ev-bark, dügün-dernek

eSmerimSin

Guru
Kayıtlı Üye
12 Mart 2012
6.569
396
kizlar hemen konuya giriyorum ve akil danismak istiyorum, yol gösterin istiyorum.

Gelecek Mart da nikahim ve minik bir dügünüm olacak,

yil sonu, ocak ayi basi gibi alisverislerimize baslicaz insallah indirimlerden de faydalanmak istiyoruz tabiki ama konu bu degil,

ikimizde calisan insanliriz ve gelirimiz hemen hemen ayni, ailelerimiz biraz geleneksel aileler olduklari icin (gurbetcilik malum) dügündü, ev dösemeseydi destek olmak istiyoruz diyorlar KIZ tarafi ERKEK tarafi olaylarina giriliyor, ama o sekilde her kafadan bir ses cikacak, ben buna gerek görmüyorum girecegimiz zaten surda 2 odali bir daire olacak.

nasil bir yol izlemeliyim? tamam bütcemiz ortak olcak neyimiz var neyimiz yok zaten ikimizin ama neleri mesala o almali yada ben almaliyim, alisverise cikmadan önce mesala eksikler koltuk takimi, ne bileyim beyaz esyalar, yatak odasi takimi, perdeler, halilar vs. nasil aliniyor, nasil konusuluyor sizler nasil yaptiniz?

Kız tarafı, erkek tarafı bunu yaptı ya da yapacak demek yerine.
Yeni evlilere erkek babasından dolap hediye, kız annesinden yatak hediye vs gelecek şekilde ayarlarsınız hem daha samimi hem tartışmasız olur.

Bende annemler yatak odasını hediye edecek demiştim, tamam bizimkilerde salon dedi ve konu bitti.
Geri kalanı ikimiz kendi aramızda anlaştık aileleri devreye sokmadık. (Bu yüzden evlenmeden maddi gücü ele almak çok önemli yoksa hep ya baba eli ya koca eline tutsak kalıyorsun)

Aileleri güzelce karşısınıza alıp biz evimizi kendi bütçemize göre döşemek istiyoruz. Ödemeleri biz yapacağız borca biz gireceğiz. İlla ki yardım etmek istiyorsanız bunu takı olarak yapabilirsiniz diyeceksiniz.

Yoksa ne oluyor biliyor musunuz? Mesela salonunuz yatak odanızdan pahalı olsa erkek tarafı alacağı için pahalıyı beğenmiş oluyorsunuz.

Erkek tarafının alacakları, kız tarafının alacakları gibi konuya hiçbir şekilde girilmemesi tarafıyım. Görümcem o şekil yapmıştı kaynanası daha sonra tartışma anında "Sen baba evinden ne getirdin ki? Bı kaşık getirdin o kadar" muhabbetine kadar gitti.

Ben çamaşır ve bulaşık makinesini, mutfak eşyalarını komple aldım ıvır zıvır ne varsa, yatak odasını aldım, ütü ütü masası, süpürge, ev tekstili falan onları da aldım.
Kısacası evin küçük ıvır zıvırını aldım geri kalan salon takımı, perde halı mutfak masasını eşim aldı.

Aileleri güzelce karşısınıza alıp biz evimizi kendi bütçemize göre döşemek istiyoruz. Ödemeleri biz yapacağız borca biz gireceğiz. İlla ki yardım etmek istiyorsanız bunu takı olarak yapabilirsiniz diyeceksiniz.

Yoksa ne oluyor biliyor musunuz? Mesela salonunuz yatak odanızdan pahalı olsa erkek tarafı alacağı için pahalıyı beğenmiş oluyorsunuz.

iste bende bunlarin önüne gecmek istiyorum..

taki zaten olacakmis..

kizlar hemen konuya giriyorum ve akil danismak istiyorum, yol gösterin istiyorum.

yil sonu, ocak ayi basi gibi alisverislerimize baslicaz insallah indirimlerden de faydalanmak istiyoruz tabiki ama konu bu degil,

ikimizde calisan insanliriz ve gelirimiz hemen hemen ayni, ailelerimiz biraz geleneksel aileler olduklari icin (gurbetcilik malum) dügündü, ev dösemeseydi destek olmak istiyoruz diyorlar KIZ tarafi ERKEK tarafi olaylarina giriliyor, ama o sekilde her kafadan bir ses cikacak, ben buna gerek görmüyorum girecegimiz zaten surda 2 odali bir daire olacak.

nasil bir yol izlemeliyim? tamam bütcemiz ortak olcak neyimiz var neyimiz yok zaten ikimizin ama neleri mesala o almali yada ben almaliyim, alisverise cikmadan önce mesala eksikler koltuk takimi, ne bileyim beyaz esyalar, yatak odasi takimi, perdeler, halilar vs. nasil aliniyor, nasil konusuluyor sizler nasil yaptiniz?
Kız tarafı erkek tarafı işlerine girerseniz sıkıntı çıkar bilin istedim. O yüzden herşeyi alın ne kadar tuttuysa ikiye bölün :KK66:

iste bende bunlarin önüne gecmek istiyorum..

taki zaten olacakmis..
Takıyı fazla taksınlar işte atıyorum 20bine salon almayı düşünüyorlarsa 20binlik takı taksınlar fazladan çok istiyorlarsa.

O da olmaz diyorlarsa o zaman yukarıda bir üyenin dediği gibi her şeyi alıp ödemeyi 2 ye böleceksiniz onu sen aldın bunu ben aldım olmayacak.

Bence herkes ailesine bütçesini ve ne almak istediğini sorsun sonra gidip SADECE ikiniz beğenin ve fiyatları ailelere söyleyin. Geri kalanlarıda siz alır ortak ödersiniz. madem geleneksel bir aile bu şekilde çözülebilir.

Aileler madem yardım etmek istiyor. Ortaya ortak bir para koysunlar. Sizde oradan harcayın.

Biz ev aldık evlenmeden aileler ona destek oldular. Evin hiç bir eşyasıni aldırmadik çünkü bu en zevkimize karışıp hem de ilerdie bunu şunu aldık demesinler diye. Maddi olarak destek olsunlar salonu ben yatak odasını sen benim hoşuma gitmiyor en azından. Destek olsunlar sizde üstüne koyun içinize sinemi alın. Her şeyi bir anda almanıza da gerek yok biz evlendikten sonra 1 yıl içinde tamamladık. Yaşayarak ne lazım görerek

Benim herşeyi eşim tarafı aldı .
Annemlerin aldığı bı yatak örtüsü bı halı bir yemek takımı

Bence onun yerine iki taraf da para versin mesela rakam belirleyin diyelim 30 bin. 30 onun babası versin 30 senin. Ne almak istiyorsanız alırsınız. bu durumda o bunu aldı, bu bunu aldı konusu olmaz.

X