Eşimle tartışmamız

Dilhun1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2021
660
1.052
41
Edit: Sayın Bdv üyeleri aşağıdaki konuyu 11 Eylül tarihinde açmıştım. Tavsiyelerinizi dikkate aldım. Merak edenler olursa diye yazmak istedim. Eşimle hesaplarımizi ayırdık. Artık ev arkadaşı gibi herşeyi ortak paylaşıyoruz. Herkes kendi maaşından kendine harcama yapıyor. Ailesinin borcu ile ilgili bana peyderpey ödeme yapacağını söyledi (sanmıyorum ama yine de bekleyecegim). Bana hak verdiğini de belirtti. Ama durum bu deyip ailesine para göndermekten vazgeçemeyecegini de söyledi. Şimdilik böyle devam ediyoruz.

Merhabalar,
4 yıllık evliyim. Eşimle tartıştım bugün. Sizlerin de fikrini almak istiyorum. Eşimin ailesi maddi açıdan sıkıntılı durumdalar. Dolayısıyla eşim zaman zaman ailesine destek çıkar. Hatta bizden borç aldıkları ve geri ödemedikleri de çok oldu. Örneğin bir ara 20 bin TL aldılar ve ödenmedi. Kızkardeşi harçlık istediği her zaman gönderdi. Sürücü kursu parasını, kpss kursu parasını ödedi hatta. Abisi de zaman zaman sıkışınca ister. Bu bazen 300-500 bazen 1000-1500 TL gibi miktarlar olur. Abisi evli ve çocuklari var. Durumları olmadığından beklenti içinde de olmadım. Eşim bekar iken onlara daha rahat destek oluyordu tabi. Ailecek büyük bir borcun içindeler, krediler katlana katlana borç büyümüş. Zaman zaman tartışmalarımiz oldu bu konu ile ilgili. Her seferinde "ama onların ihtiyaçları var" oldu cevabı. "Niye karışıyorsun paraya mi ihtiyacın var? Farzet ki gönderdigim paraya kendime birşey aldim? gibi yanıtlar da aldım. Bugün yine hesaptan para çekildiğini ve kardeşine gönderdiğini öğrenince hem habersiz olması hem de sürekli olması nedeniyle biraz kızdım. Çünkü artık kızkardeşi çalışıyor. Eşim tartışma sırasında "keşke evli olmasaydim" gibi bir söz sarfetti çok kırıldım. Ailem bu durumda iken evlenmemem gerekirdi dedi. "Demekki onlar için kendi mutluluğundan vaz mi geçiyorsun?" dedim. Sonra pandemi döneminde annemin bazen market masrafını karşılamami yüzüme vurdu. Annem emekli memur. Bazen bana para verdiği dahi oldu. Kendi kartını bana verdi zaten. Market kasasında bazen acele olunca, kendimden ödeme yaptım. Sanıldığı gibi büyük miktar değil. Örneğin bir ekmek, biraz meyve gibi olmuştur anneme aldığım şeylerde. Bunları yüzüme vurmasına da şaşırdim. Çünkü annem karşılığını maddi olarak mutlaka verir. Kendi de görüyor ve biliyor bunu. Siz ne düşünür ne söylersiniz? Ben mi hataliyim?
Not: Bu arada çalışıyorum. Maaşım eşimden daha yüksek. Çocuğum yok.

Son düzenleme:
Merhabalar,
4 yıllık evliyim. Eşimle tartıştım bugün. Sizlerin de fikrini almak istiyorum. Eşimin ailesi maddi açıdan sıkıntılı durumdalar. Dolayısıyla eşim zaman zaman ailesine destek çıkar. Hatta bizden borç aldıkları ve geri ödemedikleri de çok oldu. Örneğin bir ara 20 bin TL aldılar ve ödenmedi. Kızkardeşi harçlık istediği her zaman gönderdi. Sürücü kursu parasını, kpss kursu parasını ödedi hatta. Abisi de zaman zaman sıkışınca ister. Bu bazen 300-500 bazen 1000-1500 TL gibi miktarlar olur. Abisi evli ve çocuklari var. Durumları olmadığından beklenti içinde de olmadım. Eşim bekar iken onlara daha rahat destek oluyordu tabi. Ailecek büyük bir borcun içindeler, krediler katlana katlana borç büyümüş. Zaman zaman tartışmalarımiz oldu bu konu ile ilgili. Her seferinde "ama onların ihtiyaçları var" oldu cevabı. "Niye karışıyorsun paraya mi ihtiyacın var? Farzet ki gönderdigim paraya kendime birşey aldim? gibi yanıtlar da aldım. Bugün yine hesaptan para çekildiğini ve kardeşine gönderdiğini öğrenince hem habersiz olması hem de sürekli olması nedeniyle biraz kızdım. Çünkü artık kızkardeşi çalışıyor. Eşim tartışma sırasında "keşke evli olmasaydim" gibi bir söz sarfetti çok kırıldım. Ailem bu durumda iken evlenmemem gerekirdi dedi. "Demekki onlar için kendi mutluluğundan vaz mi geçiyorsun?" dedim. Sonra pandemi döneminde annemin bazen market masrafını karşılamami yüzüme vurdu. Annem emekli memur. Bazen bana para verdiği dahi oldu. Kendi kartını bana verdi zaten. Market kasasında bazen acele olunca, kendimden ödeme yaptım. Sanıldığı gibi büyük miktar değil. Örneğin bir ekmek, biraz meyve gibi olmuştur anneme aldığım şeylerde. Bunları yüzüme vurmasına da şaşırdim. Çünkü annem karşılığını maddi olarak mutlaka verir. Kendide görüyor ve biliyor bunu. Siz ne düşünür ne söylersiniz? Ben mi hataliyim?
Not: Bu arada çalışıyorum. Maaşım eşimden daha yüksek. Çocuğum yok.
İki tarafta hatalı
Ama sizin haklı olduğunuz biyer var
Ailesini beslemek zorunda degilsiniz, herkes ayagini yorganina göre uzatsin size mi guvendiler

Siz de yardım etmişsiniz ama anladığım kadarı ile çok daha düşük miktar. Eşinizin lafı da hiç olmamış. Dilin kemiği yoktur yarası geç iyileşir.

Ne için bu kadar borc yapmışlar?
Esinizi anlıyorum insanın anne babasi sıkıntıda iken rahat edemez gönderse bir türlü göndermese bir türlü. O da haklı ama sizde kendi açınızdan haklısınız.
Yalnız kizkardesi çalışıyorsa artık o da yardım etmeli.

Hatta abisinin eşi yani eltimin de borç para istediği olmuştur eşimden. Miktar 200-300 TL küçük oldu belki ama istedi birkaç sefer. Bir keresinde verilen paralari hesapladım, küçük büyük miktarlari hesaplayinca 1 yıl içinde toplam 15 bin TL vermişiz. Bu ayrıca istedikleri toplu meblağdan başka.. toplu.olarak 20 bin verdik zaten.. sürekli bitmiyor anlıyorum maaşları düşük. Buna rağmen bana ve aileme de sözlerini sakınmadan söylüyor.

Evlenmeden önce sizinle konuştu mu yardım edeceğine dair ? Bir de şu an size neden söylemiyor ? Yardımlar için aşırı mi tepki veriyorsunuz ? Hoş o da sizin ailenize verdiğinizi söylemiş . Bence sakın sakin konuşun . Nereye ne kadar yardım yapılacak ne yapmak istiyor yani sizin de haberiniz olsun .Gerçekten ihtiyaç sahibi iseler yardım edilmesi normal çünkü .

Sizin annenize aldiginiz meyve ve ekmege laf etmeseydi konu baska bir boyuttaydi.

Maddi olarak ne durumdasiniz, iyiyseniz ailesi de dardaysa takilmayin allah mukafatini kat kat verir derdim. Ama annenize 3 kurusluk sey alip laf yediginizi görünce fikrim degisti. Esiniz igrenc biri.

Ne için bu kadar borc yapmışlar?
Esinizi anlıyorum insanın anne babasi sıkıntıda iken rahat edemez gönderse bir türlü göndermese bir türlü. O da haklı ama sizde kendi açınızdan haklısınız.
Yalnız kizkardesi çalışıyorsa artık o da yardım etmeli.
Geçmişte bir şirket kurmuşlar eşim de ortakmiş dediğine göre. O borç katlanmış ödenmeye ödenmeye büyümüş. Hatta kızacak hanımlar yaptıgim bir fedakarlığı daha söyleyim . Kredi de çektik bu borçların bir kısmı için. Ve biz ödüyoruz. Gelirimiz yüksek. Ona güveniyorlar. Ve eşim çok bencil bunu net anladım.

Ihtiyac halinde tamam yardim etmis ama bu surekli olmus artik sizde. Ailesi bitse kizkardesi, o bitse abisi nereye kadar? Cevap olarak ihtiyacin mi var demesi ayri sorun. Paraya kimin ihtiyaci yok? Yasamak ve hayatimizi devam ettirebilmek icin hepimizin ihtiyaci var. Sizin yatlariniz, katlariniz, plazalariniz vardir geleceginizi garantiye almissinizdir o zaman hakli.

Geçmişte bir şirket kurmuşlar eşim de ortakmiş dediğine göre. O borç katlanmış ödenmeye ödenmeye büyümüş. Hatta kızacak hanımlar yaptıgim bir fedakarlığı daha söyleyim . Kredi de çektik bu borçların bir kısmı için. Ve biz ödüyoruz. Gelirimiz yüksek. Ona güveniyorlar. Ve eşim çok bencil bunu net anladım.
Neden ödenmemiş evde kimse çalışmıyor mu?

Bu sözü ilk defa söyledi ve çok şaşırdım. Çok rahat ağzından çıktı, tereddüt etmeden.. Üstelik yaptığım o kadar fedakarlığa rağmen.

20.000TL çıkardık verdik diyorsunuz yani yaranmak için daha ne yapacakmışsınız? Adam evdeki tüm parayı yediremedi diye üzüldü herhal.

Asla kişisel alınmayın , siz gerekenden fazlasını yapmışsınız zaten. Keşke evlenmeseydim = ben ergenlikten kurtlamadım, evlilik bana uygun değil anneciğimin dizini dibinde otursaydım da evliliğe kalkışmasaydım demek burda inanın. Madem evliliğe hazır değil, bence koyun kapının önüne. Keşke evlenmeseydin dedin ben de seni evlilik azabından kurtarayım defol git kapı orda diyin atın gitsin. Kibar davrandınız diye poposu kalkmış, şımarmış. Atın anasının yanına gitsin.

Hatta abisinin eşi yani eltimin de borç para istediği olmuştur eşimden. Miktar 200-300 TL küçük oldu belki ama istedi birkaç sefer. Bir keresinde verilen paralari hesapladım, küçük büyük miktarlari hesaplayinca 1 yıl içinde toplam 15 bin TL vermişiz. Bu ayrıca istedikleri toplu meblağdan başka.. toplu.olarak 20 bin verdik zaten.. sürekli bitmiyor anlıyorum maaşları düşük. Buna rağmen bana ve aileme de sözlerini sakınmadan söylüyor.

Boşanın ne saygısız bir adam

Sizin annenize aldiginiz meyve ve ekmege laf etmeseydi konu baska bir boyuttaydi.

Maddi olarak ne durumdasiniz, iyiyseniz ailesi de dardaysa takilmayin allah mukafatini kat kat verir derdim. Ama annenize 3 kurusluk sey alip laf yediginizi görünce fikrim degisti. Esiniz igrenc biri.
Annemin zaten paraya ihtiyacı yok, bizden geçinen biri değil. Pandemi döneminde markete çıkmadı korkusundan. Ben yaptım bazen de kendim ödedim. Onun kartıni da kullandım. Yakın zamanda fast food birşeyler aldık dışarıdan, annemin kartını da uzattım annem için de al diye. Kartı aldı tereddüt etmedi bile. 30 liralık fast food için bile annemin kartını kullandı annem için.

20.000TL çıkardık verdik diyorsunuz yani yaranmak için daha ne yapacakmışsınız? Adam evdeki tüm parayı yediremedi diye üzüldü herhal.

Asla kişisel alınmayın , siz gerekenden fazlasını yapmışsınız zaten. Keşke evlenmeseydim = ben ergenlikten kurtlamadım, evlilik bana uygun değil anneciğimin dizini dibinde otursaydım da evliliğe kalkışmasaydım demek burda inanın. Madme evliliğe hazır değil, bence koyun kapının önüne. Keşke evlenmeseydin dedin ben de seni evlilik azabından kurtarayım defol git kapı orda diyin atın gitsin. Kibar davrandınız diye poposu kalkmış, şımarmış. Atın anasının yanına gitsin.
Az sakin mi olsan acaba 🥰

X