Eşimin Ailesi Yüzünden Çalışmak İstemiyorum

helpless26

Üye
Kayıtlı Üye
25 Eylül 2019
111
55
30
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bu konuyu birilerine anlatmasam çıldıracağım diye düşünerek üye oldum.
10 aylık evliyim 4,5 yıllık bir beraberliğin üzerine evlendim eşimle bir problemim yok diyebilirim çünkü ufak tefek atışmalar her ailede olur. Saymıyorum onları. Eşim şevkatlidir kalbinde kötülük yoktur biri kalbini kırmışsa dile getirmez bile yapacağı en büyük şey birdaha görüşmemek olur bense aksine haksızlığa ve kullanılmaya gelmeyen biriyim neyse..
Biz evlenirken herşeyimizi beraber yaptık en büyük pay benim çünkü asker yolu beklerken tüm beyaz eşyalarımı halledip bir de 2600 lira gibi bir para biriktirdim ki depozito kira Vs tam bu rakama denk gelmiş bu evi böyle tutmuştuk eşim her zaman sen olmasan evlenmezdik der çünkü ailesi tam bir yiyici. Asla hiçbirşeye yardım etmediler iki abisi bir ablası var abla evli iki abi bekar büyüğü 36 yaşında 7 yıldır biriyle sevgili sürekli evlenecegiz diyor ancak tık yok güvenilmez bir tip küçük abisi 34 yaşında asker kaçağı idi şimdi bedelli yapıyor (eşim27 yaşında) kaynanam düğünde ancak çeyrek takabilirim demişti o derece yani. Annemler çıkışınca bilezik yaptılar 1 tane onun dışında alyanstan bilekliğe biz yaptık zaten 3 bilezik vardı 10ar gram toplasanz 1 bilezik etmez altında gözüm yok ancak hep vermeden alma peşindeler.

Evlendik ertesi sabah babası bizden önce altın sonra 3 bin tl istedi vermedik eşim 33bin borcum var veremem dedi babanın cevabı şu: 2 tane aslan gibi çalışansınız ödersiniz ne var? Vermedik
Bir kaç ay sonra ablası anneme aydan aya harçlık verin demeye başladı bu sırada biz evde doğalgaz bile açmıyoruz ödeyemediğimiz için oda geçti
Borçlarımız tamamen bitmiş durumda. Esas şimdi kudurdular
Kp bize 3+1 ev tutmak istediğini abileri evlendirip karı koca bizimle yaşamak istediğini söyledi eşim cevapsız kaldı bende şok oldum baktı biz bozulduk şaka dedi yok öyle birşey Vs (köyde bomboş duran bir evleri var)
Büyük abisi evdeki koltuk takımı kötü oldu anneme koltuk takımı alın diyor bende cevap verdim valla ben koltuk takımımı öderken kim vardı dedim. Özetlemeye çalışıyorum kusura bakmayın.
Küçük abisi bu ay yokum evdeki faturaları ödeyin demiş eşim de bana sordu iyi tamam ama bu ilk ve son dedim. Ev değil sanki dükkan işletiyorlar kaynanam aramış diyorki birikmişimden 160 TL elektrik yatırdım bana nakit verirsiniz gelince
Vallahi dedim anne biz karttan ödeyecektik nakit bizde yok diğerlerini biz ödeyelim oda senden olsun dedim sesi bozuldu kapadı
Ya birikmişiniz varsa biz niye ödüyoruz
Eşime söylüyorum bu aylık sadece tamam dedik ne bileyim dedi abisi askere gitmeden önce geldi bizde kaldı bir gece. Kalkmış diyor ki abim evlenecek eve el atmanız lazım eşimde ses yok. Konu değişti bir kaç saat sonra dediki abimden sonra beyaz eşya alacağım elinizi cebinize atacaksınz artık ben o kadar beyaz eşyayı nasıl öderim ay dayanamadım artık
Ben öderken kim vardı asgari ücretle tüm beyaz eşyamı yaptım ben üstelik kardeşiniz askerdi dedim cevaba bakın
E o zaman ucuzdu?
O zaman alsaymışsın diyemedim sustum eşimde yine ses yok. Kenarda birikimimiz yok ucu ucuna yaşıyoruz o 2400 ben 2300 maaş alıyorum kiramız1450 oldu hala ses yok
Ertesi gün konuştum eşimle diyor ki
Bende bıktım artık yapamayacağımı bilerek istiyorlar yapamam desem nolacak sen merak etme ben kimsenin cüzdanı değilim Vs Vs diyor
Eşime destek olmak için çalışmak istiyorum ama sürekli iki maaşlısınız diyorlar işten çıkmak istiyorum gram çalışasım gelmiyor sürekli sömürülmekten bıktım eşimde zorlanırsa artık yok demeyi öğrenir diye düşünüyorum şuan çalıştığım yerden zaten ay sonu çıkacağım çevresi kötü diye istemiyordu eşim hazır diyorum çıkıyorum başvuru yapmayayım hiçbir yere en az 2 ay oturalım ay bilmiyorum çok uzun oldu kusura bakmayın fikirlerinizi bekliyorum

İki maaşlı dedikleri de ikinizin toplamı bir memur maaşı ediyor zaten, ne zannediyorlar birde kira ödüyorsunuz.

Eşiniz sessiz kalmasın sizde sessiz kalmayın hiçbir konuda.

İşten tabi ki çıkmayın bu sebepten, sınırınızı belirleyin, sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak için çalışmıyorum deyin açık açık.

aglamayana meme yok maalesef.

bence issiz kalmayin, bir zorluk ciktiginda bu aileye mi guveneceksiniz.

ya benim ailemin ihtiyaci var ben onlara veriyorum maasimi deyin,
ya da o eksik bu eksik diye siz de soylenin durun.
onlar demeden siz acin hep konuyu, sunu alicam da bir turlu alamiyorum, bir yardim edenimiz olsa falan filan ...

Bir kere yüz verirseniz devamını isterler. Ve artık göreviniz olarak görürler. Yani anlattıklarınıza bakılırsa böyle tipler.

Ya çalışaaz durumda iki yaşlı, hasta olur tabiki bakın, eksiklerini giderin ama sapasağlam 4kişi varken hayata yeni başlamış size mi düşer Allah aşkına?

Çoluk çocuğuna bişey bırakmadan, utanmadan hala isteyen tipler çok sinirlendiriyor beni.

Ayrıca onlar yüzünden işe girmemezlik etmeyin bence. Onlara sınırı çizin.

Ekleme: Araba vs bişey borcuna mı girseniz 🙄 Hem onlar para isteyemez artık (umarım🤦🏻‍♀️) hem de size bi mal olur 😇

Net tavrınızı koyun, maddi anlamda bize guvenmeyin, bizden zırnık işlemez deyin. Ama çalışmaya ara vermeyin. Kendiniz için. Dünyanın binbir türlü hali var, kendi ayaklarınızın üzerinde durun. Herkes kendi kazandığını ve kazandığı kadarını harcasın, kusura bakmayın deyin. Gerekirse delirin. Net tavır koymazsanız surekli isterle ve huzurunuz kalmaz. Ama tekrar söyluyorum, çalışın çalışn çalışın.

Asalak insanlar yüzünden işsiz almayı göze almak, hoş bir davranış olmaz bence. Bu devirde başkalarına bir şey kanıtlamak zorundasınız diye işinizi kaybetmeyi göze almayın. Hem psikolojik açıdan daha çok etkilenirsiniz evde bütün gün kafayı yemek yerine işte sosyalleşebildiğinizi düşünün. Bu arada, allah sabır versin bir an evvel aranıza duvar örün bu aile ile.

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bu konuyu birilerine anlatmasam çıldıracağım diye düşünerek üye oldum.
10 aylık evliyim 4,5 yıllık bir beraberliğin üzerine evlendim eşimle bir problemim yok diyebilirim çünkü ufak tefek atışmalar her ailede olur. Saymıyorum onları. Eşim şevkatlidir kalbinde kötülük yoktur biri kalbini kırmışsa dile getirmez bile yapacağı en büyük şey birdaha görüşmemek olur bense aksine haksızlığa ve kullanılmaya gelmeyen biriyim neyse..
Biz evlenirken herşeyimizi beraber yaptık en büyük pay benim çünkü asker yolu beklerken tüm beyaz eşyalarımı halledip bir de 2600 lira gibi bir para biriktirdim ki depozito kira Vs tam bu rakama denk gelmiş bu evi böyle tutmuştuk eşim her zaman sen olmasan evlenmezdik der çünkü ailesi tam bir yiyici. Asla hiçbirşeye yardım etmediler iki abisi bir ablası var abla evli iki abi bekar büyüğü 36 yaşında 7 yıldır biriyle sevgili sürekli evlenecegiz diyor ancak tık yok güvenilmez bir tip küçük abisi 34 yaşında asker kaçağı idi şimdi bedelli yapıyor (eşim27 yaşında) kaynanam düğünde ancak çeyrek takabilirim demişti o derece yani. Annemler çıkışınca bilezik yaptılar 1 tane onun dışında alyanstan bilekliğe biz yaptık zaten 3 bilezik vardı 10ar gram toplasanz 1 bilezik etmez altında gözüm yok ancak hep vermeden alma peşindeler.

Evlendik ertesi sabah babası bizden önce altın sonra 3 bin tl istedi vermedik eşim 33bin borcum var veremem dedi babanın cevabı şu: 2 tane aslan gibi çalışansınız ödersiniz ne var? Vermedik
Bir kaç ay sonra ablası anneme aydan aya harçlık verin demeye başladı bu sırada biz evde doğalgaz bile açmıyoruz ödeyemediğimiz için oda geçti
Kp bize 3+1 ev tutmak istediğini abileri evlendirip karı koca bizimle yaşamak istediğini söyledi eşim cevapsız kaldı bende şok oldum baktı biz bozulduk şaka dedi yok öyle birşey Vs (köyde bomboş duran bir evleri var)
Büyük abisi evdeki koltuk takımı kötü oldu anneme koltuk takımı alın diyor bende cevap verdim valla ben koltuk takımımı öderken kim vardı dedim. Özetlemeye çalışıyorum kusura bakmayın.
Küçük abisi bu ay yokum evdeki faturaları ödeyin demiş eşim de bana sordu iyi tamam ama bu ilk ve son dedim. Ev değil sanki dükkan işletiyorlar kaynanam aramış diyorki birikmişimden 160 TL elektrik yatırdım bana nakit verirsiniz gelince
Vallahi dedim anne biz karttan ödeyecektik nakit bizde yok diğerlerini biz ödeyelim oda senden olsun dedim sesi bozuldu kapadı
Eşime söylüyorum bu aylık sadece tamam dedik ne bileyim dedi abisi askere gitmeden önce geldi bizde kaldı bir gece. Kalkmış diyor ki abim evlenecek eve el atmanız lazım eşimde ses yok. Konu değişti bir kaç saat sonra dediki abimden sonra beyaz eşya alacağım elinizi cebinize atacaksınz artık ben o kadar beyaz eşyayı nasıl öderim ay dayanamadım artık
Ben öderken kim vardı asgari ücretle tüm beyaz eşyamı yaptım ben üstelik kardeşiniz askerdi dedim cevaba bakın
E o zaman ucuzdu?
O zaman alsaymışsın diyemedim sustum eşimde yine ses yok. Kenarda birikimimiz yok ucu ucuna yaşıyoruz o 2400 ben 2300 maaş alıyorum kiramız1450 oldu hala ses yok
Bende bıktım artık yapamayacağımı bilerek istiyorlar yapamam desem nolacak sen merak etme ben kimsenin cüzdanı değilim Vs Vs diyor
Eşime destek olmak için çalışmak istiyorum ama sürekli iki maaşlısınız diyorlar işten çıkmak istiyorum gram çalışasım gelmiyor sürekli sömürülmekten bıktım eşimde zorlanırsa artık yok demeyi öğrenir diye düşünüyorum şuan çalıştığım yerden zaten ay sonu çıkacağım çevresi kötü diye istemiyordu eşim hazır diyorum çıkıyorum başvuru yapmayayım hiçbir yere en az 2 ay oturalım ay bilmiyorum çok uzun oldu kusura bakmayın fikirlerinizi bekliyorum
Ay aile abartmış.
Tam aileye laf koyacaktım.
Anımı düşündüm.. oğlum var el kadar, ben ona bakıyorım büyütüyorum, ömrümden gidiyor..
Yani bu emeğin karşılığını beklemiyorum ama ne biliyim, maddi bi kazançları varsa insanların çocuklarını ayaklı banka gibi kullanmasına karşıyım ama bi yanımda düşününce .. ay bilemedim.
Siz yüzde yüz haklısınız, size ne başkasının evinin mobilyasından. Ah bir de eşinizin kardesi evleniyor diye sizşn beyaz esya almanız dünyada duydugum en malca hareket.
Siz çalışmazsanız da nasıl geçineceksiniz ki?
Bence siz biyerde biriktirin yok paramız diyin .
Acaip bi durum bilemedim

E o zaman ucuzdu?
Allah ım nasıl aç gözlü, nasıl yiyici tipler ya... gerçekten çok üzüldüm. Bence başvuru yapın iyi bir iş olursa çalışın. Neden o kan emiciler yüzünden kendi hayat standartlarınızı düşüresiniz

Malesef herkesin çevresinde var böyle tipler. İlk evlendiğimizde kıt kanaat geçindik. Gezmedik, istediğimiz gibi giymedik ama ağlanmadık diye soran olmadı. Çalıştık, yarını düşünüp birikimimizi yaptık, maddi anlamda gözle görülür değişimler yaşadık. Şimdi her şeyimizi soruşturuyorlar, kv geçende "çok göze geliyorsunuz" dedi. Her yerde de övünmek için anlatır, oğlum şunu yaptı bunu aldı diye. (gelin hiç yok yalnız) Ben "kimsenin gözüne sokmuyorum, demek ki onların göresi varmış, sende anlatma orda burda" dedim. Hiç tarzım değil, çok basit konular aslında ama insan kulağına laf gelince sinir oluyor.

Bence al karşına konuş, "yeni evliyiz ikimizde cüzzi rakamlar kazanıp bu zamanda asgari ücretle ev geçindiriyoruz. Bizden beklentiye girmeyin. Ben evlendim herşeyimi yaptım, kimse sormadı, şimdi herkes kendisi yapsın. Hastalık olur yanınızdayız ama kendimi geçindiremezken, sizlerin geçimine destek olamam" de. Ha bunu yaparsan bir kez kötü olursun. Söyleyip beklentinin önünü kesmezsen talepler bitmez. Sizde nasıl hayır diyeceğiz diye kıvranır durursunuz.

Gavura kızıp oruç bozulmaz, şu anki çalışmanız sizin hem bugününüze hem geleceğinize faydalı olacak. Sizde çocuklarınızdan bir şey bekleyen yaşlılar olmak istemiyorsanız zamanında çalışın, birikiminizi yapın, emekli maaşı olan karı koca olun.

X