Ev sahibi 150 tl birden zam yapmak istiyor

malihulya

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
11 Mart 2017
269
154
33
Kendi evim küçük. Bu yüzden onu kiraya verip , daha geniş bir eve geçtim.
Kira 1100 idi.kontrata göre en fazla 1200 olması lazım. Ancak 1250 yapacağım diyor.normal mi bu ya? Ben de ev sahibiyim 750 den 800 yapacağım. Ev sahininin birden 150 tl yapması aç gözlülük değil mi?

Kira 1100 idi.kontrata göre en fazla 1200 olması lazım. Ancak 1250 yapacağım diyor.normal mi bu ya? Ben de ev sahibiyim 750 den 800 yapacağım. Ev sahininin birden 150 tl yapması aç gözlülük değil mi?

enflasyon oranından fazla zam yapamaz.

Bana da 425 den 500 e çıkardı kirayı bu ay sonu evi boşaltıyorum. 600 e daha güzel bi ev buldum

Benim bildigim yillik %10 zam yapma hakki var.
Yani 1000 liraysa 1100 yapabilir en fazla.
Benim onceki ev sahibi kirami 250 tl arttirmaya kallinca tasinmistik.

Kontratınızda kira artışına ilişkin ifade nedir? Genelde TÜFE veya ÜFE'ye göre yapılır. Mart ayı itibariye yıllık TÜFE %11,29, ÜFE ise %16,09 oranında. Buna göre sizin kiranızda artışlar sırasıyla 124 ve 176 TL'ye denk geliyor. Kimileri bu iki oranın ortalamasını alıyor. O zaman da 150 TL gibi bir artışın planlaması lazım.

Yani diyeceğim, kontratta her sene 100 TL artış yapılmaz diyorsa, bu oranlar biraz mantıklı gibi. Çok farkında değiliz ama enflasyon son dönemde çok ciddi artışlar göstermeye başladı.

enflasyon oranından hesaplayıp yapın siz zammı. sonra bankaya yatırın düzenli olarak. hiç bi hak iddia edemez.

t

geçen sene 1100 tl olan kiramı 1240 tl ye çıkardı ev sahibim. ancak bu zammın 2 senelik olduğunu, bir sonraki sene zam yapmayacağını söyledi. aksi halde kabul etmezdim. bence başka ev aramaya başlayın, sizinki bu aç gözlülükle her sene ne koparabilirse isteyecek. üstteki arkadaş tüfe ve üfe ye göre isterse 150 tl lik zam yapabileceğini yazmıiş ama yapabilmek başka yapmak başka. el insaf yani.

Kontratta tam ne yaziyor? Bizim yuzde 10 yaziyordu. O kadar yaptik. Ama kontrat 2 sene gecerliydi. 2 sene sonunda 2200 olan kirayi 4000e cekmek istedi. Biz de ev aldik. Ama binada 5000e cikti sitede kiralar. Cok da haksiz degildi adam.
Emlakcilar avukatlar vs kontrat suresi doldugu icin yuzde 10 sarti kalkar kactan isterse yeni kontrat yapabilir dedi. Hatta yapmayip cikin da diyebilir dedi.
Sizinkinde ne yaziyor acaba

Söyledim.kontratı yenilemek zorunda değilim dedi
Hayır yenilemek zorunda. Kontrat kendiliğinden yenilenir zaten çünkü ev ve çatılı kira sözleşmesi bu. Siz evde aynen oturmaya devam edin. İnternetten tefe tüfe veya başka bir şey var şimdi hesaplamak için onunla ne kadar artış olması gerekiyor diye hesaplayın. O kadar artırın. Sözleşmenizde ne yazıyor kira artışıyla ilgili? Matbu sözleşme yaptıysanız zaten tefe tüfe yazar. Onunla da bizim mesela 900 idi, geçen ay 950 yaptık düz hesap.
Sizi evden çıkaramaz.

Kontratta tam ne yaziyor? Bizim yuzde 10 yaziyordu. O kadar yaptik. Ama kontrat 2 sene gecerliydi. 2 sene sonunda 2200 olan kirayi 4000e cekmek istedi. Biz de ev aldik. Ama binada 5000e cikti sitede kiralar. Cok da haksiz degildi adam.
Emlakcilar avukatlar vs kontrat suresi doldugu icin yuzde 10 sarti kalkar kactan isterse yeni kontrat yapabilir dedi. Hatta yapmayip cikin da diyebilir dedi.
Sizinkinde ne yaziyor acaba
Yüzde 10 yazıyor

Kira sözleşmenizde yazan oran neyse onun uygulanması gerekir. Ayrıca konut kirası olduğu için; kiraya veren sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez (on yıllık bir uzatma olmadığını varsayıyorum).

Öte yandan "suçtur" diyenler olmuş, hayır suç değildir. Hukuka aykırılık başka şeydir, suç başka şeydir.

Yapamaz efe TÜFE oranından fazla zam yaparsa derhal şikayet edin 1 sene de bedava oturursun uz

Bizim ev sahibi de hiç takmaz Tüfe yi falan... ben de evden çıkarken fazladan aldığı kiralar için dava açmayı düşünüyorum... böyle birşey mümkünse eğer, size de tavsiye ederim :KK70:

X