eşler arası yaş ve alınan eğitim farkı önemlimi

eğitim çok önemli bence.ha kendini yetiştirebileek düzeydedir kişi farkı kapatır komplex yapmaz o başka ama bu da çok nadir oluyor.zaten kişi kendini yetiştiremiyorsa eğitim de bir yere kadar.ama en azından eğitim düzeyleri aşağı yukarı eşit olmalı,yoksa düşünce tarzları çok farklı oluyor.yaş konusunda da uçurum olmamalı diye düşünüyorum.

benim eşimle yaş olarak da eğitim olarak da uyumumuz tam çok şükür...
zaten evlilikte denklik en baştan gözetilmesi gereken bir durum...
gözetmeyince sorunlar çıkması normal....
ama her ilkokul mezunu cahil olmadığı gibi her üniv. mezunu da iyi bir eş olmayabilir...
kişiden kişiye değişir bu durumlar...
yaş farkı da uçurum boyutunda olmamalı bence....

Ben hemen kendimi örnek vereyim...
Eşimle aramızda 6,5 yaş var, eşim benden büyük...
Ben üniversite öğrencisiyim, eşim lise mezunu...
Asla ne yaş farkı ne de eğitimimiz ilişkimize yansımadı...
Bunlarla alakalı hiç sorun yaşamadık çok şükür :nazar:

Eğitim farkı çok önemli.... askımla aramda 6 yaş var ki bu yaz aralığı normal...ama o Üni mezunu ben lise... Çok büyük etken mi değil... mesleğim gereği ayakları üzerinde duran biriyim ve onu her zaman tamamlarım... Fakat Bu arada açık öğretim 4 yıllık okuyorum... (( Diploma farkı olmasın guclubacismile))

egıtım yaş degıl ama yetıştıginiz ortamların farkı prolem oluşturabılıyor zaman zaman.....

selam kızla yazdıklarınızı okudum benmde erkek arkdasımla aramda 12 yas fark var benden 12 yaş buyuk fakat bır sorun yasamıyoruz sanırım ben bıraz olgunum,oda cok agır değil dengelıyoruz egıtım dersenız ben unıv 2 sene okudum ayrıldım oda lıse mezunu oda sorun olmuyor cunku ıs alanlarımız farklı ondan zıyade beklentılerımız cok uygun,ılerde sorun olurmu evlenırmıyım onunla bılemem suan ıcın sorun yok..

her ikisi de çok büyük derecede önemli. lisesi, üniversitesi, doktarası önemli değil de, kişinin kendini eğitememesi çok büyük sorun. yüksek lisans yapmak için uğraşıyorum, eşim ise ilkokul'dan sonrasını ( 5. sınıftan sonrası ) açıköğretimde okumuş liseye kadar. ona bakılırsa, kadın evinde oturup çocuklarına bakmalı, yemek yapmalı, temizlik yapmalı. dışarıya arkadaşlarıyla çıkmayıp benimle çıktığı için ona minnet duymalıymışım. eteğim belimde elim hamur mayasında olmalı yani. evlenmeden önce böyle miydi? değildi tabi ki !

bir de tutup beni başkalarıyla kıyaslar, alışkanlık oldu bu biraz. şöyle bir kopukluğumuz var, ya ben anlatamıyorum ya da o anlamıyor. arkadaşıyla konuşurken geçen atamalardan söz ediyorlardı, laf arasında arkadaşına dedi o öyle yapıyordu sen yapamadın mı, o çok iyi yapıyor falan filan kıyaslamanın dibine vurdu. arkadaşı da bozuldu tabi, belli oldu bayağı. akşam eve geldiğimizde yine laf lafı açtı beni tuttu başkasıyla kıyasladı, o daha güzel yapıyordu sen yapamıyorsun, onun şu özelliği böyle vs vs. " sürekli kıyaslamaktan bıkmadın mı beni ? " dedim. bir de bana demesin mi " yoo ben seni kıyaslamıyorum, hiç de kıyaslamam. niye kıyaslayayım ki ? " 2 yıldır beraberiz 2 yıldır sürekli yaptığı şey ama bir türlü farkında değil. neyse " bak arkadaşına da bugün yaptın aynısını adam bozuldu, insanları kıyaslama birbiriyle çok kötü bir şey " dedim. " ben kıyaslamıyorum, o adam kim ki diğeri daha iyi şeyler yapıyor o yapamıyor, ben kıyaslamıyorum, hem sen benim arkadaşımla ne konuştuğuma karışamazsın, sanane " dedi. insan ne diyeceğini bilmez ya bazen , aynen öyle kaldım. ben de mi bir sorun var acaba diyorum.

3 ay olacak doğum yapalı, " eski kıyafetlerini giymeyeceksin di mi ? " " kot pantolon giyme ! "

sonra bir de arkadaşlarıyla çıkmayıp, benimle dışarıya çıktığı için ona minnet edecekmişim, etrafta nasıl erkekler varmış şükredicekmişim.

yaz okulunda ders vermem için rica ettiler, ilk sorusu " kaç erkek var, erkek öğrenciler kaç yaşında ? " yaz okulu yahu, ilköğretim öğrencisi çocuk hepsi.

çok biliyormuş gibi ukalalık yapar ama nedense kötü adam hep ben olurum, ona göre ukala, kendini beğenmiş, insanları aşağılayan biriyim. ama nedense aynı özellikleri ben onda görüyorum. hiç fikri olmayan konularda bile, benim yıllarca okuduğum alanda bile benden daha çok şey biliyormuş gibi davranır. beni küçümser bazen, o derece. ben senin kadar okusaydım senden çok daha iyi olurdum bile demişliği vardır. film izleriz, " bu aktörü tanıyor musun, tanımazsan bilgilendiriyim ? " espri geçer dizide espriyi açıklar sonra da anladın mı der.

kitap okumaz, ben okurken insanın çok kitap okuması iyi değil, sonra kendini kaybediyor der. yani ben her gün bu şekilde kendimi kaybediyorum.

Son düzenleme:
Merhaba hanımlar, benimde yaklaşık bir buçuk senedir süregelen bir ilişkim var İzmirdeyim ben o da Ankarada. Hafta sonları gidip geliyo. Anlaşıyoruz şimdilik ama ailem aslında bu ilişkiyi çok istemiyor onaylamıyorlar. Çünkü kendisi lise mezunu bende yüksek lisans öğrencisiyim. Ailemde okumuş bir aile ve tüm akrabalarımız. Annem mimar babam diş hekimi. Benim için gerçekten diploma önemli değil insan olmalı her şeyden önce. İleride bu eğitim farkının aramızda sorun olabileceğini düşünüyorlar ki hak vermiyor değilim bende erkeklik gururu olabilir ileride ya da aile içerisinde kendini kötü hissedebilir ve bu evliliğimize yansıyabilir diye tereddütteler açıkçası. Siz ne düşünüyorsunuz?

Zor oluyor canim.evlilik cok farkli. Bizom aramizda 15 yas var. Egitim farkinyok ama davul bile dengi dengine sozunu iyice dusun bence.

Merhaba hanımlar, benimde yaklaşık bir buçuk senedir süregelen bir ilişkim var İzmirdeyim ben o da Ankarada. Hafta sonları gidip geliyo. Anlaşıyoruz şimdilik ama ailem aslında bu ilişkiyi çok istemiyor onaylamıyorlar. Çünkü kendisi lise mezunu bende yüksek lisans öğrencisiyim. Ailemde okumuş bir aile ve tüm akrabalarımız. Annem mimar babam diş hekimi. Benim için gerçekten diploma önemli değil insan olmalı her şeyden önce. İleride bu eğitim farkının aramızda sorun olabileceğini düşünüyorlar ki hak vermiyor değilim bende erkeklik gururu olabilir ileride ya da aile içerisinde kendini kötü hissedebilir ve bu evliliğimize yansıyabilir diye tereddütteler açıkçası. Siz ne düşünüyorsunuz?

Evet maalesef ki sorun oluyor.

Ben de yakinda nisanlanacagim insaallah. Ben doktora ogrencisiyim o uni. Mezunu. Bilmiyorum ...

X