Eşler arasında eğitim, yaş, meslek farkı siz ne düşünürsünüz?

dryfc

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
29 Haziran 2014
2.568
1.628
34
Mutlu günler bayanlar. Burada çoğu zaman okuyorum, fikrim olduğu konularda düşüncelerimi paylaşmaya çalışıyorum. Sizlerden de öğrendiğim çok şey var burada. Eşler arasındaki farklar ne denli önemli sizce? Yıl başından beri çalıştığım yerde bir arkadaşım vardı benden 9 ay kadar küçük lise mezunu, meslek farkımızın olduğu biriydi. İbadetlerine dikkat eden, terbiyeli bir çocuktu. Ancak fazlasıyla çocuktu. Bana karşı duyguları değişmiş, kendi kendine triplere girince ilerleyen zamanlarda öğrendim bunu. Zaman geçti kendisine aramızda öyle bir şey olmayacağını anlatmaya çalışsam da anlayamadı. En küçük tartışmalarda tıpkı ergenliğe yeni girmiş biri gibi davranıyor, aynı ortamda bana sürekli laf vuruyordu. Sabah seviyorum yazıyorsa durumuna, akşam ben bunu hak etmedim, çok seversen gider vs. gibi sözler paylaşıyordu. Bu arada yaşı 26 bu kişinin. Her defasında sen üniversite mezunusun tabi o yüzden istemiyorsun, meslekten dolayı istemiyorsun deyip duruyordu. O zamanlara kadar bu farkların bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Bir ay öncesine kadar yine buna anlatmaya çalışsam da anlamadı. Yaşadığımız sürece beni seveceğini, asla vazgeçmeyeceğini, ancak ölünce bitmiş olacağını filan yazmıştı ( tabii öyle olmadı) :) Bir ay geçmeden bir kıza gitmişler olumlu olmuş sanırım şu an ona aşık. İsimlerinin baş harfini kalpli paylaşmış. İyi ki diyorum geç de olsa beni anlamasını sağlayabilmişim. Umarım çok mutlu olur.

Arasında eğitim, meslek, yaş farkı olup gerçekten mutlu olan, hayatının herhangi bir noktasında bu farklılıkları hissetmeyen çiftler var mı?
Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir? Hangi farklar tolere edilebilir? Karşı tarafta olmazsa olmaz dediğiniz özellikler nedir?

Eğitim farkı değil, kültür farkı önemli bence. Eğitim önemli değil derken, eğer o eğitim farkını kendini yetiştirerek, iş güç sahibi olarak kapadıysa, ufkunu genişlettiyse eğer tabi ki... Yoksa bir sürü diplomalı kara cahil de tanıdım, iş diplomayla bitmiyor. Diploma çok şey ama her şey değil. Sizin durumunuzda doktora yapmış olsa da olmazmış bu iş, çünkü adamın kafa ilkokul çocuğuyla aynı kapasitede çalışmaya devam etmiş. Ölümüne sevmeler, laf sokmalar, kendi kendine gelin güvey olmalar, iki gün sonra başkasına gitmeler... Duygusal zekası bile yetersiz.

Benim sevgilimle aramda egitim ve meslek farki var. Aslinda genel olarak hicbir sekilde sorun olmadi. Kendini yetistirmis ve bolumumde okuyan cogu kisiden daha kulturlu bir insan. Ancak zaman zaman gelecek kaygisi olustugu icin bu konulari buyuk sikinti yapti. Soyledigim en ufak bir seyi bile yanlis anlayip yetersizlik hissine kapildi. Tam astik mutluyuz derken bir anda bunlar tekrarlandi. Iyiyken iyi de, kotu olunca nasilsa eninde sonunda beni begenmeyecek deyip gidebilme, senden daha cabuk vazgecebilme ihtimali cok yuksek malesef. Bu durumda bu konulari hicbir sekilde sorun etmeyen taraf sen olmana ragmen, bir bakmissin ki senden vazgecilmis ve sen hayal kirikliklariyla ortada kalakalmissin.

Benim sevgilimle aramda egitim ve meslek farki var. Aslinda genel olarak hicbir sekilde sorun olmadi. Kendini yetistirmis ve bolumumde okuyan cogu kisiden daha kulturlu bir insan. Ancak zaman zaman gelecek kaygisi olustugu icin bu konulari buyuk sikinti yapti. Soyledigim en ufak bir seyi bile yanlis anlayip yetersizlik hissine kapildi. Tam astik mutluyuz derken bir anda bunlar tekrarlandi. Iyiyken iyi de, kotu olunca nasilsa eninde sonunda beni begenmeyecek deyip gidebilme, senden daha cabuk vazgecebilme ihtimali cok yuksek malesef. Bu durumda bu konulari hicbir sekilde sorun etmeyen taraf sen olmana ragmen, bir bakmissin ki senden vazgecilmis ve sen hayal kirikliklariyla ortada kalakalmissin.
Nekadar guzel anlatmışsınız. Aynen öyle oluyor

Eğitim farkı değil, kültür farkı önemli bence. Eğitim önemli değil derken, eğer o eğitim farkını kendini yetiştirerek, iş güç sahibi olarak kapadıysa, ufkunu genişlettiyse eğer tabi ki... Yoksa bir sürü diplomalı kara cahil de tanıdım, iş diplomayla bitmiyor. Diploma çok şey ama her şey değil. Sizin durumunuzda doktora yapmış olsa da olmazmış bu iş, çünkü adamın kafa ilkokul çocuğuyla aynı kapasitede çalışmaya devam etmiş. Ölümüne sevmeler, laf sokmalar, kendi kendine gelin güvey olmalar, iki gün sonra başkasına gitmeler... Duygusal zekası bile yetersiz.
Hayatımda ilk defa böyle biriyle karşılaştım. Normal bir şekilde anlatmaya çalıştım bu şekilde kimseyi kazanamayacağını. Davranışlarının sözlerinin normal olmadığını ama ters tepti hep. Çok haklısınız yazdıklarınızda. Umarım herkes iyi kişilerle karşılaşır.

Soylediginiz hersey benim icin cok onemli , egitimi denk olmali ama ici bos olmamali , kulturel anlamda da benimle esit olmali , kazandigi para cok onemli diil ama meslegi onemli , aile yapisi aileme denk olmali ( ilk evliligimde degildi bana ders oldu , aile onemliymis )
Hayata bakis acisi benimle ayni olmali , ortak zevklerimiz olmali , inancimiz ayni olmali vs vs , yani hepsi bence evlilikte muhim ama bu karakter meselesi sanirim , burada cok farkli olup da mutlu evlilik yuruten insanlar da var zaman zaman okuyoruz ama benim karakterim buna musait degil

Sanırım karşı taraf bu durumda ne olursa olsun zor anlarda bu komplekse kapılıyor genellikle. Bu denli önemli olabileceğini bilmezdim yaşamasan önce. Umarım mutlu olursunuz. Umarım karşınızdaki kişi sizi yanıltmaz.

Adamınki aşağılık kompleksi, bunun yaşla boyla eğitimle alakası yok.
İyi olmuş kurtuldugun. 2018 yılındayiz, hala böyle duygularını , atarlı giderli sözlerini paylaşan var mı ya sosyal medyada? 2005'de 7'de msn'de bitmedi mi onlar?
İnanın ben de şok yaşadım. Nasıl oluyor da bu yaşta bir insan bu şekilde davranabiliyor diye düşünüyordum. Aklım almadı bir süre. Çünkü o kadar normal geliyordu ki kendisine bu davranışlar, uyardığımda yine ben kötü, onu hakir gören kişi oluyordum. Normal bir konuşmada aldığım cevaplar bile o kadar saçma sapandı ki. Bir süre sonra beni anlaması için çabalamayı bırakıp, laf vurmaması konusunda uyardıktan sonra engelledim her yerden. Çok kısa sürede de birini bulup kalpli durum yapmış zaten :) Herkesin aşk, sevgi anlayışı başka tabii.

Ustelik biz nerdeyse birlikte buyuduk ve suanda geldigim konuma yillar icerisinde, onunla birlikte oldugum sure icerisinde geldim ve karakterim asla degismedi. Bugune kadar asla kibirli davranip kendimi ustun gosterecek bir sey yapmadim. Ama yine de kendisini yetersiz hissetmesine engel olamadim. Cevrenin de cok etkisi var tabi. Inanin her sey guzel gitse bile insanlar o is olmaz o kiz seni birakir vs. seklinde konusuyor ona. Ailesi de ilerde uzulmemesi icin konusmustu ama zamanla benim boyle biri olmadigimi anladiklari icin bu konu kapandi. Ancak simdi kendisi bu sekilde dusunuyor. Suanda aslinda bu sebeplerden dolayi ayriyiz. Gercekten zor bir durum. Insanin bazen sabri tasiyor ve kirici konusabiliyor. O da tum soylenenleri aradaki farka baglayip on kati fazla kiriliyor.. Umarim siz de gonlunuze gore biriyle karsilasirsiniz. Icinizde cok buyuk bir sevgi yoksa bu tarz sorunlarla bas etmek cok zor.

Ustelik biz nerdeyse birlikte buyuduk ve suanda geldigim konuma yillar icerisinde, onunla birlikte oldugum sure icerisinde geldim ve karakterim asla degismedi. Bugune kadar asla kibirli davranip kendimi ustun gosterecek bir sey yapmadim. Ama yine de kendisini yetersiz hissetmesine engel olamadim. Cevrenin de cok etkisi var tabi. Inanin her sey guzel gitse bile insanlar o is olmaz o kiz seni birakir vs. seklinde konusuyor ona. Ailesi de ilerde uzulmemesi icin konusmustu ama zamanla benim boyle biri olmadigimi anladiklari icin bu konu kapandi. Ancak simdi kendisi bu sekilde dusunuyor. Suanda aslinda bu sebeplerden dolayi ayriyiz. Gercekten zor bir durum. Insanin bazen sabri tasiyor ve kirici konusabiliyor. O da tum soylenenleri aradaki farka baglayip on kati fazla kiriliyor.. Umarim siz de gonlunuze gore biriyle karsilasirsiniz. Icinizde cok buyuk bir sevgi yoksa bu tarz sorunlarla bas etmek cok zor.
Teşekkür ediyorum yorumunuz için. Kendinizi yormamanızı öneririm. Mesela ben çok yoruldum karşımdaki kişiye beni anlamasını sağlamak için çabalarken. Kaldı ki bu kişiye asla farklı bir hisle yaklaşmadım, herhangi bir şey hissetmedim, umut verecek tek kelime etmemeye çalıştım. Ancak bazı insanlar ne yazık ki değişmiyor ve anlamak istemiyorlar. Kabul edilmeyi bekliyorlar, aradaki farkı sürekli su yüzüne çıkaranın, durumun kabullenemeyenin ta kendileri olmasına rağmen. Allah herkesin hakkında hayırlı olanı versin.

Benm esimle aramda 9 yas var, ben univ mezunu 5 yildr atandim isimdeyim, o da univ mezunu ama atanamadi simdj esnafli yapiyor, hatta ilk evlendigimz zaman issizdj asgari ucretle calisti sonra ordan ayrildi ikimizn karayla kpss calisti, kpss yine olmadi bu kez esnaflik yapiyor simdi kazanci cok guzel ama biz bu sureclerin hic birinde aramizda esitsizlik var demedik aileler bunlarin hic birini bilmedi, esimle hep cok mutlu olduk, o da hic kompleks yapmadi, diyeceksinz ki hersey mukemmel mi hayir simdi cok calistigi icin bize fazla zaman kalmiyor ama biliyorum ki ben istedikce zaman ayarlar ugrasir eve gelince yorgunluktan olse de benmle ilgilenmeden uyumaz...yani demem o ki bence bu farklar onemli degil onemli olan aradaji saygi ve sevgi, bir de adamin karakteri

Eğitim ,meslek farkı konusunda hic olumlu değilim türkiye bazında bakarsak. Tabi egitimden kasıt küçük bi ilde liseden bozma üniversite okumak değil. Onun bile sorun oldugu durumlara şahit oldum gerci. Meslek farkının hiiic oluru yok.

Yaş konusunda genc yaslarda 8 yaş ve üzeri farklar benim için olumsuz hiçbir şekilde pozitif bakamıyorum. Onun haricinde kisilerin olgunluk seviyesi tuttugu takdirde kim büyük kim küçük önemsiz hele ay farklarını mevzu bile değil bence

Benm esimle aramda 9 yas var, ben univ mezunu 5 yildr atandim isimdeyim, o da univ mezunu ama atanamadi simdj esnafli yapiyor, hatta ilk evlendigimz zaman issizdj asgari ucretle calisti sonra ordan ayrildi ikimizn karayla kpss calisti, kpss yine olmadi bu kez esnaflik yapiyor simdi kazanci cok guzel ama biz bu sureclerin hic birinde aramizda esitsizlik var demedik aileler bunlarin hic birini bilmedi, esimle hep cok mutlu olduk, o da hic kompleks yapmadi, diyeceksinz ki hersey mukemmel mi hayir simdi cok calistigi icin bize fazla zaman kalmiyor ama biliyorum ki ben istedikce zaman ayarlar ugrasir eve gelince yorgunluktan olse de benmle ilgilenmeden uyumaz...yani demem o ki bence bu farklar onemli degil onemli olan aradaji saygi ve sevgi, bir de adamin karakteri
Teşekkür ediyorum yorumunuz için. Mutluluğunuz daim olsun :)

Eğitim ,meslek farkı konusunda hic olumlu değilim türkiye bazında bakarsak. Tabi egitimden kasıt küçük bi ilde liseden bozma üniversite okumak değil. Onun bile sorun oldugu durumlara şahit oldum gerci. Meslek farkının hiiic oluru yok.

Yaş konusunda genc yaslarda 8 yaş ve üzeri farklar benim için olumsuz hiçbir şekilde pozitif bakamıyorum. Onun haricinde kisilerin olgunluk seviyesi tuttugu takdirde kim büyük kim küçük önemsiz hele ay farklarını mevzu bile değil bence
Öyle gerçekten. Teşekkür ediyorum yorumunuz içim.

X