Eşler Arasında Kıskançlık

TATOSH

yuvasina asik 🤲❤
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2007
4.523
783
Eşler Arasında Kıskançlık
Çiftler arasında değişik derecelerde sorunlara neden olan durumlardan birisi de Kıskançlıktır.kıskançlık insanın doğasında olan bir duygudur. Çocukluk döneminde değer yargıları ve baskılama mekanizmaları yeterince gelişmediğinden kıskançlık sansürsüz olarak ortaya çıkar.İnsanoğlu fiziksel,psikolojik ve sosyal olarak geliştikçe duygu ve dürtülerini kontrol altına almayı öğrenir.

Eşler arasında kıskançlığın değişik nedenleri olduğu gibi yansımaları da farklı ola bilmektedir.Genelde eşlerden biri kendi cinsinden kıskanır.Eşini başak biriyle paylaşmak veya elden kaçırma korkusuyla hareket edebilir. sahip

Sahip olunan her şeyin kaybedilme kaygısı olabildiği gibi daha fazlasını istemekte sorun yaratır.

Bazen kendisinden daha güzel,alımlı veya yakışıklı hemcinsler kişide eksiklik,yetersizlik duyguları oluşturur.Bundan dolayı o insanın yanında eşe yönelik kıskançlık damarı kabarabilir.Suratını asarak,değişik tepkiler göstererek rahatsızlığını yansıtır.

Kıskançlığın çok aşırı boyutlarından biri eşlerden birinin diğerini aldattığı halleridir.Eşini aldatan insan yaptığından dolayı üzülüyor,vicdan azabı çekiyorsa,büyük bir gerginlik ve sıkıntı yaşar.Bu duruma ya aldatmaktan vazgeçip hatasını telafi çevresinde aşırı özverili davranmaya başlar ya da eşini suçlamaya çalışır.

Eşini gözetlemeye,onu sıkıştırmaya başlar.Kendi aldatmasını eşine yansıtır.Davranışlarıyla eşinin kendisini aldattığını ima eder.Çoğu kere açık ,açık konuşur;bir şeylerden anlamlar çıkarır.Eşiyle tartışır,kavgalar eder,Haksız olduğu için eşi tarafından "paylanır",fakat o yine aldırış etmez çünkü suçludur" cezasını çekmelidir.Acıyı tatmalıdır .her azarlanma hatta dayak onu rahatlatır...

Hastalık düzeyinde kıskançlık olayları da sık rastlanan bir durumdur.paranoya (hezeyanlı bozukluk) denen psikiyatrik bozukluğun kıskançlık tipinde, eşinin her hareketinden anlamlar çıkartır.yolda yürürken basit sağa sola bakmalar,karşı cinse bakıyor ve anlaşıyor şeklinde değerlendirilir.yoldan geçen birisinin ıslık çalması,kornaya basması veya işyerine bakıyor olması hep aldatma ekseninde algılanır.kıskançlık hezeyanı içinde olan insan eşinin en küçük hareketini dahi kontrol eder ve hezeyanı doğrultusunda yorumlar.Eşiyle sürekli kavga eder,yaşamını kısıtlamaya ve kendi dairesine almaya çalışır.Fakat hezeyanı o kadar sistemli hale gelir ki hiçbir şey kendisini tatmin etmez.Bu yüzden eşini boşayan,eşini veya eşinin aşığını öldüren insanlar vardır.

"Paranoid şizofreni" denilen hastalıkta da düzenli ve sistematik olmayan bir çok hezeyanlardan beraber kıskançlık hezeyanı da bulunabilir.Her iki durumun psikolojik temelinde aynı şeyler yatar.aslında kişi bilinçdışı arzuları ile eşini aldatmak istemektedir.Fakat değer yargıları buna müsaade etmediğinden istediğini bastırır.inkar eder.kendisinde böyle bir dürtü olmadığına inanır.sonra bu dürtü dışarıda birisine,eşine yansıtılır.ve onda varmış da ondan geliyormuş gibi algılanır.kuşkuculuk,kıskançlık,aşırı gururluluk,geçimsizlik,kincilik,kendini üstün görme gibi özelliklere sahip olan"paranoid"kişilerde eşini olduğundan fazla kıskanabilir...

Diğer yandan yaşlılarda değişik nedenlerle ortaya çıkan bunama hallerinde de hastalık düzeyinde kıskançlık görülebilir.Kişilik,özellikleri yatkın olan;alkol veya bağımlılık yapan maddeleri uzun süre kullanan insanlarda da eşini hastalık derecesinde kıskanma olabilir.Hastalık düzeyindeki eş kıskançlığı mutlak psikiyatrik tedaviyi gerektirir.Eşler arasında hafif düzeyde kıskançlık hoş karşılanır.Hatta aradaki sevginin,bağımlığın bir göstergesi olarak kabul edilir.Aradaki sevgi ve güven ne denli güçlü olursa eşler kendilerine güvenmeli ve inanmalı.Unutmamalı ki aşırı kıskançlık ya kişinin kendisini yetersiz hissetmesi ya da kendisinin aldatmayı düşünmesinden kaynaklanmaktadır

nefret ediyorum kıskançlık lafını duymaktan ben okadar çekiyorum ki bu kıskançlıktan anlatamam artık baydıı ya artık farkına vardım kıskançlık benm beraber olduğum kişide hastalık boyutunda ve ben ne yapacağımı bilmiyorum yaa bi erkek arkadaşımı görsek dışarda konuşsam hemen altında sebep arıyooo sıkıldım doğrusuuu

lanet olsun kıskanan ve hayatı karılarına sevgililerine zehir eden erkeklere nefret ediyorum bende bu laftan

ewet kıskanclık bı yere kadar ıyı bellı bı cızgısı olmalı fazlası sıkıyo bunaltıyooo:eek:klava::eek:klava:

herşeyin fazlası zarar ..her bayan gibi bende eşim tarafından kıskanılmak isterim ama bazen dozu aştımı ozaman ikimiz içinde hiç iyi olmuyor..
bence kendine güveni olmayan bir insan kıskanır...

bende kıskanılmak isterdim ama maaleseff benimkinin dünya bile umrunda deyil bende onu kıskanmıyorum zati ne kıskanayım kıskan beni kıskanayım seni demi ama :teytey:

herşeyin fazlası zarar ..her bayan gibi bende eşim tarafından kıskanılmak isterim ama bazen dozu aştımı ozaman ikimiz içinde hiç iyi olmuyor..

Ya arkadaslar ya
nasil kiskanmiyorsunuz eslerinizi nolur bana da ogretin sunu:KK43: bende kiskanmak istemiyorum....
ne yapabilirim bu hastaliktan nasil kurtulabilirim:KK43:hakikaten benim iliskimi cok yipratti bu kiskanclik mevzusu...

Ya arkadaslar ya
nasil kiskanmiyorsunuz eslerinizi nolur bana da ogretin sunu:KK43: bende kiskanmak istemiyorum....
ne yapabilirim bu hastaliktan nasil kurtulabilirim:KK43:hakikaten benim iliskimi cok yipratti bu kiskanclik mevzusu...

Kıskançlığınız ne derecede bilmiyorum ama sadece eşinize odaklı yaşamasanız..:sm_confused:
Ne güzel bir mesleğiniz var.
İşinizle daha çok ilgilenin,boş vakitlerinizde dostlarınızla beraber vakit geçirin.
Ancak kıskançlığınız çok daha ileri boyuttaysa bir uzmandan yardım alın.fisfisfis
Ben aşırı kıskaç bir kadındım önceden. Ama şimdi daha çok kendi hayatımla ilgilendiğim için o anormal davranışlarım geldi geçti. Kendi kendimi tedavi ettim yani..yerimseniben

ne eşim beni kıskandı nede ben onu bu da bizim birbirimizi sevmediğimiz anlamına gelmiyor 20 yıldır çok mutlu bir evliliğimiz var

aa konu kıskançlıkmı ah ah eskıden:) eşim bu konuda benı cok bunaltırdı bendede eşime olan kıskançlıgım yok denecek kadar azdı o kadar usanmıştım kı kopekten cok korkan ben eşime yavru kopek almasını ve benım alışmamı saglamasını ıstedım buyudugundede her yere yanımda goturecegımı bırı bırşey yaparsa ustune salacagımı dahı teklıf etmıştım.neysekı gectı o gunler hamd olsun şimdı hıc karışmaz:))

esim manyaklik derecesinde kiskanc.....
gercekten bende bunaldim
artik hic kiskanilmak istemiyorum
3 sene boyunca tum omrume yetecek kadar kiskanildim
DUY KOCACIM DUY
BIKTIM ARTIK BENDE MANYAK OLDUM NERDE NASIL DAVRANICAGIMI SASIRDIM

ben çok kıskancım ve ne yapacağımı bilmiyorum.eşim bu durumdan rahatsız oluyor bana güvenmiyor musun diyor sürekli ama o da çok saçma şeyleri kıskanıyor bazen.umarım en kısa zamanda bu kıskançlık huyumu en aza indiririm. ama napıyım kimseye güvenemiyorum.eşime tabiikide güveniyorum.ama eşimi çok seviyorum kendimden bile çok.kendimden bile kıskanıyorum.sanırım benimle aynı duyguları paylaşan kimse yok.:KK43:

Bizim evliliğimizde bugüne kadar rahatsızlık veren hiç bir kıskançlık yaşanmadı. Evet eşimi canım kadar severim ama kıskanmaya gelince neden ve kimden diye soruyorum kendime? Bir sebep bulamıyorum. Sağolsun eşimde beni sever ve sahiplenir ama hiç kıskanma tripleri yapmadı bana. Bence sevginin değil güvenin eksikliğidir kıskançlık. Hem kişisel özgüvenin, hemde karşısındaki insana olan güvenin. Aksi olsaydı Haydeç ablanın dediği gib bizde 12 yıllık evliyiz hala bu kadar mutlu, huzurlu olamazdık.

tatoşcum yazıdada anlatıldıgı gibi.. kemdine güveni olmayan kişiler kıskanır.. ve bunu yapan sadece erkekler değil böyle davranan bayanlarda var..gercekten paranoıdler........

ben çok kıskancım ve ne yapacağımı bilmiyorum.eşim bu durumdan rahatsız oluyor bana güvenmiyor musun diyor sürekli ama o da çok saçma şeyleri kıskanıyor bazen.umarım en kısa zamanda bu kıskançlık huyumu en aza indiririm. ama napıyım kimseye güvenemiyorum.eşime tabiikide güveniyorum.ama eşimi çok seviyorum kendimden bile çok.kendimden bile kıskanıyorum.sanırım benimle aynı duyguları paylaşan kimse yok.:KK43:

ecem bence sen en basta kendine sonrada eşine güvenmiyorsun bence.. bir insana güveniyorum demek o insanın yani eşinin her türlü tehdide karsı gösterecegi tepkiyede güveniyorum demektir.. yani gerçekten güvenseydin bu kadar kıskanmazdın....

ecem bence sen en basta kendine sonrada eşine güvenmiyorsun bence.. bir insana güveniyorum demek o insanın yani eşinin her türlü tehdide karsı gösterecegi tepkiyede güveniyorum demektir.. yani gerçekten güvenseydin bu kadar kıskanmazdın....

aslında yaşadıklarımın dabüyük etkisi var tabii.ama inan eşime güveniyorum.ufacık güvensizliğim olsaydı evli kalamazdım bu düşünceyle.ama evet kıskancım ve dışardaki kimseye güvenmiyorum.ama eşime gerçekten güveniyorum:nazar:

ben kocamı çok kıskanırım o da beni çok kıskanır.beni kıskanmasaydı üzülürdüm doğrusu.şahsi fikrimde kıskançlığın güvenle alakalı olmadığıdır.güvenmeyen insan ilişkisini sürdürmezki

ben kocamı çok kıskanırım o da beni çok kıskanır.beni kıskanmasaydı üzülürdüm doğrusu.şahsi fikrimde kıskançlığın güvenle alakalı olmadığıdır.güvenmeyen insan ilişkisini sürdürmezki

pandora slm bana katıldığına çok sevindim bende eşimi çok kıskanırım o da beni kıskanır.tabiiki saçma şeyleri kıskanmıyoruz.ben bu konuda tekim sanıyordum.sevgiler

X