Ev kurma telaşı ve kv

Bir örnek vereyim mesela şu an yalnız yaşıyorum ve kitaplığım oldukça küçük kitaplarım hep kolilerde duruyor. Büyük bir kitaplık ve çalışma masası düşünüyorum. Bir çalışma odası hayalim var. Bunu herkese anlatıyor ne gerek var siz de söyleyin almasın diye.
Benim de hayalim çalışma odası ve henüz yok. Hatta kitaplığımı bu sene aldım yani evlendikten 10 sene sonra. İlk basta hayalindeki gibi yap evini sonra zor oluyor. Kayinvaliden dışında başka akraba karışırsa evime alacağım eşyaya karışmayın de kendini açıklamaya çalışma.

Bir örnek vereyim mesela şu an yalnız yaşıyorum ve kitaplığım oldukça küçük kitaplarım hep kolilerde duruyor. Büyük bir kitaplık ve çalışma masası düşünüyorum. Bir çalışma odası hayalim var. Bunu herkese anlatıyor ne gerek var siz de söyleyin almasın diye.
hayatta hiç kitap okumadığı ve bunun eksikliğini çektiği o kadar belli ki...

Merhabalar sevgili kk üyeleri. Nişanlımla ev eşyalarımızı alıp yerleştirdikten sonra, sade bir nikahla evlenmek istiyoruz.
Ev eşyalarımızı nişanlımla beraber alacağız, birikimimiz var düğün de iptal olunca eşyalarımızı rahatlıkla borçsuz alabileceğiz.
Nişanlım neyi beğeniyorsan onu alalım içinde kalmasın diyor.
Ancak şu an bulunduğumuz şehirden yaklaşık beş yıl sonra tayin isteyeceğiz. Bu sebeple de nişanlımın annesi sürekli az eşya alın. Onu almayın şunu almayın diyor. Zaten taşınacaksınız ne gerek var mantığında. Ona göre her şey gereksiz.
En son annemi de arayıp aynı şeyleri söylemiş.
Bu durum benim canımı çok sıkmaya başladı. Sonuçta kendi cebinden çıkmayacak para ve biz de yeni ev kuracağımız için heves ediyoruz.
Sizce rahatsız olduğumu dile getirmeli miyim? Yoksa nişanlımla mı konuşmalıyım bu durumu?
bunda kötü niyet göremedim, şahsen ben de kayınvalideniz gibi düşünürdüm. taşınma esnasında eşyalar çok yıpranıyor. Tabi ki de heveslenmeniz de normal kayınvalidenize bu konuda karışmamasını söyleyebilirsiniz ya da eşiniz yoluyla iletebilirsiniz kırmadan üzmeden. şimdiden mutluluklar dilerim.:KK49:

Kendinizi doldurmayın bence. Sıradan bı anne gibi kendince akıl vermiş. Bildiğinizi yaparsınız olur biter. Keyfinize bakin

Merhabalar sevgili kk üyeleri. Nişanlımla ev eşyalarımızı alıp yerleştirdikten sonra, sade bir nikahla evlenmek istiyoruz.
Ev eşyalarımızı nişanlımla beraber alacağız, birikimimiz var düğün de iptal olunca eşyalarımızı rahatlıkla borçsuz alabileceğiz.
Ancak şu an bulunduğumuz şehirden yaklaşık beş yıl sonra tayin isteyeceğiz. Bu sebeple de nişanlımın annesi sürekli az eşya alın. Onu almayın şunu almayın diyor. Zaten taşınacaksınız ne gerek var mantığında. Ona göre her şey gereksiz.
Bu durum benim canımı çok sıkmaya başladı. Sonuçta kendi cebinden çıkmayacak para ve biz de yeni ev kuracağımız için heves ediyoruz.
Sizce rahatsız olduğumu dile getirmeli miyim? Yoksa nişanlımla mı konuşmalıyım bu durumu?
Bilemedim ben 6 yıllık evliyim bütün eşyalarından skldim degistrmek istiyorum mobilyami koltukları fln taşınınca yenisinide istersiniz diye demiş olabilir

Kv yi anlıyorum ama sizi destekliyorum. Sonuçta 5 yıl az bir süre olmadığı gibi 5 yıl sonra çok süpriz kararlar bile alabilirsiniz, belki görev yerinde daha çok kalacaksınız o 5 yıl olacak 7-8 yıl bilemezsiniz ki. Görüyorsunuz bir deprem oluyor, bir salgın oluyor dünya ve şartlar hızla değişiyor. Kendinize en kaliteli eşyaları alın. İyi firmalar eşyalarınızı gerçekten ilden ile hiç zarar vermeden mis gibi taşıyor. 3-5 fazla verin ama hiç korkmayın taşınırken mahvolur diye. Hem 5 yıl sonra nasıl bir ekonominiz olacak belli mi? Hayır değil! Belki bebekli olacaksın, belki eşyalar çok pahalanacak eşin ben sana al demiştim evlenirken, şimdi param yok diyecek vs Yani bugünü yaşa, zevkine-ihtiyacına göre döşe evini.

Kitaplık ve çalışma masası alıncaya kadar bir odaya iki kanepe atın da ilerde gelip rahatça kalsın istiyordur! Ben de evlenirken oturma odası yapmadım ev zaten 2+1 di ..kayınvalidem başkalarına kendi fikirlerini söylemeye bayılır eşimin dedesinden tutun da dayısının eşine kadar "neden biz kalmayalım diye mi ikinci bir oturma grubu yok ?" dediler! Üstelik de bana eşimin dayısı "siz tayincisiniz evlenirken gerekirse limon kasasında oturun ..emekli olurken eşya alırsınız " demişti..bin sene oldu hala gıcığım onlara 😆

Sakin bu konuda onlari dinleme. Sakin. Bak ayni seyi bana kayinpeder evlenirken soyledi ben aman nisan atilmasin diye onlari dinledim lanet olsun dinledigime. Aman tayincisinizin sunu almahin bunu almayin. Herkes yeni evliydi gicir gicir lirlanta gibi evleri dizerken ben sankki letgodan toplamistim esyalari. Hakkimi asla helal etmiyorum oyle fikir verdihi icin baabsini onu dinleyen oglunada haram olsun. Yeni evliller icin esya onemli bak beni dinle ne olur evin enerjisi gidiyor. Kendini evli hissetmiyorsun

Ne lazimsa neyi begendiyseniz gidip alin, yerlestirin evinizi. Nisanliniz alalim diyormus zaten. Kimseye bisey aciklamaniz gerekmez.

Parasini kendim verecegim sey icin kimseye soz dusmez, o yuzden duymazliktan gelirim ve esya alisveris surecime kayinvalideyi dahil etmezdim. Nitekim biz oyle yaptik. Esyami ancak evim dizildikten sonra gordu. Ayrica 5 sene gayet uzun bir sure,evinizi dilediginiz gibi duzebilirsiniz.

Az eşya tanımı nedir yani zaten eskisi gibi kimse konsol vitrin almıyor.
Bir evde de yemek masası salon takımı yatak odası olacak neticede.
Ben ucuz mal alma taraftarıda değilim 2 yıl sonra parçalanacak eşyaya para vermem.
Kaliteli alır gönül rahatlığıyla kullanırım.

evet evet haklisin anne deyin gecin (kv ye anne denmesine de ayrica gicik oluyorum ya neyse) ama bu dusuncesi nişanlinizi etkilerse o zaman konusun. "sonucta siz odemiyorsunuz ve yeni ev kuruyoruz her seyim tam olsun, evlendikten sonra eksiklerle ugrasmak istemiyoruz, 5 yil sonra zaten insanin hevesi gecer" dersiniz.

Siz uygun bir dille istediğinizi karismamalari gerektiğini söyleyin. Ama mutlaka soyleyin ki ileride de herseyinize karismaya kalkmasin. Ufak ufak verilen sinyal bunlar.

X