme düşkün olmam gerçekten sorun mu ? Bu arada annemi görseniz dünya iyisi hayatını ömrünü bize evlatlarına adamış bir kadın tanısanız çok seversiniz. Çevremde arkadaşlarım annemi arar sorar çok severler ama eşime bi bunu yaptıramadım. Ha kötü değil iyiler ama istediğim gibi de değil ben bilemedim kafam çok karışık olunca düzgün ifade edebildim mi onu da bilmiyorum ya! Ama en azından başka göz bakacak ya belki bana fikir olur akıl olur. Şimdiden teşekkürler 🙏🏼

Eşiniz haklı. Aileme çok düşkünüm deyip aile evinden çıkmayınca kurulan çekirdek aile hasar alıyor. Bir kuzenim eşiyle bu yüzden boşandı maalesef.

Ben de aileme çok düşkünüm. Burada yazarım çoğu zaman. Her gün (hafta sonları hariç) en fazla yarım saat kadar uğrarım bi kahvelerini içerim görür gelirim evime. Bir ihtiyaçları varsa görürüm. Haftada ya da 2 haftada bir de eşimle yemeğe gideriz. Ama eşim isterse. Benim eşim de ailesiyle bizim kadar bağlı değildir. Ona da tuhaf geliyor bu bağlılık. İlk başta uyum sağlamakta zorlandı. Ama ben de ailem de ona istediği alanı tanıdık, hiç bir şeye zorlamadık. İsterse geldi istemezse gelmedi. Ben ondan zaman çalıp ailemle geçirmedim. Benim kadar değil tabi ki ama düşkündür aileme. Sizin hatanız eşinizin ailenize sizin gibi davranmasını beklemeniz. Evlat değil o damat. Önce bunu kabullenin.

Ailenizi sevin tamam da her gün her gün,ne gerek var ? Arada evde kalın,eşinizle ev planı yapın,haftasonu başbaşa çıkın gezin,şahsen eşim her gün annesine gitse niye evlendiğini sorgularım.
Ayrıca onun annesi konusunda da tamam yardım etmek iyi de,diğer kardeşlerle konuşsun eşiniz,her masrafı neden sadece siz karşılıyorsunuz ?

Ama bunu bir erkek tarafı yaptığında her gun annesinemi gidiyor ana kuzusu bırak orda kalsin gibi neler neler diyoruz.
Bu durum kadın oldugunda aman nolcek annedir eşinde geliversin mi demeliyiz hayir sizin yaptığınız yanlış eşiniz surekli aramamı gitmek zorunda değil ve siz de neden her gun gidiyorsunuz ki kendi hayatınız yok mu

Tüm anneler dünya iyisidir candır onlar 🙏🏻Öncelikle tebrik ederim kayınvalideniz için de bir sürü şey yapmışsınız bunu kolay kolay gelinler kabul etmeyebilir.
Aile düşkünlüğüne gelince anne baba baş tacıdır bende aşırı düşkünümdür ama her gün gitmek biraz garip olabilir böyle yaparsan malesef kendi evine alışmakta çok zorluk çekersin gün gelir işleri olur tabi her gün gidersin özlersin gidersin çaya gidersin ama haftanın her günü gitmen ilerde sana daha zorluk çıkarabilir bunun dışında bence ben bir problem göremedim eşinin soğumasına bir sebepte bence yok güzel bir konuşmayla çözülebilir belki farkında olmadan eşine ilgi göstermiyorsundur sonuçta biz nasıl ilgi alaka saygı bekliyorsak eşinde bekler bunları bir gözden geçir istersen

Eşiniz haklı. Aileme çok düşkünüm deyip aile evinden çıkmayınca kurulan çekirdek aile hasar alıyor. Bir kuzenim eşiyle bu yüzden boşandı maalesef.

Ben de aileme çok düşkünüm. Burada yazarım çoğu zaman. Her gün (hafta sonları hariç) en fazla yarım saat kadar uğrarım bi kahvelerini içerim görür gelirim evime. Bir ihtiyaçları varsa görürüm. Haftada ya da 2 haftada bir de eşimle yemeğe gideriz. Ama eşim isterse. Benim eşim de ailesiyle bizim kadar bağlı değildir. Ona da tuhaf geliyor bu bağlılık. İlk başta uyum sağlamakta zorlandı. Ama ben de ailem de ona istediği alanı tanıdık, hiç bir şeye zorlamadık. İsterse geldi istemezse gelmedi. Ben ondan zaman çalıp ailemle geçirmedim. Benim kadar değil tabi ki ama düşkündür aileme. Sizin hatanız eşinizin ailenize sizin gibi davranmasını beklemeniz. Evlat değil o damat. Önce bunu kabullenin.
Eşinizle her gün annenizi ziyaret etmenize karışmasından daha büyük bir probleminiz yok mu sizce de? 🤷‍♀️ Kendi ailesi yüzünden maddi sıkıntı yaşayıp size sarıyor olabilir mi? Bu konuda bir şey söylemiyor musunuz siz hiç ?
Her gün annenize gidip ne yapıyorsunuz? Ev de işleriniz olmuyor mu yada evde kendi kendinize vakit geçirmek istemiyor musunuz?
Ailenizi sevin tamam da her gün her gün,ne gerek var ? Arada evde kalın,eşinizle ev planı yapın,haftasonu başbaşa çıkın gezin,şahsen eşim her gün annesine gitse niye evlendiğini sorgularım.
Ayrıca onun annesi konusunda da tamam yardım etmek iyi de,diğer kardeşlerle konuşsun eşiniz,her masrafı neden sadece siz karşılıyorsunuz ?

Evet çok doğru her gün görüşmeye çalışmak benim hatam ama onu asla zorlamam haftada 10 günde bir teklif ederim daha da ısrar etmem. Diğer kardeşler biraz uzak durmak istiyorlar her hallerinden belli eşimle konuştuk baştan bu konuyu zaten ben destekledim diğerlerine gerek bile yok diye. Maddi olarak diğer kardeşlere göre eşimin durumu daha iyi ve sonuçta annesi asla bırak diyemezdim. Hani ben çok fedakarlık yaptığımı düşünüyorum bu konuda ondan da biraz beklentim bu yönde. Onu alamadığım zaman hırcınlasıyorım

Merhaba arkadaşlar.
bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Eşim ve ailem arasında sıkıştım kaldım nasıl bir yol izlemem gerekiyor bana bir akıl verin.
Öncelikle baştan baslayım ben aileme çok düşkünüm evliliğe çok zor adapte oldum. Eşimin ailesi biribirinden habersiz alakasız yaşayan insanlar. Annesi babası ayrı evlenmeden önce aldığımız eve annesini oturttuk biz kiraya cıktık mağdur olmasın diye. Düğünümüzü eşim annem ben yaptık yani herkes üstüne düşen görevi yerine getirdi. Sorun şu ki her şey yolunda giderken son üç dört aydır eşimde aileme karşı bir soğukluk bir uzaklık var.
Nedenini bilmiyorum çok sorguladım konuşmaya çalıştım ama yok diyor. Hergün gidip gelinir mi diye gitmeme gelmeme karışıyor. Bir çok şeyime karışır gerçi onlara alıştım ama buna alışamadım. Evet düşkünüm o ayrı ama diyorum ben baştan beri böyleydim diye şimdiye kadar kabullenen adam şimdi sorun çıkarıyor. Tam ifade edebildim mi bilmiyorum ama☹ Eşimin annesinin her masrafını karşılıyoruz 5 kardeşler ama kimsenin umrunda değil herkes kendi derdinde. Sizce ben mi çok kafama takıyorum eşimi ihmal etmiş olabilir miyim ya da anneme düşkün olmam gerçekten sorun mu ? Bu arada annemi görseniz dünya iyisi hayatını ömrünü bize evlatlarına adamış bir kadın tanısanız çok seversiniz. Çevremde arkadaşlarım annemi arar sorar çok severler ama eşime bi bunu yaptıramadım. Ha kötü değil iyiler ama istediğim gibi de değil ben bilemedim kafam çok karışık olunca düzgün ifade edebildim mi onu da bilmiyorum ya! Ama en azından başka göz bakacak ya belki bana fikir olur akıl olur. Şimdiden teşekkürler 🙏🏼
herkes ailesine duskun ama kimse annemde annem demiyor. Annenize illaki gidip geleceksiniz sayip seveceksiniz fakat sizin aileniz esiniz, esinizi de ihmal etmeyeceksiniz. Ben her iki tarafinda ailesine asiri duskun olmasini dogru bulmuyorum. Nasilki annesine cok duskun erkekleri elestiriyorsak kadinlar icin de aynisi gecerli

Evet çok doğru her gün görüşmeye çalışmak benim hatam ama onu asla zorlamam haftada 10 günde bir teklif ederim daha da ısrar etmem. Diğer kardeşler biraz uzak durmak istiyorlar her hallerinden belli eşimle konuştuk baştan bu konuyu zaten ben destekledim diğerlerine gerek bile yok diye. Maddi olarak diğer kardeşlere göre eşimin durumu daha iyi ve sonuçta annesi asla bırak diyemezdim. Hani ben çok fedakarlık yaptığımı düşünüyorum bu konuda ondan da biraz beklentim bu yönde. Onu alamadığım zaman hırcınlasıyorım

Annesine bakmaya karşılık onun da sizin ailenize kul köle olmasını bekliyorsunuz yani. Evlilik böyle bir şey değil ama ya.

Biraz eşinizin gönlünü hoş tutun bir süre gitmeyin ilginizi eşinize evinize verin zaten zamanla hali tavrı düzelir her gün gitmeyin hem biraz özletin kendinizi 😊 annene kötü davranmıyosa saygısızlık etmiyosa suratını annene dönmüyorsa sıkıntı yok aslında arada kalıncak bişey de yok gibi görüyorum

Ailelere düşkün olmanız güzel bir şey. Ancak artık evli insanlarsınız. Ailenize ve eşinize ayıracağınız zamanı dengelemeniz gerek. Mesela çalışmıyorsanız eşiniz işteyken bir uğrar gelirsiniz böylece eşinizi de aksatmamış olursunuz. Eşiniz ailenizi kendi ailesi gibi görse ne ala tabi ki ama bence kimse kimsenin ailesini kendi ailesi gibi görmüyor öyle. Daha gerçekçi beklentileriniz olsun bu konuda. En azından sorun yaşamazsınız.

Kayınvalidenize sahip çıkmanız ihtiyaçlarını karşılamanız bu devirde çoğu kişinin kabul etmeyeceği birşey sizi takdir ettim.
Eşinizin de sizin bu özverinize karşılık ailenize daha sevgili saygılı davranması gerekir , hergün gitme konusunda eşinizi haklı buluyorum anneniz çok iyi biridir mutlaka ama biraz mesafeli olmak da yarar var çok iç içe olmak iyi değil

Ailelere düşkün olmanız güzel bir şey. Ancak artık evli insanlarsınız. Ailenize ve eşinize ayıracağınız zamanı dengelemeniz gerek. Mesela çalışmıyorsanız eşiniz işteyken bir uğrar gelirsiniz böylece eşinizi de aksatmamış olursunuz. Eşiniz ailenizi kendi ailesi gibi görse ne ala tabi ki ama bence kimse kimsenin ailesini kendi ailesi gibi görmüyor öyle. Daha gerçekçi beklentileriniz olsun bu konuda. En azından sorun yaşamazsınız.
Hah işte anlatmaya çalıştığım tam olarak bu. Ben gündüz bir saat mesela görüp geliyorum ki her gün dediğime bakmayın lafın gelişi öyle söylüyorum ama iki üç günde bir görmek ihtiyacı hissediyorum. İşte buna karışmasına kızıyorum gitme otur diyor. Yani oturup ne yapacağım ki zaten akşam hep seninle ilgileniyorum hizmetimde yemeğimde saygımda inanın kusur etmiyorum. Kendisi de memnun zaten dile getiriyor. Benim arada kalmam burada başlıyor son zamanlarda bi otur gitme demeleri başladı buna alışamadım ister istemez tartışma çıkıyor aramızda

Ben de anneme çok düşkünüm ona gidince annem eliyle meyve soyar elime vermez kendi yedirir o derece o da bana düşkündür hatta eşim dalga geçer annesinin bebeği diye.Ama her gün gitmem neden gideyim evimize de ayırmamız gereken zamanımız,eşlerimizle geçirmemiz gereken zamanımız var.Eşiniz aynısını yapsa siz de şikayet edersiniz ve istemsiz ailesine karşı suratınız düşer

Kadının annesine sık gitmesiyle erkeğin annesine sık gitmesi arasında fark var bence. Bu durumlarda erkek annelerinin gelinlere karıştığına çok şahit olduk ama kadının annesinin damada karıştığı çok nadirdir. (Her iki durumda da istisnalar elbette var). Eğer eşinizle geçireceğiniz vakti devamlı annenize ayırıyorsanız evet problem var. Dengeyi koruyabilmek önemli yani. Fakat bu kadar anneyle görüşülür mü sıkılmıyor musunuz yorumlarına katılmıyorum. Kadın da erkek de birbirlerine sevgilerini şefkatlerini yeterince verebiliyorsa ben her iki tarafında problem çıkaracağını zannetmiyorum. Sonuç olarak her ilişkide denge tutturmak önemlidir.

Ben de anneme çok düşkünüm ona gidince annem eliyle meyve soyar elime vermez kendi yedirir o derece o da bana düşkündür hatta eşim dalga geçer annesinin bebeği diye.Ama her gün gitmem neden gideyim evimize de ayırmamız gereken zamanımız,eşlerimizle geçirmemiz gereken zamanımız var.Eşiniz aynısını yapsa siz de şikayet edersiniz ve istemsiz ailesine karşı suratınız düşer
Düşmüyor işte belirttim ya başta, annesinin her türlü masrafını karşılıyoruz. Yani bir evin ihtiyacı ne olabilir örnek veriyorum ekmek lazım. Arıyor istiyor ve eşim gidip alıp veriyor. Yaşı da var haliyle her türlü ihtiyac iki üç günde çıkabildigii gibi oda o ihtiyaca aynı sürede koşturuyor. Aman gitme 10 günde liste yapsın öyle git demiyorum mesela. Belki ben büyütüyorum bu konuyu ama içimde çözemedim işte

X