Eşimin ailesinin yaptığı haksızlıklar ve tepkisiz kalan eşim

oriphiel

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2019
204
334
Merhabalar,
Foruma yeni üye oldum yaklaşık bir senedir kendi problemlerimle benzer şeyleri yaşayanların ve bunun üzerine destek sağlayanların tavsiyelerinden faydalandım. Fakat artık yeterli olmadığı için ben de sizlerden kendim için tavsiye rica ediyorum.
Yaklaşık bir sene önce evlendim. Eşimle onun öncesinde de 8 aylık bir beraberliğimiz vardı.
Problemimizin kaynağı aslında eşimin ailesi ve kardeşinin eşi.
Bizim evlilik teklifinden tutunda düğün sonrasına kadar ailesi neredeyse hiç yanımızda olmadı. Uzaktan bir insan kadar sevinçlerimize ortak, sıkıntılarımıza da uzak kaldılar.
Kardeşi ve eşi ilk etapta nişanımıza gelmediler aramadılar ve sormadılar. Eşim tavır koyduğunda hemen durumu toparladılar. Bunu üzerine bizim düğünümüzden 15 gün öncede nikah kıydılar. Bu arada farklı illerde yaşıyoruz ve ben tüm işimi bırakıp onların yanında oldum. Problemler burada başladı. Kardeşi nişan ve nikahta hiç yüzüme bakmadı. Aynı evin içinde benimle konuşmadı. Ben eşime üzülmesin diye belli etmek istemedim ama sonrasında durumu anlattım. Bunun sebebini kardeşine sorduğumda ise eşinin kuaförde yanında olmadığım için olduğunu söyledi. Ben artık benimle görüşmek istemediğini benim hiç bir şeye değmediğimi ve ailesine uygun olmadığımla ilgili kırıcı sözler sarfetti. Ben ise o gün annesi rahatsız olduğu için eve gelen misafirlere yemek çay kahve hizmeti yaptım ve kuaförden bir saat önce haberim olduğu içinde teklifine bu şekilde cevap verdim. Fakar sonra eşimin annesi ve babası her şey bitikten ve aralar bozulduktan sonra bunun onlarda adet olduğunu ve ben olursa olsun gitmem gerektiğini söylediler. O gün kayınvalidem bunu bana hiç söylememişti. Sonrasında bir çok olay yaşadık hep eşimi arayıp sorup beni dışlamaya çalıştılar. Eski fotoğraflar paylaşıp üç kişiydik ben mutluyduk imajı yaratmaya çalıştılar ve dahası. Eşim o süreçte hep yanlış anladığımı öyle olmadığını söyleyerek beni geçiştirdi. Ben düğün için alışveriş yapmamız gerektiğini söylediğimde bana bahane bulup gelemem deyip benden gizlice onlarla kendi nikahları için alışverişe çıktı. Bu süreçte kınama 15 gün kala kayınvalidem beni hiç aramadı. Kınada bir geline ne alınması gerekiyorsa hiç almadı ve sormadı. Ben hepsini ailemle birlikte kendim aldım. Eşime alınması gerekiyor dediğimde benimle tartışıyordu annem bu kız tarafının işi diyor diyerek. Yani aman düğün kına bitsin diye ben ağzımı bile açmadan kendi alışverişlerimi yaptım. Baba her şeyden habersizce gayet mutlu ve istekliydi. Ama oda doldurmalardan sonra böyle olmadı Bu sürecin sonrasında zaten beni tamamen istemediklerini anladım. Annesi gelin alımında çeyizde davul zurna istemediğini çünkü onlarda adet olmadığını söyledi. Biz de bunları kendi yaşadığımız şehirde yapıp orada hiç yapmadık. Hatta çeyizi sermeye gittiğimizde bizi evde karşıladılar misafir gibi. Erkek tarafı çeyize karışmadığı için sanıyorum ki salonda kv ve kardeşi biz evi düzerken oturuyorlar balkonda da kendilerine çay doldurup içiyorlardı. Ayrıca bize yemek vs yapmamışlar dışarıdan da söylememişlerdi ki eşim durumu farkedip sipariş verdi. Düğüne gelince de düğünde takı merasimi sonrası takılarımı aldılar sayıp geri vermek için. Sonrasında düğüne gelen aile büyüklerimizden kv masa masa dolaşıp zarfları çantasına koyduğunu gördüklerini söylediler. Hatta aynı apartmanda oturduğum komşuların bile zarflardan adı çıkmayınca bir zaman sonra öğrendim ki onlara tembih edilmiş onlarda zarfları ona vermişler. Eşim bu durumun üzerine ailesiyle konuştu çünkü kendi de altın ve paranın çok komik bir sayıda olduğunu anladığını söyledi. Ama benim eşimin ailesine yüzü tutmaz. Onlarda öyle bir şey olmadığını söyleyerek geri gönderdiler. Düğünde takılarımın alınmasına tepki gösterdiğimde de hiç yapmadığımız kadar büyük bir kavga edip pistte düğünün geri kalanını neredeyse ağlamamak için kendimi zor tutarak geçirdim.
Bununla da kalmadı para zarfları ertesi gün bize sayılmış ve ağzı açılmış şekilde geldi eşime hep bunlar için bir şeyler söylemesi gerektiğini söylesemde o ailem yaşlı hasta olurlar diyerek beni geçiştirdi.
Aradan bir süre sonra farklı şehirde yaşayan kardeşi geldi ben aile içinde selamlaşmak için yanına gittiğimde suratıma bile bakmadı. Beni eşimin ailesi ve akrabalarının içinde yok sayacak hareketler ben konuşmalarda bulundu ve eşim bunun üzerine sesini çıkarmadı. Durumu izah ettiğimde bunun beni ne kadar kırdığını söylediğimde konuşacağım dedi ama konuşmadı. Ertesi gün yine kv evine gittiğimde kardeşi bu sefer hiç yüzüme bakmadı elti ise bana merhaba deyip eşime sarıldı. Bunun üstüne kv hiç bir ikaz uyarıda bulunmayınca ben eve dönmek istediğimi söyledim eşime. Eşim ise hala duralım gideriz diyordu. Kardeşi ve eşi sadece onunla konuşuyor telefondan bir şey gösteriyorlar beni dışlamaya devam ediyorlardı. Eşime buna tepki vermeyince ben geçmişten de dolu olduğum için neden böyle yapıyorsunuz diye sordum. Herkes üzerime geldi eşim ise orada oturup ağladı. Ve bunun üzerine hiç bir şey demedi ve biz gittik rezil olduğunuzla kaldık. Neden böyle yaptığını sorunca şok olduğu için böyle yaptım dedi. Yani diyeceğim o ki o günden sonra bana bütün aile yavaş yavaş tavır aldı. Kv kp aramadı çünkü küçük kardeş onları hep doldurmayı başardı. Sonra buna benzer olaylar yaşadık hep ailesiyle ilgili bir araya geldikçe eşim beni hiç korumadı ya da savunmadı. Hatta onların tavırlarındanAnnesinin arkamdan konuştuklarını duydum bak konuş ayıp oluyor dedim hiç konuşmadı hatta öle ki eşim konuşup konuşma kaydına mesajlara kadar silerek geldi ama ben hep bir şekilde yakaladım. Ona ailenle konuş sen konuşmadığın sürece bana daha kötü davranacaklar dedikçe hep bahanesi onların yaşlı olması hasta olması oldu. Bu arada annesi insan içinde bana karşı melek gibidir. Ama normalde asla öyle değildir. Aramaz sormaz çağırmaz konuşmaz. Eşimi iş saatlerinde arar benimle konuşmamak için. Şimdi ise en son elitimin kendi kınasında üzerime yürüyüp laf sokmasından sonra ailesi de tepkisiz kalıp hiç arayıp sormayınca ses çıkarmayınca ailem onların düğününe geldi düğünden sonrada beni aldı. Daha doğrusu eşim iyi gelecekse kafasını rahatlatacaksa götürün demiş. Bir süredir aramıyor bende aramıyorum. Bu nereye kadar gider böyle bilmiyorum. Bu arada başka problemlerimizde var ama tedavi olmak istemiyor bende onu hep motive etmeye çalışıyordum ama farkettim ki hep onun çevresi hep onun istedikleri ama beni hep ezdiriyor bu benim gururumu çok kırdı. Onu çok seviyorum ama neden sahiplenmediğini bir türlü anlamıyorum. Çok uzun tutmamak adına bazı şeyleri es geçtim. Bana ne yapmam gerektiğiyle ilgili fikir verebilirseniz çok mutlu olurum.
Ekleme: eşim kalabalık bir aile yapısına sahip olduğu için dışlanmaktan çok korkar. Bunu bir kaç kez dile getirmişti. Ayrıca kardeşine çok düşkündür sebebi ise 15 sene kadar ona o bakmış iki işte çalışıp okutmuş vs. Sanıyorum bilinçaltında onu çocuğu zannediyor. Babasıyla iki senedir bir ilişki olduğunu söylüyor. Annesine ise babası geçmişte sert davrandığı için üzülüyor.

Son düzenleme:
Eşinin ailesinin istememesi onenli değilde esinin sana davranislari neden böyle... Düğününüzden öncede eminin bu tür olayları olmuştur esiniz ve ailesinin... yengesidir kardesidir valla beni hic ilgilendirmez bana gelene geldigi kadar itene de ittigi kadar olmalıydı felsefeniz bir yerden sonra. Sizinle alakali bir sorunlari mi vardi da hepsi elbirligiyle sizi istememeye basladi ki? Ana baba tamam ama ailecek en olmadik elti adayı bile sizin uzerinize yürüyorsa bunun acikca bir nedeni vardır. Kimsenin nazini kaprisini cekmek zorunda degilsiniz. Aramayan esinizi aramayin. Arayinca da biraz burnunu sürtün.

Aslında evlenmeden önceki günler de sana sinyal vermişler ama sen anlamamak istemişsin sanki.
Eşin daha olgun değil.
Evlenmiş ama ailesinin ağzına bakacak kadar daha olgunlaşmamış.
Ailesi bir şekilde törele edilir ama sıkıntı hiç ses çıkarmayan eşinde.
Ya bu deveyi güdeceksin ya da bu diyarı terk edeceksin.
Yoksa kendini yıprattığınla kalırsın.

Seninki yine iyi eşimin kardeşi kına gecesine bile zahmet edip gelmedi. Onlara gittiğimizde bir hosgeldini çok gördü. Kına gecemde aynen her şeyi biz yaptık. Zaten normali bu değil mi? Eltimin düğününde benikuaföre bile götürmediler. Uzak şehirdeydi gittigimizde elti ve yakınları kuaförde imiş. Gittik işte bizle beraber gelen dıdinin didisi kızları bile alıp götürdüler ben kaldim:) sonra kayinvalidem sağolsun yakında kuaför gösterin oraya gitsin dedi de en yakın kuaför zaten beş yüz metre ötede imiş oraya gittim kayinvalidem ile. Falan filan neyse. Ama ben eşime hiç şikayet etmedim gülüp geçtim. Zaten beni korumasına gerek yok. Ben kendimi korurum. Tepemi attirmamalari onlar için daha iyi. Siz niye soruyorsunuz ki? konuşmuyorlarsa alın teli elinize geçin bir köşeye bir şeylere bakın. Ohh keyif ne yaparlarsa yapsınlar.

-Eltiniz ve eşinizin annesi size yakın davranmamışlar ama sanırım her işlerine koşarsam beni severler diye düşünüp siz sürekli onlara yardım peşinde koşmuşsunuz.
-Düğünle, kınayla bilmem neyle ilgili biraz fazla beklenti içinde geldiniz bana. Onu yapmadılar bunu yapmadılar diye yazmışsınız. Yapmasınlar ne olacak yani nikahınız düşecek değil. Ben olsam eşimle mutluluğuma bakardım kınadaki alışverişimden çok.
-Düğün içindeki o karmaşada altınları aldıkları sayısının az olduğu filan gibi muhabbetlere nasıl dikkat edebildiniz şaşırdım doğrusu. Ben hep düğünden sonra aldılar sanmıştım ama düğünün kalanında ağlamamak için kendimi zor tuttum demişsiniz. Bence altınlar konusunda biraz erken adım atmışsınız. Hem size yine de geri dönmemiş hem de bana göre hoş olmamış düğün içinde altın tartışması yaşamak. Eşinizle en baştan konuşup netleştirmeliydiniz o konuyu.
- Konunuzu okuyunca iletişim yönteminiz bana pek sağlıklı gelmedi. Sürekli beklenti içinde ve sürekli söylenen biri canlandı gözümde. Bak ailen bunu yaptı, şuna kırıldım, ailenle konuş, o bana sarılmadı, öbürü yüzüme bakmadı, kaynanam aramadı... Beni boğan tavırlar mesela bunlar. Öyle misiniz bilmiyorum tabi ki ama yazdıklarınız bana öyle bir izlenim verdi.
-Bir de eşiniz zaten hiç ailesi konusunda size olumlu işaret vermemiş buna rağmen düğün geçsin demişsiniz. Geçmiş işte herkesin tavrı aynı devam ediyor. Başka ne olacaktı ki? Düğünde herkese sihirli değnek mi değecekti?

Ben düğün için alışveriş yapmamız gerektiğini söylediğimde bana bahane bulup gelemem deyip benden gizlice onlarla kendi nikahları için alışverişe çıktı.
Bunu evlenmeden önce mı sonra mı öğrendiniz?
Önceyse bu adamla evlenmek için neden bu kadar ısrar ettiniz?
Aileyi geçtim adamın tavırları "istemiyorum" diye bağırıyor.
Ne maddi ne manevi anlamda yanınızda olmamış.
O tartışma anında sizin üstünüze gelirlerken oturup ağlaması da eziklik başka bir şey değil.
Olmamış olgunlaşmamış erkekler/ kadınlar evlenmemeli

Ben bile hepsini okuyamamışken sen bunları yaşadığın halde nasıl ve neden evlendin?

Yahu aile seni istememiş, eşin kına alışverişinde dahi yanında olmamış ailesiyle saf tutmuş ve sen düğüne kadar sorun çıkmasın diye susuyorsun. Neden?

Asıl sorun çıkması ve gemilerin yakılması gerektiği yerde sustuğun için şimdi herkes sana kulağını tıkamış. Çığlık atsan da artık takan olmaz.

Evlenmeden once bi suru sey yasamıssınız neden goz gore gore evlendiniz?

O hep her şeyi düzelteceğini söyledi. Ailesinin beni tanıyıp yanlış anladıklarını farkedeceklerini. Zaman vermemi istedi. Ben çok seviyordum ben onun sevdiğini de bildiğim için. Hani derler ya yuvamda huzurum olsun yeterki diye o hesaptı benimkisi de...

O hep her şeyi düzelteceğini söyledi. Ailesinin beni tanıyıp yanlış anladıklarını farkedeceklerini. Zaman vermemi istedi. Ben çok seviyordum ben onun sevdiğini de bildiğim için. Hani derler ya yuvamda huzurum olsun yeterki diye o hesaptı benimkisi de...
Söylemek baska bisey uygulamak baska bisey, yanınızda olmamıs safi konusmus.

Konusuyorsun da icraat hani deseydiniz.
Her konusan dogru soylese herkes sozunu tutsa dunya zaten cennet olur.

Ben bile hepsini okuyamamışken sen bunları yaşadığın halde nasıl ve neden evlendin?

Yahu aile seni istememiş, eşin kına alışverişinde dahi yanında olmamış ailesiyle saf tutmuş ve sen düğüne kadar sorun çıkmasın diye susuyorsun. Neden?

Asıl sorun çıkması ve gemilerin yakılması gerektiği yerde sustuğun için şimdi herkes sana kulağını tıkamış. Çığlık atsan da artık takan olmaz.

Şöyle söyleyeyim şimdi o süreçte insan balık gibi oluyor şaşırıyor bende kendimce en az hasarla ben kötü hatıra olmasın diye bir çeşit çaba gösterdim. Ama ben de kınama bir kaç gün kala delirdim eşim erkek kardeşiyle eşini getirdi hatta onlar barışalım edelim dediler barıştık fakat bu sadece düğün geçene kadarmış. sonrasında zaten bir araya gelindiği ilk andan itibaren yok sayan tavırlarda bulundular çok detaya girmek istemediğim için yazmamıştım. Bu süreçte ben sesimi çıkardığımda hep bir adım atılıyordu sonra yine sessizlik oluyordu. Bende daha da sesim çıkarsa göze batarım diye sustum düğünün geçmesini bekledim

Kadın elbette ki sahip çıkılası bir canlı değil ama eşinizin bu tarz tavırları ailesine bu cüreti vermiş olabilir. Eşiniz dik durup net bir tavır koysa elbette ki tavırları değişecektir. Bakın sizin de bu konuda net bir tavır koymanız çok önemli. İnsanlar niçin bu kadar kotu anlayamıyorum. Ne demek dışlamak nedir bu davranışlar yani

X