eşimi utandıracak menü önerisi istiyorum :)

Liona Esposito

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2014
4.788
10.424
kızlar bu ara eşimle bi sorun yaşadık üstüne bi de iddialaştık o yüzden size 2 şey soracağım. ilki bana güzel bi misafir menüsü önermenizi istiyorum. ikincisi anlattığım olayda kim hatalı?

eşim iki arkadaşını ailesinin köyüne davet etmiş. biz de haftasonu gidecektik ve bana son gün haber verdi, arkadaşlarımı davet ettim orda ağırlayacağız yemek yap vs dedi. ben de evi yokmuş gibi ailesinin evine davet etmesine çok bozuldum biliyor bozulduğumu daha önce de aynı tartışmayı yaşamıştık. misafirin varsa evine davet edersin evin mi yokta ailenin evine davet ediyorsun? hadi ediyorsun madem o evin sahibi kimse o ağırlasın bi de bana ağırlatmaya çalışıyor ailesinin evinde. neymiş bana güvense evine davet edermiş. ben sanki yemek yapmayı bilmiyorum kendisini aç bırakıyorum.

ben de "başkasının evinde misafir ağırlamayacağımı, çok çok en fazla annesine yardım edebileceğimi, kendi evimize davet ettiğinde benim ağırlayacağımı" söyledim.

bunu bildiği halde köyde olduğumuz gün yine bütün sorumluluğu bana yüklemeye kalktı. annesinin yanında yemeği sen yapıcaksın dedi bana. yap dediği yemekte bamya yemeği ben hayatımda bamya yapmamışım bilmiyorum bile. madem illa benim yapmamı istiyorsun bildiğim yemek söylersin değil mi? ben de bilmediğimi, yapmayacağımı, misafir varken riske girmeyeceğimi söyledim.

bu resmen olayı ego savaşlarına çevirdi. yapacaksın kavgası yaptı annesinin yanında. annesi de ordan "bilmeyen aslında daha iyi yapar" diye saçmalıyor oğlunu savunmaya çalışıyor her zamanki gibi. bilmeyen nasıl daha iyi yapsın ne saçma bi cümle bu.

neyse ben yapmadım yemekleri annesi yaptı, ama yemekler dışında geri kalan her şeyi ben yaptım yanına cacığı sofra kurması bulaşık yıkaması çay tepsisi hazırlaması vs her şeyini. (ama eşim ısrarla yardım da etmediğimi, bir işe yaramadığımı söylüyor bu zaten ayrı bi tartışma konusu)

sonuç olarak kendisi yemekleri ben yapmadığım için kızgın. neymiş yüzünü yere eğdirmişim (sanki namussuzluk yaparken yakaladı deli mi ne)
ben de ona aramızdaki tartışmayı annesine duyurduğu bizi rezil ettiği için kızgınım, ve misafiri evine değil de ailesinin evine davet etmesine...

eve gelince tartışma devam etti bana güvenmediğini, misafir ağırlayamayacağımı falan söyledi. benim için annem var sen yoksun gibi bi laf etti. ben de annesinden kat kat iyi ağırlayabileceğimi söyledim. annesinin menüsü bamya, bulgur pilavı, haşlama et. ki bundan daha iyisini yapabilirim kesinlikle.

şimdi lütfen bana güzel menüler önerir misiniz yapmasına yaparım ama aklıma güzel dolu dolu bi menü gelmiyor. ana yemeğinden pilavına çorbasından salatasına mezesine kekine tatlısına kadar :)

son olarakta ben mi haksızım? başkasının evine bana sorulmadan davet edilmiş bi misafiri sanki kendi evimmiş gibi ağırlamak zorunda mıydım gerçekten?

neymiş bana güvense evine davet edermiş. ben sanki yemek yapmayı bilmiyorum kendisini aç bırakıyorum.
annesinin yanında yemeği sen yapıcaksın dedi bana.
bir işe yaramadığımı söylüyor
sonuç olarak kendisi yemekleri ben yapmadığım için kızgın. neymiş yüzünü yere eğdirmişim
benim için annem var sen yoksun gibi bi laf etti
Gerçekten şu an çözüm olarak menü mü istiyorsunuz?

Sorununuzun ne olduğundan haberiniz bile yok hanimefendicigim.

Gerçekten şu an çözüm olarak menü mü istiyorsunuz?

Sorununuzun ne olduğundan haberiniz bile yok hanimefendicigim.
Süper full artı full ziyafet menüsü hazırlayacak ve kocası da sırtını sıvazlayıp işte benim karım diyecek herhalde. Ben oğluma bu şekil gaz veremiyorum kocaya helal olsun.

kızlar bu ara eşimle bi sorun yaşadık üstüne bi de iddialaştık o yüzden size 2 şey soracağım. ilki bana güzel bi misafir menüsü önermenizi istiyorum. ikincisi anlattığım olayda kim hatalı?

eşim iki arkadaşını ailesinin köyüne davet etmiş. biz de haftasonu gidecektik ve bana son gün haber verdi, arkadaşlarımı davet ettim orda ağırlayacağız yemek yap vs dedi. ben de evi yokmuş gibi ailesinin evine davet etmesine çok bozuldum biliyor bozulduğumu daha önce de aynı tartışmayı yaşamıştık. misafirin varsa evine davet edersin evin mi yokta ailenin evine davet ediyorsun? hadi ediyorsun madem o evin sahibi kimse o ağırlasın bi de bana ağırlatmaya çalışıyor ailesinin evinde. neymiş bana güvense evine davet edermiş. ben sanki yemek yapmayı bilmiyorum kendisini aç bırakıyorum.

ben de "başkasının evinde misafir ağırlamayacağımı, çok çok en fazla annesine yardım edebileceğimi, kendi evimize davet ettiğinde benim ağırlayacağımı" söyledim.

bunu bildiği halde köyde olduğumuz gün yine bütün sorumluluğu bana yüklemeye kalktı. annesinin yanında yemeği sen yapıcaksın dedi bana. yap dediği yemekte bamya yemeği ben hayatımda bamya yapmamışım bilmiyorum bile. madem illa benim yapmamı istiyorsun bildiğim yemek söylersin değil mi? ben de bilmediğimi, yapmayacağımı, misafir varken riske girmeyeceğimi söyledim.

bu resmen olayı ego savaşlarına çevirdi. yapacaksın kavgası yaptı annesinin yanında. annesi de ordan "bilmeyen aslında daha iyi yapar" diye saçmalıyor oğlunu savunmaya çalışıyor her zamanki gibi. bilmeyen nasıl daha iyi yapsın ne saçma bi cümle bu.

neyse ben yapmadım yemekleri annesi yaptı, ama yemekler dışında geri kalan her şeyi ben yaptım yanına cacığı sofra kurması bulaşık yıkaması çay tepsisi hazırlaması vs her şeyini. (ama eşim ısrarla yardım da etmediğimi, bir işe yaramadığımı söylüyor bu zaten ayrı bi tartışma konusu)

sonuç olarak kendisi yemekleri ben yapmadığım için kızgın. neymiş yüzünü yere eğdirmişim (sanki namussuzluk yaparken yakaladı deli mi ne)
ben de ona aramızdaki tartışmayı annesine duyurduğu bizi rezil ettiği için kızgınım, ve misafiri evine değil de ailesinin evine davet etmesine...

eve gelince tartışma devam etti bana güvenmediğini, misafir ağırlayamayacağımı falan söyledi. benim için annem var sen yoksun gibi bi laf etti. ben de annesinden kat kat iyi ağırlayabileceğimi söyledim. annesinin menüsü bamya, bulgur pilavı, haşlama et. ki bundan daha iyisini yapabilirim kesinlikle.

şimdi lütfen bana güzel menüler önerir misiniz yapmasına yaparım ama aklıma güzel dolu dolu bi menü gelmiyor. ana yemeğinden pilavına çorbasından salatasına mezesine kekine tatlısına kadar :)

son olarakta ben mi haksızım? başkasının evine bana sorulmadan davet edilmiş bi misafiri sanki kendi evimmiş gibi ağırlamak zorunda mıydım gerçekten?
Evlendiğim ilk aydan itibaren ev görmeye, hayırlı olsuna yurtdışından gelen akrabalarımızı, arkadaşlarımızı ve ailelerimizi ağırladım. Bu 1 ay değil 4 5 ay ve bazen 2 hafta arayla bazen 1 hafta arayla bazen de birkaç gün arayla oldu. Güzel yemek yaparım her gelen de çok memnun kaldı ve eşim her misafirde farklı farklı kişiler geldiği için aynı yemekleri yapmamı istiyordu 😂 Size şuana kadar yaptığım ve sizinde yapabileceğiniz eşinizi utandıracak menüleri yazıyorum. İyi dinleyin ve mutlaka bana YAZINNNN 😂😉
Ayrıca kaynananızın menüsü malesef benden 10 üzerinden 1 puan aldı.
MENÜ 1=
*Mercimek Çorbası
*Mantarlı Kremalı Köri Soslu Tavuk
*Sade Şehriyesiz Pirinç Pilavı
*Göbek Marul, Domates, Soğan, Mısır ile azıcık limonlu ve zeytinyağlı salata
*Taze Fasulye
*Rulo Börek(ben önceden sarıp dondurucuya atıyordum veya marketlerden peynirli, ıspanaklı rulo kol böreği alırdım, çok güzel oluyor.)
*Hoşaf, Komposto
*İçeçek
*Trileçe

MENÜ 2=
*Tarhana Çorbası
*Güveçte Et(Kuşbaşı dana veya kuzu eti, domates, soğan, sarımsak, biber, tuz, karabiber, kekik, biraz tereyağı veya sıvıyağ)
*Bulgur Pilavı
*Biber Dolması veya Yaprak Sarması
*Domates Salatası(Domates, Soğan, Salatalık, Maydanoz)
*Cacık
*İçeçek
*Saray Sarması Tatlısı

MENÜ 3=
*Ezogelin Çorbası
*Fırında Patatea Püreli Domates Soslu Köfte
*Pirinç Pilavı
*Taze Fasulye
*Kayseri Mantısı
*Salata
*Yoğurtlu Mayonezli Havuç
*İçeçek
*Kadayıf, Baklava

Eşinizin soyledigi şeyler, yaptiklari çok kirici, çok üzücü ama sizi ilginç bir şekilde ziyafet sofrasi yapmaya motive etmiş. 🙄

Size guvenmiyorsa yemekleri neden size yaltirmak istiyor onu da anlamadim. Misafir agirlamasina guvenmedigim birine yemek yapta demem, madem yemek yapabiliyorsunuz geriye ne kaldi evde agirlamak için? Bunu kismi hiç ama hiç anlamadim.

Eşinizin yuzunu yere egdirecek kadar onemli misafirlerde arkadaşlari alti üstü, sanirsin köyde lordları agirliyor.

Eşimin arkadaşlari geldiginde disardan fastfood söyleyip yerde oyun oynarken yedigimiz oluyordu. Bu kasılmaya ne gerekse...

Yahu ciddi ciddi hakarete uğramışsınız şimdi tek derdiniz okkalı bir menü hazırlamak mı? Neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz ki annem var sen yoksun diyen adama. Yani konuya nasıl şaşıracağımı şaşırdım.
ya çok haklısınız bu konuda ama ben o hakareti zaten unutmayacağım kendisi af dileyene kadar. sadece iki lafından biri sana güvenemedim ağırlayamazsın olduğu için çokta güzel ağırlayabileceğimi göstermek istiyorum yoksa her zaman kendini bu konuda haklı görecek. hatta şimdi yapmasam ne oldu bak haklı çıktım cesaret edemedin diyecek

Size guvenmiyorsa yemekleri neden size yaltirmak istiyor onu da anlamadim. Misafir agirlamasina guvenmedigim birine yemek yapta demem, madem yemek yapabiliyorsunuz geriye ne kaldi evde agirlamak için? Bunu kismi hiç ama hiç anlamadim.
bunu ben de hiç anlamıyorum madem bana güvenmiyormuş orda neden benden istiyor

bunu ben de hiç anlamıyorum madem bana güvenmiyormuş orda neden benden istiyor
Eşiniz çok tuhaf. Bir kere annesinin evine davet etmesi bile çok yanlış. Kendi kendini rezil etmiş eşiniz sizin bir suçunuz yok. Eşiniz %100 haksız. Ama onu utandırmak için yukarıda yazdığım menülerden birini yapın ve misafir çağırın. Bir daha ağzını açamaz. 😉 Açarsa da kabul eedersen böyle etmiyorsan kapı orada de.

Eşiniz çok tuhaf. Bir kere annesinin evine davet etmesi bile çok yanlış. Kendi kendini rezil etmiş eşiniz sizin bir suçunuz yok. Eşiniz %100 haksız. Ama onu utandırmak için yukarıda yazdığım menülerden birini yapın ve misafir çağırın. Bir daha ağzını açamaz. 😉 Açarsa da kabul eedersen böyle etmiyorsan kapı orada de.
Zaten sirf bak ben demistim ağırlayamazsin cesaretin yok falan diyemesin diye yapmak istiyorum. Yarın menudeki yemeklerin tariflerine bakacagim teşekkür ederim

En en en başta “canım, arkadaşları annemlere davet etmek istiyorum (sanırım ev bahçeli) bahçede ağarlamak istiyorum. Ama benim misafirlerim. Anneme de zahmet vermek istemiyorum. Sen ne zaman müsaitsin beraber orada ağarlayalım mı?” dese.. siz de daha gönüllü olurdunuz. Bence evleriniz apartman değilse kv nin evi bahçeliyse orada misafir etmek istemesi normal. Ama size danışmaması, son gün söylemesi.. hakaretler.. bir de bence olay sadece bu değil. Genel olarak eşiniz sizinle ilgili bir şeylerden memnun değil gibi. Haklı mıdır içi boş mudur bilemem ama lafları konunun başka boyutları da var gibi gösteriyor.

eşiniz çok haksız ama sizide anlıyorum kendinizi kanıtlama icerisine girmissiniz menü önerisi olarakta
herkes genelde sever baslangıc olarak
*mercimek corbası (icine zerdecalda koymalısınız lokanta usulu oluyo)
*mini güveclerde soslu köfte
*pilav
*en az iki cesit meze yapın derim masanız kalabalık durur havuc tarator, semizotu yogurtlaması, kasarlı mantar , rus salatası gibi
*yaprak sarma
*pacanga böregi
*magnolya

Sana çok okkalı ve dolu dolu bir menü yazıyorum hazır ol😀
1. Yayla çorbası/mercimek çorbası
2. Pirinç pilavı
3.Hünkâr beğendi / karnıyarık/ et sote/ 3 ünden birini seçin
4. Yaprak sarması/lahana sarması/pazı sarması/patates dolması /domates dolması/ biber dolması birini seçin ki en kolayı biber dolması
5. Buzluk böreği yapın ya da midye böreği miydi neydi herhangi bir börek çeşidi işte
6.ezme
7.herhangi bir salata yapın üzerine peynir mısır nar ekşili bir sos ohh
7.komposto ve türevleri
8.kabaklı salatalıklı cacık
9. Şekerpare/ayva tatlısı vs.yanına da dondurma ile falan servis edin havalı havalı

Not: istersen bir de sulu yemek ekle taze fasulye, sulu köfte, kuru fasulye vs.

Sonra da kendi annenleri çağır kocanda hem bozulsun hem şok olsun ama yemekleri onun evde olduğu bir gün yap pazar günü falan bu sefer bir de sen yapmamışsın demesin.. biberi tatlıyı böreği falan seni oyalayacak şeyleri geceden yap ki sabahta fazla oyalanma 😀🤚

Utanmaz utanmazdır.
Ne yaparsanız yapın utanacağını sanmam.

Yine de menü önerimi yazayım.
Yardımcı olur belki..

Köfteli eristeli yoğurtlu çorba
Zeytinyağlı bir çeşit. ( barbunya, fasulye, dolma)
Pilâv
Fırında tavuk çöp şiş
Içecek olarak komposto çeşidi
Kadayifli tavuk göğsü tatlısı (Kupta olsa daha güzel olur. )

Yeterli çok bile.
Fazlası müsriflik bence.

Aferin size. Bu kadar hakarete, Aşağılanmaya rağmen tek derdiniz menü olsun. Bu kadar hakarete rağmen Böyle rahat insanlar olmak lazım demek ki.

siz en iyi menüyü de seçseniz, yapsanız bir değeriniz yok. Olmayacak.Anlamıyor musunuz Cidden yaaa? Hala adama yaranma peşindesiniz

Sizin cok daha ciddi sorunlariniz var esiniz cok saygisiz size saygi duymuyor guvenmiyor annesinin yaninda asagiliyor ne demek kendi evinde misafir agirlamamak? Ben olsam asla gitmezdim annesinin evine. Evliysen evine misafir cagirirsin. Sizi manipule ediyor hakaretlerde cabasi. Sanki annesi guzel yemek yapmista allahim ya ben cok misafir agirlarim ama menulerim cok cesitli olur hep farkli yaparım su an aklima gelen

suzme mercimek
Bir cesit börek pacanga ornegin su boregide olabilir
Zeytinyagli bi cesit genelde zeytinyagli sarma barbunya saksuka falanda olur
Mevsime gore salata
Kremali patates veya benzer bir ara sicak
Ana yemek cokertme kebabi et kavurma gulaş soslu biftek tarzi
Pilav belki birde pure koyarim
Tatli olarak firin sutlac tramisu magnolia envai cesit sec begen yap

Aferin size. Bu kadar hakarete, Aşağılanmaya rağmen tek derdiniz menü olsun. Bu kadar hakarete rağmen Böyle rahat insanlar olmak lazım demek ki.

siz en iyi menüyü de seçseniz, yapsanız bir değeriniz yok. Olmayacak.Anlamıyor musunuz Cidden yaaa? Hala adama yaranma peşindesiniz
Ya bu yaranmaya çalışmak degil lütfen anlayin cenesini kapatsin haksiz ciksin istiyorum

X